Haberler

1 Nisan 2009, Çarşamba

Proje Günlüğü 1: Haydar Aliyev Kültür MerkeziProje Günlüğü 1: Haydar Aliyev Kültür MerkeziGelecekte mimari ne boyutlara ulaşır bilinmez ama tasarımları ile hayallerdeki geleceği yaratan, başka bir zaman diliminde yaşayan mimarlardan biridir "Zaha Hadid". Eserleri ya günümüz teknolojisinin el verdiği ölçüde hayata geçirilebiliyor ya da gerçekleşemiyor. Bu nedenle Azerbeycan''ın başkenti Bakü''de halen inşaat halinde olan "Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi" tamamlandığında çağın en önemli projelerinden biri olacak. Haberin Devamı
SOM En Yaratıcı Mimarlık Şirketi SeçildiSOM En Yaratıcı Mimarlık Şirketi SeçildiABD''de yayınlanan Fast Company dergisinin mart sayısında Mustafa Kemal Abadan''ın ortağı olduğu Skidmore, Owings & Merrill (SOM), "Dünyanın En Yaratıcı 50 Şirketi" arasında 32. sırada yer aldı.
‘Mimarlık küçük projelerden doğar''‘Mimarlık küçük projelerden doğar''Doğayla bütünleşen yapıların mimarı Kengo Kuma ‘Büyük ölçekli projelerde, kapitalist düzenin sizi yuttuğunu fark ediyorsunuz. Ben doğal olandan, insani ölçeklerde tasarım yapmaktan keyif alan bir mimarım'' diyor.
Pırlantalı muslukla su tasarrufuPırlantalı muslukla su tasarrufuElginkan Topluluğu, yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlayan pırlantalı, kişiye özel muslukları haziran ayında pazara sunacak. Elginkan Topluluğu, geliştirdiği akıllı armatürle yüzde 65’e varan su tasarrufu sağlarken, kişiye özel fotoğraflı, pırlantalı çeşme yapıyor. Elginkan Topluluğu Genel Müdürü Hakan Günderen, haziranda pazara sunacakları ve banyoları kişiselleştiren armatür serileriyle, alışılagelmiş musluk anlayışını değiştireceklerini söyledi. Primemix’in suyun istenilen sıcaklığa gelene kadar boşa harcanmasını önlediğini belirten Günderen, “İstediğiniz derece ve debiyi ayarladığınızda bu musluğun beynine yazılıyor ve her açışınızda bu sıcaklıkta su geliyor” dedi. Normal musluklarda suyun istenilen sıcaklığa gelmesini beklerken, dakikada 6 litre suyun boşa harcandığını anlatan Günderen, bu ürünün sağladığı tasarruf nedeniyle kendisini 6 ayda amorti ettiğini açıkladı.
Tarih: 1 Nisan 2009
YÜTAŞ Yeni Ürünlerini I-Deco''da TanıttıYÜTAŞ Yeni Ürünlerini I-Deco''da TanıttıI-Deco İstanbul Dekorasyon, Mobilya ve Tasarım Fuarı, bu yıl ikinci kez CNR Expo''da yurtdışından ve yurtiçinden tüketiciler, iç mimarlar, dekoratörler ve tasarımları ağırladı. Her fuarda yenilikleriyle ürün yelpazesini genişleten YÜTAŞ, yeni ürünlerini de sunduğu standı ile ilgi çekti. Türkiye temsilciliğini yaptığı Amerikan Kohler Vitrifiye, Armatür, Spa ve Hidromasaj Sistemleri, İsveç Bolon Vinyl Dokuma Yer Kaplamaları, İspanyol Noken Armatür, Vitrifiye ve Banyo Dolapları ve ithal duvar kağıtlarını fuar ziyaretçilerine tanıtan YÜTAŞ ayrıca, Aqua-Step, GRANORTE, NEXTFLOOR, Panespol ve Polystyl''den oluşan 5 farklı markasına da fuarda yer verdi.
Tarih: 31 Mart 2009
Nice Yıllara Eyfel!Nice Yıllara Eyfel!31 Mart 1889 tarihinde açılan Gustave Eiffel''in firması tarafından, Fransız Devrimi''nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilen ve bugün dünyanın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri olan Eyfel Kulesi 120. yaşını kutluyor. Fransız Devrimi''nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı (EXPO) için yapılan Paris''deki demir kulesi olarak adlandırılan kule, aynı zamanda Fransa''nın da sembolü. Son yüzyılın en büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda ortalama 6,5 milyon turist çekiyor. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmış olan kulenin tasarımında uyluk kemiğinden esinlenildiği söyleniyor.
“Modern Lale”, Dünyanın En Yüksek 4. Binası Olacak“Modern Lale”, Dünyanın En Yüksek 4. Binası Olacakİstanbul''un simgesi haline gelecek bir yapı inşa etmeyi hedefleyen Ağaoğlu, Seyrantepe''deki Galatasaray stadına komşu olan arazisinin ihalesini yaklaşık 233 milyon YTL ile Şubat 2009''da kazandı. Alanda inşa edilecek İstanbul''un en yüksek binasının mimarı Hasan Sökmen olarak belirlendi. Antalya''nın Lara ve Kundu sahillerindeki temalı otelleriyle tanınan Sökmen''den, arazide yükselmesi planlanan karma kullanımlı binanın tasarım ve inşaat süreci ile ilgili bilgi aldık. Sökmen, projedeki tema arayışı nedeniyle seçildiğini belirtiyor.
Yapma TOKİ24 Mart 2009 tarihli "Yeni Şafak" gazetesinde okuduğum bir habere göre TOKİ "İspanya Modeli" diye bilinen ve sahilde oluşturulacak mini kentler kurmak istiyormuş. Bu sebeple başvurduğu Maliye''den istediği arazilerin hiçbirini alamamış. Dolayısıyla proje hayata geçirilememiş.
Zamana direnen Selçuklu abidesi Alaeddin CamiiUzun yıllar Selçuklu Devleti''ne başkentlik yapan Konya''da o dönemim izlerini taşıyan en önemli eserlerden biri Alaeddin Camii. Bizans ve klasik döneme ait 41 taş mermer sütunu ile dikkat çeken Alaeddin Camii, minberindeki ahşap işlemeciliğinin en güzel örneğini oluşturuyor.
Şehri 5 yıl bu isimler yönetecekİstanbul''un çiçeği burnunda başkanlarının kimliklerine bakıldığında, değişik mesleklere mensup isimlerin ilçeleri yöneteceği görülüyor. 39 ilçede seçilen başkanlar, futbolculuktan öğretmenliğe, mühendislikten avukatlığa kadar 19 ayrı mesleğe sahip.
Tarihî eserler değişen kanunla ihya olduKaynak yetersizliği yüzünden harabe görüntüsünden kurtulamayan tarihî eserler, 2004''ün Haziran ayında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu''nda yapılan düzenlemeyle ihya edildi.
Mimarlar Odası: TOKİ Konut Yarışması İptal EdilmeliTMMOB Mimarlar Odası, bugün yaptığı bir basın açıklamasıyla, TOKİ''nin İstanbul Kayabaşı Bölgesi için düzenlediği Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması''nın iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
İklim değişikliği artık kendini hissettirecek Afet İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı "Afet Bilgileri Envanteri"nde iklim değişikliğinin etkilerine de yer verildi. Buna göre, iklim değişiklikleri önümüzdeki yıllarda kendini hissettirecek, sıcaklık artışları 2 ile 4 dereceyi bulacak.
"Kentinizin kaderini değiştirin"REC Türkiye, Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) tarafından geliştirilen İklim Dostu Kentler Kampanyasını Türkiye''de hem iklim dostu hem de yaşanabilir kentlerin yaygınlaşması amacıyla yürütmeye başladı.
Maliye Bakanlığı''ndan arazi satışıMaliye Bakanlığı, Antalya''nın ilçelerindeki 21 parça atıl durumdaki hazine arazisini ekonomiye kazandırılmaları amacıyla satışa çıkardı.
Yeni hat son bir ayda 4 milyon kişiyi taşıdıMetrobüsü Anadolu Yakası''na taşıyan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme etabının faaliyete geçtiği 3 Mart''tan bu yana İETT''nin kazancı da 3.5 milyon TL arttı.
Seçimden çıkan derslerSeçim konusunda iki gün geç yazıyor olmanın en önemli sıkıntısı meslektaşlarımızın yazılabilecek her şeyi çoktan dile getirmiş olmalarıdır.
Çok bilenler çok yanılır!Yerel seçimlerin sonuçlanması ile birlikte başta mali sektör olmak üzere iş çevrelerinin lobi faaliyeti iyice yoğunlaştı; gerçek gündeme, ekonomideki sorunların gereğini yapmaya yoğunlaşalım.
Küresel ısınma sınırları bozarKüresel ısınma nedeniyle Alpler’deki buzulların erimesi, İtalya ile İsviçre’yi, aralarındaki sınır çizgilerini yeniden belirlemeye itiyor. KÜRESEL ısınma nedeniyle Alpler’deki buzulların erimesi, İtalya ile İsviçre’yi, aralarındaki sınır çizgilerini yeniden belirlemeye itiyor. İsviçre Federal Topografi Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, buzulların erimesi yüzünden iki ülke arasındaki sınırın şekli değişti ve yeniden çizilmesi gerekiyor.İsviçreli yetkililer, yeni sınırın bazı yerlerde birkaç metre kadar İtalya’dan, bazı yerlerde ise İsviçre’den içeri girdiğini, bir yerde ise 100 metreye ulaştığını belirtiyor.
Tarih: 1 Nisan 2009 Kaynak: Evrensel
Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe''de kentsel dönüşüm projesine başlıyorE.C.A.''nın sahibi Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe''de 76 dönüm arazi üzerinde konut ve iş merkezi yapacak. İnşaatı 2010''da başlayacak projeden Elginkan, en az 600 milyon dolar ciro hedefliyor.
Üniversite ve yat limanına kavuşacağızİkinci kez başkanlığa seçilen Durak, "Öncelikli projelerimiz yol, otopark, üniversite, yat limanı, opera binası ve tramvay" dedi...
''Konak, turizm kenti olacak''CHP''den Konak Belediye Başkanı olan Hakan Tartan hazırladıkları projelerle ilçenin çehresini değiştireceklerini belirtti.
Seçimi hangi kriz vurdu?Türkiye seçimlerden bir kez daha medya yanılgısı ile çıktı. Medyada yer alan öngörülenlerin büyük kısmı yaşanmadı. Ama öngörülmeyenlerin ise büyük kısmı yaşandı.
İnönü''den Yeşillik''e "Ekspres" Yol Geliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, İnönü Caddesi ile Yeşillik Caddesi bağlantısını 2 km. kısaltacak yeni ekspres yol için kamulaştırma çalışmalarında ilk iki etabı tamamladı. Büyükşehir, yol için toplam 30 milyon liralık kamulaştırma yapacak.
"Seçime gölge düştü"MHP''nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, ''''Oy sayım merkezlerinde yaşanan nedeni belirsiz elektrik kesintilerinin, statüleri icabı tarafsız olamayacakları baştan belli kişilerin görevli gibi sürece müdahil olmalarının ve pek çok sandık mahallinde yaşanan kavgaların seçime gölge düşürdüğünü'''' söyledi.
Şişli''de parti değişti, başkan değişmedi: SarıgülŞişli Belediye Başkanı ve DSP''nin adayı Mustafa Sarıgül, oyunu Nişantaşı''ndaki Sait Çiftçi İlköğretim Okulu''nda kullandı.
İsim ve amblemi değiştiremeyecekDördüncü kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek''i Büyükşehir Belediye Meclisi''nde zor bir dönem bekliyor.
İftiralar hızımızı kesmez!İstifa depreminde suçlanan kişi olan Özgüç, özel harcamasıyla ilgili bir fatura bulunsa anında görevi bırakacağını söyledi. Özgüç "2015''te İstanbul''u kimse tanıyamayacak. Paris, Londra''yla yarışacak" dedi.
Orman yangınları ‘çevrecilik'' ve ekolojiOrman yangınları konusunda toplumumuzda gösterilen hassasiyetin son yıllarda giderek artması, orman yangınlarının önlenmesi konusunda bir bilinçlenme yaratması bakımından önemli.
Piyasaları seçim sonuçları mı bozdu?Kim ne derse desin "halk doğrusunu biliyor". Kimse bunu göz ardı etmemeli, hele ki politikacılar...
Erdoğan''ın Antalya şaşkınlığının ardında 7 milyar TL''lik yatırım varBaşbakanın "Antalya''daki sonucu çok anormal buluyorum. Neticeye saygım var ama Antalya''ya 28 kez açılışa gittim." şaşkınlığının arkasında kentte gerçekleşen 7 milyar TL''lik yatırım olduğu belirlendi.
Ekonomik kriz mi, çağdaşlık kaygısı mı ağır bastı?Seçim sonuçları AKP ve Başbakan Tayyip Erdoğan açısından hiç kuşku yok ki normal karşılanabilecek, kolay hazmedilebilecek bir durum değil. Ağır bir hezimet yok ama ciddi oy kaybı, güç ve prestij kaybı söz konusu.
Seçim sonuçlarına ilk bakışHeyecanlı ve haber yoğunluğu yüksek bir haftaya girdik. Küresel gündemin tepesinde Perşembe günü Londra''da yapılacak ikinci G-20 toplantısı yer alıyor. Sonbaharda Washington''da yapılan ilk toplantıdan anlamlı sonuç çıkmamıştı.
Langa kenti yenileyebilir mi?Theodosius Limanı''nın kalıntılarının bulunduğu Yenikapı Langa''da Marmaray Projesi''nin ana transfer noktası inşa edilecek. Marmaray projesi başarılırsa, İstanbul için yeni yönetim deneyleri için bir kapı aralanmış olacak.
Dersimi çalıştım İzmir uçacakTarihi farkla seçimleri kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önümüzdeki beş yılda neler yapacağını ve nasıl bir yönetim anlayışı izleyeceğini açıkladı.
Büyükşehirler, 60 milyar liralık bütçe yöneteceklerBelediyelerin 2009 yılı tahmini bütçeleri parmak ısırtıyor. Bütçelerin toplamı merkezi hükümet bütçesine yakın seyrederken İstanbul 17.6 milyar TL ile başı çekiyor.
Kırgızistan''da emlak şirketleri kapanıyorBağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında küresel krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Kırgızistan''da konut sektöründeki hareketsizlik emlak şirketlerinin sayısını yarıya düşürdü.
‘Beyoğlu’nda 4 bin oy uçtu’CHP, İstanbul’da başa baş götürüp AKP’ye kaybettiği Beylikdüzü, Beyoğlu, Çekmeköy, Tuzla’da sonuçlara itiraz etti. CHP Beyoğlu İlçe Belediye Başkan adayı gazeteci Mustafa Dolu, 4 bin oyunun buharlaştığını idda etti. Dolu, kararlı: “Akşam kazandığım seçimi, 03.00 sıralarında 2 bin oyla kaybettim. Hukukun üstün olduğu bir hukuk devletinde kanunsuzluklar yapılan bir seçim geçirdik. Tüm kamuoyu ve tüm Türkiye izledi. Fark kapandığı gibi, daha da geriye düşer hale geldik. Sandıkta kazandığımız seçimi, ilçe seçim kurulunda masa başında kaybetmeye niyetimiz yok.” Kasımpaşa’daki seçim bürosunda partililerle çalışmalarını sürdüren Mustafa Dolu “Kim kime talimat verdi bilinmez, ne hikmetse Beyoğlu 1 numaralı Seçim Kurulu’nun sistemi çöktü. Birinci bölgede 6 bin oy önde iken, seçimi 2 bin oy ile kaybettim” dedi.
Tarih: 31 Mart 2009 Kaynak: Radikal
İstanbul''da AKP durakladı CHP kıpırdadıİstanbul''da ilçe sayısının 32''den 39''a çıkmasıyla belediye sayısını artırmayı hedefleyen AKP, favori gösterildiği ilçeleri kaybedince geçen dönem 26 olan belediye sayısı aynı kaldı. CHP ise 6 olan belediye sayısını ikiye katladı.
Panorama 1453 Tarih Müzesi''nden Kadir Bey''e MektupYerel seçim kampanyalarında kullanılan bu projeyi İstanbul''a yakıştırıyor musunuz? İstanbul''a böyle bir müzenin layık görülmesi beni üzmüştür. Başkan Kadir Bey''i bir Pazar günü kalabalık bir grupla birlikte müzeyi gezmeye davet ediyorum.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.