Haberler

Fransız Arcelor, yatırımcısına iki isim sunacak

Tarih: 26 Haziran 2006 Kaynak: Zaman
Dünyanın en büyük iki çelik üreticisi Mittal ve Arcelor arasındaki birleşme görüşmelerinin ‘ileri ve yapıcı’ seviyede sürdüğü bildirildi.

Arcelor’u 23,2 milyar Euro’ya satın almak isteyen Mittal’den yapılan açıklamada, görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda Arcelor yönetiminin onay içi hissedarlarına çağrı yapacağı kaydedildi. Arcelor Yönetim Kurulu’nun pazar günkü toplantısında hissedarlarına Mittal ya da Rus Severstal seçeneklerinden birini önerecek. Yatırım çevreleri, Mittal’in fiyat artırarak toplantı öncesinde destek kazanmak isteyebileceğini belirtiyor. Fransız La Tribune gazetesinde dün yayınlanan bir haberde, 10 gündür devam eden iki şirket arasındaki birleşme müzakerelerinde nihaî fiyatın tartışılması aşamasına gelindiği bildirilmişti. Hint asıllı İngiliz işadamı Lakshmi Mittal’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Hollanda merkezli Mittal Çelik, en büyük rakibi Arcelor’la birleşerek, emtia fiyatlarındaki artışla daha fazla önem kazanan dünya çelik pazarındaki konumunu güçlendirmek istiyor. Mittal’in birleşme planının başarılı olması için 5 Temmuz’a kadar Arcelor hissedarlarının en az yüzde 50’sinden destek alması gerekiyor. Mittal-Arcelor birleşmesi gerçekleşirse oluşacak yeni şirket, en yakın rakibinin açık ara önünde dünya çelik pazarının yüzde 10’undan fazlasını kontrol ederek ve 45 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşacak. Arcelor yönetimi, Mittal’in birleşme önerisini boşa çıkarmak için Rus Severstal grubuna 13 milyar Euroluk birleşme önerisi götürmüştü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.