Haberler

Yabancıya mülk sorgusu başladı

Tarih: 16 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
Hatay''da yabancıya mülk satışının yasaklanması sonrasında tartışma konusu olan yabancılara emlak satışları, Maliye Bakanlığı tarafından mercek altına alındı. Maliye ekipleri Fethiye''de, yabancıya satışı sorgulamaya başladı. Satışlarda usulsüzlük yapıldığı, fiyatların düşük gösterildiği iddialarından yola çıkan Maliye, konut alan yabancılarla bire bir görüşüyor. Daha çok İngilizlerin tercih ettiği Fethiye''nin Ölüdeniz Beldesi''ne bağlı Ovacık ve Hisarönü mahallerindeki villaları dolaşan Maliyeciler, evleri hangi şartlarla, ne kadar ücret ödeyerek aldıklarını, paranın da nasıl ödendiğini araştırıyor. Villalarda kimlerin oturduğu da araştırma konusu oldu. Bazı yabancıların satın aldıkları evleri devre mülk gibi kullandıkları iddiaları da araştırılıyor.

Kiraya veriyorlar
Maliye''nin bu uygulaması NTV-MSNBC''nin haberine göre konut alan yabancılar arasında rahatsızlık yarattı. Fethiye''de konut sahibi İngiliz Julie Smith ve Grame Cosse, "Biz gerekli vergilerimizi ödüyoruz, villamızı kiraya vermiyoruz"dedi. Bölgedeki emlakçı Ali İhsan Uçar, "Sorgulanmadan dolayı yabancılar panikledi. Satışlar durdu" derken, Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Nevzat Tilkici şöyle konuştu: "Denetimler normal. Çünkü burada İngiliz firmaları da büyük satışlar yapıyor. Aldıkları bütün mülkleri 15 günlük periyodik sıralarla kiralıyorlar. Ancak bunun vergisini ödemiyorlar."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.