Haberler

Kopenhag Brewery Bölgesi için Açılan Yarışmayı Rem Koolhaas Kazandı

Tarih: 29 Haziran 2006 Kaynak: Arcspace Çeviren: Derya Karadağ


Rem Koolhaas/OMA, oyunlarla dolu, orjinal ve diyaloğa yönelik mimari yaklaşımları ile teori ile pratiği birleştiriyor. Sosyoloji, teknoloji, politika ve medyanın mimarlığa yansımasını ortaya çıkan işlerinde de görebileceğimiz, düşünce tankı AMO’da da bunu gözlemleyebiliyoruz.
 
                                                            Jüri
        
                                                                                                                  
Kraliyet Kütüphanesi “The Black Diamond” (Siyah Mücevher)’in yakın komşusu olan Brewery Bölgesi, Kopenhag’ın liman bölgesindeki tek gelişmemiş inşaat alanı.

Rem Koolhaas/OMA, temel mimari bakış açısı, yetenek, çalışanlarının nitelikleri ve benzer projelerdeki deneyimleri temel alınarak, mülakat esaslı yarışmaya davet edildi.

Yapı, Danimarka Mimarlık Merkezi’ne ev sahipliği yapacak olmak ile birlikte, kitabevi, kafe, ofis ve konut işlevlerini de barındırıyor. Realdania Kuruluşu, yapının bir kısmını tuttu. Yeni kamusal alanlar ve bir oyun bahçesi de ihtiyaç şemasında yer alıyor.

“Bu yapıda birçok işlevi biraraya gelmesi, şehir ile liman bölgesi arasındaki ilişkiyi sıkılaştırdı. Brewery Bölgesi’nin çevresi daha canlı bir hale gelecek.” dedi, Realdania Kuruluşu CEO’su Flemming Borreskov.

Realdania, başlangıçta projeyi değil mimarı seçme yoluna gitti. Bu farklı yaklaşımın avantajı, Realdania ve diğer müşteriler ile birlikte projeyi yapacak olan mimarın da tüm projenin programını belirlemede rol oynayabilmesiydi.

Müteahhit ve mühendisin seçilmesinde de aynı mülakat esaslı ilkeler göz önüne alındı. Koolhaas, yapı için bir konsept tasarımı yapacak, mühendis ve müteahhitler ile bunu paylaşacak.

Kopenhag’daki OMA takımı, ortaklar Rem Koolhaas ve Ellen van Loon tarafından yönetiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.