Haberler

Belediye’den İstanbul kültür gezileri

Tarih: 27 Haziran 2006 Kaynak: NTVMSNBC

İstanbullular’ın İstanbul’un kültür merkezlerini ziyaret oranını doyurucu bulmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘İstanbul Kültür Gezileri’ adını verdiği bir proje başlattı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., düzenlenecek gezilerle, İstanbullular’a yaşadıkları kentin kültürel mekanlarını tanıtacağı gibi, bu mekanlar karşısında bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı da hedeflemekte.


2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul, dünya mirası çerçevesinde değerlendirilen doğal, kültürel ve mimari değerleriyle, kültür turizmi çerçevesinde önemli bir önceliğe sahip. Ancak, dünyanın birçok ülkesinden insanların ziyaret için geldiği İstanbul’a, bizzat İstanbul’da yaşayan İstanbullular’ın gerek günlük koşuşturmaca gerekse bilgi eksikliği nedeniyle ziyaret oranı tatminkar boyutlarda değil. Bu eksikliği fark eden ve İstanbullular için öncelikli kültürel projeler geliştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. “İstanbul Kültür Gezileri” ile ciddi bir boşluğu dolduracak önemli bir hamle gerçekleştiriyor.

Bu amaçla yeni bir etkinlik olarak “İstanbul Kültür Gezileri” projesini başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., hazırlanacak bir program çerçevesinde düzenlenecek gezilerle, İstanbullulara yaşadıkları kentin kültürel mekanlarını tanıtacağı gibi, bu mekanlar karşısında bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı da hedeflemekte.

Medeniyetler Başkenti İstanbul
Gerek Medeniyetler Başkenti olan İstanbul’da yaşayan İstanbulluların İstanbullu olma bilincini destekleyen gerekse 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma yolunda bireysel bir sorumluluk geliştirmeyi hedefleyen bu proje kapsamında İstanbul’un gezilecek mekanları belirli bölgelere ayrıldı.

Haftada iki gün (Cumartesi, Pazar) olarak planlanan ve Sultanahmet, Fatih, Beyazıt bölgelerinden oluşan İstanbul Kültür Gezileri, Kültür Başkenti’nin güzellikleri ile İstanbullular’ı buluşturmak amaçlı.

İstanbul Kültür Gezileri’ne katılabilmek için başvurular 0212 317 77 23 no.’lu telefondan yapılabileceği gibi www.kultursanat.org sitesinden de yapılabilir.

Kültür tarihçisi Dursun Gürlek ile birlikte ve Prof. Dr. Ümit Meriç’in danışmanlığında yapılacak İstanbul Kültür Gezileri kapsamındaki bölgeler ve yerlerin isimleri şöyle:

1. Sultanahmet Bölgesi
Topkapı Sarayı
Ayasofya
Binbirdirek Sarnıcı
Gülhane Parkı
Zeynep Sultan Camii
Babıâli
Tarihi Çınar
Yerebatan
Milion Taşı
Dikilitaş
Hipodrom
Alman Çeşmesi
Hürrem Sultan Hamamı
Sultanahmet Camii

2. Beyazıt Bölgesi
Beyazıt Camii
Sahaflar Çarşısı
Beyazıt Kütüphanesi ve
Çınaraltı
Patrona Halil Hamamı
Zeynep Hanım Konağı
Laleli Camisi
Ragıp Paşa Kütüphanesi
Şehzade Camii
İstanbul’un Ortası
Süleymaniye Camisi ve Çevresi

3. Fatih Bölgesi
Fatih Camii ve Çevresi
Millet Kütüphanesi ve Çevresi
Fatih Parkı
Kariye Müzesi
Surlar
Anemas Zindanları ve Kariye
Şekerci Hanı
Mihrimah Sultan Camii

NOT: İstanbul Kültür Gezileri 13.30 - 18.00 saatleri arasında yapılacak.

Detaylı Bilgi:
0212 3177723
www.kultursanat.org

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.