Haberler

8 Ekim 2007, Pazartesi

“Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile İlgili Merak Edilenler“Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile İlgili Merak EdilenlerGeçtiğimiz aylarda duyurulan “Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile ilgili her geçen gün başka bir tartışma konusu açılıyor. Arkitera Forum’da jüri üyeleri ile ilgili yoğun olarak devam eden tartışmaların ardından Türk Serbest Mimarlar Derneği de konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Haberin Devamı
Ünlülerin cezaevi müzik okulu oluyorÜnlülerin cezaevi müzik okulu oluyor428 yıldır ayakta durmayı başaran Valide Külliyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne ön tahsisi yapıldı. Külliye müzik okulu olarak hizmet verecek.
"İstanbul''da yaşamanın bedeli var, ödeyemeyen köyüne gider""İstanbul''da yaşamanın bedeli var, ödeyemeyen köyüne gider"İstanbul''un merkezindeki konutların metrekare fiyatında 10 bin dolar sınırının ilk kez kendi projesi Selenium Twins ile aşılacağını söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, "İstanbul''da yaşamanın bedelini ödeyemeyen köyüne gider" diyor..
Trafiğe akıl almaz öneriTrafiğe akıl almaz öneriİstanbul BüyükşehirBelediye Başkanı Topbaş, trafik yoğunluğunu azaltmak için pik saatlerde geçiş ücretlerinin pahalı olması yönündeki önerisine destek verdi.
Ege Üniversitesi önünde trafik yoğunluğu bitecekEge Üniversitesi önünde trafik yoğunluğu bitecekMetro son durağının merkeze alınması ve belediye otobüslerinin toplanma yerinin değiştirilmesi ile Ege Üniversitesi Hastanesi önündeki trafik sıkışıklığını önleyeceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Hamdi Dalan Kavşağı''nda yapacağımız büyük viyadüklerle de yeni bir aks açarak Bornova tarafına lambasız geçiş sağlayacağız.
Büyükşehir Küçükmenderes''e de El AttıBüyükşehir Küçükmenderes''e de El AttıSınırları genişleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes nehrindeki kirliliğe karşı 12 noktada birden ölçüm çalışmaları yapıyor. Küçük Menderes Havzası’nda yapılacak arıtma tesislerinin yeri, bu çalışmaların sonucunda belirlenecek.
Gaziosmanpaşa 40 ülkeden daha kalabalıkGaziosmanpaşa 40 ülkeden daha kalabalıkTürkiye İstatistik Kurumu’nun 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’yle yapılan sayıma göre İstanbul’un en kalabalık ilçesinin 917 bin 405 kişi ile Gaziosmanpaşa olduğu belirlendi.
Çelik gecekonduÇelik gecekonduSultan 2. Bayezid''in 1481 yılında kurduğu ''Galata Sarayı'' binasının duvarları üzerinde çelik Amerikan evi yükseliyor. Yasalara göre lisenin bulunduğu bölge SİT alanı, okulun bahçesi Hazine''ye ait ve binası tarihi eser.
Ahşap caminin 708 yıllık sırrı...Ahşap caminin 708 yıllık sırrı...Konya Beyşehir Gölü’nün kuzeyinde 708 yıl boyunca tamamen kütük sütunlar üzerine yapılan ve görenleri kendisine hayran bırakan Eşrefoğlu Camii’nin nasıl bir statik hesapla inşa edildiği hâlâ gizemini koruyor.
Temizlenen Doğal Taşlar Dupont Zonyl ile KorunuyorTemizlenen Doğal Taşlar Dupont Zonyl ile KorunuyorHava şartları ve hava kirliği nedeniyle doğal taş yapıların kirli görüntüleri temizlik işlemleriyle sadece geçici olarak engellenebiliyor. Bilim ve teknoloji firması DuPont’un yapı sektörüne sunduğu yeni ürünü Zonyl ise temizlik sonrasında taşa uygulanarak, temizliği uzun yıllar muhafaza etme imkânı veriyor.
Dünyanın en eski aşıklarıDünyanın en eski aşıklarıBismil''de günümüzden 8 bin yıl öncesine ait, birbirlerine sarılmış kadın ve erkeğin olduğu bir mezar bulundu. Çiftin sevgili oldukları belirtiliyor.
Türkiye''nin en modern egitim kampüsü Manisa''ya yapılıyorTürkiye''nin en modern egitim kampüsü Manisa''ya yapılıyorManisa Özel Şehzade Mehmet İlköğretim Okulu, İzmir-Menemen yolu üzerinde dev bir eğitim kampüsüne kavuşuyor.
Kanyon Macrocenter Mağazası Tasarımına ÖdülKanyon Macrocenter Mağazası Tasarımına ÖdülMuuM Mimarlık tarafından 2006 yılından tasarlanan Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki Macrocenter Mağazası, Amerika''nın önemli sektörel yayın kurumlarından olan VMSD Dergisi "Retail Renovation Competition 2007" yarışmasında süpermarket dalında 1. Ödül’e layık görüldü.
Zoo&Co. Mağazası’nda Farklı Dikkat Çekici AydınlatmaZoo&Co. Mağazası’nda Farklı Dikkat Çekici AydınlatmaFrankfurt Borsigallee’de açılan Zoo&Co., bilinen tüm evcil hayvan mağazalarından oldukça farklı, yaratıcı ve etkileyici konsepti ile benzeri olmayan, dikkat çekici bir mağaza. 3.000 m² büyüklüğündeki mağaza içerisinde yüzlerce hayvan çeşidi, farklı anlatım ve farklı sunumlarla teşhir ediliyor. Sualtı yaşamını neredeyse tüm zenginliği ile tasvir eden akvaryumların, doğal hayat koşullarına uygun yerlerde teşhir edilen kara hayvanlarının, yüzlerce hayvan çeşidinin, evcil hayvan severlerin tüm ihtiyaç ve beklentilerinin bir arada görülebileceği mağaza farklı mimari konsepti, sıradışı dekoratif objeleri ile de benzerlerinden oldukça farklı.
Haliç’e atıksu akmaması için 1.8 milyon YTL’lik yatırım yapıldıHaliç’e atıksu akmaması için 1.8 milyon YTL’lik yatırım yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 1.5 günlük kısa bir çalışma sonucunda işletmeye aldığı kum tutucular sayesinde kolektörlerdeki atıksu taşmalarının önüne geçilmiş oldu.
Yeni Fuar Alanı''nda uzlaşmaya varıldıYeni Fuar Alanı''nda uzlaşmaya varıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin projesini hazırladığı, Gaziemir''de toplam 300 bin metrekarelik alanda ilk etapta 60 bin metrekarelik kapalı alanı inşaa edilecek "Yeni Fuar Alanı ve Kongre Merkezi"nin kamulaştırma krizi, uzlaşmayla aşıldı.
"Buyaka"yla 300 milyon dolara Anadolu yakasını sahiplendi"Buyaka"yla 300 milyon dolara Anadolu yakasını sahiplendiAnadolu Yakası’nın iddialı projelerinden biri olarak gösterilen ’Buyaka’ projesi, 43 bin metrekare arazi üzerinde üç rezidans, bir ofis kulesi ve bir alışveriş merkezinden oluşuyor.
Arkitera Mimarlık Arşivi 4 YaşındaArkitera Mimarlık Arşivi 4 YaşındaArkitera Mimarlık Merkezi’nin, çağdaş Türk mimarisini arşivlediği internet sitesi Arkiv, dört yılı geride bıraktı. İkibuçuk yıl süren uzun çalışmalardan sonra, 3 Ekim 2003 Dünya Mimarlık Günü’nde yayına açılan Arkitera Mimarlık Arşivi, dört yıl boyunca sürekli kendini güncelleyerek, mimarlık dünyasının temel başvuru kaynaklarından biri haline geldi. Türkiye''deki mimarlık çalışmalarını dijital olarak arşivleyen Arkiv’de, projeler, mimarlar ve mimarlık ofisleriyle birlikte, yarışmalara, etkinliklere, ödüllere, mimarlık yayınlarına ve haberlere de sistematik bir düzen içerisinde ulaşmak mümkün.
446 yıllık Adalet Kasrı müze oluyor446 yıllık Adalet Kasrı müze oluyorEdirne Valisi Nusret Miroğlu,Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1561 yılında Mimar Sinan''a yaptırılan Adalet Kasrı''nın müzeye dönüştürüleceğin söyledi.
Haydar Karabey''le S.O.S İstanbul ve AKM ÜzerineHaydar Karabey''le S.O.S İstanbul ve AKM Üzerineİstanbul Serbest Mimarlar Derneği, ilke olarak, bu kentte olan biten yapısal faaliyetlerin kendi etik sorumluluk alanına da girdiğini düşünmektedir. Bu sorumluluk, işlere birebir sahip çıkmak, çekip çevirmek anlamında değil, daha çok bir sosyal sorumluluk gibi algılanmalıdır. Bu kentte bir çok kez karşılaştığımız oldu bittiler karşısında durmak, görüş bildirmek zorunda hissediyoruz kendimizi. Genel olarak “yapmayın etmeyin” diye sızlanmak da bir işe yaramıyor. Kimileri “malum çevreler gene itiraz edecek ama…” diyerek bildiklerini okumaya çalışıyorlar.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2007-2008 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi 2007-2008 Akademik Yılı Başladıİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi, 02 Ekim 2007 Salı günü Mimarlık Fakültesi Seminer Salonu''nda gerçekleştirilen açılış toplantısıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başladı.
Islak Mekanların Nabzını Tutan Türkiye''nin İlk Banyo Mutfak Portalı AçıldıIslak Mekanların Nabzını Tutan Türkiye''nin İlk Banyo Mutfak Portalı AçıldıArkitera Mimarlık Merkezi, inşaat sektörünün temel taşları olan sektörleri, “Sektörel Portallar” adında yepyeni bir platformda biraraya getiriyor. Online olarak yayın yapacak olan bu iletişim platformlarının ilki olan www.islakmekan.com.tr açıldı.
Gerflor Showroomu Beyoğlu’ndaki Merkez Binasında AçılıyorGerflor Showroomu Beyoğlu’ndaki Merkez Binasında AçılıyorYeni konseptine yeni hedefler koyan Gerflor Türkiye yeni showroomuyla, özellikle sağlık kurumları, eğitim kurumları ve spor salonları alanlarında projeler üreten ülkemizin saygın mimarları ve işadamlarına ürünlerini tanıtma fırsatı bulacak.
Doğa Apt 77’nin Temelleri Çok Yakında AtılıyorDoğa Apt 77’nin Temelleri Çok Yakında Atılıyor2001 yılından bu yana farklı butik projelere imza atan Doğa Gayrimenkul 7. projesi için Göktürk mevkiini seçti. Gerçekleştirdiği tüm projelerde müşterilerine kaliteli ve konforlu yaşam sunmayı hedefleyen Doğa Gayrimenkul bu güne kadar Göktürk’te 2 proje teslimi yaptı.
Metropolis''te Zengin Evleri BulunduMetropolis''te Zengin Evleri BulunduYard.Doç.Dr. Serdar Aybek başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle, Trakya Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve Torbalı Belediyesi ile Philip Morris - Sabancı Ortaklığı tarafından desteklenen Metropolis 2007 Kazıları sona erdi.
Zaha Hadid’in Vereceği ARKIMEET Konferansı’na Yoğun İlgiZaha Hadid’in Vereceği ARKIMEET Konferansı’na Yoğun İlgiPritzker Mimarlık Ödülü sahibi ilk kadın mimar olan ve Türkiye’de, Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tasarımına imza atan Zaha Hadid’in konuşmacı olarak katılacağı ARKIMEET konferansının davetiyesi için bir haftada 668 başvuru oldu.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Müzik Müzesi hayali gelecek yıla kaldıGeçtiğimiz haziran ayında Üsküdar''daki eski Tekel Deposu''nda açılması planlanan Türkiye''nin ilk ve tek Müzik Müzesi, ziyaretçilerini gelecek yıldan itibaren Gülhane''deki İslam Teknolojileri Müzesi içinde ağırlayacak.
Peyzaj mimarlığı öğrencileri Ölüdeniz''e proje hazırlayacakFethiye Ölüdeniz''e gelen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri, kentsel gelişim projesi kapsamında Ölüdeniz''in peyzaj mimari projesini hazırlıyor.
"Tarihsel değeri olan tek taş dahi sular altında kalmayacak"Kültür ve Turizm Bakanı Ertul Günay geldiği Mardin''de, terörün tarihe verdiği zarara işaret ederek, "Türkü, Kürdü, Arabı ile kardeşçe barış içinde yaşamamız gerekiyor" dedi. Sular altında kalacak Hasankeyf ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Günay, arkeolojik ve tarihsel değeri olan tek taşın dahi sular altında kalmayacağını söyledi.
İzmit Körfezi temizlenince yeni kuş türleri ortaya çıktıİzmit Körfezi''nde sürdürülen temizleme çalışmaları deniz içindeki balık çeşitlerini artırırken, bölgedeki doğal hayatın da zenginleşmesini sağladı.
Yeni otogar projesi tartışmaya açıldıŞanlıurfa Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yeni Otogar Projesi Şair Nabi Kültür Merkezi''ndeki bilgilendirme toplantısında tartışıldı. Bazı sivil toplum örgüt temsilcileri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırılan yeni otogar projesinin yeri hakkında Şanlıurfa Belediyesi Şehir Planlama Uzmanları katılımcılara bilgi verdi. Şanlıurfa-Mardin Çevre Yolu girişinde Esentepe mevkiinde yapılması planlanan Yeni Otogar Projesi''nin yeri hakkında konukların fikirlerine başvuruldu.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Zaman
Parseller birleştirildi rezidanslar yükseldiCanan Residence''yi inşa eden Canan Yapı''nın Genel Müdürü Kılıç, Ümraniye Belediyesi''nin küçük parsellerin birleştirilmesini teşvik ederek bölgeyi büyük yatırımlara açtığını söyledi.
Marmara''nın incisi: KapıdağMarmara''nın en güzel köşelerinden birine, Kapıdağ Yarımadası''na gidiyoruz. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış antik kentler, el değmemiş plajlar, yemyeşil ormanlar, otantik köyler ve tapınaklarla dolu yarımadada keşfedilecek çok yer var...
"AKP''nin çevre politikası yanlış''''Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, BirGün''e konusunda konuştu. Ünlütürk, "AKP Hükümeti, halka su tasarrufu çağrısı yaparak küresel ısınma sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Bu tam bir aldatmaca.
Melen Projesi’nde son 2,2 kilometre…DSİ ile Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yürüttüğü Melen Projesi’nde son 2.2 kilometre boru döşeniyor. Projede ilk su 20 Ekim’de saat 16.59’da Ömerli Barajı ile buluşacak.
Yeni Kent Merkezi yatırımcıyı bekliyorGayrimenkul yatırımına yönelen Türkiye''nin dev gruplarının ardı ardına projeler hazırladığı Alsancak-Bayraklı-Turan bölgesini kapsayan Yeni Kent Projesi, Karşıyaka ve Konak Belediye meclislerinin önceki akşam aldığı kararlarla son şeklini aldı.
Ormanların Anayasal talanına dikkat!Yeni AKP Hükümeti''nin, hazırladığı ilk yasa; kısaca 2/B olarak adlandırılan "rman vasfını yitirmiş arazilerin satışı yasası"ymış.
Su tararrufu için seferberlik başlıyorÇevre ve Orman Bakanlığı “SUDEST” (Su Yatırımlarını Destekleme ve Su Tasarrufu Projesi) için kolları sıvadı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bugünlerde hükümetin 2 yıl önce uygulamaya koyduğu ve başarılı olduğu Köydes (Köylerin Alt Yapısını Destekleme), Beldes (Belediyelerin Altyapısını Destekleme) projesi gibi devletin su yatırımları için kaynak ayırmasına dayanan ve su seferberliğini de içeren bir proje için hazırlık yapmaya başladı. Eroğlu''nun, projeyle ilgili olarak bürokratlarıyla yaptığı toplantıda, “Tarımsal sulamada kullanılan suyun depolanması ve bunun için maddi kaynak ayrılması lazım. Finansal sorunları da çözmek için yatırım bütçesinden belli bir payın tıpkı Köydes, Beldes projeleri gibi Sudest projesi için ayrılması gerekiyor” dediği öğrenildi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Referans
58. çözüm Kemeraltıİzmir''in bakanları Gönül ve Aydın''ın sunduğu tarihi çarşıyı ve çevresini cazibe merkezi haline getirecek "Yenileme Alanı" projesini çok beğenen Başbakan Erdoğan, "gereğini yapın" talimatı verdi.
Köprüyü ters inşa etmişlerİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) tarafınan, Zümrütevler''i, Maltepe Sahil Yolu ve E-5''e bağlamak üzere yapılan köprünün, projesinin tam tersi şekilde inşa edildiği ortaya çıktı.
"Armutlu dönüşüm yıkımı için sokakta"Tekno -Kent projesi kapsamında yıkımına karar verilen, ancak Küçükarmutlu mahalle halkının girişimiyle askıya alınan proje bugün yine gündemde.
AKP’nin camisi park kavgasındaAKP’nin Çankaya’daki genel merkezinin karşısında bulunan ve açılışının Medineli imamlar tarafından yapılacağı duyurulan; altın süslemeli, 2 bin 500 kişilik Başyazıcıoğlu Camii’nin önündeki yeşil alan paylaşılmadı. İnşaat çalışmasını, Başyazıcıoğlu Holding adına yürüten Mehmet Ali Yılmaz, “İmar planında, caminin çevresi yeşil alan olarak görünüyor. Hiçbir masraftan kaçınmayarak, burayı park yapmak istediğimizi Çankaya Belediyesi’ne bildirdik. Olumlu cevap alamadık. Burayı 4 yıllığına Sami Doğan’a kiraladıklarını söylediler” dedi. Ziraat Odaları Birliği eski Başkanı ve CHP eski üyesi Sami Doğan’ın, burada, Canse Ekin Fidanlığı’nı çalıştırdığını söyleyen Yılmaz, “Tam 10 yıldır buradaymış. Kira ödüyor mu belli değil. İşgal sürüyor” diye konuştu. Fidanlığın sahibi Sami Doğan ise şunları söyledi: “Eski camiyle yıllarca huzur içinde yaşamıştık. Nedense birden sorunlar çıktı. Beni şikayet etmedikleri yer kalmadı. Kapıma bir gün TEDAŞ, bir gün ASKİ dayandı. Allah’tan açığımız yok. Üstelik kendi alanlarının dışına taştılar. Yanımda çalışan 20 kişinin ekmeği ile oynuyorlar. Bu nasıl İslam anlayışı?.”
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Deniz Güçer
Topbaş''tan köprü trafiğine ilginç çözümİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın köprülerde trafik yoğunluğunu azaltmak için pik saatlerde geçiş ücretlerinin pahalı olması yönündeki önerisine destek verdi.
"Süreyya Operası" yeniden doğuyorSüreyya Operası, 80 yıl aradan sonra, 27 Ekim akşamı Ahmet Adnan Saygun ''un "Yunus Emre Oratoryosu'''' ile yeniden opera salonu olarak hizmete giriyor.
Modernist, Yeşil İnşaat’ın dev projesiyle hayata geçiyorÖzel sektörün gerçekleştirdiği en büyük yaşam projelerinden biri olan Modernist, Yeşil İnşaat’ın dev projesiyle hayata geçiyor.
İki eksikle sezon açıldıİstanbul''daki ödenekli tiyatrolar sezonu yarım açtı. İstanbul Devlet Tiyatroları Taksim Sahnesi''ni, İstanbul Şehir Tiyatroları da Muhsin Ertuğrul Sahnesi''ni kaybederek sezona başladı. Tiyatro oyuncuları önceki gün Muhsin Ertuğrul''un yıkımını protesto edip ''Dozerlerden daha çok ses çıkaracağız'' dediler.
"Cumhuriyetin belleği yıkılıyor""Mimarlık yapıtları bir ülkenin belleğinin en önemli öğeleri arasındadır ve kayıpların devam etmesi halinde ülke halkı bir süre sonra belleğini yitirecektir" diyen Mimarlar Odası, kamuoyunu ve tüm ilgilileri, "Cumhuriyetin mekân ve yapılarını korumaya ve günümüz yaşamının ayrılmaz parçaları olarak değerlendirmeye; aynı kapsamda AKM yıkımını da durdurmak için herkesi somut girişimlerde bulunmaya" davet etti.
Hızlı tren tarihe çarptıEskişehir''in İnönü ilçesinde devam eden hızlı tren hattı çalışmaları sırasında MÖ 6. yüzyıla ait iki tümülüse rastlandı. Hızlı tren inşaat çalışmalarının kısa süreli olarak durdurulduğu 200 metrekarelik alanda Arkeoloji Müzesi görevlileriyle AÜ Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri birlikte kazı yapıyor. AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Oğuz Alp, "Mezarların erken klasik döneme ait olduğu tahmin ediyoruz. İki mezar binasının birinin üzerinde hızlı tren hattı geçiyor. Toplam 200 metrekarelik bir alanda kazı yapacağız" dedi. Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürü Dursun Çağlar çalışmaların yaklaşık bir ay süreceğini, kazının hızlı tren çalışmalarını aksatmayacağını söyledi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
TOKİ''den Kuzey Ankara atağıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi için start verdi. Başkentin vitrini konumundaki Esenboğa havalanı yolunu Hasköy Şenyurt mevki arasında şantiye kuran TOKİ sayesinde 994 ailenin depreme dayanıklı modern konutlara kavuşacaği belirtildi. TOKİ yetkilileri, 2 yıl önce dağınık bir gecekondu yerleşim bölgesi olan alanda sağlıksız bir şekilde olan yerleşim alanındaki konutlarda yaşayan vatandaşların Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında öncelikli olarak modern konutlarına kavuşacaklarını açıkladılar. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi''nin 2 yıl içinde tamamlanması doğrultusunda çalışmalarına başladıklarını belirten TOKİ yetkilileri, depreme dayanıklı modern konutların bölgeye estetik ve güzel bir görünüm kazandıracağını ifade ettiler. TOKİ''nin bölgede şantiye kurarak inşaata başlaması ile birlikte şimdiden emlak ve arsa fiyatlarında hareketlilik başladı.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yılmaz Çamdalı
Ekolojik plastik geliyorABD''deki Michigan Üniversitesi araştırmacıları, ''kâğıt kadar ince, çelik gibi sağlam'' plastik üretti. Kil ve zehirli olmayan bir yapıştırıcıdan üretilen plastiğin, doğada kolay yok olma özelliğine sahip olduğu açıklandı. Araştırmayı yürüten Nicholas Kotov, bu plastiğin ekolojik olarak tanımlanabileceğini ve üretim maliyetinin de düşük olduğunu anlattı. Bu malzeme kimya fabrikalarında gaz elemanlarını ayırmak için gereken enerji tüketimini azaltabilecek, mikroçip ya da biomedikal sensör teknolojisini iyileştirmek, güvenlik araçlarını korumak için daha güçlü ve daha hafif zırh üretmek gibi amaçlarla kullanılabilecek.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Radikal
Marmaray''da 5 şirket yarışacakAsya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek "Yüzyılın Projesi" olarak adlandırılan Marmaray''ın son etabında, demir yolu aracı üretiminde dünyada söz sahibi 5 şirket yarışacak. Ulaştırma Bakanlığının, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demir yolu aracının temini için 7 Haziran 2007 Perşembe günü açtığı ön yeterlilik çağrısına 6 firmadan teklif geldi. Güney Kore''den ROTEM, Fransa''dan ALSTOM, İtalya''dan Ansaldobreda SPA, İspanya''dan CAF, Çin''den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada''dan Bombardier ve Almanya''dan Siemens''in yanlarına Nurol''u da alarak oluşturdukları konsorsiyum teklif verdi. Bakanlık, 30 Haziran 2007 tarihinde firmaların ön yeterlilik dosyalarını alarak, inceledi. Ön yeterlilik dosyası veren firmalardan Çin''den China National Aero-Technology Import and Export Corporation firması ön yeterliliği geçemeyerek elendi. Ulaştırma Bakanlığı, ön yeterliliği kazanan firmaları 16 Ocak 2007 tarihinde projelerini ve mali tekliflerini sunmaları için davet mektubu gönderdi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet
Şahin, Beylikdüzü''nde toprağa 1 milyar $ gömecekTekstil ve turizm yatırımlarıyla dikkat çeken Kemal Şahin, İstanbul Beylikdüzü''nde alışveriş merkezi, kule şeklinde lüks konutlar inşa edecek.
Marriott, İstanbul''a yeni bir otel için arsa arıyorİstanbul Anadolu yakasına ilk uluslararası 5 yıldızlı otel açan Marriott International, Avrupa yakasında da otel yapmak için arsa arıyor.
İmar rantıİstanbul''da yaşanan ''imar rantı'' kavgasında son örnek... Ümraniye''ye bağlı Yenidoğan Belediye Başkanı Hakan Örüng, Büyükşehir Belediyesi''nin kendi bölgesinde 18 inşaatı mühürlemesi üzerine İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Şevket Özkan Kıral''ı görevden almak istiyor. İddialara göre, Kıral bunun üzerine, Belediye Başkanı Örüng''ün odasına silahla giriyor ve "Beni görevden alamazsın" diyor. Tartışma büyüyünce, görevden alınan Kıral, 9 Eylül''de Söğüt''teki bir törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a gidiyor. Kıral''ı dinleyen Erdoğan, AKP İl Başkanı Aziz Papuççu''yu arıyor. Başbakan "Bu işi çözün" diyor. Papuççu da talimat üzerine Kadir Topbaş''ı arayıp Başbakan''ın talimatını iletiyor. Topbaş, "Bölgeye 3 müfettiş yolladım. Nasıl çözmemi istiyorsunuz?" yanıtını veriyor. Yazdığımız imar skandallarıyla ilgili ibretlik olayın ayrıntısını www.gercekgundem.com adlı sitede okuyabilirsiniz.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Sayın Sarıgül İletişim Fakültesi''ni çadıra mahkûm ettiŞişli Belediye Başkanı, CHP Başkan adayı Sayın Sarıgül, Nişantaşı''nda kendi mülkü olan arazide büyük bir inşaat yapıyor.
Hızlı trenAlmanya''da bir sabah erkenden Hamburg''da "hızlı trene" binmiştik. "Aşağıya, Tuna Nehri''nin doğduğu Ulm şehrine" gitmiştik. "Mesafe" 750 kilometre. Orada bir toplantıda konuşmuş ve akşam Hamburg''a geri dönmüştük.
Belediyeden itirazlarKadıköy Belediyesi ile Taşyapı İnşaat ilişkilerini gündeme taşıyan haberlerden birine belediyeden ''kasıtlı ve yalan'' itirazı geldi.
Aslanlar arenasıKaradeniz kıyısındaki Amasra adlı cennet, Ankara bürokratlarının -alternatif- yazlık tatil yöresiydi. 15 yaşlarındaydım. Orada bir arkadaşım oldu.
Tiyatronun gözyaşlarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yıkım kararı aldığı, yaklaşık 10 gün önce boşaltma tebligatı gönderdiği Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi bu yıl perdelerini açamadı. Tiyatro sanatçıları, ölen tiyatrocular için perdelerin açıldığı ilk gün 50 yıldır geleneksel olarak yapılan anma törenini bu kez sahne yerine tiyatronun giriş merdivenlerinde yaptılar ve yıkım kararını gözyaşları içinde alkışlarla protesto ettiler. Tiyatro sanatçıları adına konuşan Can Başak, "2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul''da tiyatrolar bir bir kapanıyor. 10 gün önce tiyatronun boşaltılması için yazı aldık. İstanbul''daki 7 sahneyi kullanamıyoruz. Dram tiyatrosu, Ferah Tiyatrosu, Aksaray Belediye Tiyatrosu, Küçük Opera Tiyatrosu yandı ve işhanına çevrildi. Karaca Tiyatrosu ise Büyükşehir Belediyesi Sular İdaresi''nin yemekhanesi olarak kullanıyor. Kimse farkında değil ama İstanbul''da tiyatro kıyımı yapılıyor" dedi. Tiyatro sanatçısı Tamer Karadağlı ise "Bu tiyatronun tam karşısında zaten kongre merkezi var. Yapılması düşünülen tiyatro bunun yarısı kadar. Şehir tiyatrolarına sahip çıkılsın" diye konuştu.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Süleyman Kaya
"Alkıştan yıkılsın"Şehir Tiyatroları''na bağlı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi bu yıl perdelerini açmadı... Sanatçılar önceki gece bir hayalet gibi duran Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun önüne gittiler, çiçek koydular... Bir de bildiri okundu...
Melen''in suyuna 2.5 kilometre kaldıKuraklık sıkıntısıyla karşı karşıya kalan İstanbul''un su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Çayı Projesi''nde sona yaklaşıldı. 105 kilometrelik boru hattının sadece 2.5 kilometrelik kısmı kaldı. Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri şu bilgileri verdi: "İstanbul''un Anadolu yakasına yılda 268 milyon metreküp ilave su sağlanarak yaklaşık 4 milyon kişinin ihtiyacı giderilecek. Projenin tüm etaplarının tamamlanmasıyla birlikte yılda 1 milyar 180 milyon metreküp su temin edilerek şehrin 2040 yılına kadar su ihtiyacı karşılanmış olacak."
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Şenol Demirci
Para yerine imar verelimİzmir trafiğinin can damarı Konak Meydanı sahilindeki Atatürk Bulvarı’nı kapanmanın eşiğine getiren Büyükşehir Belediyesi ve Ziraat Bankası arasındaki arsa krizi 3.5 yıldır bitmedi.
İletişim''i çatlatan inşaatŞişli Belediyesi tarafından Nişantaşı''nda sürdürülen katlı otopark inşaatı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi''nin bulunduğu binanın duvarlarını çatlattı.
Gediz Deltası’nın renkleri Sasalı’daİçinde dünyanın en nadide kuş ve bitki türlerinin barındığı sayılı sulak alanlardan biri olan Gediz Deltası’nın kaderi bölgenin turizme kazandırılıp korunmasını öngören projeyle değişiyor.
Kendi sahilini kendin temizleDalaman’a sekiz kilometre uzaklıktaki, doğal sit alanı olan ve Özel Çevre Koruma Kurulu’nun (ÖÇKK) koruması altındaki Kapıkargın Köyü İncebel Mevkii’ndeki sahil şeridi, bilinçsizlik yüzünden çöplüğe döndü.
Yenimahalle’ye yeni konutlar geliyorYenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, ilçenin modern ve çağdaş bir görünüm kazanması için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, "Önümüzdeki günlerde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesini başlatacağız" dedi.
"Gençliğim inşaata bakarak geçti!"Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yıkılsın mı? Neden yıkılsın ki? Yıkılan yapının yerine yenisi yapılacak mı? Yeni yapının projesi hazır mı? Yeni yapının inşaatı kaç yıl sürecek?
Dipsiz Göl''ün dibi göründü!Konya''nın Bozkır ilçesinde yaşayanların "Dipsiz Göl" adını verdikleri ve hakkında birçok efsane anlattıkları su birikintisinin sırrı çözüldü.
Şimdi moda çok amaçlı(!) salonlarAKM’nin yıkılma histerisi yeniden tırmanıyor. Mehmet Y. Yılmaz’ın "Yıkım isteğinin ardında ne var?" başlıklı yazısını okuyunca, bu yıkım işinin yavaş yavaş temelsiz polemiklere, mimarlık açısından kabul edilemeyecek gerekçelere yol açtığını şaşırarak, üzülerek okudum.
Hasankeyf için söz verdiKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mardin''in Dara köyündeki mağara ve sarnıcı gezdi. Günay, turizmi deniz, kum ve güneş anlayışından kültür ve sağlık alanlarına kaydırmayı düşündüklerini de vurguladı. Günay, Hasankeyf konusundaki sorular üzerine de "Hiçbir tarihi varlığın yok olmasını istemeyiz. Ancak ülke gelişimi için yapılacak başka çare yok. Hasankeyf''te tarihsel, arkeolojik değeri olan tek bir eser su altında kalmayacak" yanıtını verdi. Daha sonra Erdoba Konakları''ndaki toplantıya katılan Günay, bölgede bir turizm hareketliliği başladığını ifade ederek, "Terörün yükselmesiyle birlikte bölge ne yazık ki bu açıdan geriye gitti" dedi.
Tarih: 8 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet
AKM ÜzerineMimarlık eserleri, uygarlık tarihinde, insanlar tarafından en kolay algılanabilen, uygarlıkların, belirli dönemlerin kültürlerini ve tarihlerini tanımlayan ve hafızalarda en belirli şekilde yer eden kültür öğeleridir. Bu nedenle uygar toplumlar, mimarlık eserlerini korumayı ve gelecek kuşaklara aynen aktarmayı görev sayarlar.
"Yıkarak yapacaksınız Yıldırım`ı başka çare yok!"Nasıl cümle ama... "E doğru" diyenleri duyar gibiyim. Ve fakat bu cümleyi böyle başlıklara çıkaracak kadar özellikli kılan sadece doğru olması değil, o ilçenin bizzat belediye başkanının ağzından çıkmış olması.
Otel zincirleri de Anadolu’daGeçmiş yıllarda büyük sıkıntı çekilen 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımı da Anadolu’ya kayıyor. Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Dedeman, “Önceden buralara otel açmak cazip değildi. Şimdi özellikle Şanlıurfa ve Gaziantep’te herkes yatırım peşinde” dedi. Yerli yatırımcının yanı sıra yabancı sermayeli Hilton, Mövenpick, Accor ile yerli otel zincirleri Divan ve Dedeman’ın otel yatırım projelerinde artık Anadolu ön planda. En son Urfa’ya 5 yıldızlı bir otel açan Dedeman önümüzdeki dönemde çok sayıda Anadolu iline otel yapacak. Divan Grubu da önümüzdeki dönemde Gaziantep’e bir otel yapacak. Divan; Eskişehir, Adana, Samsun, Trabzon gibi illerde otel yatırımıyla ilgileniyor. Eskişehir’de otel açan Accor grubu Kayseri ve Trabzon gibi illerde yatırımn peşinde. Hilton, Radissn Sas ve The Marmara’nın da otel açma planları bulunuyor.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Sarıkamış’a 4 yıldızlı otelKars’ın Sarıkamış ilçesinde 4 yıldızlı 220 yataklı yeni bir otelin yapımına başlandı. Sarıkamış’taki Bayraktepe Kayak Merkezi’ne oteli yaptıran iş adamı Cemil Mar, bölgede kış turizminin yanı sıra kültür ve yayla turizminin de gelişmeye başladığını belirterek, “Sarıkamış gelecekte turizm merkezi olacaktır. Buraya yapılacak yatırımlara öncülük ediyoruz. İnşallah bizden sonra buraya bir çok yatırımcı gelir” diye konuştu. Otelde spor kulüplerinin kamp yapacağı imkanlar da oluşturulacak.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Çankaya''nın MimarlarıAtatürk başta olmak üzere 11 cumhurbaşkanına ev sahipliği yapan Çankaya Köşkü geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever ''in eşliğinde gazetecileri ağırladı.
Bursa''da ''kuraklık eylem planı'' hazırlandıEylem planının tanıtım toplantısında konuşan Vali Canpolat, kimsenin başkasının kullandığı suyu israf etme hakkı olmadığını vurguladı. Kuraklığın başa gelmeden tedbir anlamında adımlar atmak amacıyla harekete geçtiklerini anlatan Canpolat, 2006 yılından itibaren hazırlıklara başladıklarını söyledi. Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin yanı sıra, bilinçsiz ve sorumsuz su tüketimi ile su kaynaklarının bitme noktasına geldiğine işaret eden Vali Canpolat, Bursa''nın yağış alma oranı bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen son yıllarda kente düşen yağış azlığının şiddetli kuraklık göstergesi olduğunun üzerinde durdu. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş, Türkiye''nin günden güne su fakiri ülke olma yolunda ilerlediğini anlatarak, artan nüfus da düşünüldüğünde acil eylem planlarının hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Tuna Alatürk
Marmaray''da finale 5 şirket kaldıAsya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray''da sona yaklaşılıyor. Ulaştırma Bakanlığı, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının temini için açtığı ihaleye katılacak şirket sayısını beşe indirdi. Bakanlık, Güney Kore''den ROTEM, Fransa''dan ALSTOM, İtalya''dan Ansaldobreda SPA, İspanya''dan CAF ile Kanada''dan Bombardier ve Almanya''dan Siemens''in yanlarına Nurol''u da alarak oluşturdukları konsorsiyumun tekliflerini yeterli bulduğunu açıkladı.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Zaman
Eczacıbaşı’nın Artema’sına Alman Grohe talipAlman Grohe AG ile Eczacıbaşı’nın stratejik ortaklık görüşmesi yaptığı ve Artema’nın çoğunluk hisselerini aldığı iddia ediliyor.
3 yıl önce sökülen Gıyasettin Keyhüsrev heykeli yeniden dikildiAntalya''yı fetheden ilk Türk fatihi Gıyasettin Keyhüsrev''in at üstündeki heykelinin yeri değiştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından katlı kavşak yapımı nedeniyle 3 yıl önce Meydan Kavşağı''ndan alınan heykel, yenilenerek Yavuz Özcan Parkı''na dikildi. Avrupa ve dünyanın önemli kentlerinin meydanları ve heykelleri ile anıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Deveci, bronzla kaplı heykelin ile taban yapımının yaklaşık 225 bin YTL''ye mal olduğunu bildirdi. Keyhüsrev heykelini yaklaşık 3 ayda yapıldığını ifade eden Türkmenistan asıllı heykeltıraş Meret Ovezov, "Önceki heykel kaldırıldı diye çok üzülmüştük. Başkan Menderes Türel, yeniden böyle bir karar aldığı için çok sevindik. Bu benim Antalya''daki dördüncü heykelim. " dedi.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Bursa Korupark’ı Pazar günü 98.693 kişi gezdiİstinyePark’ı açıldığı hafta sonu, bir günde 85 bin kişi gezmişti. Bursa Korupark ise Pazar günü tam 98 bin 693 kişiyi ağırladı.
Muhatabına göre yasa!Kıyı Koruma Yasası, karayollarını engellemeye yetmiyor. Karayolları, duble yol çalışması kapsamında yurttaşların yararlandığı gezi ve plaj alanlarını işgal ediyor.
Metrobüsler geri döndüÜretimi tamamlanmadığı için üretici firma tarafından deneme amacıyla gönderilen iki metrobüs, Hollanda''ya gönderildi.
Kazmalar hazırlanıyor!Yıkım için gereken 2.5 milyon YTL bulundu. Bodrum’un en sosyetik koyu Göltürkbükü’ndeki iskeleler kaldırılıyor.
Milas''ın Macar incileriHalıları, zeytini, antik çağlardan günümüze uzanan zengin tarihi mirası kadar evleriyle de ünlüdür Milas. Üniversitelerin mimarlık fakültelerinde sayısız teze, araştırmaya konu olan Milas evleri, konunun uzmanı kişiler tarafından da Anadolu''da mutlaka görülmesi gereken mimari eserler arasında gösterilir.
"Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin maketini yaptırıyorum"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Divane Ağaç'' adlı oyunun prömiyerine katıldı. İzleyiciler, "Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nu yıkmayın" diye tepki gösterince Topbaş, "Yerine yenisini yapacağım. Maketini de yaptırıyorum" dedi.
İki bin yıllık su yolu parçalandıAydın’ın Kuşadası İlçesi’ne bağlı Değirmenderesi su kaynağından Ahmet Pınarı-Göcek Kavağı hattına gelen ana su şebekesindeki su patlağını bulmak için Efes Antik Kenti’nin 2 bin yıllık tarihi su yolu paramparça edildi.
Birgi, kimliğine yakında kavuşuyorTarihte Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapan ve doğal koruma alanı içinde bulunan İzmir’in Ödemiş İlçesi’ne bağlı Birgi Beldesi’nin, UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine girmesine yönelik başlatılan çalışmaların yanında birçok kurumun desteğini alarak geliştirilen “Yarbaşı Projesi”nin 15 Kasım’da tamamlanacağı belirtildi.
Çankaya''danKent sorunlarının çözümünde katkı sunabilecek en temel unsur yöneticilerin sağlıklı, planlı ve programlı düşünme ve hareket etme tarzıdır.
Suada''da zarar büyükİstanbul Boğazı''ndaki Suada''da önceki gün çıkan ve iki restoranın tamamen yanmasına, dört restoranda da hasar meydana gelmesine neden olan yangınla ilgili hasar tespit çalışması yapılıyor. Yangının ardından olayla ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcısı Suada''ya giderek inceleme yaptı. Galatasaray Spor Kulübü yetkilileri ile Suada işletmecileri de hasarın belirlenmesi için tespit çalışmalarını başlattı. Suada Genel Koordinatörü Ali Sayar, yapılacak tespitten sonra zararın ortaya çıkacağını, söndürme sırasında deniz suyu kullanılması nedeni ile adanın tüm tesisatının ve kablolarının hasar gördüğünü zararın büyük olabileceği söyledi.
Tarih: 5 Ekim 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Mustafa Kaya
Halka rağmen halk içinTürkbükü’ndeki iskelelerin yıkılacağını açıklayan Göltürkbükü Belediye Başkanı “Sahiller halka açılacak, nescafe 10 YTL’ye satılmayacak” demişti. Ancak, ‘sahilleri halka açma’ projesi sadece köprüden önceki küçük işletmeleri kapsıyor.
Metrobüsün vidası çıktıGünde 80 bin kişinin kullandığı metrobüs sisteminde; araç yok, şoför yok, durak yok, dönüş rampaları yok. Son dakikada apar topar kondurulan üstgeçitlerde vida bile yok.
Konya’nın yeraltı suyu tükeniyorÖnceki yıllarda 200 metrede su kaynağına ulaşılan Konya’da, bu sınır 980 metreye kadar düştü. Uzmanlar yağış olmaması halinde, yeraltı kaynaklarının da tükeneceğini belirtiyor.
Dolmabahçe stattaki sesten bile etkileniyorTURSAB Başkanı Ulusoy, TBMM Başkanı Toptan’ı ziyaret ederek, Dolmabahçe Sarayı’na ziyaretçi sınırlaması gerektiğini söyledi. Toptan, “Arkadaşlarım sarayın İnönü Stadı’ndaki sesten bile etkilendiğini söylüyor, koruyacağız” dedi.
Demokrasi ve halkAntik Yunan''da demokrasi soyluların, varlıklı sınıfın yönetimiydi. Halkın ve kölelerin; oy, söz hakkı yoktu. Ancak on yedinci yüzyıl sonlarına doğru halk ve özgürlüğüne kavuşan köleler, Fransız Devrimiyle; oy, söz, seçilme ve seçme haklarına kavuştular.
İşte Yurtdışı Konut Tercihinde Türkiye Gerçeği: Ya Miami Ya MekkeToplam 250 konut satışının gerçekleştiği, 1200 konut için ön anlaşmanın yapıldığı fuarda, satılan konutların 50’sini yurt dışındaki projeler oluşturdu.
AKP tarihe sahip çıkmıyorİstanbul''da Taksim''deki Cumhuriyet Anıtı başta olmak üzere kente ruh katan çok sayıda ünlü anıt yok olmanın eşiğinde. AKP''nin, kentteki birçok yapıyı onarmasına karşın 79 yıllık Cumhuriyet Anıtı''na gerekli ilgiyi göstermemesini eleştiren uzmanlar, bu anıtların acilen restore edilmesini istiyor.
En çevreci alışveriş merkeziÖnceki gün, İstanbul''un Anadolu Yakası''nda yer alan yeni alışveriş merkezi Meydan''a gittim. İsveç''in ünlü markası Ikea''nın da içinde bulunduğu dev alanda mimarisi ve konseptiyle çok farklı bir yer yaratılmış.
Ucuz popülizm uğrunaGöltürkbükü’ndeki iskelelerin yıkılmasına karar verilmiş. Gazetelerin yazdığına göre yıkım bu ay sonunda başlayacak ve kıyı şeridi halka açılacakmış.
Bu da kondu mezarlık!Küçükçekmece İkitelli Mahallesi''nde 1970''li yıllarda başlayan gecekondulaşmayla birlikte oluşan Ayazmaköyü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce yıkılmaya başlanırken, geriye enkazla birlikte hiçbir kaydı olmayan bir mezarlık kaldı.
İtalya''nın seramikte prestij ödülü İbrahim Bodur''aİtalya Seramik Derneği, ''Aldo Villa'' ödülünü bu yıl Kale grubunun kurucu Murahhas Azası İbrahim Bodur''a verdi. Ödül töreni önceki gün Bologna''da bulunan Piazza della Constituzione meydanındaki Kongre Sarayı''nda gerçekleştirildi.
AKM yıkılıyor...TBMM Kültür Komisyonu, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını öngören kanun tasarısını aynen benimsedi.
Hashim Sarkis santralistanbul’daydıHarvard Üniversitesi Lisanüstü Tasarım Okulu’nda peyzaj ve kentsel tasarım konularında Ağa Han öğretim görevlisi olarak yer alan Lübnanlı mimar Hashim Sarkis, 2 Ekim 2007 Salı günü santralistanbul’da projelerini anlattığı bir seminer verdi.
Takvim
<<Ekim 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.