Haberler

Validebağ, villaların bahçesi olacak

Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Atatürk ''ün 1925 yılında öğretmenlere tahsis ettiği Validebağ Koruluğu''nun Üsküdar Belediyesi''ne kiralanması sonrasında başlayan tartışmalar artarak sürüyor. Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Hüseyin Albayrak , Taşyapı İnşaat Şirketi''nin Validebağ Koruluğu''nun bitişiğindeki STFA''nın yerini satın aldığını ve buraya villalar yapmayı planladığını öne sürdü.

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Albayrak, 1998''de Üsküdar Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü Milli Emlak Dairesi arasında korulukta yapılmak istenen inşaat nedeniyle anlaşmazlık yaşandığını anımsatarak, bugün iki kurum arasında protokol imzalanmasını şaşırtıcı bulduklarını ifade etti. Albayrak, ''''1998''de yerel iktidar başka, merkezi iktidar başkaydı, şimdi aynı. Bu kararda Taşyapı Şirketi''nin etkisi olduğu duyumlarını alıyoruz. Validebağ Koruluğu''nun bitişiğindeki STFA''nın yerini onlar satın aldı ve bu alana konut ve villalar yapacakmış. Validebağ Koruluğu da bu villaların bahçesi olacak'''' dedi. Albayrak, Taşyapı İnşaat''ın son dönemde sorunlu birçok araziyi satın alıp bir şekilde imar problemlerini çözerek inşaat faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Satır Araları İyi Okunmalı
Protokolün koruluğun temizlik, bakım, budama, güvenlik hizmetlerini kapsadığını dile getiren Albayrak, ''''Ancak satır aralarının iyi okunması gerek. Koruluk 1. derece sit alanıdır. Protokolde hep kulanım amaçlı projelerden bahsediliyor. En temel yanlış budur. İkincisi parkı projeye uygun olarak ögretmenlerin ve halkın kullanımının programlanması Milli Eğitimin gözetiminde belediyeye ait denmektedir. Yani belediyeye durup dururken bir sahiplenme yaratılıyor. Burada esas sorun sahiplenme sorunudur.''''

İstanbul Valiliği''nden yapılan yazılı açıklamada da ''''Bu protokol 10 yıl süreli olup adı geçen korunun Üsküdar Belediyesi''ne devri, tahsisi, kiralanması kesinlikle söz konusu değildir'''' denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.