Haberler

Kamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas Meydanı

Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Assoc. AIA Yazan: Effie Bouras Çeviren: Semah Akdoğan

Fotoğraflar: Assoc. AIA

”Kentsel yenileme”, gitgide kritik bir sorun halini alıyor, çünkü birçok seçenek yıkıma uğruyor. Ridley Scott’un “Blade Runner” isimli filmindeki gibi kişiliksizleştirilen kentsel çevreye ait fütüristik peyzaj, etrafa yayılmış yığın, karmaşa ve insancıl şehirciliğin başarız modeli olarak, hiyerarşilenmenin ara yüzünün tabakalarıyla tasvir ediliyor. Yabancılaşmanın son evresinde bulunan ve suç patlamalarının arttığı popülasyonda umutsuzluk yaratılıyor.

Çağdaş gerçekçilik, sağlıklı yaşam ve kentsel tasarım tasavvurunun birbirine bağlı olduğu romansı nisbete henüz ulaşmadı. Tarihe bakıldığında, şehir merkezleri kültür, ticaret, siyaset ve toplumsal değişimin kesişimini oluşturuyor.

Strateji uzmanları, planlama terimine karşı gerçekleştirilen modernizmin birçok başarısız deneyleriyle beraber kentsel gelişim için insancıl bir tutumla geçmişi ziyaret ediyor.

Toronto Nasıl Şehirciliğin Kalbi Olarak Islah Edildi 1998 yılında, Toronto şehri, yerel işletmelerin destek olduğu bir tasarım yarışmasına sahne oldu. Alanın yeniden canlaması için yapılan yarışmada Brown ve Storey Mimarları’nın tasarladığı ve 2002 tarihinde biten Yonge – Dundas Meydanı ödül kazandı.

Yonge Şehir Merkezi Alanı Geliştirme İşletmesi ile ortak yürütülen proje hiçbir kar amacı gözetmeksizin gerçekleştirilen ve başarının damgası olarak görülen bir projedir.

İşletmenin idari müdürü James L. Robinson’a göre, meydan giderek yayılan bir etkileşim ile nefes alıyor. Ticaret birlikleri, programın canlanmasında epey destekleyici olarak görev yapıyor. Mevcut planlamada, arazi yenileme ve iyileştirme çalışmaları ile Toronto’daki en görkemli çehresi olarak tasarlandı.

279 Younge Street’teki Hard Rock Café yapısı, 10 milyon dolara yenilenmiş cephesiyle Toronto Eaton Merkezi’nin yeni adresi oldu. Diğer yapıların, potansiyellerinin farkına varmaya başlaması ve meydanda yapılandırılan konut yerleşimleri ile de alan eğlenceye açılan benzersiz bir mekan halini aldı.

Geçmişten Ders Almak
Yonge Street’teki mucize, kamusal ve bireysel finansmanın başarılı işbirliğinden kaynaklanıyor. Açık kamusal alanları ve kazançlı alışveriş merkezleri ile Yonge Street, vergi ödemelerinden ve taktiksel vaatlerden uzak olarak geçmiş on yıl içinde banliyo inşaat mühendislerinin şehir merkezlerini kopyalama eğilimine ters çıkışı olarak tanımlanır.

100 yıl önce, şehirler kamusal alanda eşi benzeri görülmemiş bir gelişim gösterdi. Kamusal alanların geleceği hiç sorgulanmadan bütün yeşil ve açık alanlar, kentsel planlamada yapılacak listesinin başında yer alıyordu. Peki ne oldu da yönetimler tarafından desteklenmesi eksilmeye başladı?Günümüzde kamusal alanın kendine özgü doğasıyla yorumlanan projeler başarılı olarak tanımlanıyor ve övgü alıyor. Bu anlamda yerleşimin ve Toronto için yapılan köklü canlandırmaların, yerel yönetim ve özel şirketlerin etkileri ile gerçekleştiğini kimse inkar edemez. Bu anlamda yerleşimin ve turistin çekim noktasını oluşturan Toronto için, Yonge Şehir Merkezi alanı Geliştirme İşletmesinin attığı adımlarla yeni ve kapsamlı girişimler gerçekleştirilmiştir.

Yonge –Dundas Meydanı, kamusal mekanın dünyanın heryerinde güncel eğilimin kavramlaştırılmasını sergiliyor. Birbirine hiç benzemeyen kamusal ve bireysel şirketler, yöresel roller arasında bulanık bir yol izliyor. Ortak yaşam birlikteliğin gücü gizli şehirlerin bozulmasıyla yeni gelişimler için verilen sözlere dayanıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.