Haberler

Dalga Konuta Sıçradı Faizi Yüzde 2’yi Aştı

Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Piyasalarda yaşanan dalgalanma, en büyük darbeyi "düşük faizli krediyle konut alma" hayali kuranlara vurdu. Mortgege Yasası’nın çıkmasıyla konut kredilerinin faizinin yüzde 1’in altına ineceği hesapları yapılırken, konut kredi faizleri yüzde 2 seviyesininde üzerine yükselerek 2004 yılı Kasım ayına dönüş yaptı.

Hafta başında BankEuropa’nın faiz oranını yüzde 1.89’a çekmesinin ardından dün İş Bankası, Akbank ve Oyakbank konut kredisinde faiz oranını yüzde 2’ye çıkarırken, Halkbank ise 61-120 ay vadede faiz oranını yüzde 2.35’e yükseltti.

Kullanım 600 Kişiye Düştü:
Bankacılar, konut kredisinde yukarı hareketin konut kredisine olan talebi de kıstığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Dalgalanma öncesi konut faizlerinin yüzde 1.07 olduğu dönemde sektörde günde yaklaşık 1.600 kişi konut kredisi kullanıyordu. Dalgalanmanın ardından bu sayı hergün düştü. Bugün gelinen noktada günlük kullanım 600 kişiyle sınırlı kaldı. Yüzde 2 seviyelerinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte bu sayı daha da azalacaktır."

Kredi Vermek İstemiyor:
Konut kredisi faizlerinde gündeme gelen yukarı trend, sektörün tamamını içine aldı. Çünkü sektörde faizler 1.75-2.35 aralığında seyretmeye başladı. Bankaların tüketici kredileriyle ilgili birimleri, piyasalardaki toz duman arasında kendileri için en rekabetçi faiz oranını hesaplıyor. Birçok bankanın hergün değişen maliyeti, kredi faizlerine yansıttığı görülürken, bankacılar yüzde 2 ve üzerindeki seviyeleri uygulamaya başlayan bankaların ’konut kredisi vermekten yana olmadığı’ şeklinde yorum yapıyor.

Piyasanın Altındaydı:
Bir bankacı, konut kredi faizlerinin mevcut piyasa koşullarının üzerin çıkmasındaki nedeni şöyle açıkladı: "Şu anda aylık yüzde 2 faizin yıllık bileşiği yüzde 26.82 seviyesine denk geliyor. Bu oran, mevcut piyasa faizinin biraz üzerinde. Ancak piyasada bankalar sadece bunu gösterge kabul etmiyor. Bunun yanında birçok riskte fiyatlamaya katılıyor. Şu anda mevcut piyasa faizlerine göre konut kredilerinin 1.75-1.80 seviyeleri oldukça makul."

Konut Faizi Yükseldi Mortgage Yasası Kaldı
Hükümet, Anayasa gereği 1 Temmuz’da TBMM’yi kapatmak için Genel Kurul gündemini yeniden belirledi. İnşaat maliyetlerine yapılan zamlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan müteahhitlerin beklediği, vatandaşı "kira öder gibi ev sahibi yapmayı" hedefleyen Mortgage Yasa Tasarısı gündemden düştü. Gündeme alınmayan tasarılar arasında yine uzun süredir yasalaştırılması beklenen, ilkokul mezunlarına ehliyet alma hakkı tanıyan Karayolları Trafik Yasa Tasarısı da bulunuyor. AKP’nin öncelikli listesine göre TBMM kapanana kadar 10 tasarının yasalaştırılması planlanıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.