Haberler

Konut sektöründe "yangın" var

Tarih: 10 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Güngör Uras
Konut sektöründe yangın var. Satılacak konutu olanlar dertli. Konutta canlı bir talep vardı. Birikimi olanlar, ucuz kredinin rüzgârına kapılanlar ikinci el ve yeni konut alımına yönelmişti. Şimdi faizlerin artması, döviz fiyatının artması, genel moral bozukluğu talebi frenledi. İkinci el konutunu satmak isteyenler, yüksek fiyat bekleyişiyle satışı henüz gerçekleştiremeyenler şimdi düşük fiyata razı olsalar da alıcı bulmakta zorlanıyor. Canlı fiyat talebine güvenerek fiyatına bakmadan arsa alanlar, konut yapımı için yola çıkanlar, inşaata başlayanlar, satamadıkları konutları elden çıkarmakta zorlanıyor. 

Yüksek fiyatla konut alanlar dertli. İkinci el konutlar, özellikle geçen iki yıl boyunca yüksek fiyatla satıldı. Konut fiyatları "balon yaptı"... O balonlu fiyatlardan YTL ile ve özellikle dövizle konut alanlar, şimdilerde "Biz konutu pahalı aldık" diye dertleniyor.
Yeni konut projelerine girenler endişeli. Müteahhitler satışa çıkardıkları konutların tamamını satamadıysa, başladıkları işi nasıl tamamlayacak? Maliyetler nedeniyle durumları sarsılırsa yarım kalan inşaatlar ne olacak?

Alan dertli, satan dertli 
Konut sahibi olmayı hayal edenler dertli Konut sahibi olmak isteyenler için bankaların düşük faizli kredileri büyük bir fırsattı. Konut kredisi aylık taksitleri kiradan ucuz hale gelmişti. Bazı bankalar konut fiyatının tamamı için kredi veriyordu. İkinci el - yeni farkı yoktu. Faizler daha da düşsün diyenler fırsatı kaçırdı.

Konut inşaatına soyunanlar (yap-satçılar, ciddi müteahhitler) dertli. Canlı talebin ve de bankaların ucuz ve yüzde yüz konut kredisi desteğinin devam edeceğine güvenerek büyük projelere "soyunan", kâğıt üzerinden ve maketten satış yaparak konut işine "balıklama dalan" yap-satçılar ve ciddi müteahhitler iki nedenle dertli. Yeni dönemdeki büyük konut projelerinde çarkın dönmesi için talebin devam etmesi, bu talebe dayalı olarak sisteme devamlı olarak taze para girmesi gerekiyor. Talep durunca çarkın dönmesi imkânsız hale geldi. Bir bölümü satılmayan binaları tamamlamanın maliyeti ağır. Bir projeyi bitiremeden diğer projelere başlamak mümkün değil.

Maliyetler hızla yükseliyor
İnşaat maliyetleri beklenmedik şekilde arttı. Bundan sonra artış devam edecek. 22 yılda 21 bin konut inşa eden Egekent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanı Hüseyin Aslan''ı aradım. Aslan bana yılbaşından bu yana betonarme demiri fiyatının yüzde 68, hazır betonun yüzde 10, elektrik kablosunun yüzde 82 arttığını söyledi. Müteahhitler seramikte yüzde 44, doğrama-camda yüzde 23, ahşap işlerinde yüzde 20 dolayında fiyat artışından söz ediyor. Şimdilerde, döviz fiyatındaki artış ile faiz oranlarındaki artışın inşaat girdileri fiyatlarındaki yükü maliyet artışını hızlandıracak. Yap-satçılar ve ciddi müteahhitler bu maliyet artışlarını daha önce satış anlaşması yaptıkları alıcılara yansıtamayacak. İyi de nasıl işin altından kalkacak? Görülüyor ki, konut sektöründe ciddi bir yangın var.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.