Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 2881. haberden 2900. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Ege Palas Oteli’ne imar iptali (19 Ekim 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Danıştay’ın Ege Palas Oteli inşaatıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından, otelin imar planını iptal etti. Kararla, 20 katlı otelin 17 katının yıkılması gündeme geldi.
RAF Ürün Dergisi Okuyucu Anketi Sonuçlandı (18 Ekim 2006)RAF Ürün Dergisi Okuyucu Anketi, derginin mimarların ve yapı sektörü profesyonellerinin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmesi için geçtiğimiz ay boyunca internet üzerinden okuyucuların görüşleri alınarak yapıldı. Anket, dağıtım, içerik, web sitesi, yenilik ve öneriler ile ilgili dört aşamalı 29 soru içeriyordu. RAF Ürün Dergisi Okuyucu Anketi’ne 218 kişi katıldı. Anketi yanıtlayan okuyucuların yaklaşık üçte ikisi mimar ve iç mimar. Bu oranın dışındaki okuyucular ise inşaat mühendisi, müteahhit, akademisyen ve öğrencilerden oluşuyor.
Zaha Hadid “Pierres Vives” Binası için Son Düzenlemeleri Yapıyor... (18 Ekim 2006)Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan, Fransa Montpellier’de Herault Departmanı’ndaki “Pierres Vives” Binası bu yılın sonunda hizmete açılıyor.
Konum Bilinci Sergisi’nde Parçalar Tamamlanıyor (18 Ekim 2006)Garanti Galeri’deki Konum Bilinci ”LocAware (Location Awareness)” sergisi kapsamında dün, 16 Ekim’de 18:30-20:00 saatleri arasında, sergi mekanında Alexis Şanal tarafından bir sunum yapıldı ve ardından izleyicilerin soruları yanıtlandı. Malzemeler, elektronik, yazı, görselleştirme ve biçim başlıkları altında toplanan enstalasyonlardan bahsedildi.
Beton Borudan Otel (18 Ekim 2006)Dasparkhotel adının arkasında, kentsel alanda, yeni ve alışılmadık bir misafirperverlik aracı gizleniyor. Burada, temeli üç standart kanal borusu (iç çap: 200 cm, iç uzunluk 250 cm) oluşturuyor. Bu üç kanal, üç otel suitine dönüştürülüyor: 140 cm genişliğinde bir yatak, dolap ve elektronik erişim kısa süre için (en uzun kalış süresi üç gün) zaman zaman alışılmadık yerlerde korumalı bir konaklamayı mümkün kılıyor.
Arkitera Platform''da "Ofis Açmak" Konusu Tartışılıyor (17 Ekim 2006)Arkitera Platform 2006 toplantılarının ikincisi, “Ofis Açmak” teması altında mimarlar ve mimar adaylarınının katılımıyla 18 Ekim’de gerçekleşecek. 2003 yılından bu yana, farklı alanlarda çalışan mimarları biraraya Arkitera Platfom toplantılarının bu seneki ana başlığı olan “Mimarlıkta Yol Ayrımları”, mimarlığın uygulama alanları hakkında değerli ip uçları sunmaya devam ediyor. 18 Ekim’de gerçekleşecek "Ofis Açmak" toplantısı ise bu amaçla, ofisleri olan genç mimarlar Evren Aysev, Emin Balkış, Boğaçhan Dündaralp, Ali Kural ve Sinan Omacan’ı, Ertuğ Uçar moderatörlüğünde buluşturuyor. “Mimarlar için ofis açmanın anlamı nedir?”, “Ofis açınca karşılaşılan sorunlar nelerdir?”, “Mimarın çalışanlarıyla ve müşterileriyle ilişkileri nasıl olmalıdır?” gibi birçok soruya cevap aranacak toplantıda...
''Konut Finansmanı ve Türkiye Konferansı III'' 15 Kasım''da Swissotel''de Gerçekleştirilecek (17 Ekim 2006)Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından ortaklaşa düzenlenen, 2004 yılından beri konut finansmanı konusunda uzman yerli yabancı konuşmacılarla gayrimenkul sektör temsilcilerini bir araya getiren Konut Finansmanı ve Türkiye Konferans’larının üçüncüsü 15 Kasım 2006 günü Swissotel’de gerçekleştirilecek.
Hadid’in İngiltere’deki ilk Binası (17 Ekim 2006)Hadid’in İngiltere’de yaptığı ilk projesi kamuoyuna sunulurken, bir İngiliz Gazetesi olan “The Guardian”la yaptığı röportajda kadın bir mimar olmak hakkındaki yargılar ve yeni tasarımlarında neden güney Irak’ın kendisinin ilham kaynağı olduğu hakkında bizleri bilgilendiriyor.
Esenboğa Anatolia Havalimanı Hizmete Girdi (17 Ekim 2006)1998 yılında DHMİ tarafından açılan yarışmada birinci gelen; Ercan Çoban, Ahmet Yertutan, Suzan Esirgen ve Süleyman Bayrak’ın birlikte hazırladıkları proje hayata geçti.
Denver Sanat Müzesi: Şehrin Görüntüsünü Yırtan Bir Profil (17 Ekim 2006)Daniel Libeskind’in erken dönem işlerine hayran olanlar için yeni çizgisini izlemek ızdırap verici. 1999 yılında ilgi uyandıran zigzag formlu Jewish Museum’la yıldızının yükselmesinin ardından, Ground Zero Master planlamasındaki rolü esnasında tasarımından çok tasarımını savunmadığı için aşağılanmıştı. Ve aralarında, bir kürenin parçalara ayrılmasını öneren tasarımıyla, İngiltere’deki 2002 War Museum’un da bulunduğu en kötü binaları Libeskind estetiğinin bir karikatürü durumunda.
Richard Rogers''ın Parlak Yılı (16 Ekim 2006)İngiltere''nin en önemli, dünyanın da sayılı mimarlık ödüllerinden biri olan Stirling Ödülü''nü bu sene iki binası ile finale kalan Richard Rogers, Madrid Barajas Havaalanı Terminal Binası ile kazandı. Londra''da faaliyet gösteren Richard Rogers Partnership, bu sene üç rakibini geride bırakarak 20.000 Pound’luk bu ödülü ilk kez kazandı. RIBA ve AJPlus dergisi işbirliği ile organize edilen ve ünlü mimar Sir James Stirling''in ardından isimlendirilen ödül, her yıl bir İngiliz mimarlık firmasının binasını ödüllendiriyor.
“Bizi Gözden Çıkaran Siyasal İktidarı Biz de Gözden Çıkardık” (16 Ekim 2006)TMMOB’nin, “Emeğe, insanımıza, üyemize, yaşama, mesleğimize, ülkemize sahip çıkıyoruz” çağrısı ile bir araya gelen mühendis, mimar ve şehir plancıları, sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin desteği ve öğrencilerle, 14 Ekim’de tarihinin en kalabalık mitingini gerçekleştirdi. Sabah 10.00’da Ankara Gar’ında toplanan yaklaşık 15.000 kişi, sağanak yağmura rağmen, sloganlarla yürüyerek Sıhhiye Meydanı’nda toplandı.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat Kitabı Yayına Hazır (13 Ekim 2006)Katılımcılığı artırmak ve okuyucularıyla iletişimi üst düzeye taşıyıp yayın anlayışını daha da iyiye götürmek amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini başlatan Arkitera Mimarlık Merkezi, bağımsız olarak çalışacak editörlerini geçtiğimiz Temmuz ayında belirlemişti.
Zeyrek Camisi Restorasyonu (13 Ekim 2006)Osmanlı Bankası Müzesi’nin düzenlediği “İstanbul’un Üç Dönemi: Bizans, Osmanlı, Cumhuriyet” başlıklı Voyvoda Caddesi Toplantıları’nın ilki 11 Ekim Çarşamba günü Karaköy Osmanlı Bankası Müzesi’nde gerçekleşti.
Bolu Dağı Tüneli’nde sona geliniyor (13 Ekim 2006)Bolu Dağı Tüneli’nin inşaatı büyük bir hızla sürüyor. Hava şartları elverirse, İstanbul-Ankara arasındaki geçişi sağlayacak sağ şerit, 15 Aralık’a kadar ulaşıma açılacak. Tünelin her iki geçişinin hizmet vermesi ise 2007 baharında mümkün olabilecek.
Mimarlıkta Alternatif Bir Oluşum: ATPistanbul (12 Ekim 2006)Türkiye''nin ilk tasarım ve üretim ajansı olarak faaliyete geçen ATPistanbul, dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim almış ve birçok profesyonelle beraber çalışmış farklı disiplinlerden kalabalık ve genç bir grubu çatısı altında topluyor. ATPistanbul’un kurucu ortakları Arman Şen, Birge Yıldırım ve Tuğba Okçuoğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide kendilerinin bir mimarlık ofisi olmadıklarının altını önemle çiziyorlar ve kendilerini bir tasarım ajansı olarak tanımlıyorlar.
Frederic C. Hamilton Binası (12 Ekim 2006)Libeskind’in geometrik ve titanyum kaplı tasarımı yakınındaki Rocky Dağı’nın zirvesini ve kristal taşlarını yansıtıyor.
Yeniden Keşfedilen PLOT (11 Ekim 2006)Üç yapı, sayısız tasarım ve bir o kadar da takdir dolu eleştrinin ardından beş yıl sonunda, PLOT’dan Bjarke Ingels ve Julien De Smedt kendi yollarına gitmeye karar verdiler ve sırasıyla BIG ve JDS’i kurdular. Helsingor Psikiyatri Hastanesi için açılan yarışmanın birincisi olmak, şimdilerde kapanmış olan PLOT’un kurucuların olan Bjarke Ingels ve Julien De Smedt için tanrısal bir haberdi. 2003 yılının Şubat ayında, ofisin diğer projeleri bitmiş ya da durdurulmuşken, çalışanlar bu yarışmaya ofisin kapanışını duyurmadan önceki üç aylık sürede boşluğu doldurmak için girmişlerdi. Sonuç ise oldukça zor kazanılmış bir zaferdi.
Gayrimenkul Gurusu Samuel Zell İstanbul''daydı (11 Ekim 2006)Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) 3 Ekim tarihinde Çırağan Sarayı''nda Gayrimenkul Guruları adı altında bir konferans düzenledi. Gayrimenkul alanında dünyaca ünlü ismi Amerikalı Samuel Zell’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta Zell, özellikle Meksika ve Brezilya''daki tecrübelerini somut örneklerle aktardı.
Tasarım Dergisi Ekim Sayısı: Karma Kullanım Projelerine Yer Verirken Güncel Konulara da Değiniyor (11 Ekim 2006)Tasarım Dergisi Ekim sayısında (165. sayı) günümüz şartları altında her boyutta kendini gösteren ‘karma kullanım’ konusuna değiniyor ve karma kullanıma dair yapılara 100 yıldır imza atan bir mimarlık firmasının projelerine yer veriyor.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 2881. haberden 2900. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.