Haberler

3 milyon YTL''lik restorasyona ilk kazma

Tarih: 27 Haziran 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Hilal Öztürk

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi olarak düzenlenecek yapıların restorasyon çalışmaları, Güler Sabancı ve Dilek Sabancı''nın ilk kazmayı vurmasıyla başladı

İnsanlığın kültür mirası olarak tanımlanan Mardin, Hacı Ömer Sabancı Vakfı''nın (VAKSA) katkılarıyla tarihi değerlerini sergileyeceği bir müzeye kavuşacak. II. Abdülhamit döneminde yaptırılan ve 1991-2003 yılları arasında Mardin Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi yapı, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi''ne dönüştürülecek. Tarihi binanın restorasyon çalışması dün törenle başlatıldı. Törene, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Sakıp Sabancı''nın kızı Dilek Sabancı''nın yanı sıra, Mardin doğumlu ve 5 yaşında kentten ayrılan İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı. Güler Sabancı, müzenin Mardin''in tarihi ve kültürünün tanıtımına yardımcı olacağını belirterek, "Sakıp Sabancı''nın adına yakışır bir restorasyon yapılacak. Mardinlilerin bu müzeyi yaşatacaklarına inanıyor ve güveniyorum" dedi. Amcası Sakıp Sabancı''nın vasiyetinde, isminin yaşatılmasını istediği projeler konusunda kendilerine yol gösterdiğini ifade eden Güler Sabancı, "Sakıp Sabancı''nın birikimleri ve insanlığıyla Mardin''in birikimleri buluşuyor. Onun anısını yaşatabileceğimiz için çok mutluyuz. Restorasyon bir yıl içinde tamamlanacak ve yaklaşık 3 milyon YTL''ye mal olacak. Sakıp Sabancı Müzesi''nde Mardin''in tarihi değerleri yer alacak, ancak Dilek Sabancı Galerisi''nde ise dışarıdan sanat eserleri olacak" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.