Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 2901. haberden 2920. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tayland’dan Mimar Adaylarına Davet (11 Ekim 2006)Kültürüne, gelenek ve inançlarına sıkı sıkıya bağlı ama bir o kadar da gelişime, yeniliğe açık “Asya” ve kendi içinde bir bütün olmanın yanında bir o kadar da dışa açık olmayı gerektiren dünya mesleği “mimarlık”. İşte özünü kaybetmeden gelişime, yeniliğe açılan kapının ardında buluşuyor Asya ile mimarlık. Şimdi bu buluşmanın etkilerini dünyaya göstermek için bu kapı Asya’dan, Tayland’da bir üniversiteden, bir mimarlık fakültesinden mimar adaylarına aralanıyor.
Metamorfoz Ankara Etkinliği Sona Erdi (11 Ekim 2006)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Mimarlık Haftası çerçevesinde düzenlediği “Metamorfoz Ankara, Yitik Zamanların Kenti” etkinliği sona erdi.
9. Uluslararası DOCOMOMO Konferansı’nın Ardından (11 Ekim 2006)Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı, 9.Uluslararası DOCOMOMO Konferansı 1 Ekim’de sona erdi. Temelleri 1980’lerde atılan, Hollanda Koruma Departmanı’nın modern mimarlık yapıtlarının korunmasına yönelik çalışmalarıyla başlayan ve bu çalışmaların tek bir ülkeye özgü olmadığının farkedilmesiyle 1988 yılında serbest bir platform olarak kurulan DOCOMOMO, ortak sorunların büyüklüğünün ve önemimin anlaşılmasıyla hızla genişleyerek bugünlere geldi.
re:droog (11 Ekim 2006)Droog Design''da ilginç bir şekilde insana tanıdık gelen bir şeyler var. 10 yıldan bu yana, koleksiyon için seçilen objeler şaşırtmaya, hayranlık uyandırmaya, kafa karıştırmaya devam ediyor olsa da, aynı zamanda bu objeler içten içe, belirsiz bir "ben bunu daha önce de görmüştüm" hissi uyandırıyor.
Devlet Desteği Olmaksızın Varlığını Sürdürerek AB’deki Benzerlerini Şaşırtan Arkitera 6 Yaşında (9 Ekim 2006)Kurulduğu günden bu yana mimarlık alanında pek çok ilki gerçekleştiren Arkitera Mimarlık Merkezi, 6. yaşını kutluyor. Merkezin yayın organı niteliğindeki Arkitera.com web sitesi 9 Ekim 2000 tarihinde yayına başladığı için her yıl bu tarihte kuruluş yıldönümü kutlayan Türkiye’nin tek mimarlık merkezi durumundaki kurum, çoğunluğu genç mimarlardan oluşan 25 kişilik kadrosu ile mimarlık kültürü ile ilgili pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Arkitera Mimarlık Merkezi yayın ve etkinlik projeleri ile geçtiğimiz altı yılda mimarlık alanında pek çok tabuyu yıktı; yeni tartışmalar ve gündemler yarattı; Türkiye’deki mimarlık kültürünün, dolayısıyla yaşadığımız fiziksel çevrenin mimarlık alanında öncü ülkeler düzeyine erişebilmesi için çeşitli adımlar attı.
Bilgi’de Arkimeet’ler Başlıyor (6 Ekim 2006)Arkimeet konferanslarının bir kolu olarak planlanan “Bilgi’de Arkimeet” konferansları 23 Kasım’da yeni döneme başlıyor. 2006 yılının Mayıs ayında Kees Christiaanse’nin ilk konuğu olduğu “Bilgi’de Arkimeet” konferansları, Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ile ortaklaşa düzenleniyor. Uluslararası mimarlık ortamının pek çok ünlü ismini İstanbul’da meslektaşları ile buluşturacak konferansların 23 Kasım’daki konuğu, eski PLOT mimarlık ofisinin iki kurucu ortağından biri olan ve şimdiki BIG adlı 65 kişilik ofisin başında bulunan Bjarke Ingels.
Bangladeş’ten Nitelikli Örnekler (6 Ekim 2006)Bangladeş’li mimar Marina Tabassum, 27 Ekim 2006’da, İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, Doktora Odası’nda öğrencilerle buluştu ve toplantıda, son on yılı kapsayan mesleki üretiminden örneklere yer verdi.
En önemli Aztek kalıntısı bulundu (6 Ekim 2006)Meksikalı arkeologlar, son yıllardaki en önemli Aztek kalıntısını buldu. Mexico City''de yapılan kazılarda, bir tapınak kalıntısında 15''inci yüzyıldan kalma bir mihrap ve büyük taş levha bulundu. Mihrapta yağmur ve bereket tanrısı Tlaloc''un frizi yer alıyor. Çıkarılan eserler, 1978''de elektrik işçilerinin aynı alanda bulduğu yontma tanrıça heykelinden sonraki en önemli bulgu. Kalıntılar geçen hafta sonu, Zokalo meydanını yakınındaki, Aztek İmparatorluğu''nun insan kurban etmek ve ibadet için kullanılan ana tapınağı Templo Mayor''da bulundu. Meksika Körfezi''nden Pasifik Okyanusu''na kadar uzanan, günümüz orta Meksikası''nın çoğunu içine alan bir imparatorluğa sahip olan Aztekler, savaşçı ve inançlı bir halktı. Çoğunlukla kanlı geçen saltanatları 14''üncü yüzyılda başlayıp 1521''de İspanyollara boyun eğmeleriyle bitti.
Tarih: 6 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
RIBA Stirling Ödülü için Geri Sayım Başladı (5 Ekim 2006)RIBA Stirling Ödülü’nde finale kalan binalar açıklandı. Architects'' Journal dergisi ile ortaklaşa İngiliz mimar James Stirling anısına verilen ödül geçen sene içinde mimaride en anlamlı gelişimi gerçekleştiren binanın mimarına takdim ediliyor. Bu seneki ödülün jürisi, Architects'' Journal’ın editörü Isabel Allen, mimar Stefan Behnisch, gazeteci Mariella Frostrup, mimar Ian Ritchie ve peyzaj mimarı Martha Schwartz’dan oluşuyor.
Kıta - Şehirler (5 Ekim 2006)Hiç kimse bir şehir inşa etmez. Şehirler belirli işlemler sonucunda yavaş yavaş kendiliğinden oluşur ve bu oluşum bir kaç nesil boyu sürer. Ortadoğu’da Muhteşem İskender adında binlerce şehir vardı. Ama sadece bir tanesi başkent oldu. Yani biz şehirleri oluşturamayız sadece onları zaman içinde olduğu gibi kabul ederiz.
Marques De Riscal Oteli (5 Ekim 2006)Büyük, ayna gibi parlayan paslanmaz çelik, altın ve pembe titanyum panellerle beraber kullanılmış kumtaşı kaplama düz hatlı elemanlar dizisi...
Kanakların Sessiz Elleri: Tjibaou Kültür Merkezi (5 Ekim 2006)Tjibaou Kültür Merkezi Avustralya’nın doğu kıyısı açıklarında halen Fransız toprağı kabul edilen Yeni Kaledonya, Nouméa’da bulunuyor. 1990 yılında Fransız hükümetinin finansmanını karşılayacağını açıkladığı kültür merkezi için bir yarışma yapıldı. Kanak halkının kültürünü dünyaya tanıtmak ve kalkındırmak amacıyla tasarlanan proje önerileri arasından Renzo Piano’nun projesi seçildi.
Sulak alanlardan geriye tabela kaldı (5 Ekim 2006)Türkiye''nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, barındırdığı su miktarı açısından Eğirdir Gölü''nün gerisine düştü. Türkiye''de birçok göl ve sulak alan halen haritalarda yer alsa da tarım alanı açma, bilinçsiz sulama ve kuraklık gibi nedenlerle yok oldu.
RIBA Altın Madalyası Herzog & de Meuron’a… (4 Ekim 2006)Bu seneki RIBA Altın Madalyası’nı İsviçreli Herzog & de Meuron kazandı. Mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan RIBA Altın Madalyası mimarlara dünya çapındaki mimari başarılarından ötürü veriliyor. 1978 yılında Jacques Herzog ve Pierre de Meuron tarafından kurulan ofisin Tate Modern ve Pekin Olimpiyat Stadyumu uluslararası alanda en bilinen çalışmaları arasında sayılabilir. İkisi de Basel doğumlu mimarlar, Zürih ETH’de eğitim gördüler ofislerini kurmadan önce neredeyse paralel yaşamlar yaşadılar. Şu anda ortakları Christine Binswanger ve Harry Gugger ile birlikte Basel, Londra, Münih ve San Francisco’daki ofislerinde 150’den fazla çalışanları bulunuyor.
Üç Van Gölü kurudu (4 Ekim 2006)Doğa ve Çevre Derneği Genel Başkanı ve eski Milli Parklar Genel Müdürü Nevzat Ceylan , ''''koruma altındaki sulak alanların peş peşe kurutulduğunu'''' bildirdi. Ceylan, yaptığı yazılı açıklamada, sulak alanların doğal dengeyi sağlayan en önemli oluşumlar olduğunu belirterek yıllardır uygulanan yanlış projelerle sulak alanların ''''üç Van Gölü büyüklüğündeki'''' kısmının kurutulduğunu kaydetti. Ceylan, tarım arazisi kazanmak için kurutulan Amik ve Avdan Gölü ile Eşmekaya gibi sulak alanların, artık tarım yapılamayacak durumda olduğu için çölleşmeye bırakıldığı görüşünü dile getirdi. ''''Yanlış sulama uygulamaları'''' ile Seyfe Gölü''nün tamamen kuruduğunu, Sultansazlığı, Akşehir, Meke ve Beyşehir Gölü gibi onlarca sulak alanın kurumayla karşı karşıya kaldığını belirten Ceylan, son yıllarda koruma altındaki sulak alanların peş peşe kurutulduğuna dikkati çekti. Söz konusu sahaların ''''Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kurutulduğunu'''' öne süren Ceylan, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ''nin konuya el atmasını beklediklerini kaydetti.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yapı sektörüne sigorta geliyor (4 Ekim 2006)Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 17 Ağustos Düzce ve 12 Kasım Marmara depreminin ardından ajandasına not ettiği Yapı Kanunu Tasarısı Taslağı''nı tamamladı.
İsthanbul Evleri inşası internette canlı yayında (4 Ekim 2006)Han Yapı Gayrimenkul, konut kredisinde Akbank ile anlaştı. Yapılan anlaşmayla ekonomideki dalgalanmanın ardından sektörde ilk kez 24 ay için yüzde 0.14, 60 ay için 1.01 ve 120 ay için 1.30''luk oranlarla konut kredisinin yolu açıldı. Öte yandan, "Başka İsthanbul Yok" sloganıyla yola çıkan Han Yapı Gayrimenkul, İsthanbul Evleri''nin inşasını canlı yayında internet ortamına taşıdı. Han Yapı Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, İsthanbul Evleri''nin inşası için alanında dünyanın en büyük 150. firması olan Hazinedaroğlu ile anlaşmalarının ardından başka ilklere de imza atmaya devam ettiklerini söyledi. Çağatay, ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından faiz oranlarındaki artışın konut sektörünü olumsuz etkilediğini, yüksek faizin vatandaşın konut edinme heyecanını söndürdüğünü, bu nedenle böyle bir projeye imza attıklarını söyledi. Han Yapı''nın gayrimenkul sektöründe gerçekleştirdiği bir başka ilkin ise "denetimin denetimi" uygulaması olduğunu anlatan Çağatay, üçüncü etabın satışlarına ise kısa bir süre içinde başlayacaklarını sözlerine ekledi.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Dünya
62 bin yabancı Türkiye''de mülk sahibi (4 Ekim 2006)Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Yardımcısı ve İnşaat Komitesi Başkanı Hüseyin Erkek tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye''de mülk edinen yabancıların sayısı, özel ve tüzel kişilik olarak 62 bin 500. Satılan taşınmazların yüzölçömü 285 bin dönüm Hüseyin Erkek, yabancılara mülk satışıyla ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre, satışların 6 bin 53''ü, yeni kanunun yürürlüğe girdiği 7 Ocak 2006''dan 24 Temmuz 2006''ya kadar olan dönemde gerçekleşti. Bu dönemde satışı yapılan taşınmaz alanının büyüklüğü 800 bin metrekareye ulaştı. Aynı dönemde 1876 İngiliz, 801 İrlandalı, 749 Alman, 357 Hollandalı, 296 Norveçli, 176 Belçikalı ve 90 Yunanlı mülk edindi. Rapora göre, Türkiye''de mülkü bulunan yabancılar arasında yüzölçümü büyüklüğüne göre Suriye''den sonra Almanya, Lübnan, Yunanistan, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır geldi. Suriyelilere ait mülklerin yüzde 70''e yakını miras yoluyla geçmiş. Raporda, yabancılara ait taşınmaz satışlarında, alan büyüklüğü açısından Hatay''ın, kişi sayısı bakımından Antalya''nın, taşınmaz sayısı açısından İstanbul''un ilk sırada yer aldığı yazıyor.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
Medeniyetler beşiği İsos’ta kazı (4 Ekim 2006)Hitit, Pers, Doğu Roma, Selçuklular ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan İsos’ta (Epifenya) Arkeolog Ömer Çelik başkanlığındaki 13 kişilik bir ekiple kazı çalışmalarına başlandı. Kazı Başkanı arkeolog Ömer Çelik, 20 gün sürecek kazıların daha çok mozaikleri kurtarmayı amaçladığını söyledi. Çelik yaptığı açıklamada:’’Liman, kale, kemer, tapınak ve su depoları kalıntıları bulunan antik kentin büyük bölümü tahrip olmuş. Kervansaraylarıyla dönemin önemli bir ticaret merkezi olduğu bilinen İsos’un, MÖ. 334 yılında Büyük İskender’in Pers Kralı 3.Darius’u yendiği savaş sonrasında büyük bölümü yıkılmış .” Hatay’ın Erzin ilçesi’nde bulunan İsos’ta sütunlu cadde ile hamam içindeki taban mozaiklerini kurtarma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Çelik, ‘’Dileğimiz, daha çok ödenek aktarılması ve çalışmaların daha yoğun yapılmasıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan harabeler, tarihe ışık tutacak özelliklere sahip’’ dedi.
Tarih: 4 Ekim 2006 Kaynak: Türkiye
Uçak dolusu mermerci İtalya’ya çıkarma yapıyor (4 Ekim 2006)Mermerde dünyanın en büyük fuarı olarak bilinen ve Verona Marmomacc Fuarı için Ege İhracatçı Birlikleri İzmir’den uçak kaldıracak. Mermer ve doğaltaş sektöründe dünyanın buluşma noktası olarak bilinen Verona Marmomacc Mermer ve Mermer Makinaları Fuarı’na, bu konuda son yıllarda dünya pazarlarındaki payını hızla artıran Türkiye’den geniş bir katılımcı ve ziyaretçi grubu gidecek.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 2901. haberden 2920. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.