Haberler

Demirören, İstiklal''i kopyalayacak

Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Songül Hatırasu
İstanbul Beyoğlu''nda 1930''lı yılların ünlü Saray ve Lüks Sinemaları''nın bulunduğu Sin-Em Han, tarihi Saray Muhallebicisi''nin hizmet verdiği binayla birlikte alışveriş ve eğlence merkezi oluyor. Demirören Grubu''nun sahibi olduğu bölge, Sinepop Sineması''na kadar uzanan iki binanın daha bulunduğu toplam 25 bin metrekarelik alan içinde, sinemaların yanı sıra amfi, kitapçı, cafelerin bulunduğu adeta kapalı bir İstiklal Caddesi konseptinde planlanan beş katlı bir eğlence ve alışveriş merkezine dönüştürülecek. Özelliklere gençlere yönelik markaların yer alacağı alışveriş merkezinin konsepti, İstiklal Caddesi''nden esinlenecek. Cadde üzerinden alışveriş merkezine girenler, içeride hâlâ İstiklal''deymiş izlenimini alacaklar.

Saray Muhallebicisi de taşındı
Alışveriş merkezi için Sin-Em Han''da yıkım çalışmaları başladı. Demirören Grubu, kiracısı olan Saray Muhallebicisi''nden de alışveriş merkezine dahil olacak yan binadaki yerini boşaltmasını istedi. Üst katları boşaltılan binada, Saray Muhallebicisi geçen pazar günü son kez hizmet vererek, yolun karşısındaki yeni yerine taşındı.

Alışveriş merkezi projesinin başında Erdoğan Demirören''in kızı Meltem Oktay Demirören bulunuyor. Türkiye''nin birçok bölgesinde değerli gayrimenkulleri bulunan Grup, başta Beyoğlu''ndaki alışveriş merkezi olmak üzere gayrimenkul projelerini geliştirmek için geçtiğimiz dönemde Demirören Gayrimenkul''ü kurmuştu. Yapılacak alışveriş merkezi içindeki etkinlik alanlarıyla Erdoğan Demirören''in isteği doğrultusunda, bir dönem yaşatmak için oldukça yoğun çaba sarfettiği Saray Sineması''nın atmosferini yeniden canlandıracak.

80 milyon dolara malolacak
Yaklaşık 80 milyon dolara mal olması beklenen alışveriş merkezi 19. yüzyıl cephelerinin ritmini ve oranlarını tekrarlayan ancak modern bir mimari stiliyle yapılacak. Binanın dış cephesi yarı geçirgen ve hareketli değişken bir yapıya sahip olacak. Bu etkiyi yaratmak için cam ağırlıklı malzeme kullanılacak. Binanın giriş katında büyük bir amfi ve katlar boyunca yükselen ekran bulunacak.

Demirören 1980''de aldı
Projenin mimarlığını geçtiğimiz yıl uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü''nü kazanan ünlü mimar Han Tümertekin yapıyor. Demirören Grubu, Sin-Em Han''ı 1980''de Umum Sigorta Müdürlüğü''nden satın aldı. Konser ve çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği binanın içindeki Saray Sineması''nı bir süre işleten grup, 1996''dan bu yana binayı boş tutuyordu. Bir dönem tiyatro olarak kullanılan Sin-Em Han, 1890''larda Osmanlı Bankası Müdürü Mösyö Deveaux''un tarafından Deveaux Apartmanları adını aldı. 1950''lerde büyük bir yangın geçiren bina tümüyle yeniden yapılırken pasaj ve işhanına dönüştürüldü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.