Haberler

Mimarlık Haberleri

Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Troya Hazineleri Çanakkale''ye dönüyor (6 Haziran 2011)Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca, Troya Müzesi''nin yapımına ilişkin, "Dünyanın, 44 değişik ülkesinde değerli parçaları sergilenen Troya Hazineleri, artık Çanakkale''ye dönmenin yolculuğuna başlıyor, evine dönmenin adımını atıyor" dedi.
TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Yeni Sayısı Çıktı (6 Haziran 2011)TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Güz 2010 - Bahar 2011 sayısı çıktı. Derginin yayın koordinatörü Burak Asiliskender dergilerinin yeni sayısı hakkında şunları söylüyor.
Serbest Mimarlar Dernekleri 3. Çalıştayı KALE Grubu''nun Ev Sahipliğinde Gerçekleşti (6 Haziran 2011)Serbest Mimarlar, mesleki sorunlarını tartışmak üzere 27 Mayıs 2011 tarihinde Antalya''daki The Marmara Oteli''nde buluştu.
Tabanlıoğlu''na Uluslararası Bir Ödül Daha (6 Haziran 2011)Tabanlıoğlu Mimarlık''ın Kazakistan''da gerçekleştirdiği Astana Arena Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri''nde Asya-Pasific Bölgesi''nin En İyi Kamusal Yapısı seçildi.
Gecekondu siteden daha sempatik! (6 Haziran 2011)Birçok projede imzası bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık "Loft Bahçe" projesiyle Uluslararası RIBA ödülüne layık bulundu. Ödülün sahibi Murat Tabanlıoğlu ile bir kez daha şehir ve mimariyi konuştuk.
Komşum Uzaylı! (6 Haziran 2011)Uçan daire şeklindeki yapılar dünyada 1950-60''lı yıllarda ortaya çıkmaya başladı. Bu durumun temel olarak iki sebebi vardı: 1947''deki Roswell vakasından sonra yaygınlaşan fikir, dünya dışı yaratıkların disk şeklindeki araçlarla dünyamıza ulaştığı yönündeydi (öncesinde uçan daire diye bir şey, uzay yolculuğu aracı olarak hiçbir şekilde yoktu. Yabancılar daha çok ışık huzmeleri veya roketler yardımıyla gelip gidiyordu!). Öteki sebebi ise, bu dönemde strüktürel olanakların ve hatta modanın bu tip yapılar yapmaya eğilimli olmasıydı.
Sabiha Gökçen Havalimanına büyük onur (6 Haziran 2011)Avrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen "Avrupa Çelik Tasarım Ödülleri (European Steel Design Awards 2011)" Sabiha Gökçen Havalimanı''na verildi.
Royal Academy, Ai Weiwei''i Onursal Üyesi Olarak Seçti (6 Haziran 2011)Royal Academy of Arts (RA), yıllık Yaz Sergisi arifesinde Ai Weiwei''yi onur üyesi olarak seçti.
Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü (7 Haziran 2011)Obama Beyaz Saray''da gerçekleşen bir törenle Eduardo Souto de Moura''ya 2011 Pritzker Ödülü''nü verdi.
Foreign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini Kurdu (6 Haziran 2011)16 yıl önce Farshid Moussavi ve Alejandro Zaera Polo tarafından kurulan Foreign Office Architects, çift boşandığı için dağılmıştı. Eski ortaklar, şimdi yeni ofisleri ile yollarına devam ediyorlar.
Tek tip TOKİ binaları ileride büyük sorun olacak (7 Haziran 2011)Levent''teki Loft Bahçe projesiyle prestijli RIBA ödülünü kazanarak adını Zaha Hadid, Norman Foster gibi devler arasına yazdıran Murat Tabanlıoğlu, aynı tipte, coğrafi ve sosyal koşulları hiç dikkate almadan yapılan TOKİ yapılarının ileride büyük sorun olacağını düşünüyor.
Steve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa Ediyor (9 Haziran 2011)Steve Jobs, Cupertine Kent Meclisi''ni, yeni Apple kampüsünü inşa edebilmek için ikna etmeye çalışıyor.
Hız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump Towers (9 Haziran 2011)8 Haziran 2011 Çarşamba günü Kalebodur sponsorluğunda düzenlenen ARKİV Buluşmaları''nın 13. toplantısı Mecidiyeköy''de yer alan Trump Towers''da gerçekleşti. Projenin mimarı Brigitte Weber''in önderliğinde proje tartışıldı ve gezildi. ARKİV Buluşmaları''na katılanlar arasında Ömer Kanıpak, Tekeli - Sisa Mimarlık''tan Mehmet Emin Çakırkaya ve Dilgün Saklar, Swanke Hayden Connell Mimarlık''tan Burcu Şenparlak, Özge Saka ve Duydu Gülaydın, D-Yapı''dan İlder Tokcan, Kalebodur''dan Asiye Bodur ve Pelin Özgen, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz, Emine Merdim Yılmaz, Pınar Koyuncu ve Özlem Duygu Çil ve basın mensupları da vardı.
"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü Açıldı (9 Haziran 2011)Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezinde açıldı.
Nicolai Ouroussoff New York Times''dan Ayrılıyor (10 Haziran 2011)New York Times eleştirmeni mimar Nicolai Ouroussoff ay sonunda gazeteyle yolunu ayırıyor.
Avrasya Tüneli Projesi''nin İşlendiği Planlar Meslek Odaları Tarafından Yargıya Taşındı (10 Haziran 2011)TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından Avrasya Tüneli Projesi ile ilgili ortak bir bülten yayınlandı.
World Architecture Festival Awards''a Başvuru Süresi 30 Haziran''da Tamamlanıyor (10 Haziran 2011)World''un en büyük ve küresel mimarlık yarışması programı olan ve 2-4 Kasım 2011 tarihinde Barselona''da gerçekleşecek World Architecture Festival Awards''a (WAF Ödülleri) Türkiye''den katılım başvurusu yağıyor.
Zaera-Polo En Sonunda FOA''nın Dağılması ile İlgili Konuştu (13 Haziran 2011)Foreign Office Architects''in ortakları geçtiğimiz sene mayıs ayının sonu itibariyle ticari faaliyetlerini durdurmuştu. 18 ay sonra, kurucuları Alejandro Zaera-Polo ve Farshid Moussavi''nin boşanmalarının ortaya çıkması üzerine ise firma tamamen dağılmıştı.
Mimar Tabanlıoğlu: ''Eski dokuyu bir kenara bırakıp...'' (13 Haziran 2011)Levent''te yükselen bir projesiyle RIBA ödülünü alan mimar Murat Tabanlıoğlu''nun geçenlerde gazetede (Radikal, 7 Haziran) Ömer Kanıpak''ın sorularına verdiği cevaplar içinden özellikle bazıları İstanbul başta olmak üzere ülke olarak benimsediğimiz yapılaşma tarzına ilişkin önemli değerlendirmeler içeriyordu.
Dayanışmacı Atölye, Stajyer ve Gönüllüler Arıyor! (13 Haziran 2011)Dayanışmacı Atölye yaz boyunca gerçekleştireceği çalışmalarda, stajyer ve gönüllüler arıyor.
Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.