Söyleşi

2008 Yılı Söyleşileri

Toplam 29 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. söyleşiden 29. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Eric Owen MossEric Owen MossNisan 2008
Neolitik Çağ'dan, Fenikeliler'e, Yunan'a, Romalılar'a, Bizanslılar'a ve oradan Türkler'e uzanan bir tarihi olan kesinlikle çok güzel bir şehir. Herkes kendi sınırlarını bırakmış. Duvarları olmayan br müzeye benziyor.
Özcan BiçerÖzcan BiçerNisan 2008
"Projelerde toplumsal uzlaşma sağlanmadığı için kentteki neredeyse tüm önemli projelere karşı ayrımsız bir toplumsal muhalefet oluşmaya başladı, bu da ciddi bir toplumsal gerilim sebebi oluyor. İdareler haklı bile olsalar proje kararlarını açıklamakta zorluk çekecekleri bir sürece girdiler."
Güzin KonukGüzin KonukMart 2008
Yüksek yapılar sadece bugün değil, daha çok sembolik değeriyle geçmişte de önemliydi. Kentsel gelişmede "nirengi" diyebileceğimiz, herşeyi yönlendiren noktalar, hep bir sembol niteliği taşımıştır. Bu yapılar, 3. boyutta çevresine fark yaratan, çevresi için bir referans teşkil edebilen yapılardır.
Ayşegül CankatAyşegül CankatMart 2008
Ben kente genel tanımlar yerine, özelliklerinden yola çıkarak yaklaşmak taraftarıyım. Kentin özellikleri (her ne kadar problem gibi algılansa da) aynı zamanda gelişme ve iyileşme potansiyellerini de içerir...
Cemil AcarCemil AcarŞubat 2008
Ulaştırma Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yarışmaların tamamı ulusal ve açık yarışmalar ile gerçekleştirildi. Bu yarışmalar sayesinde yüzlerce tasarım ortaya çıktı ve ülkemizde bu konuda çok önemli bir bilgi birikimi oluştu.
Semra UygurSemra UygurŞubat 2008
Semra Uygur ile hem katılımcı hem de jüri üyesi olarak, mimari proje yarışma tecrübelerini anlattığı bir söyleşi gerçekleştirdik.
Halim PerçinHalim PerçinOcak 2008
Bir eğitimci olmam ile birlikte, yaklaşık 30 yıldır bu mesleğin tasarım alanında çalışanlarından biri olarak peyzaj mimarlığını, "çevrenin yapı dışında kalan alanlarının, mekansal anlamda ve ekolojik boyutlarda tasarlanması" şeklinde tanımlayabilirim.
Gürsel ÖngörenGürsel ÖngörenOcak 2008
Uzun yıllar İstanbul, Kocaeli, İstanbul Ticaret ile Kadir Has Üniversiteleri'nde hukuk öğretim üyesi ve profesörü olarak görev yaptım. Bu çalışmalarım dolayısı ile bilimsel alanda eser oluşturmak benim için önemli bir meşgale konusudur, bu alandaki 10. kitabım...
Şevki PekinŞevki PekinOcak 2008
"Şevki Pekin, Mimari Çalışmalar 2007" adıyla bu yıl çıkan kitabında Pekin, son 30 senede yaptığı büro çalışmalarını bir araya getirdi. Kendisiyle mimari çalışmaları ve Türkiye'deki mimarlık ortamı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.
Toplam 29 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. söyleşiden 29. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Söyleşi Arşivi
Dönem içinde gerçekleştirilen söyleşilerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz söyleşiyi listeden seçiniz.