Haberler

Microrealities

Tarih: 28 Haziran 2006 Derleyen: Semah Akdoğan
Başkalaşım; gelecek için hazırlanan senaryoları yapay olarak uyutulması ile son 10 yıl içerisinde ilerlemedeki dönüşümlerin gözden geçirililmesi amacı ile mimarlığın evriminin anlatımıdır.

Şehirlerdeki ve ulusal topraklardaki büyük değişiklikler; mimarların ve tasarımcıların, kendi perspektiflerinin bir kurgu içerisinde düzenlenerek resimlendirilmesi ile oluşuyor. Kurt W. Foster tarafından yönetilen Venedik Mimarlık Bienali’ne misafir edilen ünlü tasarımcı Aldo Cibic, “Microrealities” temalı çalışması ile katılmıştı. “Microrealities”,içlerinde barındırdığı insanlarla hayat bulan Milano ve Şangay şehirleri için dört farklı projede düşünce ve amacını yansıtıyor. “Microrealities”, 09 Haziran – 30 Temmuz tarihleri arasında Andrea Palladio Müzesi’nde sergilenecek.

Microrealities
İnsanlar ve onların yaşam alanları ile ilgili bir proje. Projenin amacı, küçük parçaların birleştiğinde önemli ve daha kapsamlı hikayeleri oluşturması. İnsanların hareketleri, yaşadıkları alanların karakterini tayin ediyor. “Microrealities”, bizlere mücadele, değişim ve paylaşımın beraberce harekete geçmesi, saklı enerji ve koşulların yeniden düzenlenmesi görüşünü sunuyor. Gerçeklerin harekete geçirilmesinde, süreç içindeki tasarımcılık bize yol gösteriyor.

1. Şehir Kapıları
Yeni Sınırlar İçin Yeni Semboller

Farklı birlikler için simgesel bir yer olan Milano, tercihli yolların ve metro hattının kesişiminde bulunuyor. Kolay olarak geçişlerin olduğu yerleşimde hizmet ve eğlence mekanlarının imkanlılığı çeşitlilik sağlıyor; bir yandan çalışırken bir yandan da akıp giden trafiği seyredebileceğiniz ya da şehir merkezinde çalışma esnasında çocuğunuza bakabilcek yerlerin oluşu, herhangi bir varış yerine farklı ulaşım tercihlerinin oluşu, belli alanlara kadar arabanızla gelip daha sonra küçük motorlu bisiklerle yolunuza devam edebilmeniz gibi.

2. Alışveriş Merkezleri, Kamusal Alanlar ...
Yeni Kentsel Alanların Yaratılması Olanakları

“Microrealities”; bit pazarı, sinema, posta ofisleri, yeşil alanlar, konutlar, sundurmalar ve plazaların parçası olduğu kamusal hayatta alışveriş merkezlerine farklı fonksiyonlar verilerek kullanımlarının arttırılmasını ve eğlence, çalışma ve sosyal alanların yaşamsal canlı merkezler halini almasını hedefliyor.

3. Yeşil Bir Şehir
Mevsimleri Yaşamak

Cuma akşamları arabanız ya da metro ulaşımı ile şehri arkanızda bırakıp ve kendinizi yeni gerçekler içinde bulabilirsiniz. Gerçek, doğanın ahenk içinde zamanla akışıdır.
Adım adım mevsimleri ve dönüşümlerini incelemek,
Topraktan nasıl ürünler yetiştirilebileceğini öğrenmek,
Başka insanları tanımak için onlarla alan paylaşımı,
Küçük çocukların oynayabileceği alanlar yaratmak,
Beden ve ruhun iyileşimi için rahatlatıcı etkinliklerin gerçekleştirilmesi,
Sade bir hayat edinmeye uğraşmak.

4. Şangay: 100 Yeni Metro İstasyonu
Civar Yerleşimlere Aitlik Duygusu ve Karakter Yaratma Olanağı

Kitleler, tahrip olmuş eski merkezi mahallelerden uzak şehir alanlarındaki büyük binalara taşınıyor. Kişisel alan ve rahatlığın arttığı bu yerleşimde, yaşadığımız evrenin değerleri ve ilişkileri sonsuza kadar kayboluyor. Yeni toplulukların karakterleşmesinde istasyonları ile beraber metro hatları büyük rol oynuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.