Haberler

Bir nefeste Taksim-Kabataş

Tarih: 30 Haziran 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Umut Tütüncü
Taksim-Kabataş arasında inşa edilen 640 metre uzunluğundaki füniküler sistemi Başbakan Erdoğan''ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Taksim ile Kabataş arasını 110 saniyede katedecek araçlar 3 dakika aralıklarla hareket edecek ve saatte çift yönde toplam 15 bin kişi taşınacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada İstanbul''un ulaşım sorununa son vermek amacıyla Marmaray Projesi''ni başlattıklarını ve bu projenin Türkiye''nin en büyük ulaşım projelerinden biri olduğunu dile getirerek, proje tamamlandığında tek yönde saatte 75 bin yolcunun
taşınacağını bildirdi. Erdoğan, "Bu da trafiğin nefes alması, İstanbullular''ın İstanbul''un güzelliklerini daha çok yaşaması demektir. Her şey İstanbul için, her şey Türkiye için'''' diye konuştu. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim dönemimizde aile albümlerindeki birkaç yakınının cebini düşünen kayırmacı siyasete son verilmiştir. Artık sadece milletinin cebini düşünen bir iktidar iş başındadır. Çünkü bizim aile albümümüzde birkaç kişiden oluşan fotoğraflar değil, 73 milyon insanımızın fotoğrafı var. Farkımız bu."

Vatman Erdoğan
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul''un önde gelen en büyük sorununun ulaşım olduğunu vurgulayarak, yatırım bütçelerinin yüzde 65''ini ulaşıma ayırdıklarını söyledi. İstanbul''un bir şantiye kenti haline geldiğini vurgulayan Topbaş, "7 Tepeye 7 Tünel Projesi ile kentin ulaşım sorununu çözmeye çalışıyoruz'''' dedi. Topbaş, açılışı yapılan füniküler sistemin 50 milyon YTL''ye mal olduğunu bildirdi. Başbakan Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer davetlilerle birlikte kurdeleyi keserek hattı hizmete açtı. Erdoğan daha sonra füniküler araca bindi ve Taksim''e kadar vatmanlık yaptı. Erdoğan, füniküler aracı Taksim''e ulaştırdığında, aracın mikrofonundan "Taksim''e hoş geldiniz" dedi. Başbakan Erdoğan, buradaki açılışın ardından Taksim Meydanı''nda, İstanbul''un sualtı yaşamını anlatan fotoğraf sergisini açtı. Taksim-Kabataş arasındaki füniküler sistem, Galatasaray-Karaköy arasında 133 yıl önce yapılan ilk füniküler sistemin ardından ikinci olma özelliğini taşıyor. Sistemin devreye girmesiyle deniz ulaşımı ile raylı sistemler arasında entegrasyon sağlanacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.