Haberler

1 Eylül 2008, Pazartesi

Göztepe’nin Meçhul Gökdelenleri Yakında Satışa ÇıkıyorGöztepe’nin Meçhul Gökdelenleri Yakında Satışa Çıkıyor23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi kazanan Taşyapı’nın, Göztepe''de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü''nün yerine inşa edilecek 49’ar katlı dört bloktan oluşan lüks konut projesi, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine ve Kadıköy Belediyesi’nin inşaatı mühürlemesine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde oy çokluğuyla onaylandı. Bodrum katlarıyla birlikte toplam 156 metre yüksekliğe ulaşan lüks konut bloklarının 12 katlı apartmanların ortasında oldukça ürkütücü bir görüntü sergileyerek, bölgeye yeni altyapı sorunları getirmesi bekleniyor. Haberin Devamı
 Bayramiç''te orman yangını Bayramiç''te orman yangınıKazdağları''ndaki Ayazma mesire yeri yakınlarında bulunan Gavurgerdeği mevkisindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.
2008 Dünya Belediye Başkanı Olmaya Aday 11 Finalist Belirlendi2008 Dünya Belediye Başkanı Olmaya Aday 11 Finalist Belirlendi2008''in ilk yarısında oluşturulan 50 kişilik aday listesinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün açıklanan finalistler arasında bulunmuyor.
Tercüman binası Altınbaş’ın üniversite kampüsü olacakTercüman binası Altınbaş’ın üniversite kampüsü olacakTopkapı Cevizlibağ’daki E-5 üzerinde bulunan rahmetli Kemal Ilıcak’ın yaptırdığı Tercüman Binası, üniversite oluyor. Altınbaş Holding’in kurduğu Kemerburgaz Üniversitesi’nin kampüsü haline getirilecek binanın tadilat ve yenileme çalışmaları tamamlandı.
100 eski binayı topladı, 75 katlı kuleyi Seyrantepe''ye dikecek100 eski binayı topladı, 75 katlı kuleyi Seyrantepe''ye dikecekSeyrantepe''de 100''den çok eski binanın sahibi ile anlaşıp kendine 32 dönümlük arsa yaratan Taşyapı''nın patronu Turanlı, 350 milyon dolara 255 metrelik rezidans yapacak.
Çin''in en yüksek binası yarın açılıyorÇin''in en yüksek binası yarın açılıyorÇin''in en yüksek binası olan Şanghay Dünya Ticaret Merkezi yarın açılıyor. 101 katlı, 492 metre uzunluğundaki merkez 14 yıllık bir çalışmanın ürünü. Projenin mimarları binanın kullanılabilen çatısıyla hesaplandığında aslında dünyanın en yüksek binası olduğunu açıkladı.
Bir kısmı yanan Patara''da kazılar sona erdiBir kısmı yanan Patara''da kazılar sona erdiAntalya''nın Kaş ilçesine bağlı Likya uygarlığının başkenti Patara Antik Kenti''ndeki kazıların bu yılki bölümü, sona erdi. Temmuz ayında başlayan kazılar, yaklaşık iki ay sürdü.
 Marmaray''da tek tüp kaldı Marmaray''da tek tüp kaldıMarmaray Projesi kapsamında İstanbul Boğazı''nın iki yakasını birleştirecek 11 tüp tünelden 10.''su Sarayburnu açıklarında denize indirildi.
Kula''nın kaderi jeoparkla değişecekKula''nın kaderi jeoparkla değişecekDünyanın en genç yanardağlarından birine sahip olan ve antik dönemde Yanık Ülke (Katakekaumane) olarak adlandırılan Manisa''nın Kula ilçesi, Türkiye''nin ilk jeoparkını kurmak için harekete geçti.
Bafra’da meçhule giden bir hastaneBafra’da meçhule giden bir hastane1996’da Bafra’da bağışlarla yapımına başlanan ve kaba inşaatının yüzde 85’i bitirilen bölge hastanesi, ‘metruk ev’e döndü. Olan, halkın modern hastane özlemine oldu.
Su bitti çöplük göründüSu bitti çöplük göründüİstanbul’daki barajlardaki su seviyesinin düşmesi, su kaynaklarındaki çöpleri de ortaya çıkardı. Büyükşehir Belediyesi de barajların boşalmasını fırsat bilerek 200 personelle temizlik çalışması başlattı. İlk olarak Alibeyköy Barajı’nda yapılan temizlik çalışmalarında 200 görevli üç günde 2 bin 750 poşeti dolduran 14 ton çöp topladı. Çöpler dört kepçe yardımıyla 15 kamyona doldurularak Kemerburgaz Geri Kazanım Tesisi’ne taşındı. Tesiste plastik, alüminyum ve kağıtlar, geri kazanım için ayrıştırıldı.İSKİ yetkilileri, kent halkını kuru derelere çöp atmamaları için uyardı. Geri dönüşümü uzun zaman alan pet şişe, naylon torba gibi maddeler yüzeysel kirlilik de yaratırken, suda çabuk çözülebilen evsel atıklarsa su kalitesini bozuyor.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
AVM''ler outlet center''a dönüyorAVM''ler outlet center''a dönüyorYatırım furyasına kapılıp açılan fakat rekabet etmekte güçlük çeken alışveriş merkezleri çareyi outlet konseptinde buldu. Büyük yatırımlarla açılan AVM''ler birer birer outlet center oluyor.
Gerekirse Ataköy arazisini satmayızGerekirse Ataköy arazisini satmayızTOKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy arazisi için 12 şirketin şartname aldığını belirterek, "Adrese teslim ihale yapıyormuşuz gibi gösteriliyor. Kamuoyunun vicdanını ikna edemezsek gerekirse arsayı satmayız" dedi.
Zorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını TaşıyacakZorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını TaşıyacakTüm Türkiye’nin merakla beklediği, Karayolları arazisi üzerine yapılacak olan Zorlu Center projesi belli oldu. İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 4 proje arasındaki tercihini Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu’ndan yana kullandı. Zorlu Gayrimenkul’ün geçen yıl haziran ayında açtığı "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"na 117 firma başvurmuştu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı.
İstanbul''a yeni alışveriş merkeziİstanbul''a yeni alışveriş merkeziİstanbul''un gelişen bölgelerinden Kurtköy''de yer alan World Atlantis Alışveriş Merkezi''nde faaliyetler 15 Ekim’de başlayacak. Açılış ise 30 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.
Taşköprü ışıl ışılTaşköprü ışıl ışılTaşköprü ilçesinde bulunan ve ilçeye adını veren tarihi köprü ışıklandırıldı. Taşköprü, 1366 yılında Yağmur Bey’in oğlu Ali Bey tarafından Kastamonu Emiri Adil Bey’in oğlu Celaleddin Beyazıt (Kötürüm Beyazıt) adına yaptırılmıştı. Orijinali 7 gözlü olan köprünün, aradan geçen yıllarda 1 gözünün toprak altında kalmasıyla köprü 6 gözlü olarak günümüzde de hizmet vermektedir. Taşköprü ilçesinin tek giriş-çıkışını sağlayan köprünün geceleri de bütün ihtişamıyla fark edilebilmesi için ışıklandırma yapan belediye, köprünün kemerlerine 250 vatlık projektörler ve köprünün gözlerini çevreleyen ışıklandırma sistemi kurdu.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Akif Doğan
Duran: 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruzDuran: 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruzSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, gazetemiz Yeni Şafak''a özel açıklamalarda bulundu: "Biz günlük projeler ile uğraşmıyoruz, geleceğin projeleri hesabımızda var. 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruz" dedi.
Pisidia''da antik su tünelleri bulunduPisidia''da antik su tünelleri bulunduSüleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı ekibi başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, Isparta''nın Yalvaç ilçesindeki kazı çalışmalarında, antik dönemde kente içme suyu taşıyan tüneller bulduklarını söyledi.
Olimpiyat Köyü Metrosu’na bir adım kaldı…Olimpiyat Köyü Metrosu’na bir adım kaldı…Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu’nun Başakşehir-İkitelli Güney Sanayi etabındaki kazı çalışması tamamlandı. 21 kilometrelik hattı yılsonunda açacaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş, “Metroya bugüne kadar 3 milyar dolar harcadık ve dünyanın en hızlı metro çalışmasını yapıyoruz” dedi.
Nişantaşı’nın yüzünü bu iki amca oğlu yeniliyorNişantaşı’nın yüzünü bu iki amca oğlu yeniliyor1920’li yılların konaklar semti Nişantaşı, adeta yeni baştan yaratılıyor. Semtte, bir yandan kentsel dönüşüm projeleri sayesinde yüzlerce tarihi konak restore edilirken, diğer yandan da kalın duvarlı eski Rum apartmanları da bölgenin dokusuna uygun olarak sırayla yenileniyor.
Neutra’nın Maxwell Evi’nin Adresi DeğiştiNeutra’nın Maxwell Evi’nin Adresi DeğiştiÜnlü mimar Richard Neutra’nın 1941 yılında tasarladığı Maxwell Evi’nin bir yük kamyonuna yüklenerek Kaliforniya’nın Sunset Bulvarı’nda taşınması, son günlerin görülmeye değer olaylarındandı. Ev, yeni arazisinde yenilendikten sonra satışa çıkarılacak.
Karya kenti Alinda''da yüzey araştırmasıKarya kenti Alinda''da yüzey araştırmasıAydın''ın Karpuzlu ilçesine gelen Avusturya Bilimler Akademisi''nden Dr. Peter Ruggendorfer ve ekibi, Alinda Antik Kenti''nde yaklaşık bir ay sürecek yüzey araştırmasının bu yılki bölümüne başladı.
Duvarlar, 4 milyon Euro’ya doğal görünüm kazanıyorDuvarlar, 4 milyon Euro’ya doğal görünüm kazanıyorYapı marketleriyle birlikte Türk pazarına da giren doğal görünümlü taş, ahşap, beton ve bambu dokulu ithal duvar ve tavan kaplamaları konutların aranan dekoratif süslemeleri arasında yer almaya başladı.
Cebeci Ortaokulu’nda mimari yapı değiştiriliyorCebeci Ortaokulu’nda mimari yapı değiştiriliyorCumhuriyet ile özdeşleşen başkentin tarihi yapıları gün geçtikçe kimliklerini yitiriyor. Tarihi yapılardaki Cumhuriyet dönemi izlerini silme politikaları, son olarak Cebeci Ortaokulu’nda uygulanıyor.
Mavi yolculuğun kalbi betona teslim oluyorMavi yolculuğun kalbi betona teslim oluyorDünyaca ünlü Bodrum koyları Mavi Yolculuk macerasının başladığı yerler. Bugün o güzelim koylar rant hırsıyla karşı karşıya.
Alkaş Danışmanlık, Jones Lang LaSalle’in olduAlkaş Danışmanlık, Jones Lang LaSalle’in olduTürkiye’de ve dünyada pek çok şirkete 1997 yılından bu yana planlamadan yatırım yönetimi ve operasyon aşamasına kadar hizmet veren Alkaş Danışmanlık, dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang LaSalle ile birleşti. Söz konusu birliktelik, iki şirket arasında mart ayında proje geliştirme, kiralama ve Türkiye’nin önde gelen alışveriş merkezlerinin yönetimi ile ilgili gerçekleştirilen işbirliğinin devamı niteliği taşıyor.
Pisa Kulesi’ne Hollanda’dan rakip çıktıPisa Kulesi’ne Hollanda’dan rakip çıktıPisa gibi ünlü olmayan Hollanda’nın Bedum kasabasındaki 12. yüzyıldan kalma 36 metrelik kilise kulesinde yapılan ölçümler, kulenin Pisa’dan artık daha fazla eğilmekte olduğunu gösterdi.
Olimpiyat Meşalesi SöndüğündeOlimpiyat Meşalesi SöndüğündeKentler çok büyük meblağlara mal olmasına rağmen Olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazanmak için her zaman öldüresiye bir yarış içine girmeye hazırlar. Olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazanan kentler bu sayede altyapılarını da tıpkı küresel imajları gibi tamamen dönüştürmeyi amaçlıyorlar. Atlanta 1996 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya layık bulunduğu zaman oyunları ne kadar başarısız düzenlendiği ya da insan haklarını nasıl katlettiği söz konusu olmadan uluslararası imajını tamamen yeniden inşa etti.
Japonya Louis VuittonJaponya Louis VuittonHollandalı mimarlık ofisi UNStudio tarafından önerilen Japonya’daki Louis Vuitton ana mağazası projesinin konumlandırma ve inşaat programları şimdilik gizli tutuluyor.
UNStudio’dan Değişen OdaUNStudio’dan Değişen OdaUNStudio Eylül’de ziyaretçilerine kapılarını açacak olan Venedik Mimarlık Bienali için “Değişen Oda” adını taşıyan bir enstalasyon tasarladı.
Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması Jürisi Tekrar ToplandıŞartnamesi jüri üyeleri tarafından hazırlanmadığı için düzenlendiği 2005 yılında iptal edilen, 2006 yılında tekrar açıldıktan sonra ise "beklenen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini tutturamamış olmaları nedeniyle" katılan hiçbir projeye ödül verilmemesiyle sonuçlanan Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması''nın jürisi tekrar toplandı.
Ece Banyo, İdeal ile pazar payını arttıracakVitrifiye sektörünün hızlı büyüyen firması Ece Banyo, dünyanın lider firması Ideal Standard International''ın tüm markalarının Türkiye''deki tek yetkili satıcısı oldu.
Dünyanın gözü Burdur’daBurdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içindeki, tarihi MÖ 6000’lere dayanan Sagalassos Antik Kenti, gün ışığına çıkan tarihî eserleriyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine topluyor. Belçika’daki Leuven Katolik Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yürütülen kazıların bu yılki bölümü tamamlandı. Kazılarda gün ışığına çıkarılan eserler arasında en büyük ilgiyi Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a ait baş ve ayak heykelleri ile 16. Roma İmparatoru Antoninus Pius’un eşi Faustina Maior’a ait baş heykeli çekti. Geçtiğimiz yıl çıkarılan Roma İmparatoru Hadrian’a ait baş heykeli ise Londra’daki British Museum’da düzenlenen “Hadrian” sergisinin en önemli parçası oldu. Burdur Müzesi’nde, 60 bin tarihî eser muhafaza ediliyor, ancak 3 bini sergilenebiliyor.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Bu yılki kazılar tamamlandıBazilikada bu yılki kazılar tamamlandı. Büyükorhan’a bağlı Derecik köyünde bir çiftçi tarafından bulunan bin 600 yıl öncesine ait bazilikada, bu yılki kazılar sona erdi.
Sultanahmet''in dibine yapılan bina tıraşlandıSultanahmet Camii''nin duvarına bitişik olan dört katlı binanın fazla katı tıraşlandı. Normal üç kat ve yarım kat terastan oluşan betonarme bina, cami bahçesinin duvarı üzerinde yükseliyor görüntüsü arz ediyordu.
20 kule yerine 4 kule dikilecek para kaybetsek de itibar kazandıkZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu: "Ben o araziye 4 kule yerine 20 kule de dikebilirdim. Ancak, 50 dönümü yeşil alana ayırmayı tercih ettim. Benim için önemli olan itibar kazanmak. Para kaybetmek çok da sorun değil."
Çevreci otellerin yıldızı yeşile boyanacakKültür ve Turizm Bakanlığı, çevreye duyarlı konaklama tesislerinin yıldızlarını yeşile boyayacak. Hazırlanan ''çevreci tesis'' formunun 8 temel maddesine uyan tesisler yeşil yıldız alıp, çevreciliğini belgelemiş olacak. Türkiye Otelciler Federasyonu da şemsiyesi altındaki çevreye duyarlı tesislere ''beyaz yıldız'' vereceğini açıkladı.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Bu iskele yıkılamıyorDidim''in dünyaca ünlü Altınkum Plajı''na izinsiz ve kaçak yapılan üç iskelenin yıkımı için belediye encümeni 2005 yılında karar aldı.
AVM hizmetlerinde asgari standartlar belirlenmeliCepa Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Celebcioğlu, "Ankara''nın batı aksı 4 projeyi kaldırır ancak bundan sonra yapılacak ilave bir AVM yatırımı, mevcut projeleri olumsuz yönde etkileyecektir" dedi.
Avrupalılar mobilya üretimini bırakıyor, Türkiye merkez olurİşçilik ve enerji maliyetlerinin artması Avrupalı şirketleri üretimi bırakmaya ya da Uzakdoğu''ya taşımaya zorluyor. Batılı firmaların terk etmeye başladığı sektörlerden biri de mobilya.
Mimar Sinan''ın yaptığı cami 490 yıldır alttan ısıtmalıTarihî Osmanlı evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Sakarya''nın Taraklı ilçesindeki Osmanlı sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında Mimar Sinan''a yaptırılan Kurşunlu Camii, ilçeyi ziyaret edenlerin en uğrak mekanı oluyor.
Bakanlık, inşaat malzemelerini mercek altına aldıBayındırlık ve İskan Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde inşaat malzemelerini denetlemeye başladı.
Bir yıldan beri caddenin yönüne karar veremedilerDenizli''nin Tavas ilçesinin en işlek yeri olan Hükümet Caddesi''nde yön karmaşası devam ediyor. Bir yıldır tartışılan, caddenin tek veya iki yönlü olması meselesi için iki mahkemede dava açıldı, birbirine zıt sonuçlar çıktı.
Ev sahibi olma yaşı 25''e düştüBüyük şehirlerdeki kira fiyatlarının yüksekliği ev sahibi olma yaşını da etkiliyor. Karı-koca çalışan çiftler maaşlarının önemli bir kısmını kiraya yatırmak yerine banka kredisiyle ev alma yoluna gidiyor.
Amazon''da "modern" kayıp kentArkeologlar, Brezilya''da Amazon nehri havzasının ücra kesiminde bir zamanlar yoğun bir nüfusun, döneminin modern yerleşim birimlerinde yaşadığını ortaya çıkardılar.
Emlak kralı Çinliye orman talanı hapsiÇin''de büyük bir inşaat projesi için, yasadışı ağaç kesimi yaparak orman alanını tahrip eden bir işadamı 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gençlik Günlüğü gazetesinin haberine göre, büyük bir emlak şirketinin sahibi ve yönetim kurulu başkanı olan 57 yaşındaki Luo Zhongfu, Guizu eyalet mahkemesi tarafından orman alanını yasadışı biçimde inşaata açmak için tahrip etmekten suçlu bulundu. Mahkeme ayrıca, etkin Amerikan dergisi Forbes tarafından 1994 ve 1995''te Çin''in en zengin adamı olarak gösterilen Luo''yu 50 bin yuan (yaklaşık 10 bin YTL) para cezasına çarptırdı. Luo hakkında, 2006''da resmi izin beklemeden Guizu''da orman alanının bir bölümünü tahrip etmesinden dolayı dava açılmıştı. Çinli işadamının 47 milyon dolar tutarındaki emlak projesinde 1200 villanın inşaatı öngörülüyordu. Luo''nun siyasete atılan eşi Yang Şiurong da aynı davada suçlu bulunarak 2.5 yıl hapis cezası ve 10 bin yuan (yaklaşık 2 bin YTL) para cezasına çarptırıldı. Çiftin kararı temyiz edecekleri bildirildi.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Yayla yolları ‘turizm’ için birleştiriliyorKaradeniz’de yaylaları birleştirme projesi hayata geçiyor. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, yayla turizmi süresinin uzatılmasını amaçlayan Karadeniz yaylalarını birleştirme projesi doğrultusunda, Ordu ve Artvin arasındaki yaylaları birleştirecek master planları ihale edildiğini açıkladı.
Allianoi''nin antik künkleri kırıldıİzmir''in Bergama İlçesi''nde bulunan Allianoi Antik Kenti''nde, DSİ tarafından yaptırılan rölöve çalışmalarına ek olarak Bergama Müzesi tarafından mozaik çizimleri sırasında antik hamamlarda bulunan suyun boşaltılması, Allianoi Girişim Grubu ile müze yetkililerini karşı karşıya getirdi. Allianoi Girişim Grubu üyeleri sıcak suyun havuzlara gitmesini engellemek için antik künklerin kepçelerle parçalandığını ileri sürerken, müze yetkilileri suyun pompalarla boşaltıldığını söyledi. Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap, "Bu yapılan olayı Allianoi''nin yok edilmesine dönük yeni bir hamle olarak yorumluyoruz. Mahkemeye başvurarak bir tespit yaptırıp, ardından da Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
Soldaki dalgalanmalarSolda işler karışık. Sol dediğin nedir, kaç kişidir bilemem. Ama merkez medya denilen medyada giderek daha çok yer almasından, Türkiye siyaseti içinde her şeye rağmen bir kıymeti harbiyesi olduğu sonucuna varmak mümkün.
Deniz Taksi için 16 bin merak telefonuDeniz Taksi müşterilerinin taleplerine yetişemediklerini belirten İDO Genel Müdürü Doç. Ahmet Paksoy, hafta içi iki yaka arasında, hafta sonu da Adalar''dan çok ciddi talepler aldılarını söyledi.
Yetersiz müdahale, kötü yönetim!Orman Mühendisleri Odası’nın raporuna göre Antalya yangını, ihmal ve yetersiz müdahale sonucu anızdan ormana kolayca sıçradı. Yangın kötü yönetildi, yanan orman alanı da açıklananın dört katı.
Ataköy''ü neden satıyoruz''Rekabetsiz satış'' (28.8.2008) başlıklı yazınızda, İdaremiz ile ilgili belirtmiş olduğunuz görüşler üzerine aşağıdaki bilgiyi paylaşmak istedik.
Doğuş İnşaat’tan Sofya’da metro imzasıDoğuş İnşaat, Sofya’da 3.8 kilometrelik metro güzergahı ile 4 istasyonun inşaatını yapacak. 45 ayda tamamlanacak proje Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse ediliyor.
Aççana Höyüğü''nde kazı sezonu sona erdiHatay''da, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mustafa Kemal Üniversitesince sürdürülen Aççana Höyüğü''ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.
Samsun’a 500 milyon Euro’luk santralAvusturyalı enerji şirketi OMV, Lehman Brothers ve Türk şirketi Met Group, kurdukları Borasco Elektrik ile 500 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaparak Samsun’da 890 MW kurulu güce sahip bir doğalgaz santrali yapacak.
Sahili imara açtı görevden alındıYalıkavak Belediyesi''nin CHP''li Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle İçişleri Bakanlığı''nın talimatı ile görevinden alındı. Kararı Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan''ın tebliğ ettiğini belirten Saruhan "Bana bir neden iletilmedi, sadece görevden el çektirildiğim belirtildi" dedi. Saruhan, yapılaşma izni olmayan sahil alanını 2004''te imara açmış ve 3 bin 500 villa yapılmasına izin vermişti. Bölge İdare Mahkemesi''nin planları iptal etmesi üzerine belediye Danıştay''a bölgedeki kısmi yapılaşma ile ilgili bir rapor sundu. Ancak Danıştay, yerel mahkemenin kararını onaylayınca villalar kaçak duruma düştü.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Abrak
Samsun''a hafif raylı sistemSamsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen 156 milyon dolarlık Hafif Raylı Sistem Projesi''nin zemin etüt çalışmaları başladı.
İskenderun Körfezi yatırıma doymuyorİskenderun Körfezi, BTC Boru Hattı’nın devreye girmesi ve İSDEMİR’in yassı mamul üretimine başlamasından sonra yan sanayi kuruluşlarının çekim merkezi haline geldi.
Metrobüs 8 Eylül’de Zincirlikuyu’ya geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Avcılar-Zincirlikuyu metrobüs hattının 8 Eylül tarihinde hizmete gireceğini açıkladı.
Kuşadası''nı kirletmeyelimEkosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri, "Kuşadası''nı kirletmeyelim, koruyalım" başlıklı kampanya ile, her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan ilçedeki doğaya, tarihe, denize sahip çıkılmasını ve kıyıların kirletilmemesini istiyor.
Çifte Medrese''nin minaresini korkusuz 2 kadın restore ediyorErzurum''un tarihi simgelerinden Çifte Minareler Medresesi''nde 15 metre yükseklikteki minarede çalışma yapan 2 kadın restoratör, görenlerin ilgi odağı oluyor.
Vogiatzis: Bu cami mutlaka kurtulmalıYalı Camii''nin özel bir mülkiyet olduğunu hatırlatan Vogiatzis, "Dini ve kültürel değerlerimize saygı gösterirsek, Türkiye ile esenlik içinde yaşarız" dedi.
Doğal taş sektörü, İtalya''da vitrine çıkıyorİZFAŞ''ın yürüttüğü milli katılım organizasyonu kapsamında Türk doğal taş sektöründen 60 firma, İtalya''nın Verona kentinde düzenlenecek "Marmomacc Uluslararası Taş Tasarım ve Teknoloji Fuarı"na katılıyor.
Otogar''ın çehresi Büyükşehir''le değiştiKocaeli Büyükşehir Belediyesi kent genelindeki ulaşımı rahatlatacak projeleri hayata geçirirken aynı zamanda İzmit Otogarı''nın eksikliklerini çözüme kavuşturdu.
Sudan''daki Osmanlı eserleri restore edilecekOsmanlı Devleti''nin Afrika''daki topraklarının en güneyinde yer alan Sudan''ın Suakin şehrinde yer alan Osmanlı kalıntıları restore edilecek.
Restorasyon yüzünden bazı camiler kapalıÇoğunluğu cami olan 35 tarihî eserde başlatılan restorasyon çalışmaları, halkın alıştığı camilerde teravih ve diğer namazları kılmasına mani oluyor.
Selimiye''yi UNESCO''ya aldıracağızKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''nin UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi''ndeki yerlerinin sayısının artırılması gerektiğini belirterek, "Edirne''deki Selimiye Camii ve Alanya''nın kalıcı listeye alınması yönünde çalışmalar var" dedi.
Çimento üretimi % 12 arttıTürkiye''de bu yılın 4 ayında, tamamı özel sektöre ait fabrikalarda olmak üzere yüzde 11,8 artışla 15 milyon 423,3 bin ton çimento üretildi.
Dünya''nın Gözü Burdur Sagalassos''taBurdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içindeki, tarihi MÖ 6000’lere dayanan Sagalassos Antik Kenti, gün ışığına çıkan tarihi eserleriyle tüm dünyanın dikkatini çekiyor.
Orman yangınları ve bizÖnce herkesin, hepimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Geride kalan haftada da medya kuruluşlarının haber merkezlerinde en çok ilgi “uğraşılan” haberlerin arasında “orman yangınları” ilk sırada yer alıyordu.
Tarihi değirmenler turizme açılamıyorDeniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu’nun Bodrum’un Haremtan Tepesi’ndeki arazisinde bulunan 300 yıllık iki yel değirmenini restore ederek, kültür turizmine kazandırmak için hazırlattığı proje, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’na takıldı.
Mavi mermer Erzurum''a umut oldu18 yıl gazetecilik yaptıktan sonra maden şirketi kuran Recep Keleş, Erzurum’un Narman ilçesinde doğada nadir bulunan mavi mermer yatakları buldu.
Boğaz’ın yalı camileriÖyle güzel, öyle özeller ki… Kimi orta yerde, kimi kuytuda. Kiminin yüzüne doğuyor güneş, kimi günü turuncuya dönen pencereleriyle uğurluyor. Aralarında bir iş bölümü mü var bilinmez ama sanki hepsinin içinden Boğaz akıp gidiyor.
Fiyatlar yerine oturduİstanbul’da birbiri ardına inşa edilen lüks sitelerde dairelerin metrekare fiyatı ortalama 1500 YTL’den bin YTL’nin altına düştü. Şirketler kampanya yarışında düğmeye bastılar.
İzmir, Çamlı Barajı’nı istiyorİzmir’de yaşanan ciddi su sıkıntısına karşın AKP hükümetinin baraj projelerinin yapımını engellemesi tepki çekiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı’na çağrısını yineleyerek “Bakanlık ÇED raporunu vererek İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu barajın yapılması için görevlendirmelidir” dedi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından Yeni Foça’da düzenlenen 7. Yaz Eğitim Kampı’nı ziyaret eden Kocaoğlu, panelde de konuştu. Kocaoğlu, kentteki su sıkıntısına ve alınan önlemlere dikkat çekti. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılmak istenen Çamlı Barajı için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın gerekli ÇED raporunu vermediğini anımsatan Kocaoğlu, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan İzmir Valisi Cahit Kıraç, yüksek arsenik oranları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çeşme suyu tüketilmemesi konusunda uyarı yaptı.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
‘Melen’e çöp suyu da karışıyor’İstanbul’un acil içme suyu sorununa çözüm olarak geçen ekim ayında hizmete sokulan Melen Çayı Projesi’nde her geçen gün yeni bir ihmal ortaya çıkıyor. Fabrika ve kanalizasyon atıklarının bırakıldığı Melen’e çöp sularının da karıştığı belirlendi. Ayrıca Melen Çayı su toplama havzası içinde bulunan Düzce Belediyesi’nce belirlenen yeni çöp döküm alanı Melen için yeni bir tehdit oluşturuyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda dün düzenlenen toplantıda konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, “Çevrecinin daniskasıyım” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı göreve çağırarak, yurttaşlara da “AKP, İstanbul halkına fabrika, kanalizasyon ve çöp suları karışan suyu içirecek” uyarısında bulundu. CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan da Küçük Melen Çayı’nın kenarında toprakla kapatılan Düzce Belediyesi’ne ait çöplükten sızan suların Melen suyuna karıştığını söyledi. Tozan, “sızdırmaz duvar” yapılmayan çöp alanının İstanbul’un içme suyunu tehdit ettiğini belirtti.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Tarkan Temur
Vekillerden Sulukule çıkartmasıCHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekilli Mehmet Sevigen, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve ÖDP Genel Başkanı İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras dün Sulukule’de evleri yıkılan yurttaşları ziyaret etti.
Haute couture mimariyi de sardıModa dünyasının kalbi olan haute couture kavramı şimdi de mimariye yansıyor. ‘www.mimarlikmuzesi.org’ sitesinde izlenebilecek Archi-Couture sergisi, mimari dünyasının içine düştüğü yanılsamayı eleştiriyor.
‘Ankara’nın suyu kurşunlu’İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in suyunda arsenik olduğunu açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e aynı şekilde yanıt verdi.
Sulukule’nin yüzde 25’i satılmış!Enkazlar arasında zor günler geçiren Sulukuliler önceki gün ansızın yapılan yıkımlarla iyice mağdur oldu. Yıkımdan sonra elektriği, telefonları kesilen Sulukuleliler kanalizasyonların da patlamasıyla sabahı zor etti.
Çevre Bakanı’ndan ’daniska’ savunmasıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çevreye verdiği önemi ispatladığını belirterek, Erdoğan’ın çevrecilik konusunda altın madalya ile ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi. İktidarları döneminde, çevrecilik konusunda 70-80 yıl atılmayan adımların atıldığını anlatan Eroğlu, turizm teşviklerinin kendi iktidarlarından önce gerçekleştirildiğini belirtti. Başbakan Erdoğan’ın, "çevrecilik konusunda altın madalya ile ödüllendirilmesi gerektiğini" ifade eden Eroğlu, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemdeki icraatlarını anlattı. İstanbul’un sahillerinde artık denize insanların rahatlıkla girdiğini belirten Eroğlu, "Sayın Başbakanımız, çevrecilik konusuna çok önem veren bir kişidir, bunu da ispatlamıştır. Başbakanımızın yaptıklarına bunların hayali bile yetmez" dedi.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Sinop termik santrale hayır dediSinop halkı, şehirlerine termik santral yaptırmayacaklarını vurguladı. Sinop İskele Meydanı’nda bir araya 2 bin kişi sermayenin Sinop’tan elini çekmesini istedi.
Dört mevsim gidip yaşanılması gereken güneş kenti Van"Beşinci Dünya Su Forumu Bölgesel Hazırlık Süreci" kapsamında Devlet Su İşleri 17. Van Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen "Van Gölü Hidrolojisi ve Kirliliği" konulu konferansta Van Gölü’ndeki en büyük tehlikelerin kıyı selleri, kıyıdaki plansız yapılaşma ve göldeki kirlenme olduğu söylendi.
’Likör’e İsviçreli ortak alıyor, komşu arazi Ali Sami Yen’le ’uyum’ arıyorAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, eski Likör Fabrikası arazisi üzerine inşa edecekleri rezidans ve çarşı için İsviçreli ortak alacaklarını açıkladı.
Bir şehre sahip olmak ya da ait olmakİnsanın doğduğu ‘memleket’ten bir başka yöreye gitmesi bence çok önemli bir hicret. Bir olgunlaşma serüveni. Gittiği yere kendi iç dünyasını, atalarından miras kolektif bilinçaltını, sosyal ve kültürel değerlerini götürmekle kalmaz, orada kendine yabancı bulduğu başka değerlerle birlikte yaşamaya başlar ve kendi değerlerini dönüştürür.
Üniversite yıkmak, iskele yıkmaya benzemez!Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek uzun süredir kesin kararlı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bir kısmını ya yıkacak, ya yıkacak! Yıkamazsa içinden yol geçirerek düzenini bozacak, huzuru kaçıracak...
Doğuş, Sofya metrosuna ek yapacakTürk firması olan Doğuş İnşaat Sofya''da 4 istasyonlu 3,8 kilometrelik metro inşaatı yapacak.
Kiler, İstanbul’a yeni lojistik üssünü açtıKiler grubu, bölgenin en büyük gıda perakendesi lojistik merkezini açtığını bildirdi. Tesis için 75 milyon dolarlık yatırım yapıldı. İstanbul, Esenyurt’ta toplam 100 bin metrekare kullanım alanına sahip olan tesis, Kiler’in Kayseri, Adana ve Ankara’dan sonraki dördüncü lojistik merkezi oldu. Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, Marmara Bölgesi için inşa edilen bu tesiste 170 kamyon aynı anda yükleme yapabildiğini açıkladı. Kiler Perakende Genel Müdürü Nihat Özdemir de, 800 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirtti.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
”Yer altı kaynaklarının envanteri çıkarıldı”Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yer altındaki zengin madenleri iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirterek, Türkiye''nin yer altı kaynaklarının envanterinin çıkarıldığını söyledi.
Selçuk’un 25 yılını belediye planladıİzmir’in turistik ilçesi Selçuk’un belediye başkanı Vefa Ülgür, son 7 yılda yaptıkları çalışmalarla gelecek 25 yılı planladıklarını söyledi.  Ülgür, nerede sanayi olacağının, nerede tarım ve turizm yapılacağının belli olduğunu ifade etti. Ülgür, şunları söyledi: “İzmir’de bu planlamayı gerçekleştiren ilk ilçeyiz. Önümüzdeki süreçte turizm daha da ileriye gidecek, Pamucak’taki yatak sayısı 6 bin 500’den 30 bine çıkacak. Yeni tesislerle 7 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Artan turist sayısı, artan çalışan sayısı Selçuk’taki tüm esnafımızın ekonomik faaliyetini de artıracak. Birçok yatırımcı için ilgi odağıyız. Selçuk’ta esnafın, çiftçinin, turizmcinin, işsiz gençlerimizin yüzü bu projelerimizle gülecek."
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Köstebek sonunda ışığı gördüBaşkan Kadir Topbaş, yapımı hızla devam eden hatta, tünel kazan köstebeğin (TBM) İkitelli’deki Sanayi İstasyonu’nda dün yeryüzüne çıkmasını izledi. Başkan Topbaş, “Müteahhit firma ayda 50 milyon dolarlık iş yapıyor. Burada ekim ayından itibaren deneme sürüşlerine başlanacak. Yıl sonunda da hat hizmete girecek” şeklinde konuştu. Göreve geldiklerinde 44 kilometre raylı sistem bulunduğunu, bunun üzerine 22 kilometre ilave ettiklerini bildiren Başkan Topbaş, “İstanbul genelinde şu anda 60 kilometre metro çalışmamız var. İstasyonlar dahil devam eden metro yatırımlarının maliyeti 3 milyar dolar olacak” dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Kozan Kalesi restore ediliyorAdana’nın Kozan ilçesinde, şehir merkezinde kalan Kozan Kalesi, restore edilerek turizmin hizmetine kazandırılacak. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Asur, Med, Pers, Roma ve Bizans imparatorlukları ile Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinin yaşandığı, 1923-1926 yıllarında vilayet statüsüne kavuşan, sonrasında da Adana’ya bağlı ilçe haline gelen Kozan’ın, tarihi eserler, kültürel varlıklar, doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir bölgede bulunduğuna dikkati çekti.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Alanya Yat Limanı''nın yıllık gelir hedefi 4 milyon dolarAntalya''nın Alanya ilçesinde yapımı devam eden yat limanından yılda 4 milyon dolar gelir hedefleniyor. Yetkililer, liman tamamlandığında diğer bölgelerde bulunan yat limanı turizminin Alanya''ya kayacağına inanıyor.
Antik kente fabrika kurulmasına tepkiOsmaniye''deki "Akdeniz''in Efes''i" Kastabala Antik Kenti ve Kırmıtlı Kuş Cenneti''nin ortasına çimento fabrikası kurulması çalışmalarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.
EXPO bitti, Sağlık Müzesi sahipsiz kaldıİzmir''in, "Herkes için sağlık" temasıyla aday olduğu EXPO 2015 için Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi''nde kurulan "Sağlık Müzesi", EXPO kaybedilince sahipsiz kaldı. İçinde, Eczacıbaşı Grubu''nun kurucusu Süleyman Ferit Eczacıbaşı''nın ilk faaliyete başladığı Şifa Eczanesi''nin de bire bir kopyası bulunan "Sağlık Müzesi" kaldırılıyor.
Çeşme''deki yeşil talana yargı geçit vermediEge Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Erhan İçöz, "Yargı kararlarıyla Çeşme Yarımadası''nda 22 milyon metrekare orman alanı, 3 bin 500 hektar SİT alanı, kilometrelerce uzanan kıyılar, su havzaları ile kamu taşınmazlarının turizm görüntüsü altında talan edilerek peşkeş çekilmesinin önü alındı'''' dedi. İzmir Tabip Odası''nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İçöz, 3 yıl önce Bakanlar Kurulu kararıyla Çeşme Yarımadası''nın güney kesimi ve Paşalimanı''nın tamamını kapsayan 10 bin 320 hektarlık kamu arazisinin turizm bölgesi ilan edildiğini anımsatarak, "Hemen ardından bu bölgedeki SİT kararları kaldırıldı ya da dereceleri düşürülmüştü'''' dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Korku pazarı1999 depremi sonrasında özellikle Zeytinburnu’ndan Silivri’ye kadar uzanan sahil aksından yeni yerleşim alanlarına talebin hızla kaydına şahit olduk.
‘Hava kirliliği değerleri gelişmiş ülkelerin üstünde’Çevrenin insan hayatındaki yaşamsal önemi hiçbir zaman yadsınamaz. Çünkü insan yaşadığı çevreyle var olmaktadır. Çevre konusunda yaşanan küçük bir kriz direkt insan hayatını etkiliyor.
Avustralyalı Goodman Türkiye''de 5 yeni lojistik merkezi kurmayı planlıyor50 milyon euroluk ilk yatırımını İzmit''te gerçekleştiren küresel gayrimenkul grubu Goodman''ın projeleri arasında, Hadımköy, İzmir, Bursa, Gebze ve Orhanlı''da 500 bin metrekare büyüklüğünde lojistik merkezleri yapmak yer alıyor.
Metrobüs 8 Eylül’de Zincirlikuyu’ya geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Avcılar-Zincirlikuyu metrobüs hattının 8 Eylül tarihinde hizmete gireceğini açıkladı.
‘İkinci 500’ün lideri Graniser Seramikİstanbul Sanayi Odasının (İSO), Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu izleyen “İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2007 Yılı Raporu” açıklandı.
Binalara ‘tek yüz’Anakent Belediyesi, Protokol Yolu’nun her iki yakasındaki binaların cephelerinin “daha estetik görünmesi” amacıyla başlattığı tek tip tuğla ile kaplama işlemini büyük oranda bitirdi.
Samsun’a 500 milyon Euro’luk santralAvusturyalı enerji şirketi OMV, Lehman Brothers ve Türk şirketi Met Group, kurdukları Borasco Elektrik ile 500 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaparak Samsun’da 890 MW kurulu güce sahip bir doğalgaz santrali yapacak.
Daha sarı, daha sıcak...Susuzluk, iyiden iyiye hissettiriyor kendini bugünlerde. Gazetelerde fotoğraflarını gördüğümüz çatlamış topraklar, dibi görünen barajlar, ellerindeki su bidonlarını havaya kaldıran vatandaşlar, kurumuş nehir görüntüleri, gündelik hayatımızın gerçekliğinde yerini buldu.
Suda arıtma mücadelesiİzmir''in kuzey bölgesinde yaşanan “arsenikli su” sorunun giderilmesine ilişkin yerel yönetimin çabası sürüyor. Kullanma suyu için yeniden hizmete açılan Göksu ve Sarıkız kuyularında paket arıtma tesisinin yapımına başlanırken, Menemen ve Halkapınar kuyularının arıtma ihalesinin de tamamlandığı bildirildi.
Parklara Güneş EnerjisiKarşıyaka Belediyesi, parkların aydınlatılmasında “güneş enerjisini” devreye soktu. Sistemin iki yıl içinde kendini amorti ettiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “İlk etapta, yeni hizmete soktuğumuz Dünya Barış Anıtı çevresi, Gürkan Ertaç Parkı, 1851/16 sokak parkı, Erol Baş Parkı, 6152 sokak parkı, Gümüşpala 7014 sokak parkı güneş enerjisiyle aydınlatılmaya başladı. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de afet durumunda kent lerin elektrikleri kesildiğinde bu parklarda aydınlatma sürecek. Yurttaşlarımızın ilk toplanma yeri olacak ve kesintisiz hizmet verecek. Bu durumlarda telsiz, telefon gibi haberleşme cihazlarının şarjı da buralardan yapılabilecek. Ürün garantisi 10 yıl olan sistem, iki yıl içisinde kendini amorti ediyor. İlk etapta 6 değişik parkın aydınlatılmasını sağladık. Bir süre takibini yapacağız. Eksiklikleri olursa önlem alacağız. Sistemi daha da geliştirmek, diğer parklara da yaymak istiyoruz” dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Dünya halklarına Kaz Dağları için çağrıÇanakkale Çevre Platformu, Kaz Dağları için SOS çağrısı yaptı. Kaz Dağları’nın bir avuç altın için kurban edilmemesi gerektiğini belirterek, “Kaz Dağları Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olmalıdır” denildi.
Sulukule yıkılıyorFatih’te, “Sulukule” olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerindeki bina ve gecekonduların yıkılmasına başlandı. Fatih Belediyesi görevlileri, tarihi eser kapsamı dışında kalan çok sayıda bina ve gecekondunun yıkım işlemini yapmak için dün sabah saatlerinde Çevik Kuvvet polis ekiplerinin desteğinde Sulukule’ye geldiler. Görevliler önce boşaltılmayan yapıları tahliye ettiler. Belediye ekipleri daha sonra iş makineleri ile bölgedeki çok sayıda bina ve gecekondunun yıkım işlemine başladılar.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Alışveriş merkezi enflasyonu outlet furyasına dönüşüyorYatırım furyasına kapılıp açılan fakat rekabet etmekte güçlük çeken alışveriş merkezleri çareyi outlet konseptinde buldu. Büyük yatırımlarla açılan AVM''ler birer birer outlet center oluyor.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.