Haberler

"Türkiye 2040''ta çöl ülkesi olacak"

Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Sabah

17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kapsamında yapılan açıklamalarda, Türkiye''deki toprak kaybının ciddi boyutlarda olduğunu belirten yetkililer eğer gerekli önlemler alınmaz ise Türkiye''nin 2040 yılında bir çöl ülkesi olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirttiler.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, her yıl 1 milyar 400 milyon ton, başka bir deyişle komşuları olan İzmit ve Bursa illerini yaklaşık 30 santimetre kalınlıkta kaplayabilecek miktardaki verimli toprakların erozyon sonucunda kaybedildiğini söyledi. Yıldız,
erozyon nedeniyle oluşan toprak kaybının durdurulamadığı taktirde 2040 yılında Türkiye''nin çöl ülkesi haline geleceğini kaydetti.

''17 Haziran Dünya Çölleşmeye karşı Mücade Günü'' nedeniyle bir basın açıklaması yapan Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, Türkiye''nin yüzde 97''sinin erozyonla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Karşı karşıya bulundukları en büyük tehlikenin erozyon olduğunu anlatan Yıldız, erozyon nedeniyle toprak kaybı durdurulamadığı taktirde 2040 yılında Türkiye''nin çöl ülkesi haline geleceğini belirtti.

Yıldız, "Tabii bitki örtüsünün, ormanların tahrip edilmesi sonucu çıplaklaşan ve dış etkilere tamamen açık hale gelen toprağın, rüzgar ve yağmur darbeleri etkisiyle yerinden koparılarak yüzeysel akışla, aşınıp taşınmasına toprak erozyonu diyoruz.

Toprak bu vatanın en değerli unsurudur. Bizler vatan uğruna canını feda eden bir milletiz. Fakat ne acıdır ki her gün 400 bin kamyon dolusu, her yıl 1 milyar 400 milyon ton, başka bir değişle komşumuz İzmit ve Bursa illerinin yaklaşık 30 santimetre kalınlıkta kaplayabilecek miktarda ülkemizin en verimli topraklarını erozyon sonucunda kaybediyoruz." dedi.

Kaybedilen toprak örtüsünün yeniden oluşması için binlerce yıl gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Yeşil örtü ve toprağın elden gitmesi ile ortaya çıkan iklim değişikliği ve ekolojik denge sonucunda, vahim boyutlarda doğal varlık kaybedilerek ekonomik zararlara uğranılmaktadır. Bitki örtüsü ve toprağın olmadığı bir yüzey, kar ve yağmur sularını ememediğinden, doğal su kaynaklarımız yeterli ve sürekli beklenemez." diye konuştu.

Erozyonun ilacının ağaç ve orman olduğunu açıklayan Yıldız, ormanlardaki toprakların bir metreküpünde 100 kilometreye ulaşan ve toprak kaymasının önüne geçen ağaç köklerinin bulunduğunu ifade etti.

Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karşı karşıya olduğumuz en büyük tehlike erozyondur. Türkiye''nin yüzde 97''si erozyon olayı ile karşı karşıyadır. Erozyon nedeniyle toprak kaybı durdurulamadığı taktirde 2040 yılında Türkiye''nin çöl olacağını bilin.


Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü olarak ilimizdeki 208 bin 292 hektarlık ormanlık sahayı daha da genişletmek ve gençleştirmek gayreti içersindeyiz. Sakaryalı vatandaşlarımızdan da bu bilgileri göz önüne alarak yaz mevsiminin en önemli gündem maddesi olan orman yangınlarına karşı daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istiyoruz."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.