Haberler

8 Aralık 2010, Çarşamba

Kentsel Dönüşüm Sürecine Halkın Katılımı Nasıl Olmalı?Kentsel Dönüşüm Sürecine Halkın Katılımı Nasıl Olmalı?Hollanda Mimarlık Enstitüsü NAI'nin Arkitera ile beraber düzenlediği "Tartışma Turları" etkinliğinin İstanbul ayağı sunumları 7 Aralık 2010 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü'nde gerçekleşti. Dekan Orhan Hacıhasanoğlu'nun açılış konuşması ile başlayan sunumlarda, Hollanda'dan gelen konuşmacılar ile Türkiye'den katılımcıların bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları bir tartışma ortamı yaratıldı. Odağında kentsel dönüşüm olan tartışmalar, bir önceki gün düzenlenen gezi bağlamında Maltepe Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri örnekleri üzerinden de ele alındı. NAI eş küratörü Chris Luth yaptığı konuşmada Hollanda Mimarlık Enstitüsü'nü, yaptıkları çalışmaları ve Maltepe'deki gezi üzerine izlenimlerini anlattı. Mimarlık kültürünü yaymayı hedefleyen bir kurum olan NAI arşiv, kütüphane, sergiler, platform ve tartışmalar gibi pek çok koldan faaliyetlerini yürütüyor. Haberin Devamı
Haydarpaşa Garı, Yekpare sizi bekliyorHaydarpaşa Garı, Yekpare sizi bekliyorErdem Dilbaz'ın yönetiminde hazırlanan 'Yekpare' adlı ses ve ışık gösterisi Haydarpaşa Garı'nda tekrarlanıyor. Bu haftasonu, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri saat: 20.00'deki bu muhteşem gösteriyi yerinde ve canlı izleme fırsatını kaçırmayın.
Tarih: 8 Aralık 2010 Kaynak: Yeni Şafak
40.Yunus Aran Konferansı40.Yunus Aran KonferansıProf. Dr. Cevat Erder Yunus Aran Konferansları'nın 40.cısında; "Uluslararası Koruma İlkeleri Yan Etkileri: 1964 Venedik Tüzüğü" konulu bir konuşma yapacak.
Başkan Topbaş CEMR toplantısına katıldıBaşkan Topbaş CEMR toplantısına katıldıBaşkan Kadir Topbaş, Avrupa'nın en eski ve en büyük yerel teşkilatı olan CEMR toplantısına katıldı.
SSM SEED Salonu Stockholm'de AnlatıldıSSM SEED Salonu Stockholm'de AnlatıldıTürk mimarların imzalarını taşıyan iyi işler dünyada yankılarını bulmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde mimarlarımızın aldığı ödüller, kazandıkları başarılar gündemde üst sıralarda alıyor. Son olarak mimari projeleri Nevzat Sayın tarafından yapılan ve dünya çapında prestijli ödüllere aday gösterilen, pek çok yerli yabancı yayına konu olan "The Seed" Salonu, Stockholm'de 260 kişilik İskandinav mimar topluluğuna bir sunum ile anlatıldı.
Gezici müze uygulamasıGezici müze uygulamasıTürkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi'nin başlattığı gezici müze projesi ''Müzebüs'', 12 Aralık'a kadar Rize'de çocuklarla buluşacak.
Dünyanın İlk Mimarlık Yönetimi Programı AçılıyorDünyanın İlk Mimarlık Yönetimi Programı AçılıyorTasarımla yönetimi birleştiren dünyanın ilk yüksek lisans derecesi, Royal College of Art ve New London Architecture iş birliği ile bir İspanyol üniversitesi tarafından başlatılıyor.
Yeni bir Port Göcek MarinaYeni bir Port Göcek MarinaBugüne kadar D-Marin Turgutreis, D-Marin Didim, D-Marin Dalaman ve Hırvatistan'daki Mandalina Marina ve mega yat yatırımıyla ilerleyen Doğuş Grubu, Port Göcek ile marinalar grubu zincirine yeni bir halka daha ekledi.
Devlet Madımak'ın tapusunu aldı, otel binayı boşaltmaya başladıDevlet Madımak'ın tapusunu aldı, otel binayı boşaltmaya başladıSivas'ta kamulaştırılan Madımak Oteli'nin tapusu, bugün itibariyle Sivas İl Özel İdaresi'ne geçti. İl Özel İdare Genel Sekreteri Mahmut Kayhan, tapu belgesi ile birlikte otele gelerek boşaltma işlemleri ile ilgili otel işletmecisi Bener Öğütçü ile görüşerek 15 gün süre verdi.
Kent Müzesi MüjdesiKent Müzesi MüjdesiBaşaran Ulusoy, Turizm Bakanlığı ile birlikte İzmir'e Avrupa'nın en büyük kent müzesini kuracaklarını söyledi.
Kalebodur'un Düzenlediği "Serbest Mimarlar Derneği" Toplantısı Çanakkale'de YapıldıKalebodur'un Düzenlediği "Serbest Mimarlar Derneği" Toplantısı Çanakkale'de YapıldıTürkiye'de mimarlık kültürü ve mesleğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara öncülük eden Kalebodur, "Serbest Mimarlar Derneği" buluşmalarının ikincisini Ekim ayında Çanakkale'de düzenledi. Serbest Mimarlar Derneği üyeleri, akademisyenler ve Kale Grubu yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıyı, Ankara, Adana, Bursa, İstanbul ve İzmir'den gelen mimarlar izledi.
İzmit körfezi temizleniyorİzmit körfezi temizleniyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında son üç yılda İzmit Körfezi'nde 202 ton yüzer halde bulunan katı ve sıvı atık toplandı.
IBM'den 100 akıllı şehir için 50 milyon dolarlık bütçeIBM'den 100 akıllı şehir için 50 milyon dolarlık bütçeIBM, dünya genelinde 100 farklı belediyeye yardımcı olmak amacıyla 50 milyon ABD doları değerinde teknoloji ve hizmet sunacağı, "Smarter Cities Challenge" (Akıllı Şehirler Mücadelesi) adlı bir destek programını duyurdu.
Iasos Kenti'nden İstanbul'aIasos Kenti'nden İstanbul'aMilas civarındaki antik Iasos kentinin tarihinden kesitler sunan, "Gezgin Taşlar: İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ndeki Iasos Mermerleri" başlıklı serginin açılışı bu akşam İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan'ın ev sahipliğinde, Iasos İtalyan Kazı Heyeti Başkanı Fede Berti'nin katılımıyla gerçekleşti.
Sualtında eylemSualtında eylemBirleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın ev sahibi Meksika'nın Cancun kenti, çevreci grupların buluşma noktası haline geldi..
Yılbaşından Sonra Hiç Kimse Müteahhitsiz Ev YapamayacakYılbaşından Sonra Hiç Kimse Müteahhitsiz Ev YapamayacakTürkiye genelinde 1 Ocak 2011'de uygulamaya girecek Yapı Denetimi Kanunu'na göre, sadece şirket veya kuruluşlar değil kendi evini yaptıracak kişilerin de mutlaka müteahhitle çalışması gerekecek.
Ataköy ‘uçtu uçacak'Ataköy ‘uçtu uçacak'Ataköy'deki apartmanlara 200 metre mesafede kurulan her biri 5 bin ton jet yakıtı kapasitesine sahip 7 yakıt tankı Ataköy sakinlerini korkutuyor.
Başkentliler'den Görsel Şova Olur ÇıktıBaşkentliler'den Görsel Şova Olur ÇıktıBaşkentliler Gençlik Parkı'nda ışıklı dans eden fıskiye şovuna "evet" dedi. Gençlik Parkı ana kapısı önündeki özel bir tır'da gerçekleştirilen ankete 11 bin 273 kişi katıldı. Katılanların yüzde 61.87'si parka görsel güzellik katacak şova "evet" dedi. Anket sonucunu yorumlayan Başkan Gökçek: "Gençlik Parkı'nı ziyaret eden her 3 kişiden 2'sinin bu görsel şovun yapılmasını arzu ediyor olması, bu sistemin ankara'ya kazandırılması gereğini ortaya koyuyor"
"Haydarpaşa Garı'nda İstanbul" Tekrarlanıyor"Haydarpaşa Garı'nda İstanbul" TekrarlanıyorHaydarpaşa Garı'nda Bahar projesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti yılsonu etkinlikleri kapsamında ve Haydarpaşa Garı'nda İstanbul adıyla 10-11-12 Aralık tarihlerinde yeniden İstanbullularla buluşacak ve bu kez Haydarpaşa Garı'na özel olarak üretilmiş mekan odaklı performans İstanbul İstanbul ve video mapping gösterisi Yekpare, İstanbullulara bir kez daha unutulmaz deneyimler yaşatacak.
Buradan ev almak için para yetmiyorBuradan ev almak için para yetmiyorAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Ali Sami Yen Stadyumu arası üzerinde yapacakları projeyle ilgili olarak, bugün satışa çıkılsa projenin tamamını satmış olacaklarını belirterek, politikaları gereği her parası olanın da burada daire sahibi olamayacağını kaydetti.
Tartan: Sevgi Yolu, Kentin Yeni Sembolü Haline GelecekTartan: Sevgi Yolu, Kentin Yeni Sembolü Haline GelecekKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Alsancak Sevgi Yolu'nda sürdürdükleri yenileme çalışmalarını inceledi. Teknik heyetle sokağa gelen Başkan Tartan, çalışmaların bitiminde bölgenin tamamen estetik bir görünüme sahip olacağını belirtti. Tartan, "Sevgi Yolu, sevgiyi tam olarak anlatan, İzmirlilere layık bir görünüme kavuşacak. Sadece görünümüyle değil, altyapısıyla da sağlam bir zemine sahip olacak. Sevgi Yolu'muzu kullanıma açacağımız günler çok yakında. Bütün işler beklenen sürede bitecek" dedi. 20 yıldır herhangi bir düzenleme yapılmayan ve kendi haline bırakılan Sevgi Yolu'nun yeniden projelendirilmesiyle kentin yeni bir sembol ile buluşma noktası kazanacağını vurgulayan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Sevgi Yolu'nda herkesin mutlu olacağı bir noktaya doğru hızla ilerliyoruz. İzmirlilerin keyifli vakit geçireceği, kent dışından gelenlerin güzel hatıralarla ayrılacağı, sevgi dolu bir yaşam alanı yaratıyoruz. Yeniden yapılandırılan Sevgi Yolu için herkesin görüşünü aldık. İş makineleri bir an bile durmadı ve inşaat sürecinde sona yaklaşıldı" diye konuştu.
Tarih: 7 Aralık 2010 Kaynak: Yeni Asır
Mühendislik alanında Sabiha Gökçen farkıMühendislik alanında Sabiha Gökçen farkıAmerikan Popular Science dergisinin 2010 yenilikçilik ödüllerinde mühendislik kategorisinin ikincisi Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı oldu. Sabiha Gökçen Havalimanı, 'mühendislik' kategorisinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentindeki Burj Halifa gökdeleninin ardından ikinci seçildi. Her yıl 11 kategoride verilen ve en yenilikçi teknolojilerin değerlendirildiği ödüllerde bu yıl büyük ödül, Porsche 918 Spyder'ı geride bırakmayı başaran 'Groasis Waterboxx' adlı saksıya verildi.Dergi, Sabiha Gökçen'e ödül gerekçesini, "8 şiddetinde bir deprem sırasında, 300 plastik-çelik sismik izolatör sayesinde binayla zeminin birbirinden bağımsız kayarak hareket edebilmesinin sağlanması" şeklinde açıklandı.
Tarih: 7 Aralık 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Sultanahmet'te tarihi dokuya granit zeminSultanahmet'te tarihi dokuya granit zeminAraç trafiğine kapatılan Sultanahmet Meydanı'nın zemini özel kesim granit taşlarla yenileniyor.
Haydarpaşa'nın 'gözü' açılıyorHaydarpaşa'nın 'gözü' açılıyorYangın sonrası Haydarpaşa kameralarla donatılıyor. 33 kameraya ek olarak 12 tane daha konulacak. 28 Kasım'daki yangın sonrası AKŞAM, 'Haydarpaşa Kayıt Dışı' başlıklı haberiyle 102 yıllık tarihi garda güvenlik kamerası olmadığına dikkat çekmişti. Yangın günü, gara kameraların takılması için çalışmanın sürdüğü açıklanmıştı.
Louis Kahn'ın "Boşa Giden" Projesi Yapım Aşamasında Louis Kahn'ın "Boşa Giden" Projesi Yapım Aşamasında Louis Kahn'ın "Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park" hakkındaki planlarının yapımına 37 yıl sonra resmen başlanıyor. Hikayenin tamamını dinleyelim...
Kaosla Kuşatılmış Düzenli ŞehirKaosla Kuşatılmış Düzenli ŞehirSURABAYA, Endonezya - Şehir planlamasını es geçerek büyüyen Endonezya şehirleri, çarpık şehirleşmenin tüm işaretlerini gösteriyor: Az gelişmişlik, seller, karartmalar ve toplu ulaşım araçlarının eksikliğinden kaynaklanan trafik.
DBArchitects, 15. Yılında Yeni Bir İsim ve Kurum Kültürüne Sahip OluyorDBArchitects, 15. Yılında Yeni Bir İsim ve Kurum Kültürüne Sahip OluyorBünyamin Derman ve Dilek Topuz Derman'ın kurucu ortakları olduğu DBArchitects, Hasanpaşa Atabey Sokak'ta, Kadıköy Gazhanesi'ne komşu sıra evlerden birindeki çalışma mekanına yakın zamanda ikincisini ilave etti. 3 Aralık Cuma günü gerçekleşen etkinlikle bu yeni mekanın açılışı kutlandı. VitrA'nın katkılarıyla gerçekleşen etkinliğe mimarlık camiasından pek çok isim katıldı.
Bursa'da kaçak yapıya geçit yokBursa'da kaçak yapıya geçit yokVali Şahabettin Harput, belediyelerin, kaymakamlıkların, maliyenin, SGK ve amniyeti ekiplerinin ortak çalışmayla kaçak yapılara izin vermeyeceklerini söyledi. Harput, ruhsatsız binaların inşaatında çalışanların da mercek altına alınacağını ifade etti.
Beyazıt Kulesi yeniden aydınlık!Beyazıt Kulesi yeniden aydınlık!İstanbul'un tarihi simgelerinden Beyazıt Kulesi, 1995 yılından sonra ilk kez aydınlatıldı.
ALU2010 Ödülleri VerildiALU2010 Ödülleri VerildiBu yıl yedincisi gerçekleştirilen "Çuhadaroğlu Alüminyum 2010 Öğrenci Proje Yarışması"nda dereceye giren öğrencilerin ödülleri, Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleştirilen törenle verildi.
Avrupa’nın Kentsel Alanları İstanbul’da TartışıldıAvrupa’nın Kentsel Alanları İstanbul’da TartışıldıMimari ve kentsel ölçekteki projelere yönelik yarışmalar düzenleyen Avrupalı federasyon Europan Europe, 11. buluşmasını yarışma alanlarına yönelik düzenlemiş oldukları forum kapsamında 3-4 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirdi. Ev sahipliğini Kadir Has Üniversitesi'nin yaptığı buluşmaya Avrupa'nın birçok ülkesinden profesyonel mimarlar ve şehir plancıları katıldı. Buluşma ilk olarak İstanbul'un 3 ayrı bölgesine yapılan alan gezileri ile başladı. Katılımcılar tercihleri doğrultusunda İstanbul'un iş alanı bölgesi, tersaneler ve santralistanbul, ilk planlı gelişen toplu konut alanı (Ataköy bölgesi) olmak üzere üç bölgede gözlem yaptılar. Alan gezileri bazı aksaklıklar nedeni ile tam anlamıyla, verimli bir şekilde gerçekleşemese de katılımcıların kafalarında İstanbul'a yönelik ilgilendikleri konularla ilgili bir fikir oluştuğunu umuyorum.
Ege Seramik'ten Seramik Sektörüne Anlamlı YatırımEge Seramik'ten Seramik Sektörüne Anlamlı YatırımEge Seramik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim POLAT İzmir'de yaptıracağı Seramik Meslek Lisesi ile Türk Seramik Sektörüne katkıda bulunmayı hedefliyor.
DOCOMOMO'da Girne Amerikan Üniversitesi de Yer AldıMimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Devrim Yücel Besim, Hacer Başarır ve Ayer Kaşif, birlikte ürettikleri iki bildiri ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 2-4 Aralık 2010 tarihlerinde düzenlenen DOCOMOMO - Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları IV. Proje Sunum ve Sergisi'ne katıldılar
Akçansa, SAP Sistemini Elsys ile yükseltiyorAkçansa, mevcut SAP sistemine yönelik olarak başlattığı versiyon yükseltme (upgrade) projesi için Elsys'ten danışmanlık alıyor.
İşsizler, TOKİ ile başını sokacak eve kavuştuBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) ülke genelinde yoksul kesime yönelik yaptırılan ve ilki Eskişehir'de tamamlanan 45-50 metrekarelik 1 1 928 konutun sahibi olmaya hak kazananlar arasında kat belirleme kurası çekildi.
Kültürü Korumada Önemli Adımlar Ben bir tek Şirince'yi bilirdim, ve de Safranbolu'u ya da Kula'yı... Oysa bu özel kentlerin arasında artık Cumalıkızık da var, Taraklı da... Kastamonu da var, Beypazarı da... Özellikleri neler peki? Aslında bir dönemi, bir tarihi anlatan evleri, bu kentleri öne çıkaran... Kimi Rumların kimisi de Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor. Hepsinin temelinde ise Anadolu kültürü var.
Cancun'da Neler Oluyor?Cancun’da geçen Pazartesi günü başlayan COP-16 iklim zirvesi ikinci haftasına girerken, geçen hafta olan biten hakkında genel bir özet yapmak yerinde olacak...
Haydarpaşa Yangını Elektrik Dağıtım Noktasından ÇıkmışTarihî Haydarpaşa Garı'nda süren iyileştirme ve izolasyon çalışmaları sırasında çatıda çıkan yangına ilişkin hazırlanan ön raporda, yangının elektrik dağıtım noktasından çıktığı kanaatine varıldı.
Kuşadası Limanı'nda Yeni Dönem BaşlıyorBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarlığı, özellikle esnafın ve limanın geleceği açısından tartışmalara yol açan imar planını askıya aldı, yeni plan için 17 Aralık'ta toplantı yapılacak.
'Yıkma hastalığından vazgeçilmeli'Mimarlık dünyasının üç saygın adı Doğan Kuban, Doğan Hasol ve Doğan Tekeli, İstanbul'un gündemdeki üç sorununu yorumladı. Cumhuriyet- Mimarlık dünyasının duayen isimlerinden Doğan Kuban, Doğan Hasol ve Doğan Tekeli, gazetemize, mimarlık alanının gündeminden üç büyük konuyu değerlendirdi.
Takvim
<<Aralık 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.