Haberler

8 Kasım 2007, Perşembe

Sulukule Yenilenirken Bir Kültür KaybediliyorSulukule Yenilenirken Bir Kültür Kaybediliyor1 Kasım 2007 Perşembe günü Sulukule’de gerçekleştirilen toplantının ardından, 6 Kasım 2007 Salı günü “Projenin geliştirilmesine kimler nasıl katkıda bulunabilir, neler önerilebilir?” sorusunu tartışmak üzere tekrar bir toplantı düzenlendi. İstanbul 2010 Komitesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Sulukule Platformu adına Aslı Kıyak İngin, Yerel Halk ve Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği adına Şükrü Pündük, İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu adına Mehmet Erdal, Fatih Belediyesi adına Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile danışmanı ve projenin koordinatörü Mustafa Çiftçi katıldı. Haberin Devamı
''Dünyada yağmurlar azalmadı, yer değiştirdi''''Dünyada yağmurlar azalmadı, yer değiştirdi''Türkiye, bu yıl en sıcak yazlarından birini yaşadı. Kuraklık tartışmaları yıl boyu gündemin ilk sıralarında yer alırken, Dünya Su Konseyi (WWC) Başkanı Loic Fauchon''dan ilginç bir açıklama geldi.
Edremit TOKİ''de bir şans dahaEdremit TOKİ''de bir şans dahaBalıkesir Edremit''te Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımına başlanan toplu konutlar için ek kayıt işlemleri başladı.
35 milyon dolarlık SkyPort 5 yıldızı rezidansa takacak35 milyon dolarlık SkyPort 5 yıldızı rezidansa takacakGül Yapı''nın Beylikdüzü''nde inşasına devam ettiği 34 katlı, 108 metre yüksekliğindeki SkyPort, bölgenin en yüksek iş ve yaşam alanı olacak. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Gül, "Bölgede yaşam kalitesini artıracağız. 5 yıldızlı otel konforu SkyPort''un dairelerine taşınacak" diyor.
Saat kulesi tamamlandı çevre düzenlemesi yapılıyorSaat kulesi tamamlandı çevre düzenlemesi yapılıyorAdıyaman Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı 1. Nolu Sağlık Ocağı önündeki kavşağa görkemli bir saat kulesi yapıldı.
Yeni Sulukule Yolda Romanlar AyaklandıYeni Sulukule Yolda Romanlar AyaklandıAB İlerleme Raporu''na giren Sulukule''deki yıkımlara Romanlar tepki gösterip Meclis''e dilekçe yağdırdı. Projeyi yürüten Fatih Belediye Başkanı, "Kimse mağdur olmaz" dedi.
Boğaz''a ABD''li mimarBoğaz''a ABD''li mimarGüneri İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Teoman Güneri, Kalamış ve Güneşli''de devam eden konut projelerinin yanı sıra Kavacık, Kandilli, Maslak, Tarabya ve Çengelköy''de 5 yeni projede temel atmaya hazırlandıklarını söyledi. Güneri, Tarabya''daki 120 daire ve Kandilli sırtlarındaki 12 villalık projeler için ABD''li mimarlık şirketi Swanke Hayden ile anlaştıklarını söyledi.
Blanco, IF Altın Ödülü AldıBlanco, IF Altın Ödülü AldıBlanco''nun, son modeli Claronline-IF, Hanover Forum Design jürisi tarafından IF Altın Ödülü''ne layık görüldü. 2 bin 293 ürün arasından seçilen Claronline-IF, bu ödülü kazanan ilk eviye oldu. Claronline-IF, fino top kenar dizaynıyla tasarlandı. Bu kenar formunun en karakteristik özelliği, tezgahla eviyeyi tamamlayıcı bir tarzla birleştirmesi ve en son lazer kaynak teknolojisini kullanarak ergonomiyi bir üst seviyeye taşıması.
Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Sabah
Kirlenen Ergene Nehri yüzünden Trakya tarımı da kayba uğruyorKirlenen Ergene Nehri yüzünden Trakya tarımı da kayba uğruyorUzunköprü Çeltik Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Ali Öner, 2008 yılında Ergene Ovası''nda tarım yapılmasının mümkün olmadığını belirtti.
Fumihiko Maki ve Charles Correa İstanbul''daydıFumihiko Maki ve Charles Correa İstanbul''daydıWorld Architecture ve Zorlu Holding işbirliği ile 5 - 6 Kasım tarihleri arasında Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Son Projeler” başlıklı konferans dizisinin ilk günkü konuğu Pritzker ödüllü mimar Fumihiko Maki’ydi. Maki, yapılan açılış konuşmasının ardından sözlerine mekan ve insan davranışları arasındaki güçlü ilişkiden söz ederek başladı. Yapıların tasarımlarına öncelikle, o yapıya kullanıcıların nasıl erişeceğini, hangi amaç için geleceğini düşünerek başladığını söyleyen Maki; kırsal ve kent merkezlerinde geliştirilen bina tasarımları arasındaki farklılıklara değindi.
Çanakkale''ye de inci gerdanlık takılacakÇanakkale''ye de inci gerdanlık takılacakHükümet 2008''de özelleştirmelerde gaza basacak. Tekel''in yanısıra liman, köprü ve otoyollar özelleşecek, İstanbul, Çanakkale ve Körfez''e üç ayrı köprü yapılacak.
Başkan Kocaoğlu: “Daha yapacak çok işimiz var”Başkan Kocaoğlu: “Daha yapacak çok işimiz var”İzmir’in en önemli toplu ulaşım projesi sayılan Aliağa – Menderes Raylı Sistem hattında çok önemli bir adım daha atıldı.
Gayrimenkul hem merkezde hem de şehir dışında değerliGayrimenkul hem merkezde hem de şehir dışında değerliGayrimenkule son dönemde ilginin arttığı belirtiliyor. Global Gayrımenkul Yönetim Kurulu Başkanı göğüş, "Şehir dışı ve kent merkezi birbirine paralel gelişiyor" derken kent dışına kaçışın merkezdeki konutların değerini etkilemediğini ifade etti.
EXPO denetimi başladıEXPO denetimi başladıOrganizasyana adaylık çalışmalarımızı görmek için kente gelen İnceleme Heyeti, ilde uçak turu yaptı.
Tanrıların Kayıp Hazineleri BuradaTanrıların Kayıp Hazineleri BuradaGalerinin güney tarafına ilk girdiğiniz zaman, müzenin frizlerinin ve çatı sütunu tepe taşları, Atina’nın çatı tepelerinin kireçli arka perdesine karşı izleniyor. Bir köşeyi döndüğünüz an, Parthenon tam olarak görüş alanınıza giriyor, eski tapınak sağ tarafınızı büyük pencereleri ile sarmalıyor. Parthenon’un doğu cephesi ve hayal gücünüzde birleşen ve orayı süsleyen heykeller, sizin orayı Periclean Atina zamanındaki tapınak olarak resmetmenizi sağlar. Sonunda, Yüksek Klasik Dönem ihtişamının dereceli olarak, Yunan antikalarının Romen kopyalarına yön verdiği, küçük galeriler dizisinin içinden inersiniz. Parthenon, yavaş yavaş gözden kaybolur. Klasik geçmişi yenilemek veya basitçe taklit etmek yerine, Tschumi yüzyıllar arasında uzanan bir diyaloğu vaat ediyor.
Alman Teknoloji Devi Dorma, Milenyum Kapı ile BirleşiyorAlman Teknoloji Devi Dorma, Milenyum Kapı ile BirleşiyorDorma, kapı ve kapı kontrol sistemleri konusunda çalışan dünya çapında aktif bir firma.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Sulukulelilerden Erdoğan’a mektup varEvleri yıkılacak olan Sulukuleliler, kendilerine yardım etmesi için Erdoğan’a dilekçe yazdı. Sulukule’de yaşayan Roman vatandaşlar, belediye ile aralarındaki sorunu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na taşıdılar.
Tarihin tanığı zamana yenikMuğla’nın tarihi arasta çarşısında Saatli Kule yanında bulunan tarihi “Yarım Han” yetkililerden ilgi bekliyor. Hanın geçmiş yıllarda dış mekanları kahvehane ve iç mekanları da alışveriş merkezi olarak kullanıldığı ve Muğla’da eski tarihe tanıklık eden tarihi yapıtlardan sadece biri. Handa bulunan 11 işyerinden sadece 2 işyeri faal olarak çalışıyor. Diğer işyerleri ise hanın bakımsız ve dağınık olması nedeniyle boş duruyor. Geçen yıllarda elektrik ve suları kaçak handa işyeri bulunan Nizamettin Çetinkaya, “Benim iki tane işyerim var. Handaki diğer işyeri sahipleri hanı temiz kullanmıyor. Burası tarihi bir han ama değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Bu tür eserleri korumamız lazım” dedi. Tarihi evlerin bulunduğu Muğla’da belediye 400 evi korumaya aldı. Korumaya alınarak restore edilen 3 Eski Muğla Evi ise turizmin hizmetine açıldı. Muğla’nın geçmişine tanıklık eden “Yarım Han”ın ise elektriği ve sularının geçen yıla kadar kaçak olduğu belirtildi. Muğla’da yeterli korunmayan tarihi yapıtlarımızdan 500 yıllık tarihi “Apostolos Hanı” kaderine terk edilince yanarak kül olmuştu.
Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Kazım Tokuç
Kyoto Sonrası Uygulanabilecek MekanizmalarBugün Kyoto sonrası uygulanabilecek mekanizmalar hakkında konuşalım. Ne gibi şeyler öneriliyor ve bunlar uygulanabilir mi?
Noel Baba’ya ödenek geldiKültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Noel Baba Kilisesi’nin bakım ve restorasyon çalışmalarında kullanılmak üzere 40 bin YTL ödenek gönderdi.
Bayrampaşa IKEA''ya "sessiz" açılışTürkiye''de ilk mağazasını açtığında üç koldan trafiği kilitleyen IKEA üçüncü mağazasını sessiz sedasız açtı. IKEA, ''Bu artık üçüncü mağazamız ve genel ortam itibarıyla coşkulu açılış uygun olmazdı'' açıklaması yaptı.
Konut yapımında gelişmişlik2007 yılında inşaat ruhsatı alınan daire sayısını incelediğimizde geçen yılın bu dönemine göre bir azalış olduğunu görmekteyiz. Yani yapımına yeni başlanan konut inşaatında bir düşüş yaşanmakta.
Bugün başlayacak Euro Emlak 300 projeye ev sahibi olacakCNR Expo Fuarcılık tarafından organize edilen gayrimenkul fuarı, Euro Emlak, bugün kapılarını açıyor. 11 Kasım''a kadar sürecek ve CNR Expo Fuar Merkezi''nde yapılacak Euro Emlak''a Türkiye''den ve Avrupa''dan pek çok firma katılacak.
Başkan Topbaş; “Eski İETT Garajı’nın satışında son noktaya geldik”Başkan Topbaş; “Eski İETT Garajı’nın satışında son aşamaya gelindi. Bu iş öyle ya da böyle neticelenecek. Satıştan elde edeceğimiz kaynağı İstanbul’un ulaşımına harcayacağız” dedi.
Çevre raporuUludağ''ın endemik bitki örtüsünün hem küresel ısınma hem de beton tehdidi altında olduğu iddia edildi. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Kaynak, 1200 bitki türüne evsahipliği yapan Uludağ''da küresel ısınma nedeniyle bitkilerin çiçek açma döneminin şaştığını söyledi.
100 otel açılacakHilton’un Hampton ve Garden Inn markalarıyla Türkiye’de otel zinciri kurmak için anlaşan Amplio, 10 yıllık vizyonunu100 otel olarak belirledi. İlk 5 yılda 200 milyon dolara 20 tane otel yapılacak.
Mehtap Çay Bahçesi tarihe karıştıEmirgan sahilindeki yarım asırlık “Mehtap Çay Bahçesi” tarih oldu. Mekanı 54 yıldır işleten Mehmet Ulusal ile yer sahibi Yavuz Selim Başar arasındaki anlaşmazlık 1.5 yıl önce başladı. Başar kira kontratının 30 Nisan 2006’da feshedildiği gerekçesiyle Ulusal’ı mahkemeye verdi. Ulusal bunu reddetti ancak mahkeme yargılama sonunda davacı Başar’ın talebini yerinde buldu. Tarihi mekan geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla tahliye edildi. Böylece İstanbullular’ın asırlık çınar altında, boğaz manzarası eşliğinde çaylarını yudumladıkları, sabah kahvaltılarını yaptıkları tarihi mekan “tarihe karışmış” oldu.
Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Cahit Yüce
Ekosistem tahrip olacakİSKİ''nin "Istranca Dereleri Projesi" yle İstanbul''a su sağlamak için Rezve Deresi''nden ve İğneada Longozları''ndaki (Subasar ormanları) derelerden su taşımak amacıyla yapmayı planladığı boru hattı, longozları ve deniz ekosistemini tahrip etmesi nedeniyle yöre halkının, doğaseverlerin ve bilim adamlarının tepkisine yol açmaya devam ediyor.
İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti Olmaya Nasıl Hazırlanıyor?Bu sorunun yanıtı çok kolay. Baştan sıralayalım. Önce, size yakın olan uzman kişilerden bir danışmanlar ekibi kurarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin bu çalışmalara yönlendirilmiş komisyonunun hizmetine vereceksiniz.
Gayrimenkul dünyasının kalbi 12-13 Kasım''da İstanbul''da atacak“Forum İstanbul Uluslararası Yarıyıl Konferansı” çerçevesinde dünyanın önde gelen kent tasarımcıları, mimarlar ve gayrimenkul yatırımcıları 12-13 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul’da buluşuyor.
Kaz Dağı''na YasakÇanakkale''nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu belde belediye meclisi, "Kaz Dağı''nda altın arama çalışmalarının durdurulması'''' ve "işletme izinlerinin verilmemesi'''' kararı aldı. Belediye Başkanı Yusuf Aksoy başkanlığında toplanan belediye meclisi, kasım ayı olağan toplantısında bölgedeki maden arama çalışmalarına engel olunması amacıyla sunulan kararı oybirliğiyle onayladı. Karar, ''''Kaz Dağı''nda altın arama çalışmalarının durdurulması, işletme izinlerinin verilmemesi, maden arama yapan şirketlerin ruhsatlarının yenilenmemesi, daha önce alınmış ruhsatların süresi dolunca iptal edilmesi, yapılan arama çalışmalarının, ilgili mercilere iletilmesi ve destek istenmesi''''ni öngörüyor.
Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Sabah
Antalya Doğu Garajı, 15 Kasımda 2. kez ihaleye çıkıyorAntalya Büyükşehir Belediyesi’nin Doğu Garajı Projesi 15 Kasım Perşembe günü ikinci kez ihaleye çıkıyor. İhalede işin artırmaya esas tahmin edilen yıllık kira bedeli 250 bin YTL artı KDV olarak belirlendi.
KKTC Antalya''ya rakipKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''ne (KKTC) adanın en büyük kongre merkezi inşa edildi.
Sincan Adalet Sarayı için ihale açılacakAdalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığı Sincan Adalet Sarayının inşaatı için ihale açtı. Sincan İlçesi 48 bin 58 ada 1 parselde kayıtlı taşınmaz üzerinde yapılacak adalet sarayı inşaatında işin toplam süresi yer tesliminden itibaren 750 gün olarak belirlendi. İhale, Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığında 25 Aralık 2007 tarihinde saat 10.00’da "açık ihale usulü" ile gerçekleştirilecek. Tüm isteklilere açık olan ihalede yerli istekliler lehine fiyat avantajı uygulanmayacak. İhale dokümanı Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığından görülebileceği gibi bedeli mukabili aynı yerden temin edilebilecek. Şartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ise ihale günü ihale saatine kadar anahtar teslimi götürü bedel üzerinden komisyona verilecek.
Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
AKP ve CHP Kaz Dağı için el eleÇanakkale''nin CHP''li ve Küçükkuyu beldesinin AKP''li belediyeleri, Kaz Dağı''nda yürütülen altın arama çalışmalarının durdurulması konusunda meclis kararı aldı. 17 CHP, 8 AKP ve 1 DP''li üyenin bulunduğu meclisin oy birliğiyle aldığı kararda şöyle denildi: "Kaz Dağı''nda yapılan maden arama çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede, Kaz Dağı''nın milli parklar alanına alınmasına, altın madeni aramalarının durdurulmasına, işletme izinlerinin verilmemesine, şu anda maden arama yapanların ruhsat süreleri dolduğunda yenilenmemesine, daha önce aldıkları ruhsatların süresi bittince iptal edilmesine karar verilmiştir."
Tarih: 8 Kasım 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Burak Gezen
AKM için acil tadilatİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkındaki Yasa Tasarısı"ndan Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılmasıyla ilgili madde çıkarıldı ancak AKM''nin yıkımından vazgeçilmedi.
Üçü İzmir''den geçen altı yeni otoyol yoldaUlaştırma Bakanlığı, altı yeni otoyol projesi için hazırlıklara başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün üzerinde çalışmaya başladığı projelerden dördünün gelecek yıl başlatılması planlanıyor.
Çimsa Bilecik Beton''u alıyorÇimsa Çimento, Bilecik Hazır Beton şirketine ait sekiz adet hazır beton tesisini ve hazır beton tesislerinde kullanılmakta olan 85 adet nakil vasıtası ve iş makinesini satın almaya karar verdiğini açıkladı. Şirketten İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''na yapılan yazılı açıklamada, Çimsa Çimento yetkililerinin satıcı firma ile prensip anlaşmasına vardığı, ancak satışın gerçekleşmesinin Rekabet Kurumu''nun iznine tabi olduğu ifade edildi. Bilindiği gibi Çimsa ve Bilecik Hazır Beton arasındaki görüşmeler ekim ayında başlamıştı.
Tarih: 7 Kasım 2007 Kaynak: Radikal
Bakan Güler şair gibi konuştu: Güneşin zaptı yakınEnerji Bakanı, güneş enerjisi üretimini artırma hedeflerini, Nâzım Hikmet''in şiirine atıfta bulunarak, ''Güneşin zaptı da yakın'' diye açıkladı.
Anadolu Cam, Rusya''da ataktaAnadolu Cam, Rusya''da üç bölgede başlayan yatırım hamlesiyle bu ülkedeki yatırımlarını 600 milyon dolara, kapasitesiniyse 1.5 milyon tona ulaştıracak.
Çevre raporuKaz Dağları''na Madra modeli!: TBMM''de gazetecilerin Kaz Dağları''yla ilgili sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, bölgede altın aranmasına gösterilen direnci hâlâ anlayamadığını söyledikten sonra ''Madra modeli'' önerdi.
Ormanların turizme tahsisi yasalara uygunOrman Genel Müdürü Osman Kahveci, çevrecilerin karşı çıktığı Belek ormanlarının golf sahası yapılması ve Çanakkale Kaz Dağları''nda altın madeni aranmasının yasalara aykırı bir durum olmadığını söyledi.
Hersekzade Ahmet Paşa Camii restore edilecekYalova''nın Altınova ilçesine bağlı Hersek köyündeki 15. yüzyıl Osmanlı dönemi eserlerinden olan Hersekzade Ahmet Paşa Camii aslına uygun restore edilecek. Tarihî caminin 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi''nde orta derecede hasar görmesi üzerine Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nün yaptığı kontroller sonunda orijinaline uygun olarak onarılmasına karar verilmişti. Yalova Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından Hersekzade Ahmet Paşa Camii''nin rölöve, restütisyon ve restorasyon projeleri hazırlandı. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu caminin restorasyon ihalesini 674 bin 500 YTL teklif sunan Akademi İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi kazandı. Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay, yaptığı açıklamada "Yalova''mızın sayılı tarihi eserlerinden olan, 15. yüzyıl Osmanlı eseri Hersekzade Ahmet Paşa Camii''nin, aslına uygun restorasyon çalışmaları 300 işgünü içinde tamamlanacak." dedi.
Tarih: 7 Kasım 2007 Kaynak: Zaman
İnegöl, Türkiye''nin mobilya başkenti olmaya çok yakınİnegöl MODEF EXPO Fuarı TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından ziyarete açıldı. Açılışta konuşan Köksal Toptan, "İnegöl, mobilyacıların özverili çalışmaları sayesinde Türkiye''nin mobilya başkenti olacaktır." dedi.
Yap, işlet, sende kalsınİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının, ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yer alan ve sözleşmesi ''Yap-İşlet-Devret'' modeli ile uygulanacağı belirtilen bazı ticaret merkezlerinin, proje sonunda ihale edilmeden müteahhit firmada kalabileceğine ilişkin maddeler içerdiği öne sürüldü.
Planı vardı.. Şimdi gerçekleştiriyorUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın kafasında bir süredir önemli bir proje vardı. Ve o proje, bizim çok işimize geliyordu. Neydi o derseniz? "Türkiye''nin batı bölümlerinde trafik akışını büyük ölçüde rahatlatmak.."
Noel Baba’nın kürkü çıkarılacakBakan Günay, ‘sörf yapan Noel Baba imajını tüm dünyada tartışmaya açacaklarını belirterek, “Bırakın Noel Baba’yı biraz dünya tartışsın. ‘Türkler Noel Baba’dan kürkü çıkarıp, keten gömlek giydirdi desinler’” dedi.
Danimarka''dan izmir EXPO 2015''e destekDanimarka''nın Ankara Büyükelçisi Jesper Vahr, EXPO 2015''in İzmir''de yapılmasını resmen desteklediklerini bildirdi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İzmir''e gelen Vahr, İzmir FahriKonsolosu Ali Nail Kubalı ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye BaşkanVekili Yusuf Ali Karaman''ı makamında ziyaret etti. Türkiye''deki görevine 3 hafta önce başlayan Vahr''a başarılar dileyenKaraman, konuk büyükelçiden, İzmir''in EXPO 2015 adaylığı için destek istedi. Danimarka''nın Ankara Büyükelçisi Jesper Vahr, görevine başlamasınınüzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen İzmir''i bir an önce ziyaretetmek istediğini, burada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. İzmir''in, Türkiye''nin çok önemli bir kenti olduğunu kaydeden Vahr,kentin EXPO 2015 hazırlık süreci nedeniyle önemli ve heyecanlı bir dönemden geçtiğini söyledi. İzmir''in EXPO adaylığı için belirlediği "Herkes İçin Sağlık" temasının Danimarka''da yaptıkları çalışmalarla örtüştüğünü vurgulayan Vahr, "EXPO 2015''in İzmir''de yapılmasını resmen destekliyoruz" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Karaman, konuk Büyükelçi Vahr''a, İzmir Saat Kulesi''nin işlendiği gümüş kabartma bir portre hediye etti.
Tarih: 7 Kasım 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Dönüşü yok İETT arazisini satacağızBaşkan Topbaş, İETT arazisinin satışını dava açarak geciktirenleri "Diğer çok katlı binalar yapılırken neredeydiniz" diyerek eleştirdi. Topbaş, “Öyle ya da böyle araziyi satacağız. İhtiyacımız var” dedi.
Dağlar parsel parsel satıştaKaz Dağları''nda altın aramak isteyen firmaların elinde 2017 yılına dek işletme ruhsatı bulunması ve ruhsatı uzatma haklarının olması ekosistemin tamamen ortadan kaldırılacağı gerçeğini ortaya koyuyor.
Başkan Kocaoğlu: “Expo’da birlik beraberliği sağladık”İtalyanlar’ın dünyaca ünlü gazetelerinden Avvenire’ye mülakat veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iktidarından muhalefetine kadar EXPO konusunda birlik ve beraberliğin sağlanmasının önemine değindi.
İstanbul’da "Yeni Bir Şehir" kuruluyorİstanbul’un en gözde yerleşim yeri Bahçeşehir’in yanıbaşında yeni alt yapılı ve imar planlı bölgesi Ispartakule’de çağdaş ve eşsiz bir “Yeni Bir Şehir” kuruluyor.
Trump projeleri 500 milyon dolarlık rezidansla başlıyorAmerikalı emlak devi Donald Trump’un Türkiye’deki haklarına sahip olan Yeşil İnşaat, Trump projelerine 500 milyon dolarlık rezidansla başlıyor.
Dalyan’a özel koruma planıMuğla''nın İztuzu sahili ve caretta carettalarıyla dünyaca ünlü Dalyan Beldesi Bölgesi ’Biyolojik Zenginliğinin Tespiti ve Yönetim Planı Projesi’ toplantısına ev sahipliği yaptı.
''Terör anıtı'' HSBC binası yeniden satışta2003 yılındaki saldırıda hasar gören eski HSBC binası, 60 milyon YTL muhammen bedelle 12 Aralık''ta ikinci kez satışa çıkarılacak.
''EXPO İzmir''le 20 milyar dolar gelir''Hisarcıklıoğlu ''EXPO 2015 İzmir''de yapılırsa 15-20 milyar dolarlık iş hacmi yaratır'' dedi. ''Dünya Fuarı'' için Milano''yla yarışan İzmir mercek altında.
El Maktum ödemedi, aktarma ücretli olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT arazisinin satış bedelinin ödenmemesi nedeniyle zor durumda kaldı. Toplu taşıma zararı, aktarmada yeni ücretlendirmeyle azaltılacak.
15 devlet başkanı Dünya Su Forumu’nda5. Dünya Su Forumu 15 devlet başkanı, 80 ülkeden 200’e yakın bakan ve 20 bin kişinin katılımıyla mart ayında İstanbul’da yapılacak. Forumun hazırlıklarıyla ilgili olarak dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, dünya nüfusunun üçte ikisinin içme suyundan yoksun olduğunu söyledi. Fauchon, "Su yoksa ekonomik gelişme mümkün değildir. Su yoksa sağlıklı yaşamamız mümkün değildir. Su yoksa sağlıklı beslenme mümkün değildir" dedi.
Tarih: 7 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Amerikan Pazarı’nda yıkımTophane’de mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait, Amerikan Pazarı’ndaki nargile kafeteryaların kaçak bölümleri dün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Zaman zaman yaşanan arbedeye polis biber gazı ile müdahale etti. İki kişi gözaltına alındı. Esnaf, 1991’den sonra birçok mağazanın kafeterya dönüştüğünü, dükkanların önüne koydukları masa ve sandalyeler için de belediyeye işgaliye ödediklerini söyledi.
Tarih: 7 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
Maliye Bakanlığı''ndan ''Taşyapı'' açıklamasıCHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek''in "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın hemşerisi olan Taşyapı İnşaat''ın sahibi Emrullah Turanlı''ya, çimento fabrikası yapması için 13 milyon YTL''lik arazi Maliye Bakanlığı tarafından ihalesiz 2 milyon YTL''ye satıldı" iddialarına Maliye Bakanlığı yanıt verdi.
TRT Genel Müdürü belli olsa Frank Gehry ikna olur mu?Gerçekten yılan hikayesine döndü. Ama dün gelen haberlere bakılırsa, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT Genel Müdürlüğü için harekete geçmiş ve başvuruları almaya başlamış.
Büyük caddelerin altı otopark olacakİstanbul’un otopark sorununu çözme arayışlarına cadde altı otoparkları da ekleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bağdat ve Valikonağa caddelerinin altına otopark yapma kararı aldı.
Banker Kastelli emekliye ayrılıyor"Hayatımı yaşayacak 5 yılım var, 2 bin 500 dönüm arazimi satıp emekliye ayrılıyorum." Banker Kastelli, Edirne’de 2 milyon 500 bin metrekare araziyi satışa çıkardı.
Marmara’da tsunami tehlikesi kesinleştiMarmaray için Yenikapı’da yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan bulgular, muhtemel İstanbul depreminden sonra meydana geleceği düşünülen tsunami riskini kesinleştirdi.
İlk rezidanslı konutGaziosmanpaşa’nın ilk rezidanslı konut projesi 2009’da hayata geçiyor. Emlak Konut GYO ile Artaş-Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişim Grubu, Maslak ve Levent’e 10 kilometre mesafedeki ‘Avrupa Konutları TEM’ projesi için düğmeye bastı.
"Konutta arz fazlası olduğu doğru ancak asıl sıkıntı ''stüdyo''da"Uluslararası Yapı Sektörü Birliği (UICB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Endüstrileri Merkezi Genel Koordinatörü Barış Onay, özellikle İstanbul''da çok sayıda firmanın toplu konut projesine girmesinin arz fazlası yarattığını ve...
Takvim
<<Kasım 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.