Haberler

''Karanlığın'' faturası turizmciye

Tarih: 3 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
İçinde turizm bölgelerinin de bulunduğu 13 kent önceki gece karanlığa gömülünce otel, restoran ve kafelerdeki turistler zor anlar yaşadı. Muğla, Dalyan''daki Kaunos antik tiyatrosunda elektrik kesilince yarım kalan konser, jeneratör yardımıyla tamamlandı.

Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgelerindeki 13 ilde meydana gelen elektrik kesintisi turizmcileri isyan ettirdi. Özellikle Muğla, İzmir gibi turizmin yoğun olduğu bölgelerde, jeneratör bulunmayan bar ve restoranlarda sıkıntı yaşandı. Düğün ve konserler ertelendi. Bazıları mum ışığında yapıldı. İstanbul''un Anadolu yakasında bazı semtler, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, İzmir, Muğla, Eskişehir, Uşak, Burdur, Isparta, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik ve Antalya''ya kadar inen bölgede yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle milyonlarca kişi karanlıkta kaldı. Kesinti, hafta sonu ve gece olması nedeniyle üretimi vurmadı ama özellikle kafeler, düğün salonları, alışveriş merkezleri, gazinolar ve turistik işletmeler işlerinin en yoğun olduğu günde görülen kesinti nedeniyle zor durumda kaldı. Çeşme''de esnaf kepenk kapatırken "Turizm için kara bir gün yaşadık" diyen Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, "Turistler kesintiyi tedirginlikle izledi, hayal kırıklığına uğradı. Kesinti, maddi ve manevi büyük zarar verdi" dedi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da şunları söyledi: "Gerekçesi ne olursa olsun çok büyük bir ayıp. Bu kadar geniş çaplı ve uzun süreli elektrik kesintisi yaşanan bir ülke görünümü, utanç verici."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.