Haberler

Balkanlardaki Osmanlı mirası ihya ediliyor

Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Ahmet Gezer, Erdal Şen
Hırvatistan’daki Osmanlı eserlerinin korunması konusunda Zagreb hükümetinden tam destek alan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün geçtiği Makedonya’da da en önemli gündem maddelerinden biri Osmanlı kültür mirası oldu.

Erdoğan’ın, meslektaşı Vloda Buçkovski’yle Üsküp’teki görüşmesinde Makedonya genelindeki cami, çeşme, hamam, medrese gibi eserlerin korunması ve restorasyonu için işbirliği kararı alındı. Türkiye, eserlerin aslına uygun restorasyonu için maddi katkıyı sağlayacak. Erdoğan, mutabakatı değerlendirirken, “Aramızdaki en sağlam halkayı bu eserler oluşturuyor.” dedi. Üsküp’e bir Türk kültür merkezi kurulması üzerinde de uzlaşıldı. Erdoğan, Buçkovski’den Türk azınlığın askerî alanda da temsil edilmesi ricasında bulunurken, soydaşlara “Asimile olmadan entegre olun.” mesajı verdi. Ortak basın toplantısında, Ankara ile Üsküp’ün uluslararası konularda ortak kanaate sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, işbirliğinin her alanda sürekli arttığını aktardı. Buçkovski ise en çok anlaşma imzaladıkları ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Ülkesindeki Türk topluluğunun büyük bir sadakat gösterdiğine değinen Buçkovski, Erdoğan’ın Üsküp’e sık sık gelmesini istedi. Bu arada Erdoğan, AB ile önceki gün yaşanan krizi ‘olağan’ karşıladı. Erdoğan, “Dün olanlar, beklenenin dışında bir şey değildir. Aklıselim egemen olmuştur.” dedi. Erdoğan’la görüşmesinde Türkiye’nin AB üyeliğini gündeme getiren Buçkovski’nin ise hem Balkanlar hem de bütün dünya barışı için bu üyeliğin çok önemli olduğunu aktararak, “AB’nin Çin’le rekabet edebilmesi için Türkiye’yi alması şart.”dediği öğrenildi. Erdoğan, Makedonya Cumhurbaşkanı Crvenkovski ile de görüştü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.