Haberler

"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi Gerçekleştirildi

Tarih: 15 Haziran 2006 Derleyen: Didem Baran
Osmanlı Bankası Müzesi’nde düzenlenen, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, 14 Haziran 2006 Perşembe akşamı; Aykut Köksal "İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" konulu söyleşi gerçekleştirdi.Söyleşi bu dönemki toplantıların sonuncusuydu.

Toplantıya, mimarlar, arkeologlar, sanat tarihçileri, Bizans Tarihiyle ilgilenen uzmanlar ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir dinleyici grubu katıldı. Aykut Köksal konuşmasına Bizans’ın geçirdiği evrelerden, şehir topografyasının tarihsel serüveninden bahsederek başladı. Daha sonra harita ve planların da yardımıyla bu konuda uzman araştırmacıların makalelerinden yola çıkarak 1. Constantinus öncesinde şehrin büyüme sınırının ne olabileceği üzerine yaptığı çalışmalarını sundu. Şehrin mekansal hafızasının çok önemli olduğunu vurgulayarak o dönemki sur izinin bugün bile kentte okunabileceğini, ne yazik ki bu hafızayı dikkate almayan ve yalnızca yazılı kaynaklara dayanan arastırmacıların yanlış sonuçlara ulaştığını belirten Köksal, ayrıca yer adlarının da (toponymie) kentin tarihsel topografyasına ilişkin önemli veriler sunduğunu söyledi. Aykut Köksal konuşmasında Bizans dönemindeki bölge sınırları ve 1. Constantinus öncesi nekropolün yeri gibi konulardaki görüşlerini de aktardı. 
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.