Haberler

1 Nisan 2008, Salı

Tutkunun KanatlarıTutkunun KanatlarıGerkan, Marg and Partners Mimarlık’ın, Hamburg’ta bulunan ve Elbe Koyu’nun sarp yamacında konumlanan ofisinde, toplantı odasında oturuyorum. Karşı kıyıda, şehir limanının geniş ve bir o kadar da dramatik sanayi manzarası ve günün gri zeminine karşı sürekli yer değiştiren odak noktaları, o meşgul vinçlerin devamlı işleyişleri görünüyor. Özellikle hava alanları projeleriyle bilinen ofisin böyle bir yerde, bir limanın karşı kıyısında konumlanmasını oldukça ironik buluyorum. Haberin Devamı
Eviniz anılarınızdan ve bugünden izler taşımalıEviniz anılarınızdan ve bugünden izler taşımalıİç mimar Bartu Olcay, bir evin yaşanabilir bir mekan olması için kişinin anılarından, bugününden ve gelecekteki hedeflerinden izler taşıması gerektiğini söylüyor.
Kentin göbeğinde mezbelelik caddeKentin göbeğinde mezbelelik caddeMeşrutiyet Caddesi’nde yıllardır tartışma konusu olan üst geçitler halen vatandaşlar tarafından kullanışlı bulunmazken, karşıdan karşıya geçmek için araçların arasına karışan insan kalabalığı caddede mezbele görüntüsü andırıyor.
Bodrum’da coğrafya değişiyorBodrum’da coğrafya değişiyorMilliyet, 2005 yılında görüntülediği Bodrum’a 3 yıl sonra yine gitti. Üç yıl önce tepelere kadar tırmanan beton canavarı, bu yıl tüm tepeleri ele geçirmiş. Bu yıl yeni moda denizi doldurmak. Bu talandan mavi bayraklı plajlar bile nasibini almış.
New York’ta, Çağdaş Sanatlar Merkezi P.S.1’in Giriş Avlusunda Fasulye YetiştiriliyorNew York’ta, Çağdaş Sanatlar Merkezi P.S.1’in Giriş Avlusunda Fasulye YetiştiriliyorMoMA- Modern Sanatlar Müzesi ve P.S.1- Çağdaş Sanat Merkezi tarafından düzenlenen 9.MoMA / P.S.1 Genç Mimarlar Programı kapsamında uygulanmak üzere seçilen proje, bu yıl, WORK Architects’in PF1 – Kamusal Tarla 1 (Public Farm 1) projesi oldu. Programın amacı, belirlenmiş alan için mimari çözümler oluşturmak ve bu yolla mimaride genç yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlamak.
Topçuoğlu Camii''ne YakışmamışTopçuoğlu Camii''ne YakışmamışKastamonu''nda bulunan Topçuoğlu Cami''inde restorasyon tamamlandı. Yapım tarihi bilinmemekle birlikte vakfiyeden 1727 yılında mevcut olduğu anlaşılmaktadır.1952 yılında tamir edilen cami vakıfların malı olup ibadete açıktır. Günümüzde de tamir edilen caminin minaresinde gözüme batan bu aykırılığı sizlerle paylaşmak istedim. Bir kurşun oluk takılamaz mıydı acaba tarihi dokuya uygun olması açısından? Üstelik pazar yerine çok yakın olduğundan merdivenlerinden balkondan çok rahat gözüküyor.Ben bu görüntüyü sevmedim.Umarım düzeltilir..
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Kastamonu Postası Yazan: Cebrail Keleş
Seka Park''a yüzen tesis yapılıyorSeka Park''a yüzen tesis yapılıyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin nefes almasını sağlayan Seka Park''a, sosyal hayatı canlandırmak için Sekaport adı altında yelkenli görünümünde sosyal tesis yaptırıyor.
Malhan''ın çay bardağı tuttu üretim yılda 1 milyona çıkacakMalhan''ın çay bardağı tuttu üretim yılda 1 milyona çıkacakTürkiye''de yılda 380 milyon çay bardağı satıldığını söyleyen Koleksiyon Mobilya''nın kurucusu Faruk Malhan, tasarladığı bardak için 1 milyonluk üretim hedefi koydu.
Kaleiçi''nin Gözü Dünya Kültür Mirası ListesindeKaleiçi''nin Gözü Dünya Kültür Mirası ListesindeAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, alt yapı çalışmaları tamamlanan tarihi Kaleiçi''nde, zemin kaplaması biten sokakların ışıklandırıldığını belirterek, "Proje tamamlandığında Kaleiçi''nin dünya kültür mirası listesine girmeyi hedefliyoruz" dedi.
2008 Pritzker Ödülü Jean Nouvel’in Oldu2008 Pritzker Ödülü Jean Nouvel’in Oldu2008 Pritzker Ödülü Fransız Mimar Jean Nouvel’e verildi. Dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Pritzker Ödülü her sene yaşayan bir mimara yeteneğini tanımlayan projelerine ve vizyonuna bakılarak veriliyor. Nouvel bu ödülü kazanan ikinci Fransız mimar.
Enver Paşa Köşkü 108 Yıl Sonra YenidenEnver Paşa Köşkü 108 Yıl Sonra YenidenGeçirdiği yangınların ardından restore edilen Enver Paşa Köşkü, 108 yıl aradan sonra tekrar İstanbul''un kültür hayatındaki yerini aldı.
Kara yetmedi, şimdi denizden arsa üretiliyorKara yetmedi, şimdi denizden arsa üretiliyorBodrum yarımadasındaki kıyılarda devam eden tüm inşaatlarda hafriyat ve molozlar denizi doldurma malzemesi olarak kullanılıyor. Yarımada genelindeki 385 kıyı yapısından sadece 69’u yasal...
En Fazla Geliri Ayasofya Müzesi SağlıyorEn Fazla Geliri Ayasofya Müzesi SağlıyorTürkiye''nin bacasız fabrikası olarak nitelendirilen ve yılda milyar dolarlarla ifade edilen büyüklükte gelir sağlayan turizm sektörünün en önemli ayaklarından birisini de müzeler oluşturuyor.
Geleneksel Türk mimarisine değil geleneksel Türk mimaricilere meydan okuyorumGeleneksel Türk mimarisine değil geleneksel Türk mimaricilere meydan okuyorumGökhan Avcıoğlu''nun 25 yıllık mimari geçmişi var. Şimdiye kadar İstanbul Sıraselviler Changa Restaurant, AFM Fitaş Beyoğlu Sinemaları, İstinye Park Hillside City Club, Esma Sultan Yalısı, Bursa Ticaret Odası gibi pek çok önemli projeye imza attı.
Arkiv Seçkileri 2007’ye Son Başvuru Tarihi 11 Nisan’a UzatıldıArkiv Seçkileri 2007’ye Son Başvuru Tarihi 11 Nisan’a UzatıldıBir yıl içinde inşaatı tamamlanmış nitelikli binaların bir başlık altında toplanacağı “Arkiv Seçkileri” projesinde son başvuru tarihi 11 Nisan’a uzatıldı.
Adana Ziyapaşa Mahallesi Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu’na Şartnamedeki Belirsizlikler Damga VurduAdana Ziyapaşa Mahallesi Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu’na Şartnamedeki Belirsizlikler Damga VurduAdana Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası Adana Şubesi tarafından Kasım 2007''de açılan ve "Adana kentinin Seyhan Nehri vadisi boyunca ağırlık kazanan rekreasyon alanının, kent bütünü ve Adana halkı adına ağırlıkla kültür, turizm, alışveriş, yeşil ve açık alan gibi işlevlerle yeniden düzenlenerek farklı bir kimlikle kente kazandırılması"nı amaçlayan Ziyapaşa Mahallesi Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Ulusal Proje Yarışması geçtiğimiz günlerde sonuçlanmıştı. Dereceye giren proje sahiplerine ödüllerinin verildiği tören ve kolokyum 29 Mart 2008 tarihinde TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.
Osman Hamdi Bey''in evi müze oluyor!Osman Hamdi Bey''in evi müze oluyor!Kaplumbağa Terbiyecisi”nin sahibi Osmanlı’nın son dönem ünlü ressamlarından Osman Hamdi Bey’in Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut beldesinde restorasyonu tamamlanan evinin, müze olarak hizmet vermesi planlanıyor. Özellikle “Kaplumbağa Terbiyecisi” isimli yağlı boya eseriyle hafızalarda yer tutan Osman Hamdi Bey’in adını taşıyan müzede, Lagina Antik Kenti’nden çıkartılan bazı eserler sergilenecek. Proje ile aynı zamanda Türkiye’nin ilk müzecisi olan Osman Hamdi Bey’in hatırası da yaşatılmış olacak. Lagina’daki ilk kazıları 1893 yılında Osman Hamdi Bey başlatmıştı.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Türkiye
Lara ve Kundu’nun Gerçeküstü DünyasıLara ve Kundu’nun Gerçeküstü DünyasıLara-Kundu sahili Antalya’nın son yıllardaki en gözde turizm yatırım bölgelerinden bir tanesi. 03.08.2004 tarihli 2004/7789 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile “Antalya Kemerağzı-Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilen, şehir merkezine ve havalimanına yakınlığı ile dikkat çeken bölge son yıllarda giderek büyüyor. Plansız bir büyümenin ve altyapı eksikliğinin yaşandığı bölgenin sahil bandını peşi sıra oteller kaplarken, bu bandın arkasındaki bölgede ise konutlar yükseliyor.
Garanti Bankası, İstanbul’a İki Bina Armağan EdiyorGaranti Bankası, İstanbul’a İki Bina Armağan EdiyorGaranti Bankası’nın, geniş bir yelpazeye yayılan sergi, faaliyet ve özel projeleriyle dikkat çeken üç kültür kurumu Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Garanti Galeri (GG) ve Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), önemli bir mimari sürece giriyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Balık kavağa çıkınca!..Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa''daki ortak aklın sesine tercuman olarak; Atatürk Stadı''nın Kültürpark kompleksiyle birlikte yeşil alan olarak kente kazandırılmasını öngörmüş...
Uludağ''daki otellere son şans!Uludağ 1. bölgedeki oteller bugünlerde yine yakın takipte. Geçmişte atlanan ne kadar prosedür varsa, şimdilerde işletmecilerin karşısına bir bir çıkıyor.
Stad konusunda herkes hemfikir!Aklım kesmemişti zaten. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Bursa''ya yukardan şööyle bir bakıp ''stadı buraya yapalım'' diyeceğine. Gerçi, şööyle bir bakıp stad yeri bulmak için bir insanda bulunması gereken asgari ''tapu-kadastro bakış açısı'' Başbakan`da mevcut.
19. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 5 Nisan''da İnegöl''deTürkiye''nin önemli mobilya üretim merkezlerinden İnegöl''de, bu yıl 19''uncusu gerçekleştirilecek, "Mobilya ve Dekorasyon Fuarı"nın (MODEF) 5 Nisan''da açılacağı bildirildi. İnegöl Belediye Başkanı ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan''da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açılacak fuarın, uluslararası üne sahip İnegöl mobilyasını, sektör temsilcileriyle buluşturacağını söyledi. Aktaş, sektörün gereksinimlerini karşılamak ve sektörün yeni pazarlarla açılmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade ederek, "Yerel kalkınmanın öncülüğü, lokal değerlere evrensel nitelik kazandırmaktır. İnegöl Belediyesi olarak nihai hedefimiz İnegöl''ümüzün yıldızı olan mobilya sanayisini, dünyanın en önemli mobilya üretim ve ticaret merkezlerinden biri yapmaktır" diye konuştu. Fuar alanını 3 katına çıkararak, mobilyacıların talebine cevap verir duruma geldiklerini anlatan Aktaş, yaklaşık 25 bin metre karelik bir alanda, İnegöl mobilyasının en seçkin ürünlerinin dünyayla buluşmasına zemin hazırladıklarını belirtti. Aktaş, 112 firmanın yeni ürünlerini sergileyeceğini sözlerine ekledi.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Hititlerin kerpiç duvarlarının sırrı kitaplaştırıldıTarihi Milli Park ve Unesco Dünya Mirası Listesi''nde olan Hattuşa Hitit Surları Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2003-2005 döneminde orijinal yapısına bağlı kalınarak yeniden inşa edilmişti.
Şahinbey kentsel dönüşüm ile yeni bir çehreye kavuştuGaziantep''in Şahinbey ilçe belediyesi, 600 konutu kamulaştırarak bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi. TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen toplam 4 bin konutluk projenin 1260 konutluk ilk etabı eylül ayı sonunda hak sahiplerine teslim edilecek.
Garanti kültür kurumları binalarını yeniliyorGaranti Bankası’nın geniş bir yelpazeye yayılan sergi, faaliyet ve özel projeleriyle dikkati çeken 3 kültür kurumu; Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Garanti Galeri (GG) ve Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), önemli bir mimari sürece giriyor.
9 ilde daha üniversite kuruluyorHükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti hakkında açılan davayla ilgili, ''''Hep beraber bu süreci göreceğiz'''' dedi. Çiçek, 9 ilde üniversite kurulmasının kararlaştırıldığını da söyledi.
Tünelle Dolmabahçe’den Kağıthane ve havalimanına çok daha kolay erişim...İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşaatını sürdürdüğü Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli’nin tek yönde kazı çalışması tamamlandı.
Toplumsal yapılanma ve SulukuleSulukule kent dönüşüm projesi hazırlanırken mahallenin ve mahallelinin ihtiyaç ve olanakları düşünüldü mü? Yoksa bunun bir önemi yok mu?
OECD: İstanbul Avrasya’nın bilgi ve finans merkezi oluyor…OECD, açıkladığı “İstanbul Metropoliten Alan İnceleme Raporu”, şehrin gelecekte finans, bilgi teknolojisi yoğunluklu küresel bir güç olacağını öngörüyor.
Kütüphaneler başkenti İstanbulİstanbul''da üniversite, halk, belediye, özel konu gibi çeşitli türde toplam 250 kütüphane var. Bunlar içinde yapımı sürenler tamamlanmalı, eskimiş olanlar yenilenmeli, cazip olmalı.
Pritzker ödülü Jean Nouvel''in2008 Pritzker Mimarlık Ödülü ''gelenekten kopuşu simgeleyen hiper modern binaların'' mimarı Fransız Jean Nouvel''a verildi. 62 yaşındaki Jean Nouvel, 100 bin dolarlık para karşılığı da olan ödülünü 2 Haziran''da Los Angeles''ta düzenlenecek törenle alacak. The Hyatt Foundation''ın mütevelli heyeti başkanı Thomas Pritzker, jürinin ödülü Nouvel''in mimarlık alanında gösterdiği cesur girişimleri, ürettiği yeni fikirleri nedeniyle verdiğini söyledi. Nouvel en çok Paris''te 1987 yılında açılan, doğal ışıklandırma sistemiyle ünlü Arap Dünya Enstitüsü binasıyla tanınıyor. Ünlü mimarın Fransa dışında da Japonya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İtalya, Almanya, Belçika, ABD gibi bir çok ülkede imza attığı kuleler, tiyatro ve openra binaları, müze yapıları, konut projeleri var.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
İzmir''in hevesi kursağında kaldıExpo 2015 için Milano ile çekişen İzmir, hazin bir şekilde kaybetti. Başta TRT olmak üzere TV''lerden ilk gelen flaş haberler İzmir''in kazandığı yönündeydi.
Mortgage krizine karşı TOKİ bizim sigortamızBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışı piyasalardaki gelişmelere değinerek, "Türkiye''de niçin acaba ciddi manada kayıp, bir kriz olmadı? Biz, bu noktadaki tedbirlerimizi aldık, alıyoruz. En önemli mortgage krizine karşı bizim sigortamız, TOKİ ve Kiptaş olmuştur" dedi.
Lagina Kent''i bahçeye taşınıyorSelçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Tırpan, restorasyonu tamamlanan Osman Hamdi Bey Evi''nin müze olmasını istediklerini bildirdi. Yatağan''ın Turgut beldesinde bulunan ve Türkiye''nin ilk müzecisi Osman Hamdi Bey''in adını taşıyan evde oluşturulacak müzede, Lagina Antik Kenti''nden çıkartılan bazı eserlerin sergilenmesi planlanıyor.
Belediye hizmetlerinde örnek kent: ŞanlıurfaGöreve geldiği ilk günden itibaren gece gündüz demeden çalışan ve Şanlıurfa''ya yeni bir kimlik kazandıran Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 4 yıllık çalışmalarını Yeni Şafak Güneydoğu Bölge Temsilcisi Yaşar Yavuz''a anlattı
''Kıyıları dolduranlar hapse girmeli''Son 10 yılda turistik sahillerde 239 koydan 50''sinin ''tamamen tahrip edildiğini'' vurgulayan Deniz Ticaret Odası yetkilileri, Güllük''teki son dolgunun sorumlularına hapis cezası verilmesini istedi.
Muhsin Ertuğrul''da son perde gözyaşlarıyla indiİstanbul''da ''Harbiye Kongre Vadisi Projesi'' nin hayata geçirilmesi çerçevesinde yıkılması planlanan Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nde dün gece son oyun sahnelendi. Yıkılıp yerine Lütfi Kırdar Kongre Binası ile uyumlu yeni bir bina yapılacak olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi "Geçmişten Gelen Kadın" isimli oyunla perdelerini kapadı. Oyunu CHP İstanbul milletvekili Çetin Boysal, devlet sanatçıları Macide Tanır ve Umut Demirdelen ile oyunun yönetmeni Nedim Saban birlikte izledi. Yönetmen Saban, "Buraya 40 katlı tiyatro sahnesi de yapsalar, buranın kokusunun, mimarisinin yerini alamaz. Burada Muhsin Ertuğrulların, Kerem Yılmazerlerin, Savaş Dinçellerin ruhu var. Bu büyüyü bozuyorlar" diye konuştu. İzleyiciler arasında bulunan konservatuvar öğrencisi genç bir kızın Macide Tanır''a dönerek, "Sizler kurdunuz, biz yaşatamıyoruz, özür dilerim" diyerek gözyaşlarını boğulması herkesi duygulandırdı.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: İlker Gemici
Turizmciler de "madene hayır" dediMarmaris''te bir grup turizmci, Osmaniye köyündeki maden arama çalışmalarını protesto etti. Turizmciler, bir firmanın manganez aradığı Osmaniye köyünün Türk-mentepesi mevkisinde toplandı. Grup, pankart açarak, çeşitli sloganlar attı. Marmaris''te maden aranmasına karşı olduklarını söyleyen TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, "Giden birçok şey geri gelir, ama doğa gelmez. Biz turizm çalışanları, doğayı korumak zorundayız. Burada madenin açacağı yara çok yönlüdür" dedi. Bölgenin oksijen kaynağı olduğunu belirten Özbozdağ, konuşmasına şöyle devam etti: "Burası Marmaris turizminin kalbidir. Yaklaşık 10 yıl sonra maden firması çekip gidecek, burada tahrip edilmiş doğa kalacak."
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Peribacalarının yerine 30 bin kişilik stadyum!Tarihi skandal: Nevşehir''in İkinci Lig takımı Yıldırım Gençlik Spor peribacalarının kendilerine hibe edilen bir kısmının yerine modern bir stat yapacaklarını açıkladı.
ÇMO mücadeleyi sürdürecekTürkiye’de ve dünyada yaşanan çevre katliamlarına karşı yürütülen mücadelenin büyütülmesi ve desteklenmesinin önemine işaret edilen Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) 9’ncu Olağan Genel Kurulu, Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir bir çevre için mücadelenin süreceği duyurusuyla son buldu.
Kentsel dönüşüm mü rantsal gelişim mi?Gecekondulaşmayı bir sorun olarak gören yerel yönetimler çözümü ya bugüne kadar her türlü vergilerini aldıkları evleri sahiplerinin başına yıkarak ya da gecekondu mahallelerindeki alanları toplu konut alanlarına açarak ya halkı mağdur eder ya da değişik tekliflerle arsa sahiplerinden arsaları alır oralara konutları konduruverirler.
Deniz dibine rasathaneKandilli Rasathanesi, Marmara’ya 5 adet deniz dibi rasathanesi yerleştiriyor. Projenin, kurulacak tsunami uyarı sisteminin bir parçası olması öngörülüyor.
Deniz dolgusuna İstanbul''da protestoMuğla''nın Güllük körfezinde, denize kaçak dolgu yaparak 45 metre genişliğinde 1200 metre uzunluğunda alan kazanan MNG Holding’e yönelik protestolar, holdingin İstanbul''daki merkezi önünde sürecek. İstanbul Çevre Konseyi adına bir açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Murat Çetinbaş, protesto eylemlerini İstanbul''a taşıyacaklarını belirterek, “Çarşamba gününden itibaren MNG Holding’e ait işyerlerinin önlerinde eylemler yapacağız" dedi.?Çetinbaş, yapılan hatadan dönülene kadar bu şirkete ait ürün ve hizmetlerin boykot edilmesini istedi.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
İzmir 23 dakika sevindi, Expo 21 oy farkla Milano’ya gittiİzmir, büyük umut bağladığı Expo 2015 yarışını, dün Paris’te gerçekleşen son oylamada 21 farkla kaybetti. Delegelerin oylamasını kapı penceresinden izlemeye çalışan birinin, işaretleri yanlış anlaması üzerine 23 dakika kadar "İzmir kazandı" sevinci yaşandı, televizyonlar canlı yayında duyurdu. Resmi sonuç açıklanınca ipi Milano’nun 86 oyla göğüslediği ortaya çıktı.
Başkan Kocaoğlu: "İzmir Kaybetse de Kazandı"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO oylamasının sonuçlanmasının ardından, İzmirlilere Paris’ten bir mesaj gönderdi. Başkan mesajında şöyle dedi...
İki dev el sıkıştı, Marmara Denizi''ne ''deprem habercisi'' sistem kuruluyorDeprem konusunda dünyanın önde gelen gözlem şirketlerinden birisinin sahibi Türk çıktı. 1985''te Cansun Güralp tarafından kurulan Güralp Systems, sismik araştırmalar ve cihazlar konusundaki çalışmalarıyla adından söz ettiriyor.
Türkiye’nin doğusunda ilk kentsel dönüşümTürkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden olan Şahinbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bin 260 konutluk ilk etabında sona yaklaşıldı. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin TOKİ işbirliği ile Havaalanı yolu üzerinde kamulaştırma yolu ile başlattığı bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesinin birinci etabı eylül ayında teslim edilecek. Toplam 4 bin konutluk projenin ilk etabı 150 dönümlük arazinin üzerinde inşa edilen bin 260 konuttan oluşuyor. 600 konutun 36 milyon YTL karşılığında kamulaştırma yapılarak startı verilen projenin ikinci etabında yine kamulaştırma yolu ile 2 bin 800 konut inşa edilecek. 80-130 metrekare arasında 4 farklı konut seçeneği bulunan projede ev sahibi olmak isteyenler aylık yaklaşık 350 YTL ödeyerek 15 yıl vadeli konut sahibi olabilecekler.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
Kocaeli''nin Perşembe Pazarı kent meydanına dönüşecekİzmit''teki Perşembe Pazarı, yapılacak dev bir proje ile kent meydanına dönüştürülecek. Karayolları''ndan devralınan bitişikteki arazi de 5 yıldızlı otel yapılması şartı ile satılacak.
Çevre katliamına karşı eylem çağrısıMNG Holding’in kaçak dolgu yaptığı Güllük Körfezi’ndeki çevre katliamına tepki İstanbul’a da taşınıyor. İstanbul Çevre Konseyi, şirketin ağaç katliamı da yaptığını öne sürerek, MNG Holding’e ait işyerleri önünde eylemler yapacaklarını açıkladı.
Kocaeli''nde 90 kişilik öğrenci yurdu yapılıyorKocaeli''nde Özel Memba Eğitim Kurumları, hayırsever vatandaşların desteği ile üniversitede okuyan kız öğrenciler için yurt yapıyor.
EXPO İzmir''in hakkıydı2015 yılındaki dünya fuarını (EXPO) gerçekleştirecek kenti belirleyecek Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Genel Kurulu''ndan İtalya''nın Milano kenti kazançlı çıktı. Genel kurulda yapılan oylamada delegelerin 86''sı Milano, 65''i ise İzmir için oy kullandı.
Dünyanın ikinci büyük binası ve Bükreş ZirvesiDünyanın en büyük idari binasının Washington''daki Pentagon binası olduğunu pek çok kişi bilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında dağınık halde bulunan askerî birimleri tek bir merkezde toplamak, böylece verimlilik ve koordinasyonu güçlendirmek için inşa edilen...
"Fotoğraflarla Türk Fuarcılığı"İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), Türk fuarcılığının tarihini, gelişimini ilk kez yayımlanan birçok illüstrasyon ve fotoğraflarla, "Fotoğraflarla Türk Fuarcılğı" kitabında topladı. İDTM tarafından yayımlanan kitapta, Türkiye''nin fuarcılık alanında pek de bilinmeyen tarihi, ayrıntılarla yer alıyor. 70-80 yıl önceye dayandığı sanılan Türkiye''nin fuarcılık tarihinin, aslında 1851 Londra Fuarı''na dek uzandığını fotoğraflarla ortaya koyan kitapta, bugün için bile küçük sayılamayacak binlerce metrekarelik pavyonlarda ülke mimarisini ve ürünlerini en iyi şekilde yansıtmayı hedeflemiş stantların detaylı fotoğrafları yer alıyor. Kitapta, 1851 Londra Sergisi''nin olağanüstü Kristal Sarayı''nın içindeki Osmanlı Standı, 1867''de Paris''te düzenlenen Evrensel Sergi''deki Osmanlı Standı''nın merkezindeki Bursa Yeşil Cami''nin minyatür örneği ve 1873 Viyana Evrensel Sergisi''nde 3. Ahmet Çeşmesi''nin orijinal malzemelerle inşa edilmiş örneği dikkat çekiyor.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bakan eşi işi bitiriyorEskişehir Büyükşehir Belediyesi ile AKP''li yöneticilerin mahkemelik olduğu tramvay projesinde devreye Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın eşi Ahsen Unakıtan girdi. Belediye tramvay projesinin ilk etabını üç yıl önce hizmete açtı. Eskişehir''in tamamını kapsayacak olan projenin ikinci etabı için de gerekli hazırlıkları tamamladı. Unakıtan Eskişehirlilere söz vermesine karşın tramvay projesinin ikinci etabı ocak ayında Resmi Gazete''de yayımlanan "devlet yatırımları" arasında yer almadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Unakıtan, tramvay projesiyle ilgili geçen günlerde Atatürk Havaalanı''nda bir süre görüştü. Unakıtan, Büyükerşen''e projeyle ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmesini önerdi. Bu sırada Unakıtan''ın eşi Ahsen araya girerek "Hocam siz tramvay projesini yürütecek ekibi toplayarak Ankara''ya bana gelin. Hep birlikte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''a gidelim. Sorunu çözmeye çalışalım" dedi.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Can Hacıoğlu
Tüp tünel ertelendiUlaştırma Bakanlığı''nın en büyük projelerinden birisi olan, İstanbul''un Anadolu ve Avrupa yakasını denizin altından birleştirecek ve lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi 5. kez ertelendi. İhalenin, 30 Mayıs''ta yapılacağı belirtiliyor.
Trafikte boğuluyoruzHer yıl 400 bin kişinin göç ettiği İstanbul''da trafik sorunu her geçen gün büyüyor. Trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan yol genişletme çalışmaları, otoyol ve köprü gişelerinin ötelenmesi projesi, otobüs duraklarının genişletilmesi önerileri ise yetersiz.
21 heykeltıraş yaptı birkaç vandal yıktı5. Uluslararası Hüseyin Gezer Taş ve Beton Heykel Sempozyumu kapsamında, 21 sanatçının bir ayda yaptığı heykeller tanınmaz hale geldi. Mersin Üniversitesi''nin organizatörlüğünde Mersin Büyükşehir Belediyesi''nin katkılarıyla 1 Kasım-31 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen heykel sempozyumunda doğa, hayvan ve soyut kavramlarda yapılan eserler sahilde sergilendi. Türkiye''den sanatçıların yanı sıra Almanya, Sırbistan, İsveç, Polonya, Mısır, Macaristan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya ve İsrail''den 21 heykeltıraşın yaptığı çalışmalara Mersinliler büyük ilgi gösterdi. Ancak, boş durmayan vandallar da heykellerin bazılarının üzerine şekiller, resimler çizdi, bazılarını da kırıp tahrip etti.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Radikal
Bu sandalyenin sırrı ne?İş yerindeki sandalyenizde, yatağınızdan daha fazla zaman geçiriyor olabileceğiniz aklınıza gelmiş miydi? Ofis mobilyası etiketiyle maruf tasarımların aşina ismi Nurus''un ''Me too'' adlı elemanı sürekli ödül topluyor. Ekipten Senem Öcel, sırlarını ifşa etti.
Bayrampaşa da Çok Kalmayacakİsyanlar, içinde barındırdığı tutuklu ve hükümlülerin işlediği cinayetlerle anılan Bayrampaşa Cezaevi, bir süre sonra kapanacak.
Ayağa kaldırılan tarihin öyküsü: HattuşaJTI Türkiye’nin katkılarıyla, 230 bin Euro’luk harcamayla binlerce yıl önce yok olmuş bir kerpiç yapı, dünyada ilk kez gerçeğe uygun olarak inşaa edildi.
Unesco''dan Tarihinde Bir İlkBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ilk kez İran''dan bir doğal mirası kayıt altına aldı.
Selçuk''ta İletişim MüzesiMüzede geçmiş dönemlerde kullanılan kamera, fotoğraf, sinema ve matbaa makinesi, eski televizyon ve radyolar, fotoğraf kurutma makineleri, agrandizörler, projeksiyonların bulunduğu açıklayan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, çoğunluğu bağışlardan oluşan müzeyi sürekli genişlettiklerini söyledi.
Büyükşehir, Hamdi Dalan Kavşağı Yapımının Önünü Açtıİzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük kamulaştırma bedelleri ödeyerek kentte uygulanacak projelerin önünü açıyor. Karayolları tarafından Bornova’da yapılması planlanan ancak kamulaştırma sorunları nedeniyle yıllardır bekleyen...
Bankalar ile TOKİ Arazi Satışında AnlaştıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul''a taşınması öngörülen kamu sermayeli bankalar ile TOKİ arasında arazi satışı konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi. Bayraktar, arsa bedeli konusunda genellikle "bankalarının dediğinin olduğunu" belirtirken, son durum hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a da bilgi verdiğini söyledi. Bayraktar, anlaşmanın şartlarının, ilgili bakanların onayından sonra açıklanacağını kaydetti. İstanbul''a taşınmak isteyen Vakıfbank ve Halk Bankası''nın 37 bin 500''er metrekare, Ziraat Bankası''nın ise 45 bin metrekare arsa alacağını belirten Bayraktar, bankaların taşınma söylentilerinin çıkmasından sonra arsa fiyatlarının artması nedeniyle, bankaların eski fiyatlardan arsa istediğini hatırlattı. Yapılan görüşmelerden sonra arsa fiyatı konusunda anlaşma sağlandığını ve genellikle "bankaların dediğinin olduğunu" ifade etti.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Yeni Şafak
"Kulancak''taki Mozaikler Turizmin Hizmetine Sunulmalı"Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Malatya''nın Kuluncak İlçesi''nde yapılan kurtarma kazısı çalışmalarında çıkarılan mozaiklerin MS 3. yüzyıla tarihlenen Doğanşehir İlçesi''ndeki karaca motifi mozaikleri ile paralellik gösterdiği ve Roma dönemine ait taban süslemesi olabileceğini belirtti.
Aydın Koruma Bölge Kurulu''ndan Pamukkale''deki Kepçeli Kazı İçin Suç DuyurusuAydın Bölge Koruma Kurulu, 21 Mart tarihinde gerçekleştirilen bölge kurulu toplantısında Pamukkale / Hierapolis ile ilgili alınan kararları açıkladı. Pamukkale''deki iş makinesi ile arkeolojik ve doğal sit alanında kurul kararına aykırı olarak yapılan kazı ve "fay temizliği ve saz köklerinin temizlenmesi" konusunun görüşüldüğü Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nun Aydın''da yapılan toplantısına, Mimarlar Odası''nı temsilen Gözlemci Üyeler de katıldı.
Haliç''in Kıyısında Bir Kültür VadisiBir dönem kokudan geçilmeyen Haliç 15 yıldır yapılan çalışmalarla tarihteki ''Altın Boynuz'' günlerine yeniden döndü. Haliç''in kıyılarından teker teker kültür merkezleri yükseliyor.
Yumurtacı Mescidi Şadırvanı Tamamlandıİzmit Hacı Hasan Mahallesi Sırrıpaşa Caddesi üzerinde bulunan Yumurtacı Mescidi’nin yapımı bir süredir devam eden şadırvan inşaatı da büyük oranda tamamlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından tarihi ve kültürel eserlerin onarımı ve yenilenmesi projesi kapsamında yenilenmesine karar verilen şadırvan inşaatı örnek projeye uygun yapılıyor. Daha önce şadırvanın bulunduğu yerdeki cami yıkılırken, yerine tarihi kayıtlarda yer alan şadırvanın inşaatı başladı. Pircanoğlu İnşaat tarafından yapımı süren 68 bin 850 YTL bedelli ihale kapsamında yenilenen şadırvanın çevresi de mini bir sur şeklinde gerçekleştirilecek. Bu arada, Yumurtacı Mescidi’nin bahçesinde bulunan Osmanlı dönemine ait tarihi mezarlar da Anıtlar Yüksek Kurulu Kocaeli Temsilciliği’ne onaylatıldıktan sonra yeni bir projeyle düzenlenecek.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Özgür Kocaeli
Bakan gitti, kavga bitti!Orman Bakanı Osman Pepe döneminde başlayan ve “Beykoz ormanları” oradaki projeler tarafından yok edildi algılaması eşliğinde günlerce devam eden kavgayı hatırlıyor musunuz?
İzmit Müzesi Nihayet AçılıyorKocaeli eski Valisi Erdal Ata sayesinde restore edilip, yenilenen Eski Gar Binası bölgesinde inşa edilen İzmit Müzesi, taşınma çalışmaları geçen yıl bitmesine rağmen, ziyaretçilere bir türlü açılmamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, eksikleri tamamlanan İzmit Müzesi’nin bugünden itibaren ziyaretçilere açılmasına onay verdi. İzmit Müzesi’ni, sivil ziyaretçiler 2 YTL, öğrenciler 1 YTL ödeyerek ziyaret edebilecekler. İzmit Müzesi, envanterinde bulunan eserlerin niteliği ve kalitesi ile dünyadaki en önemli müzelerden biri kabul ediliyor.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Özgür Kocaeli
Tarihi Büyük Demirhan Yenileniyorİzmir''in ticaret merkezi Kemeraltı''ndaki, kaybolmakta olan mesleklerin de yer aldığı Büyük Demirhan''da Konak Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı. Ahşap ve bakır işi gibi çalışmaların bulunduğu Büyük Demirhan, Kemeraltı Çarşısı''nda Abacıoğlu''ndan sonra günümüze kavuşturulan ikinci han olacak.
Arkeolog Seeher''den "Hattuşa Kerpiç Kent Suru" KitabıAlman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Hattuşa kazıları kapsamında, Hitit surlarının 65 metrelik kısmı, binlerce yıl öncesine dayanan yöntemlerle yeniden inşa edildi. Bu öyküyü konu alan ve Hattuşa eski kazı başkanı arkeolog Dr. Jürgen Seeher''in kaleme aldığı kitap, JTI Türkiye''nin katkılarıyla yayıma hazırlandı.
Yeni adalet sarayları: Anıtsal binalar mı; kimliksiz ucubeler mi?Adalet Bakanlığı 2003 yılından itibaren adliye binalarının yeniden yapılanması projesini gündeme aldı. Birçok ilde adalet saraylarının yenilenmesi çalışmaları başladı.
Almanya, Ilısu''yu Yeniden DeğerlendiriyorAlmanya hükümeti tarihi Hasankeyf İlçesi''ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı''nın inşasını gerçekleştirecek olan Ilısu Barajı''nın uluslararası kriterlere uymaması durumunda Almanya Hükümetince, Züblin’e sağlanan ihracat kredisinin derhal durdurulacağı ileri sürüldü. Geçtiğimiz ay bir rapor yayınlayan Almanya, Avusturya ve İsviçre tarafından atanan uluslararası bilirkişi heyeti, Ilısu Barajı''nın inşa edilebilmesi için Devlet Su İşleri''nin yerine getirmesi gereken 153 ön şartın bugüne kadar hemen hiçbirinin gerçekleştirilmediğini belirtti. Heyetin raporunda, Doğa Derneği''nin daha önce yayınladığı bilimsel rapora atıfta da bulunularak yapılması beklenen doğa ve kültür araştırmalarının dökümü sunuldu.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Batman Gazetesi
Balıkesir''in Tarihine Dernekler Sahip ÇıkıyorBalıkesir Baro Başkanı Muzaffer Mavuk, Balıkesir''deki tarihi evlere sahip çıkılması konusunda Belediye Başkanı Sabri Uğur''a ve konuyu sürekli gündemde tutarak kamuoyu oluşturan basın kuruluşlarına teşekkür etti. Mavuk, Balıkesir''deki oda ve derneklerin tarihi binalara sahip çıktığını belirtti.
Tarihi Taşköprü''nün Temizliği Ortada KaldıAdana''da merkez 2 ilçe ile birlikte 3 belediye, tarihi Taşköprü''nün temizliğini yapmıyor. Seyhan ve Yüreğir merkez ilçe belediyesi yetkilileri, köprünün temizliğinden büyükşehir belediyesi sorumlu derken Büyükşehir yetkilileri, köprülerin temizliğini iki belediyenin yapması gerektiğini söyledi.
İstanbul kaldırımlarında yap-boz tarih oluyor!…“Helikopter Beton” denilen özel bir betonla İstanbul kaldırımlarında yap-boza son vereceklerini açıklayan Başkan Topbaş, “Dünyada uygulanan bu sistemi İstanbul’a getirerek kaldırımları üçte bir fiyatına, üstelik bir daha bozulmamak üzere yapıyoruz” dedi.
Tarihi Evleri 100 Bin Kişi Ziyaret EttiMuğla''da valilik ve belediye tarafından restore edilerek kültür turizmine kazandırılan Tarihi Hacı Kadı Evi, Özbekler Evi ve Belen Kahvesi''ni geçen yıl yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etti. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, 150 yıllık tarihi Hacı Kadı Evi''nin valilikçe satın alınarak restore edildikten sonra kültür turizminin hizmetine sunulduğunu kaydetti.
Sahi, neydi bu dönüşüm dedikleriZihnin öte-berisinde bir hafriyata girişmeli. Öyle derinlere de inmeye de gerek yok hani. Yıl 2004, gazetelerin orta sayfa boşluklarından bir haber: 2,5 yaşındaki çocuk, ıslah edilmemiş dereye düşerek can verdi.
Koray İnşaat 2010''da ev sahibini çevreci yapacakKoray İnşaat, Bursa''da 175 milyon YTL''ye mal olacak yeni bir yatırım için start verdi. "Bursa güzelbiryer" adını taşıyan projede, yerleşimin yüzde 70''i yeşil alana ayrılacak, binalar en fazla 4 katlı olacak. Projenin dün yapılan tanıtım toplantısında konuşan Koray İnşaat Genel Müdürü Şamil Çapar, "güzelbiryer" projesinin tüm Bursa''da adından söz ettirecek örnek bir proje olacağını belirterek, "Biz bu projede insana, çevreye, yeşile, çocuklara, engellilere ayrı özen gösterdik. 2010 yılında projemizi ev sahiplerine teslim edeceğiz" dedi.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Referans
Adapazarı 2030’a hazırlanıyorTürkiye Gazetesi, Kanal 7, Haber 7 gibi medya kuruluşlarının da sponsorluğunu üstlendiği, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin organize ettiği “Yerel Yönetimler Yeni Yaklaşımlar” adlı sempozyum 29 – 30 Mart tarihleri arasında Adapazarı’nda gerçekleştirildi.
Elit günlere dönüşMimarı Sarkis Balyan''ın sade işlerinden sayılsa da, Akaretler''deki Sıraevler, saray çalışanları için yapılmış olmasının imtiyazını uzun yıllar korudu.
Balat sessizce soylulaşırkenKapitalizm, devamlılığını sürdürmek için uyguladığı yayılmacı politikalarla 1980 sonrasında, kalkınmakta olan ülkelere yönelik sermaye hareketlerini yoğunlaştırmıştır. 1980’lerden itibaren Türkiye’deki sermaye hareketi de hızlanmış ve küreselleşmeye daha çok eklemlenme düşüncesine paralel olarak bir “küresel kent” oluşturma fikri yaygınlaşmıştır.
Kent Müzesi''ne Üniversite UyarısıAntalya Büyükşehir Belediyesi’nin bir süredir üzerinde çalıştığı Kent Müzesi Projesi ile ilgili Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik uyarılarda bulundu.
Kent Konseyi''nde marka kent tartışıldıAKP Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Bursa''nın markalaşma sürecinde önemli adımlar attığını belirterek, bu adımları daha da ileri götürecek, Türkiye denilince akla Bursa''nın geleceği çalışmaların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Akaretler''in akıbetiŞahsına münhasır bir mimariyle, saray çalışanları için Beşiktaş''ta inşa edilen Sıraevler, yıllarca itibarlı bir kitleye ev sahipliği yapmıştı.
B etabı 6 Nisan`da seferlere başlıyorBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursaray''ı Yıldırım''a ulaştıracak B etabının 6 Nisan Pazar gününden itibaren bir hafta ücretsiz seferlerine başlayacağını söyledi.
Siyasetçiler isterse su sorunları çözülürKlaus Töpfer, önemli bir siyaset ve bilim adamı. Almanya eski Çevre Bakanı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Töpfer, aslında hayatını hep çevre konularına adamış.
İlçede 7000 konut jeotermal enerjiyle ısıtılacak, turistik tesislere termal su verilecekDikili’de yenilenebilir, sürdürülebilir, temiz, çevreci ve doğal kaynak olan jeotermal enerji hizmete girdi. Açılış Türkiye’nin jeotermal enerji kullanılarak ısıtılan ilk resmi kurumu olma özelliğini taşıyan Dikili Adliye Binası’nda yapıldı.
Müteahhitlerin elinde çok konut birikti, bu sektörü yaralarTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, dünyada yaşanan finansal krizin Türkiye''deki etkilerinin yavaş yavaş tecelli etmeye başladığını söyleyerek, "Konut yapıp satan müteahhitlerin elinde çok fazla konut stoku birikti.
Çevre inadınaTBMM Başkanlığına sunulan “Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na göre, Hazine’ye ait yerler Maliye Bakanlığı’nca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilecek.
Kurtuluş, İstanbul’un Harlem’i mi?Osmanbey, Nişantaşı ve Şişli’ye 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olmasına rağmen Kurtuluş’a Beyaz Türkler pek adım atmaz, hatta küçümser.
Temiz enerji niye desteklenmiyor?Dikili, jeotermal kaynakları ile ülkemizin en zengin bölgeleri arasındadır. Ancak sıcak suyun akışını günümüze değin, “Su akar, Türk bakar” misali seyretmişiz. Bin yıldır denize akan jeotermal kaynaklarımızdan ne yazık ki yararlanamamışız.
Bodrum''daki Hawaii!Göltürkbükü''ndeki 40 yıllık iskeleler yıkılıp sahil çalışması hız kazanınca belde bambaşka bir görünüme kavuştu. Belediye Başkanı Kaynar iddialı: Burası Akdeniz''in Hawaiisi olacak.
Göller Bölgesi''ne Güneş DoğacakKültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Turizm Stratejisi 2023 adını verdiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına kadar uygulanacak eylem planında Burdur’un da içinde bulunduğu Göller Bölgesi, eko turizm ve kültür turizmini geliştirme bölgesi olarak ilan edildi.
TOKİ’den İzmit’e Körfezkent fırsatıTOKİ’nin iştirakleri Emlak Konut ve Emlak Pazarlama İnşaat, Körfezkent projesiyle depreme dayanıklı konutları İzmitlilerin beğenisine sunuyor. İzmit’in Körfez İlçesi’nde 302 bin metrekare alan üzerine kurulacak Körfezkent 3 bin 500 konutla beş siteden oluşuyor. “Taş, taş üstünde kalmalı” sloganıyla kurulan Körfezkent’te, depreme dayanıklı konutlar üretiliyor. Etaplar halinde satışına başlanan Körfezkent’te 3+1 ve 2+1 tiplerindeki dairelerin fiyatı 75 bin YTL’den başlıyor. Körfezkent’te, Vakıfbank ile yapılan anlaşma kapsamında peşin ödemelerde yüzde 8 indirim yapılırken, vadeler 120 aya kadar çıkıyor.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Akşam
Kentsel dönüşüm Zeytinburnu’nda amatör sporcuları da vuruyorZeytinburnu''nda bulunan amatör futbol sahasının, belediye tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi bahane edilerek ellerinden alınmasına isyan eden amatör futbol kulüplerinin başkanları, çağrılarına kulak tıkayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın''a tepki gösterdi. Başkanlar, bir sahada 2 bin civarında gencin spor yaptığını belirterek, çözüm önerilerini sıraladıkları 20 bin adet bildiriyi dağıtacaklarını söyledi.
"Cargill Yasası''nı onaylamama" çağrısıKamuoyunda Cargill Yasası olarak bilinen ve “tarım arazisinde izinsiz gerçekleştirilmiş yatırımlara hukuksallık kazandırmak amacıyla” bir yıllık yeni bir af süresi getiren kanunun, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi tepki topladı.
"Sivil" bir kentten "askeri kışlaya" doğru!Türkiye’nin en az nüfusuna sahip illeri arasında bulunan Tunceli, gittikçe kışla kente dönüşüyor. Askeri kışla sayısı, kentte bulunan sağlık ve eğitim kurumlarının sayısından çok daha fazla. 1990 yılında nüfusu 130 bin olan Tunceli, yaşanan çatışmalı süreç ve göçle birlikte bu rakam 70 bine kadar düştü.
Bir garip dönüşüm!Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde mahallelinin gergin bekleyişi devam ediyor. Lütfü Duman Mahallesi sakinlerinin, yıkımın durdurulması için açtığı ve kazandığı davayı ciddiye almayan belediye, mahkeme kararına uymayarak mahalleye yıkım tebligatları gönderdi.
Yıl sonunda Dolmabahçe’den Kağıthane 5, havalimanı 15 dakika!…İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli’nin tek yönde kazı çalışmasını tamamladı. Başkan Topbaş, “Yıl sonunda yetişecek tünel yolla Dolmabahçe’den Havalimanı’na 10-15, Kağıthane’ye 5 dakikada ulaşılacak” dedi.
Kentsel dönüşüm projelerini genç mimarlar kazandıAdana Büyükşehir Belediyesi''nin, Mimarlar Odası''nın desteği ile düzenlediği Ziyapaşa Mahallesi ve Mimar Sinan Parkı kesimi kentsel tasarım Ulusal Proje yarışmalarına damgayı genç mimarlar vurdu.
EXPO fuar alanına dev Türk hamamıEge Maden İhracatçıları Birliği, İnciraltı EXPO Fuar Alanı''na tamamı Türk mermerlerinden yapılacak bir Türk hamamı yapımı için kolları sıvadı.
108 yıllık köşk kurtarıldıGeçirdiği yangınların ardından restore edilen Enver Paşa Köşkü, tekrar İstanbul’un kültür hayatındaki yerini aldı. Büyükçekmece’de 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen köşk, 2005 yılında geçirdiği iki yangında büyük hasar görmüştü. İl Özel İdaresi tarafından 2007 yılında başlatılan proje, 430 milyon YTL’ye mal oldu. Küşkün restorasyonunda, yapının hasar gören taşıyıcı sistemi güçlendirildi, eksik döşemeler ve merdiven, Koruma Kurulunun onaylı restorasyon projesine uygun olarak yeniden yapıldı. Yapının zarar gören çatısı, tavanları ve dış cephe kaplama ve profilleri özgün detaylarına uygun restore edildi.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Bekir Yeniay
''En büyük çevrecilik madenciliktir''Çanakkale''de Altın Madencileri Derneği tarafından Kolin Otel''de düzenlenen basın toplantısında konuşan Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse, "En büyük çevrecilik, madencilik." dedi.
Bitlis tarihi zenginlikleri tek tek kaybediyorBir zamanlar sayıları binlerle ifade edilen, taş işçiliğinin eşsiz eserlerinin bir arada görülmesine imkan sağlayan Bitlis evleri, bürokratik duyarsızlık ve ev sahiplerinin tamirat ve restorasyon için gerekli maddi kaynağa sahip olmamaları yüzünden bir bir yıkılıyor.
Toki Başkanı Bayraktar, Kübalılara devlet parasıyla toplu konut yapmamayı tavsiye ettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, görüştüğü Kübalı Bakana ''''Devlet kaynakları ile toplu konut yapmamalarını'''' tavsiye etti.
"İda''nın çocukları altıncıları kovacak"5 Nisan''da Çanakkale''de ''Kazdağları''nda ve Madra Dağı''nda Altına Hayır'' mitingi yapılacak. "Kazdağları ve Madra Dağı Çevre Platformu" Yürütme Kurulu Üyesi, eski Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, "Kazdağları savunması vatan savunmasıdır" diyor. Salih Sönmezışık, bölge halkı, yerel yöneticiler ile sivil toplum örgütlerinin verdiği mücadele ve bundan sonraki gelişmelere yönelik sorularımızı yanıtladı.
TÜTEV Marmaray Proje çalışmalarını yerinde incelediTürkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Samsun Şubesi, İstanbul''un iki yakasını deniz altından birbirine bağlayacak Marmaray Projesi''nin inşaat çalışmalarını incelemek üzere gezi düzenledi.
Restore edilen Muradiye Hamamı engellilerin hizmetine sunulacakBursa''nın merkez ilçelerinden Osmangazi Belediyesi, harabe halde iken restore ederek şehrin ziynetleri arasına kattığı eserlere bir yenisini daha ekleyerek Muradiye Hamamı''nı engellilerin kullanımına sunacak.
Yatırım için ağaç kesen turizmci iki katını dikecekKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm amaçlı yatırımlar için kesilen her ağacın yerine en az 2 ila 4 ağaç dikme mecburiyeti getirdiklerini söyledi.
Yasal olmayan hastaneGülen''e yakınlığı ile bilinen vakfın imara aykırı yaptığı hastanenin faaliyete geçirilmesinde yargı kararlarının göz ardı edildiği öne sürüldü. Dragos Doğayı Koruma Derneği Onursal Kurucu Başkanı Hülya Göksel: "Koruma amaçlı nâzım imar planlarının hastaneye ilişkin kısmının iptali istemi ile açılan davanın bilirkişi raporunda planın kamu yararına, şehircilik ve planlama ilkelerine açıkça aykırı olduğu tespit edildi ve bu tespit sonucu planın yürütmesinin durdurulduğu kararı çıktı."
Kültürün geleceğini garantileyen yapılar''Başka bir arzunuz?'' sloganıyla tanınan Garanti Bankası, bir süredir güncel sanat, tarih ve mimarlığa gösterdiği yakın ilgiyi daha da ileriye taşıyacak bir adım daha attı.
"Raylar yenilenmiyor trenlerin hızı 80''den 30 km''ye düşüyor"Demiryolu sektöründe 42 sene çalışan Yavuz, her sene 500 kilometrelik rayın yenilenmesi gerekirken sadece 200 kilometrelik rayın yenilendiğini söyledi.
Moskova, gayrimenkulde İstanbul''u tahtından ettiGayrimenkul yatırımında 2 yıldır Avrupa''nın en çekici kenti olan İstanbul koltuğunu Moskova''ya kaptırdı. İstanbul, risk açısından da tehlikeli bölgeye doğru geriledi.
''Konut sektörü biraz yara alacak''Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, dünyada yaşanan finansal krizin Türkiye''deki etkilerinin yavaş yavaş tecelli etmeye başladığını öne sürerek, ''''Konut yapıp satan müteahhitlerin elinde çok fazla konut stoku birikti. Konut sektörü biraz yara alacak bu durumdan'''' dedi.
Çevre Bakanı: Bu yıl susuzluk yaşanmayacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, geçen yıla göre bu yıl yağışların yüzde 15 daha fazla gerçekleştiğini belirterek, Türkiye''de bu yıl kuraklık sorunu yaşanmasının beklenmediğini bildirdi. Uşak''ta temaslarda bulunan Bakan Eroğlu, Uşak, Afyon ve Kütahya illerinin ortak kullanımına imkân veren bölgesel havaalanı yapılacağını da belirtti. Eroğlu şunları söyledi: "Bu havaalanı bu üç kentimize de 15-20 dakikalık mesafede olacak. Merkezi havaalanı bu kentlerin turizm ve ekonomik yapısını çok olumlu etkileyecek. Havaalanıyla ilgili yer tespit edildi ve çok az bir kamulaştırma kaldı. Ulaştırma Bakanımız konuyu yakından takip ediyor, en kısa zamanda havaalanının yapılmasına başlayacağız."
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Sabah
Tema Vakfı’ndan “orman” tepkisiTE­MA Vak­fı Ma­ni­sa Mer­kez İl­çe Tem­sil­ci­si Dr. Tan­su De­re, ka­mu­oyun­da 2B ola­rak bi­li­nen ‘or­man vas­fı­nı yi­tir­miş ara­zi­le­rin sa­tı­şı’ ko­nu­sun­da­ki dü­zen­le­me­den vaz­ge­çil­me­si ge­rek­ti­ği­ni söy­le­di. “İşgalcilere peşkeş çekecekler” dedi.
Devlet desteklesin, çatıda ışıkla elektrik üretelimÇatı ve yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Onduline Group''un Türkiye ve Avrasya Bölgesi Genel Müdürü Burhan Karahan, ışığı elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik sistemin Almanya, ABD, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde çatılarda yoğun olarak kullanıldığını...
Dört yılda altyapıya 73,5 milyon harcandıİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si’ne bağ­lı İZ­SU, alt­ya­pı ça­lış­ma­la­rı­na son 4 yıl­da hız ver­di. İZSU’nun 2004’ten bu yana 500 kilometrelik şebeke döşediği açıklandı. Yatırım sıralamasında başı Konak, Buca ve Bornova’nın çektiği belirtildi.
Durdurma kararı inşaat bittikten sonra çıktıİstanbul''da çarpık kentleşmenin en yoğun yaşandığı ilçelerden Esenler''de, üzerinde Mimar Sinan''ın eseri tarihi su kemeri bulunan tek yeşil alana Albayraklar firmasınca inşa edilen "Kemer Park Evleri" için yürütmeyi durdurma kararı verildi.
''Kyoto''yu onaylamakla Türkiye''nin kaybedeceği birşey yok''TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, Kyoto''yu bir an önce onaylamakla Türkiye''nin kaybedeceği bir şey olmadığını belirterek...
Madem kirletmiyor, neden taşıyorsunuz?Mersin’in Anamur ilçesinde, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl teşkilatının düzenlediği mitingde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın balık çiftliklerinin Mersin sahillerine kurulması girişimi protesto edildi. Balık çiftliklerinin kıyıları nasıl kirlettiğini istatistik bilgileriyle anlatan Mehmet Şandır, balık çiftliklerinin bulunduğu yerde turizmin olmayacağını savundu.
Gediz 2013’te temiz akacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürlüğü’nde Gediz Havzası’yla ilgili toplantı yaptı.
İstanbul''un hafızası ve Topbaşİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecileri Sait Halim Paşa yalısına, sabah kahvaltısına davet etti ve onlara, belediyenin yürüttüğü kültürel faaliyetleri anlattı. Bu defa, yol, kavşak, tabii afet değil, tiyatro konuştuk.
Pazaryeri inşaatı tam gaz sürüyorKonak Belediyesi’nin yaptığı Yenişehir Pazaryeri inşaatında çalışmalar hızla ilerliyor. Çatısında kapatma işlemlerinin sürdürüldüğü pazaryerinde çalışmaları denetleyen Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ,”Türkiye’nin en modern pazaryerinin açılışı için geriye sayım başladı.Yenişehir Pazaryeri’ni eylül veya ekim ayında hizmete açmayı planlıyoruz” dedi. 8 bin 500 metrekarelik alanda 130 açık tezgah, 98 işyeri ve depo bulunacak. Yenişehir Pazaryeri yaklaşık 3 milyon YTL’ye mal olacak.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Milliyet
Tarihi opera binası 60. yaşını kutluyor2 Nisan 1948 tarihinde büyük bir protokolün katılımıyla açılışı yapılan, halen Başkent’in ilk ve tek opera evi durumundaki binanın hizmete girişinin 60. yılı, düzenlenecek geceyle kutlanacak.
Topbaş: İDO, deniz taşımacılığında 1. sıradaSatın alınan iki deniz otobüsü ile bir hızlı feribotun hizmete girmesi nedeniyle Yenikapı''daki İDO Genel Müdürlüğü''nde bir tören düzenlendi.
3 - 5 kaşık toprak atılmış!Yapılacak otelin sahibi Günal, "Depo yerine denize dökmüşler. Ne olmuş yani denize üç tane taş atılmışsa. Adam mı öldü?" dedi.
Minibüsler yeni sistemde biletli olacakUlaşımda tek bilete geçildiğinde minibüsler de otobüsler gibi bir havuz içine dahil olup, kilometre üzerinden hasılat elde edecek. Trafik keşmekeşinin her gün yaşandığı İstanbul''da yeni projelerle hayatın kolaylaşması sağlanacak.
Avrupa’nın genç yüzü BerlinBu hafta Almanya’nın başkenti Berlin’e gidiyoruz. Sevdiğim kentler listesinin üst sıralarında yer alan Berlin, genç nüfusu, enerjisi, projeleri, müzeleri, hareketli yaşamı, festivalleri ile dünyanın başkenti olmaya hazırlanıyor.
Güral, Sapanca’daki oteli açıyor Yalova için davayı bekliyorGüral Sapanca Wellness Park, 12 Nisan’da açılıyor. Güral Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, 90 bin metrekare ormanlık alan içinde yer alan Güral Sapanca Wellness Park’ın 17 milyon euro’ya mal olduğunu belirtti.
33 bin dolarlık ''enerji ağacı''İstanbul''da yaşayanlar biliyordur. Şişli Belediyesi Bilim Merkezi''nin önünde bir ağaç yükseliyor. BP tarafından geliştirilen ve çocuklara yenilenebilir enerji kaynaklarını anlatmak için kurulan Enerji Ağacı, 9 metre yüksekliğinde. Üzerinde 4 adet 120 wattlık güneş paneli, 1500 wattlık rüzgâr türbini, 12 wattlık akü ünitelerini barındırıyor. Bilim merkezindeki 42 inç lcd televizyon ve dizüstü bilgisayar buradan elde edilen elektriği kullanıyor. Sorduk soruşturduk, normal bir elektrik tüketimi olan bir evin elektriğini bu enerji ağacından sağlanan enerji ile karşılamak mümkün. Ancak küçük bir sorun var, o da fiyatı. Bu enerji ağacının maliyeti 33 bin dolarcık. Keşke termik ve atıkları sorun olan nükleer santraller yerine maliyeti çok daha ucuz olan enerji ağaçlarımız olsa.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici
Sulukule’de neler oluyor?Sulukule’nin başına gelmeyen kalmıyor. Başbakan ucube diyor, Fatih Belediyesi "kentsel yenileme" için gözüne kestiriyor.
Emlakta daralma sesleriİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ateş, mortgage krizinin yanı sıra son günlerde yaşanan parti kapatma davasının da piyasada sıkışmaya neden olduğuna işaret eden Ateş, "Piyasa hiç bir hareket olmadığı için çok büyük daralma içinde. Sektörde yüzde 50 oranında bir daralma var. Fiyatlar da yüzde 30 düştü'''' dedi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de finansal krizin Türkiye''deki etkilerinin görülmeye başladığını öne sürerek, "Konut yapıp satan müteahhitlerin elinde çok fazla konut stoku birikti. Konut sektöre biraz yara alacak bu durumdan'''' dedi.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Sabah
İnciraltı bambaşka bir kimlik kazanacakİzmir yarışı önde tamamlarsa, EXPO 2015 İnciraltı’nda yapılacak. 370 hektarlık, Kültürpark’tan 10 kat büyük bölge, tiyatrolarıyla, sergi alanlarıyla, sanat mekanlarıyla, ormanlarıyla, bin 500 konutluk EXPO Köyü’yle, dev kulesiyle rüya gibi bir yer olacak.
Emlakta kelepir dönemi!Adana Ticaret Odası İnşaat Meslek Komitesi Başkanı Halil Avcı, şu sıralar elinde nakit parası olanların, emlak sektöründeki durgunluk ve bankaların konut kredisi faizlerinin yükselişini fırsat bilerek, ''''kelepir'''' diye tabir edilen gerçek bedelinden ucuz fiyatla iş yeri ve konut aradıklarını bildirdi.
Batarya gelişti, suda 5 milyar dolarlık tasarruf şansı doğduYeni nesil mutfak, banyo ve evye bataryaları ile klozet sistemleri sayesinde hane başına sağlanan su tasarrufu 120 metreküpe ulaşıyor.
Karacaahmet’te artık defin yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, şehir içindeki Topkapı, Eyüp, Edirnekapı ve Aşiyan mezarlıklarının tamamen dolduğunu, sit alanı ilan edilen Karacaahmet Mezarlığı’nın gömüye kapatıldığını, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda ise aile kabristanı satışının yapılmadığını bildirdi.
Finans Merkezi''nde TOKİ ve bankalar anlaştıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul''a taşınması öngörülen kamu sermayeli bankalar ile TOKİ arasında arazi satışı konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, arsa bedeli konusunda genellikle "bankalarının dediğinin olduğunu'''' belirtirken, son durum hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a da bilgi verdiğini söyledi. Bayraktar, anlaşmanın şartlarının, ilgili bakanların onayından sonra açıklanacağını kaydetti. Bayraktar, yapılan görüşmelerden sonra arsa fiyatı konusunda anlaşma sağlandığını ve genellikle "bankaların dediğinin olduğunu'''' ifade etti. İstanbul''a taşınmak isteyen Vakıfbank ve Halk Bankası''nın 37 bin 500''er metrekare, Ziraat Bankası''nın ise 45 bin metrekare arsa alacağını belirten Bayraktar, bankaların taşınma söylentilerinin çıkmasından sonra arsa fiyatlarının artması nedeniyle, bankaların eski fiyatlardan arsa istediğini hatırlattı. Bayraktar, şöyle devam etti: "Resmi olarak satış anlaşması imzalamadık. Ama genel olarak anlaşma oldu. Ben son durum hakkında Sayın Başbakan''a bilgi verdim. Onlar da ilgili bakanlara bilgi verip onay alacaklar.''
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Sabah
Harem-i Şerif''i genişletmek için bin otel yıkılıyorSuudi Arabistan''ın Harem-i Şerif''in genişletilmesi için yaptığı üçüncü proje kapsamında binden fazla bina ve otel yıkılıyor. Eski binaların yanı sıra Mekke Royal ve Sheraton gibi beş yıldızlı otellerin de aralarında bulunduğu ve henüz geçen yıl faaliyete geçen oteller de bu yıkımlardan nasibini alacak.
Eren: Müteahhitlerin elinde çok fazla konut biriktiTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, dünyada yaşanan finansal krizin Türkiye’deki etkilerinin yavaş yavaş tecelli etmeye başladığını öne sürerek, “Konut yapıp satan müteahhitlerin elinde çok fazla konut stoku birikti. Konut sektörü biraz yara alacak bu durumdan” dedi.
BursaRay''ın ilk Yıldırım seferi pazar günü başlıyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, çağdaş ulaşım aracı BursaRay''ı Yıldırım''a ulaştıracak B etabının 6 Nisan Pazar gününden itibaren deneme seferlerine başlayacağını söyledi.
TNT’nin çevre projesinde pilot ülke Türkiye olduTaşımacılık sektörünün önde gelen şirketlerinden TNT Ekspres, "Temiz Sürüş Projesi" kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalarla, araçlarındaki karbondioksit salımı ve yakıt maliyetini yüzde 6 oranında düşürdü.
EXPO 2015’te karar günüDünyanın en büyük fuarı EXPO 2015’i düzenlemek isteyen İzmir ile Milano arasındaki kıyasıya rekabet bugün sonlanıyor. Siyaset ve iş dünyası İzmir’e destek vermek için Paris kentine adeta çıkarma yaptı.
Duran: Sakarya, kendi enerjisini üretebilecekAdapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, "Sakarya Marka Şehir Projesi"ni başlattıklarını hatırlatarak "Kentimizi bölgesinde, ülkemizde ve hatta dünyada farklılaştıracak bir çalışma içine girdik.
Bolu Gerede''ye 160 adet TOKİ konutu yapılacakBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Bolu-Gerede''ye 160 adet konut işini ihaleye çıkardı. TOKİ Bolu Gerede''ye 160 adet konut, 1 adet ticaret merkezi inşaatı ile adaiçi, genel altyapı ve çevre düzenlemesini yaptıracak. Yer tesliminden itibaren 550 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesi, 22 Nisan 2008 tarihinde TOKİ''de ''açık ihale usulü'' ile yapılacak. Sadece yerli isteklilerin katılabileceği ihale ile tünel kalıp sistemiyle betonarme karkas 160 adet konut, konvansiyonel kalıp sistemiyle betonarme karkas 1 ticaret merkezi inşaatı ile adaiçi, genel altyapı ve çevre düzenlemesi işleri gerçekleştirilecek. Şartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ise belirtilen ihale tarihlerinde ihale saatine kadar TOKİ''ye anahtar teslimi götürü bedel üzerinden verilecek.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Zaman
Mimari doğayla barışıncaSizin komutunuzla ışıkların yanıp söndüğü, perdelerin açılıp kapandığı, elektriklerin hiç kesilmediği, güneşle ısındığınız bir yaşam alanı düşünün. Tüm bunlar sadece konfor için değil, dünyaya daha fazla zarar vermemek adına yapılacak.
Topkapı Sarayı Hilton, Ayasofya Starbucks olsun!Gerçekten tuhaf, tuhaf olduğu kadar irkiltici, irkiltirken bir yandan da bu yaşadıklarımız kara mizah örneği olmalı dedirten günlerden geçiyoruz. Kültür ortamı Demokrat Parti döneminden bu yana belki de hiç bu denli fütursuzca dile getirilmekte sakınca görülmeyen bir kültür politikasızlığının içinde olmamıştı.
Kocaeli''ye depreme dayanıklı yatırımBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İştirakleri Emlak Konut ve Emlak Pazarlama İnşaat, Kocaeli''de kurulan "Körfezkent" projesiyle depreme dayanıklı konutları İzmitlilerin beğenisine sunuyor. İzmit''in Körfez ilçesinde 302 bin metrekare alan üzerine kurulacak "Körfezkent", 3 bin 500 konutla beş siteden oluşuyor. Tasarım ve statik hesaplarının İstanbul Üniversitesi tarafından denetlendiği projede kreş, ilköğretim okulu, lise, sağlık tesisi, cami, açık spor tesisleri, alışveriş merkezi ve açık otopark bulunması planlanıyor. Etaplar halinde satışına başlanan Körfezkent''te 3+1 ve 2+1 tiplerindeki dairelerin fiyatı 75 bin YTL''den başlıyor. Vakıfbank ile yapılan anlaşma kapsamında peşin ödemelerde yüzde 8 indirim yapılırken vadeler 120 aya kadar çıkıyor. Kasım 2007''de başlayan projenin ilk etabının bu yıl içerisinde bitmesi öngörülüyor.
Tarih: 31 Mart 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.