Haberler

1 Mart 2011, Salı

Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi?Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi?Amerika''daki obezite salgınıyla mücadele eden binalar ve çevreler, Etkin Tasarım için bir ilk oluşturuyor. Günümüzde obezite, Amerika''nın önde gelen önlenebilir ölüm nedenleri arasında tütünü geçiyor. Amerikalılar''ın üçte birinden çoğu fazla kilolara sahip ya da obez. Yakın çevrenin tasarımı sayesinde fiziksel aktiviteye teşvik eden, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların adreslendiği "Etkin Tasarım", New York Şehri tarafından yayımlanan kılavuzda izlenebiliyor. Haberin Devamı
222 yıllık Yıldız’ın hali içler acısı222 yıllık Yıldız’ın hali içler acısıSultan II. Abdülhamid''in görüntü alınmasına izin vermediği tek yer olan Yıldız Sarayı''ndaki Harem Dairesi''ni, HABERTÜRK görüntüledi.
Bir zamanlar adı savaş ile anılıyorduBir zamanlar adı savaş ile anılıyorduVietnam, şimdi Asya turizminde başı çeken yerlerden.
30 kişi spor yaparken asma tavan çöktü, yaralı yok30 kişi spor yaparken asma tavan çöktü, yaralı yokSivas''ta, Sularbaşı Mahallesi''ndeki spor salonunun alçı asma tavanı, akşam saatlerinde yaklaşık 30 kişinin spor yaptığı sırada, henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Salondakiler, tavanın çökmesinin ardından 112 acil servisi arayarak yardım istedi. Bunun üzerine salona sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ambulansla olay yerine gelen sağlık ekipleri, kimsenin yaralanmadığını tespit etti.
‘Sadece tapumuzu değil kentimizi de koruyacağız’‘Sadece tapumuzu değil kentimizi de koruyacağız’Emek Hareketi Çevre Kurulu "Kentsel Dönüşümden Bölgesel Dönüşüme Yaşam alanlarımız Yok Oluyor" başlıklı sempozyum düzenledi.
Almanya ile sfenks kriziAlmanya ile sfenks kriziAlmanya''da bulunan Hattuşaş Sfenksi, Türkiye ile ülke arasında yeni bir krize neden oldu. Kültür Bakanı Ertğrul Günay''ın uyarısından sonra Berlin Kültür Sekreteri de sfenksin Türkiye''ye ait olduğu görüşünde.
En Yüksek Bina Sapphire''i Başbakan Açacak!En Yüksek Bina Sapphire''i Başbakan Açacak!Kiler Holding''in İstanbul 4. Levent''te inşa ettiği İstanbul Sapphire Residence ve Çarşı projesinde geri sayım başladı. Bu geri sayım, Sapphire''in girişine geçen hafta kurulan dev LED ekrandan saniye saniye ilan ediliyor.
Müze, iki kurumu birbirine düşürdüMüze, iki kurumu birbirine düşürdüMimar Sinan Üniversitesi Rektörü, Resim Heykel Müzesi''nin kapalı kalmasını Milli Saraylar''a bağladı.
Marmaray ihalesine 5 teklifMarmaray ihalesine 5 teklifUlaştırma Bakanlığının ''''Marmaray Projesi CR3 Sözleşmesi'''' olarak anılan Gebze - Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler ihalesinde teklifler alındı. İhalede, beş ayrı ortak girişim teklif verdi
Kale çevre dostu ürünü Kaleguard''ı tanıttıKale çevre dostu ürünü Kaleguard''ı tanıttıKaleguard, seramiğin kullanıldığı mekânlarda uygulandığında bakteri oluşumunu engelliyor.
Yargı, "HES''e dur" dediYargı, "HES''e dur" dediArtvin Demirdöven HES projesinin üretim lisansı Ankara 8. İdare Mahkemesi''nce iptal edildi.
Meralar da HES''lere açıldıMeralar da HES''lere açıldıMera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, 25 Şubat''ta Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak meraları enerji yatırımlarına açan yönetmeliğe tepkiler de gecikmedi.
Yeni Laboratuvar Sıfır Enerji Tüketimine OdaklandıYeni Laboratuvar Sıfır Enerji Tüketimine OdaklandıGolden, Colorado - Rocky Sıradağları''nın eteklerinde geçenlerde güneş batarken ABD''nin en büyük net sıfır enerji tüketimine sahip ofis binasında iş yoğunluğu zirveye çıkmıştı. Yere monte edilmiş hoparlörlerden klasik havalandırma ve ısıtma sistemlerinin vınlamasına benzer sesler çıkıyor. 20 bin 439 metre karelik kapalı ofis alanına sahip bu binada bu tip sistemler yok. Ancak yöneticiler, çalışanların zifiri sessizlikten rahatsız olduğunu keşfedince, daha iyi bir çalışma ortamı için bu yöntemi bulmuş.
"Osmanlı Payitahtı"nın hedefi büyük""Osmanlı Payitahtı"nın hedefi büyük"Osmanlı''ya bir dönem başkentlik yapan Bursa, Cumhuriyet''in 100. yılı 2023''te, 5 milyon turist ağırlamayı planlıyor.
Ayasofya''da büyük tehlike!Ayasofya''da büyük tehlike!Muhteşem tarihi eser büyük risk altında...
Ayasofya''da kulaklıkla tanıtım dönemiAyasofya''da kulaklıkla tanıtım dönemiTürkiye''nin en çok turist alan Ayasofya Müzesi''nde sesi ve dili birbirine karışan tur rehberi dönemi bitiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayasofya''da gruplara kulaklık kullanma zorunluluğu getiriyor.
Şahinbey modern konutlar için yıkım yapıyorŞahinbey modern konutlar için yıkım yapıyorVatandaşlar için modern konutlar üretmek için geçtiğimiz günlerde Perilikaya Mahallesi''nde 300 konutun temelini atılan Şahinbey Belediyesi yeni konut alanları açmak için kamulaştırdığı üç binanın yıkımını gerçekleştirdi.
İzmir''in Simge Yapıları Bu Sergide Buluştuİzmir''in Simge Yapıları Bu Sergide BuluştuSerbest Mimarlar Derneği''nin sergisi Konak Pier, Kordon Otel, Kültür ve Tarih Müzesi gibi İzmir''in simge binalarının projelerini bir araya getirdi.
Vodafone Ofis Binası Yılın Kurumsal Binası Ödülü''nü AldıVodafone Ofis Binası Yılın Kurumsal Binası Ödülü''nü AldıPorto''da 2009 yılında tamamlanan Vodafone Ofis Binası, tasarım blogu Arch Daily''de kurumsal bina kategorisinde 2010 Yılın Binası Ödülü''ne layık görüldü ve "Dünya''daki en yaratıcı ofis" ünvanını alan yirmi binadan biri oldu.
Üniversiteler dumansız olacakÜniversiteler dumansız olacak"Dumansız Kampüs" projesiyle, 1 Mart''tan itibaren kampüslerde sigara kullanımının önüne geçilmeye çalışılacak.
''Geleceğin tarihinden ilham alıyoruz!''''Geleceğin tarihinden ilham alıyoruz!''Uluslararası tasarım yayınlarında en çok ismi geçen Türk markalardan birine nefes veren iki kardeş, Derin Tasarım Direktörü mobilya tasarımcısı Derin Sarıyer ve Derin Marka Direktörü iç mimar Dilruba Sarıyer ile buluştuğumuzda, Akaretler''de açılacak 500 metrekarelik yepyeni mağazalarının tatlı heyecanı içindeydiler.
''Şey'' değil insanlık tarihi''Şey'' değil insanlık tarihiErdoğan''ın ''arkeolojik şey'' diye tanımladığı eserler uzmanlara göre sadece İstanbul değil insanlık tarihini de etkileyen önemde.
Dünyanın şekli değiştiDünyanın şekli değiştiWorth1000.com''da düzenlenen efekt yarışması, ünlü binaları alışılmadık yerlere taşıdı.
Son saraylılar müzesiSon saraylılar müzesiOsmanlı sarayının son dönemlerinde kullanılan gündelik eşyalar, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı Saray Koleksiyonları Müzesi''nde ziyarete açıldı. Dolmabahçe Sarayı''nın daha önce Depo Müze olarak hizmet veren Matbah-ı Amire binasında açılan müzede, saraylıların hayatına ışık tutan yaklaşık 5 bin eser sergileniyor.
Giraudlar''ın arazisiyle ilgili planlara "yürütmeyi durdurma"Giraudlar''ın arazisiyle ilgili planlara "yürütmeyi durdurma"Mahkeme, alanın Büyükşehir Meclisi''nce alınan karar doğrultusunda, doğal karakteri korunacak alandan orta yoğunluklu konut alanına dönüştürülmesine yönelik 1/25 bin ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı''nın yürütmesini durdurdu.
İzmir-İstanbul otoyolu, yüzyılın projesiİzmir-İstanbul otoyolu, yüzyılın projesiUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi''ni ''Yüzyılın Projesi'' diye niteleyerek, yolun tamamlanmasıyla İzmir''in geleceğinin aydınlanacağını söyledi.
Kemerburgaz''da bakanlıkla belediye ''orman'' için anlaştıKemerburgaz''da bakanlıkla belediye ''orman'' için anlaştıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kemerburgaz''da binlerce ağacın kesilmesine yol açacak proje için Çevre Bakanlığı''ndan ilk onayı aldı.
Marmaray, Asya ile Avrupa''yı birbirine bağladıMarmaray, Asya ile Avrupa''yı birbirine bağladıBaşbakan Recep Tayyip, incelemelerde bulunarak, kara ve deniz bağlantısının gerçekleştirilmesi törenine katıldığı Marmaray projesinin yapımı sırasında ciddi engellerle karşılaştıklarını belirterek, ''Azmimizden bir şey kaybetmedik.
Modern PiramitlerModern PiramitlerPiramitler insanlık tarihinin en eski mimari simgeleri arasında gösteriliyor ve bin yıllardır yerli yerinde duruyor. Hatta sonsuzluğun, ölümsüzlüğün sembolü haline gelmiş durumdalar. Ancak, 20. yüzyıl hafızalarımızda uzun vadeli düşüncelerle yer almamasına rağmen, piramite benzer formlardaki yapılar tam da geçtiğimiz yarım yüzyılda yeniden moda oldu. Günümüzde "sonsuzluk görünümü" ile donatılan çeşitli işlevlerde pek çok yapı var.
Metro inşaatı ''tarih''e takıldıMetro inşaatı ''tarih''e takıldıTaksim-Yenikapı metro inşaatı çalışmaları yeniden durduruldu. Sebebi ise; Küçükpazar Caddesi''ndeki metro tünel girişinde tarihi kalıntılar... Şimdi gözler Koruma Kurulu''nun vereceği kararda...
İstanbul Kongre Merkezi 30 yıllığına sahip arıyorİstanbul Kongre Merkezi 30 yıllığına sahip arıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi ihale açtı!
Kaz Dağları sahipsiz değilKaz Dağları sahipsiz değilÜlkenin değerli arazilerinin küresel sermaye tarafından, onur kırıcı ruhsat bedelleri karşılığında ipotek altına alındığını vurgulayan Nalbant, bunlardan birinin de Kaz Dağları olduğunu söyledi.
EnerjiSA Çanakkale''de rüzgar santrali açtıEnerjiSA Çanakkale''de rüzgar santrali açtıÇanakkale''nin Ezine''de bağlı Mahmudiye beldesinde, EnerjiSA Çanakkale Rüzgar Enerji Santrali açıldı.
Ekolojik NikaheviEkolojik NikaheviDünyaevine girenlerin talebini karşılamakta güçlük çeken Bursa Nilüfer Belediyesi, eşi benzeri olmayan bir Nikahevi projesini hayata geçiriyor.
''Bursa ovası yok olmasın''''Bursa ovası yok olmasın''Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Ufuk Ay, çarpık kentleşme ve sanayileşmenin bu hızla devam ettiği takdirde Bursa ovasının yok olacağını söyledi.
İstanbul''un bisiklet haritasıİstanbul''un bisiklet haritasıHarita şimdilik Sultanahmet, Beyazıt, Eyüp, Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli''deki bisiklet kullanmaya uygun yolları gösteriyor.
Beyoğlu Arab Cities''deBeyoğlu Arab Cities''deİspanya''nın Malaga şehrinde düzenlenen "2. Euro - Arab Cities Forum Toplantısı"na katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu''nda son 7 yılda gerçekleştirilen değişim ve yapılan örnek uygulamaları anlattı.
Üniversite bahane yağma şahaneÜniversite bahane yağma şahaneBeykoz, sayfiye yerlerinin çokluğu ve ormanlık alanların yaygınlığı ile de İstanbul''un en güzel ilçelerinden biri. Turizm, otelcilik ve eğlence dünyasının hedefinde olan Beykoz hem TBMM hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) hedef tahtasında.
Sadece bu akvaryum için İstanbul''a turist gelecek!Sadece bu akvaryum için İstanbul''a turist gelecek!İstanbul, Nisan ayında "İstanbul Akvaryum Kompleksi"ne kavuşuyor. Avrupa''nın ikinci en büyük akvaryumu olan kompleks, dünyanın ise ilk beşi arasında...
Oscar Amca''nın MekanlarıOscar Amca''nın MekanlarıSinema emekçileri ve tutkunlarının nefeslerini tuttuğu, herkesin Oscar Amca''yı eve atma fırsatını kolladığı o gece 27 Şubat 2011''de gerçekleşecek. Bu sene 83. kez yapılacak olan Akademi Ödülleri törenini yapımcılar Bruce Cohen ve Don Mischer''ın yaptığı açıklamaya göre, son dönem yakışıklılarından James Franco ve Walt Disney prensesi Anne Hathaway sunacak. Bir filmde kurgu, oyun gücü, yönetim gibi etkenler kadar önemli başka bir unsur ise o filmlerin geçtiği mekanlar. Hayat, bazen mekanları, mekanlar ise bazen hayatları şekillendiriyor. Oscar Ödülleri''nde En İyi Film Adayları''nı Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu sene de inceledik.
Karayolu Tüp Geçiş Projesi''ni Şehir Plancıları Odası Dava EttiTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi''nin Boğaz Karayolu Tüp Geçiş Projesi''ne yönelik yapmış olduğu basın açıklaması şu şekilde:
Amazon''a güzel haberBrezilya Mahkemesi, Amazon Yağmur Ormanları''nda büyük bir hidroelektrik santrali yapılması planı askıya alındı.
Tartışmalı araziyle ilgili mahkeme kararını verdi gözler Büyükşehir''deBuca''da hipodrom yanında bulunan ve ''hara alanı'' olarak bilinen 200 dönümlük alanın yapılaşmaya açılmasının, mahkemeden dönmesi üzerine gözler Büyükşehir Belediyesi''ne çevrildi.
İstanbul''da tarihi bina kül oldu İstanbul''un Beyoğlu ilçesinde iki katlı tarihi ahşap bina, henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.