Haberler

Göztepe Parkı''na camiye son söz yargıda

Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Bülent Ergün
Uzun bir süredir kamuoyu gündemini meşgul eden Göztepe Parkı''na cami konusu, dün bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi. Bölge planlarına yapılan itirazların reddedilmesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk arasında başlayan uzlaşma süreci de, yarım kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nde 15 Eylül 2005 tarihinde kabul edilen, Kadıköy 412 ada 74 parselin "dini tesis alanına" alınmasına ilişkin plan tadilatına, askıda kaldığı 13 Şubat-13 Mart 2006 tarihleri arasında yapılan 43 itiraz, İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporuyla meclis gündemine geldi. CHP''lilerin, Göztepe Parkı''na cami yapılması kararın komisyona geri çekilerek, başka bir alan üzerinde uzlaşmayla sonuca varılması talebi, AKP''li üyelerin oylarıyla reddedildi. İtirazlarda, söz konusu alanın bölgenin tek yeşil alanı olması, bölgedeki dini tesis alanlarının yeterli olduğu ve buraya yapılacak bir dini tesis alanının, bölge trafiğini olumsuz yönde etkileyeceği şeklindeki gerekçeler sıralanırken, Büyükşehir Belediyesi''ne bağıl Şehir Planlama Müdürlüğü''nün değerlendirmesine de raporda geniş şekilde yer verildi.

1700 metre mesafe var
Raporda, "Bağdat Caddesi''nin Batı istikametinde Selamiçeşme Camii 700 metre mesafede, Bağdat Caddesi''nin Doğu istikametinde ise Galippaşa Camii 100 metre mesafede" bulunduğu belirtilirken, iki cami arasında 1700 metrelik mesafe bulunduğu, başka dini tesis alanı da bulunmadığına yer verildi. CHP''lilerin, kararın komisyona geri çekilmesi yönündeki talebi, oy çokluğuyla reddedildi. Başkan Topbaş''ın onaylamasının ardından plan tadilatı ile ilgili yasal süreç tamamlanacak. Topbaş''ın, bu kararı onaylamadan iade etme hakkı bulunmasına rağmen, bu düşük bir olasılık olarak görülüyor.

Peki ne olacak?
Bölge İdare Mahkemesine, plan tadilatının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan ve tek dosyada birleştirilen 50 davanın sonucu, Göztepe Parkı''na cami yapılıp, yapılamayacağını gösterecek.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.