Haberler

Koşuyolu Öğretmenevi Atatürk''ün Armağanıydı

Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: İ. Gürşen Kafkas
Çağdaş Türkiye''yi yaratmada öğretmenlerin alın teri ve emeği vardır. Aydınlanma döneminde Atatürk'' ün ilke ve devrimlerini yurda yayan, tanıtan ve uygulayanlar ''''yıldız öğretmenlerdi''''. Onlar, Mustafa Necati'' nin bakanlığı döneminde mesleklerinin ''''altın çağını'''' yaşadılar. Bugünün ''''Koşuyolu Öğretmenevi Korusu'''' Atatürk''ten öğretmenlere armağandır. Mustafa Necati''nin: ''''Paşam, sizin ilke ve devrimlerinizi, yurdun her yerine, güçlükleri aşarak, özveriyle taşıyan öğretmenlere bir ödülünüz olmayacak mı'''' sorusuna karşılık, bu koru öğretmenlere armağan edilmiştir.

Koşuyolu Öğretmenevi Korusu dile gelse de geçmişini bir güzel anlatsa. Mesleklerini özveriyle yaparlarken ülke coğrafyasının her yerine koşan ve yetersiz beslenme nedeniyle hastalanan, tüberküloz olan öğretmenlerin provantoryumu, sanatoryumu bu korudaydı. Burada tedavi oluyor, sağlık buluyor ve yeniden göreve koşuyorlardı. Bu konuda, bugün öğretmenevi, hastanesi, huzurevi ve izcievi olarak işlevlerini sürdüren üniteler var. Yıllardır birçok kişi ve kuruluşun iştahını kabartan bu güzelim yeşil alan yine gündemdedir. Siyasilerin, Üsküdar Belediyesi''nin, müteahitlerin istekleri, girişimleri ve bitmez kumpasları bilinmektedir. İki gündür basınımızda değişik yazılarla bu konu irdelenmekte, ayrıntılı açıklamalar yapılmaktadır. Bir okul binası yapma karşılığında, bu yeşil alanın bağışlanması, peşkeş çekilmesi doğru bir karar olmasa gerek.

Her yerin beton yığınına dönüştüğü İstanbul''da ''''Koşuyolu Validebağ Öğretmenler Korusu'''' çevre sakinlerinin ve öğretmenlerin gönenç (huzur) bulduğu bir dinlenme alanıdır. Yıkmak, talan etmek çok kolay fiillerdir. Önemli olan yapıcı, bütünleyici olmaktır. Bu alan, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve devlet desteğiyle bayındır bir görünüme dönüştürülmelidir. Yürüyüş parkurları, her tür spor etkinlikleri merkezi, sanat ve kültür yeri, kütüphane, dinlenme ve konferans salonları yapılmalı. Çevre sakinlerinin de yararlanabilecekleri bu çok amaçlı sağlık, kültür, sosyal etkinlikler merkezleri Atatürk''ün ve Mustafa Necati''nin de isteyecekleri gelişmeler olacaktır diye düşünüyorum.

Bir okul binası karşılığında bu alanın birilerine verilecek olması kamu vicdanını sızlatacaktır. Bu olaydaki gelişme öğretmene yapılan psikolojik bir baskı ve tacizdir. Koşuyolu Validebağ Öğretmenevi Korusu, öğretmenlerin soluklandığı, dinlendikleri, dayanışma ve kültürel etkinliklerde bulundukları, baharın güzel renklerinin şifresini, görüntüledikleri ve çözdükleri bir alandır.

Eğitim yöneticileri aldıkları kararlarda topluma iyi örnek olmalıdırlar. Öğretmenlerin düşlerini, geçmişten gelen düşüncelerini ve onların çözüm getirici önerileri alınmalıydı. Yıllarını eğitime adamış, çalışan veya emekli öğretmenlerle konuşulmalıydı.

Öğretmene övgü yerine, hizmet ve güven verilmelidir. Bu koru, Cumhuriyetle birlikte öğretmenlerle özdeşleşmiştir. Koşuyolu korusu Cumhuriyeti, laik ve demokratik yönetimi ulusuna öğreten öğretmenlere verilmiş bir övgü belgesi ve armağandır. Ağacın ve yeşilin bu çevreye getirdiği doğal zenginlik ve güzellik göz ardı edilmemelidir. Bu alanın, Koşuyolu coğrafyasının bir doğal etkinliği, zenginliği ve yeşilliklere bezeli güzelliği olduğunun bilincinde olunmalıdır. Dünya kültür kenti olma uğraşında olan İstanbulumuzun yeşil alanlarını ve korularını budamak yakışık almayacaktır. Anadolu yakasının Koşuyolu''ndaki tek yeşil alanı da yok ediliyor. Burayı daha çok ağaçlandırmak, yeşile doyulacak bir doğa cennetine dönüştürmek, her tür kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif eğitim ve kültür hizmet merkezi olacak bir kazanıma ulaştırmak öğretmenleri sevindirecektir. Binlerce emekli öğretmenin yaşadığı İstanbul''da, ''''emekli öğretmenler kültür ve dayanışma evi'''' bu alanda yapılarak hizmete ve emeğe saygı gösterilemez mi? Üsküdar Belediyesi de, Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin Atatürk Orman Çiftliği''ndeki uygulamalarına özenmemelidir. O yara zaten ulusal boyutta kanıyor. Burada bir yenisi açılmamalı. Eğitim sistemimizin, okullaşmalardaki değişkenliklerin, müfredat programlarının, öğretmen eğitiminin, ders kitapları içeriğinin, atamaların sorgulandığı, sorunların yığın yığın politize olduğu bu dönemde, bırakalım öğretmenler ara dinlencelerinde kaynaşarak gönenç içinde olsunlar. Üsküdar Belediyesi''nin protokol gereği bakım ve onarım yapacak olması iyi bir yaklaşım.

Ancak, yeşil korudaki alana kullanım planlaması gereği cami ve ticari rant getirici üniteler yapmak gibi tasarılar öğretmen toplumunu üzecektir. Cumhuriyetin 83. yılında aydınlanmaya tanıklık etmiş tüm değerler bir bir yok edilerek çıkar çevrelerine sunuluyor. Bürokratlar yerlerini korumak amacıyla istenilenlere evet demektedirler. Öğretmenlerin, çevre gönüllülerinin ve sivil toplum örgütlerinin bu hatalı karara olumlu bakmayacakları da bilinmelidir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.