Haberler

İstanbul’a Yakışan Kültür Merkezİ

Tarih: 8 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Ayazağa’da yapımı yılan hikayesine dönen ve son 6 yıldır tek bir çivi bile çakılmayan ‘İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapım işi yeniden start alıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, söz konusu kompleksin tamamlanabilmesi amacıyla yeri Kültür Bakanlığı’na devrediyor. Böylece yıllardır yapım işinin gecikmesinden dolayı Kültür Bakanlığı’yla İstanbul Kültür Sanat Vakfı arasında süren polemik te sona ermiş olacak. Cumhurbaşkanlığı fonlarıyla bugüne kadar 32 milyon dolar harcanarak yarısı tamamlanabilen merkezin bitmesi için 30 milyon dolar paraya ihtiyaç var.

Kültür Bakanlığı İKSV’den devralıyor
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) 49 yıllığına devletten kiraladığı arazide ‘bir enkaz yığın’ olarak inşaatı duran Kongre ve Kültür Merkezi’nin Vakıf’tan alınarak Kültür Bakanlığı’na devri hususunda geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmelerde mutabakata varıldı.
İKSV Genel Müdürü Güngör Taner, inşaatı ödenek yetersizliği yüzünden 2000 yılında duran İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi’nde gelinen son noktayla ilgili şu bilgileri verdi: “Vakıf kaynakları çok sınırlı olduğu için bizim bu kompleksi bitirebilmemiz mümkün değildi. O yüzden İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi bu devir işlemi sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nin yönetiminde tamamlanacak.”

İstanbul’daki en büyük kompleks
Ayazağa’daki üçüncü kolordu komutanlığı alanı içinde bulunan 66 dönümlük alan içinde kurulması planlanan İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi bünyesinde 2500 kişilik, 950 kişilik ve 450 kişilik üç tane konser salonu, sinema salonları, 450 kişilik açıkhava tiyatrosu, toplantı salonları, kitaplık, restoran ve brasserie, 750 m2 kapalı ve 1000 m2 açık sergi salonu, fuayeler ve yönetim bölümleri sanatçılar için dinlenme, soyunma ve prova odaları, basın-yayın odaları ile uluslararası düzeyde konser, gösteri, sergi ve konferanslara yanıt verecek tüm teknik donanım ve imkanlarının yer alması hedefleniyor. İnşaat bu planlara göre yapıldığı ve yarıya yakın kısmı tamamlandığı için mevcut durumuyla inşaatın başka bir amaç için kullanılması mümkün gözükmüyor.

Köşkler ne olacak?
Yapımı yılan hikâyesine dönen ve bir dönem Kültür Bakanlığı ile İKSV’yi karşı karşıya getiren İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi’nin arazisi içinde Ayazağa Kasrı, Süvari Köşkü ve Çinili Köşk bulunuyor. İKSV, bu tarihi eserlerden Ayazağa Kasrı’nı oda müziği konserleri ve seminerleri, Süvari Köşkü’nü Kültür Bakanlığı’nın sergileri, Çinili Köşk ve önündeki havuzu ise yaz etkinlikleri için kullanılmak üzere planlamış ve bu köşkleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın bağışlarıyla restore ettirmişti. Kompleksle birlikte köşklerin de yeni sahibi olacak Kültür Bakanlığı’nın, bu tarihi mekanları ne şekilde değerlendireceği ise merakla bekleniyor. Restorasyonu biten köşkler halen boş durumda bulunuyor.

TÜRSAB Başkanı Ulusoy:
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Vakıf ile Bakanlık arasında gerginliği sebep olan merkezin biran önce tamamlanacak olmasının Türk turizmi açısından sevindirici olduğunu belirterek, “Burası tamamlanırsa İstanbul, kongre ve kültür merkezi bakımından en büyük komplekse sahip olacak. Çok önemli bir açık giderilmiş olacak” diye konuştu. Kültür Bakanlığı’nın devlet kaynaklarıyla kompleksi bitirmesinin zor olacağını savunan Ulusoy, yerin özel sektör kaynaklarıyla tamamlanabilmesinin en kolay yol olduğunu söyledi. Ulusoy, TÜRSAB olarak kendilerinin de sözkonusu yerle ilgili neler yapabilecekleri konusunda çalışmalar yaptıklarını gerektiği takdirde bu işi üstlenebileceklerini sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.