Haberler

Evler Böyle Zamlanıyor

Tarih: 12 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
İnşaatta maliyet tartışması büyüyor. Çimentodaki fiyat artışlarıyla başlayan tartışmada, hangi girdinin maliyeti ne kadar etkilediği konusunda bile farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Bu da “Ev fiyatları neden artıyor?” sorusunu gündeme getiriyor. Çimentonun konutlardaki girdi maliyeti içindeki payı, resmi kaynaklar ve çimentoculara göre yüzde 4, Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) göre yüzde 6,5, müteahhitlere göre ise yüzde 8-10 seviyesinde. Taraflar, bu rakamların ortalama veri olduğunu, net bir rakam söylemenin mümkün olmadığını da dile getiriyorlar.

Projeye göre maliyet
Girdi maliyetlerinin toplam maliyetteki payı, proje yapısı, bina tipi ve yerleşim bölgesinin özelliklerine göre de değişim gösteriyor. Bu rakamların ortalama veri olduğu, net bir rakam söylemenin mümkün olmadığını dile getiren taraflar, girdi maliyetlerinin, toplam maliyet içindeki payının, proje yapısı, bina tipi ve yerleşim bölgesinin özelliklerine göre değiştiğini belirttiler. Müteahhitler, aynı yüzölçüme sahip lüks ve ortalama iki konutun, toplam maliyet içinde çimento payının farklılık gösterdiğine de dikkati çektiler.

TOKİ konutunda durum
TOKİ yetkilileri, yapıları, tünel kalıp yöntemiyle inşa ettikleri için daha fazla beton kullandıklarını ifade ederek, betonun toplam maliyet içindeki payının yüzde 13, demirin yüzde 17, çimentonun yüzde 6,5 olduğunu bildirdiler. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kullandığı dağılıma göre de bina inşasında işçilik maliyetinin yüzde 30,9, tesisat malzemelerinin 15,6, makinelerin 1,2 payı bulunuyor. Çimentonun da aralarında yer aldığı genel inşaat malzemeleri de toplam maliyetin yüzde 52,3’ünü oluşturuyor.

İşçilik, demir, çimento
Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre, bina inşaatında en fazla harcama işçilik, demir, kereste ve çimento için yapılıyor. İş makinaları ile akaryakıt bu alanda fazla maliyet artırıcı etki yapmıyor. Yol yapımında ise maliyetin yaklaşık dörtte birini akaryakıt kalemi oluşturuyor. Nakliye harcamaları ve çimento kullanımı da büyük ölçüde artıyor. Çimento, görece olarak en fazla baraj yapımında kullanılıyor. Baraj inşasında ana kalemleri iş makinaları, çimento, demir, kum-çakıl, nakliye ve mazot oluşturuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.