Haberler

Steven Holl Finlandiya’da Uluslararası Proje Yarışmasında Birincilik Ödülü Aldı

Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Archinect Çeviren: Sinem Çetintürk
Steven Holl, Finlandiya’da düzenlenen uluslararası proje yarışmasında birincilik ödülü aldı. Yarışma, Helsinki’nin Taivallahti yerleşim bölgesinin tasarımını konu ediyordu. Helsinki kent yönetimi ve Senate Yatırım Şirketi tarafından organize edilen yarışmadaki diğer üç finalist sırasıyla; Fransa’dan Dominique Perrault, Hollanda’dan Jo Coenen ve İtalya’dan Zucchi Architetti .

Helsinki’nin tarihi ve kültürel merkezinde Taivallahti Koyu kıyısında yer alan bölgede Taivallahti barakaları, iki apartman ve bir ofis binası yer alıyor. Steven Holl’un tasarımı Meander denize paralele olarak uzanarak tarihi barakalara nefes alacak mekan sağlıyor. Ayrıca manzaradan ve güneş ışığından maksimumda yararlanmayı sağlıyor.

180 metre ununluğundaki cam bina ikiden yedi kata kadar değişen farklı yükseklikler bulunuyor. Binanın cam kabuğunda kullanılan termal elemanlar ile yüzey gün içerisinde transparandan opağa değişiyor. Geceleri ise bina buzdan bir heykel gibi parlıyor.

Yapıdaki tüm konutların kendine ait sauna ve balkonları var. Ayrıca her daire ya Hesperia Parkı’na ya da denize bakıyor.

Meander’in tasarımı ve inşaatı için Steven Holl Helsinkili Vesa Honkonen şirketiyle işbirliği yapacak.
Bu proje Steven Holl’un Helsinki’deki ikinci projesi. İlki 1998 yılında açılan Kiasma Modern Sanat Müzesi’ydi. Bu proje ile 1999 yılında mimar Ulusal AIA Tasarım Ödülü’nü almıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.