Haberler

Türkiye''nin ilk Rasathaneli Rezidansı Kelesoğlu''ndan

Tarih: 11 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Keleşoğlu Group Göktürk''te inşa edeceği Gökyüzü Residence projesinde gözlemevi de kuracak. Proje; Mars, Venüs, Merkür, Plüton, Neptün, Uranüs ve Jüpiter isimleri verilen yedi ayrı bloktan oluşuyor. Eylül 2007''de bitirilecek Gökyüzü Residence''deki konutlar, 225 bin YTL ile 650 bin YTL arasında fiyatlarla satışa sunuluyor. Proje 23 bin metrekare inşaat alanı, 88 adet konut, 7 ayrı blok ve 14 ayrı ev tipinden oluşurken, Jüpiter bloğunun çatısında yer alacak gözlemevi ve rasathane ile Türkiye''de konut sektöründe bir ilke imza atılıyor. Gökyüzü Residence, bu yönüyle de ev sahibi olacak kişileri gökyüzünü keşfetmeye davet ediyor.

Mimari projesi Ankara''nın en büyük alışveriş merkezlerinden Armada Alışveriş Merkezi''nin de mimarı olan A Tasarım Grubu tarafından yapılan Gökyüzü Residence''ta;

3 bin 450 metrekare otopark alanı, 700 metrekare kapalı sosyal tesis, 2 bin metrekare avlu, beş yıldızlı otel konforunda lobi, cafe ve çok amaçlı salon, fitness salonu, aerobik salonu, kapalı ve açık yüzme havuzu, çocuk parkı, bünyesindeki hamam-sauna, CCTV ve 7 X 24 güvenlik ve kapalı garaj sistemi sunuluyor. Farklı bir projeyi sektöre kazandıran Keleşoğlu Group''un Yönetim Kurulu Üyesi Hicabi Keleş, bundan sonraki dönemde gerçekleştirecekleri hedeflerini anlattı.

Keleşoğlu Group bugüne kadar hangi projelere imza attı?
Gökyüzü Residence ile yeni bir hayatın kapılarını açan Keleşoğlu Group, 30 yıldır önemli konut projelerine imza attı. Bunun yanında bir çok alışveriş merkezi projesi de yapıyoruz. Projelerimizde en iyi mimarlarla çalışıyoruz. Tasarım çok önemli. Ne kadar kaliteli malzeme kullanırsanız kullanın, tasarımınız iyi değilse, fonksiyonlar iyi çalışmıyorsa her şey boşa gidiyor. Biz bu bilinçteyiz.

Orta Sınıfa Konut
Pelikan Hill Villaları projesi bugün Türkiye de hatta dünyada kendi klasmanındaki en büyük projelerden. 2 bin dönüm arsada 715 tane konaktan oluşuyor. Göktürk''te 88, Yenibosna''da orta sınıfa hitap eden bin 300 dairelik, Gürpınar''da 150 dairelik, Antalya''da 100 dairelik siteler yapıyoruz. Haznedar Maxi ve Florya Fly inn Alışveriş Merkezleri''nin başarısı bizi alışveriş kompleksleri üzerinde daha çok yoğunlaşmamız için cesaretlendirdi. Şu anda Avcılar E-5'' te ve Bakırköy''de de alışveriş merkezi inşa ediyoruz.

Rasathanesi olan bir rezidans fikri nereden doğdu?
Müşterilerin ihtiyacı çok genişledi. Bir zamanlar sadece barınma olarak ifade edilebilen konut ihtiyacı şu zamanda insanlar mutluluğu, huzuru, güveni aradığı kendi sosyal çevresini oluşturabileceği, kendisini sınıfsal olarak ait hissettiği projeler istiyor. Projelerin isimleri bile bu ayrışmaya örnektir. Biz Göktürk''teki Gökyüzü projemizde insanların barınacak bir alandan çok bir hayat tarzı satın almasını hedefledik. Bir blok terasını rasathane yaptık ki sitede bir ilgi alanı yaratalım diye. Sitede yaşayanlar teleskopla gökyüzünde yıldızları izliyor, inceliyor. Bu arada birbirlerini tanıyorlar, bilgi alışverişi yapıyorlar. Farklılık budur.

Konut sektöründeki bu hareketlilik sizce ne kadar daha sürer?
Son iki yıl kadar olmasa da yine de olumlu ilerlemenin devam edeceğini düşünüyoruz. En önemlisi sorun çarpık yapılaşma, nüfusun büyük bir çoğunluğu bu tür alanlarda ikamet ediyor. Ekonomi geliştikçe insanlar bu alanları terk edip yeni projelere yönlenecekler. Şehirler büyüyecek, çünkü merkezler tıkanmış durumda. İstanbul özellikle Silivri'' ye doğru, Kurtköy'' e doğru genişleyecek. 3. Köprü''yle kuzeyde yeni yapılanma alanları oluşacak.

Son ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Artık dönem değişti, bugünkü Türkiye beş yıl öncesinin Türkiye''si değil. Özellikle 2000''lerin başından sonra Türkiye''nin atlattığı ekonomik kriz Türkiye''yi ekonomiye her alanda daha ciddi bir şekilde bakar hale getirdi. Bizce Türkiye de ekonomi olumlu bir raya oturmuştur, Türkiye''nin yakın geçmişte karşılaştığı döviz dalgalanması firmaların paniğe kapılmasını gerektiren bir problem değil.

Siska, Taşdelen''de 180 ev inşa edecek
İnşaat alanında taahhüt hizmetleri ile önemli projeler gerçekleştiren Siska, gayrimenkul sektöründe konut üretme kararı aldı. Yap-Sat hizmetiyle sektöre yatırım yapan Siska, Taşdelen''de gerçekleştireceği Atılgan Evleri''ni bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlamayı hedefliyor. Toplam 18 dönüm alanda beş blokta 180 daireden konuttan oluşacak projede evlerin metrekaresi bin 100 dolardan başlayacak. SİSKA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kasımoğlu lüks konutun yanı sıra toplumda kaliteli ve ucuz konut ihtiyacının artarak devam ettiğini söyledi. Kasımoğlu, ''Yıllardır oluşturduğumuz tecrübemizle bu platformda da rol alacağız. Amacımız yaşam ve yapı kalitesi yüksek konutları normal değerinde sunmak. Metrekaresini 2 bin doların üzerinde tutup ulaşılmaz olmayı değil de bu yaşamı hak eden herkesin istediği hayata kavuşmasını sağlamak'' dedi. Gayrimenkul sektörünün bugünlerde altın çağını yaşadığını belirten Kasımoğlu şöyle devam etti: ''Türkiye ekonomisindeki genel büyümeyi 2005 yılından itibaren inşaat sektöründe de görüyoruz. 1984-1990 arasında yaşanan canlılığa yakın bir çıkışla 2005''te yüzde 19.7 büyüyen sektörü ateşleyen ise gayrimenkul piyasasındaki canlanma oldu. Bu yükselişin bir parçası olarak yola devam edeceğiz. Yap-Sat modeli ile satışa çıkaracağımız Atılgan Evleri''ni bir yıl içinde teslim etmeyi planlıyoruz.''
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.