Haberler

1 Nisan 2011, Cuma

ArkiPARC 2011 Gayrimenkul Ödülü Kazananları Belli Oldu ArkiPARC 2011 Gayrimenkul Ödülü Kazananları Belli Oldu Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, "Kentsel Kalite için Diyalog" teması ile gerçekleştirdiği ArkiPARC 2011 kapsamında 31 Mart akşamı Fulya Fuar Merkezi''nde gerçekleşen Gayrimenkul Ödülü 2011 Belediye Başkanları, gayrimenkul geliştiricileri ve mimarları bir araya getirdi. Fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar onurlandırmayı amaçlarken sektöre örnek teşkil eden başarılı yatırımları öne çıkaran Gayrimenkul Ödülü ilk kez 2008 yılında verilmişti. Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım alanlarında geliştirici ve mimarlık ofislerine verilen Gayrimenkul Ödülü Töreni 2011 haberci Özlem Gürses''in sunumu ile renkli görüntülere sahne oldu. Haberin Devamı
Ofisler her telden çalıyorOfisler her telden çalıyorMimarlar dünyaca ünlü şirketlere ilginç ofis binaları tasarlıyor. İngiltere''nin ortasında bir telekom şirketine geleneksel motifli bir ofis yapıyor, Portekiz''de ise üçgen formları kullanarak yaratıcılığın zirvesine çıkıyor.
2. tüp tünel hattında ''tarihi miras'' önlemi2. tüp tünel hattında ''tarihi miras'' önlemiBoğaz Karayolu Geçiş Projesi güzergâhı, tarihi kalıntı ihtimaline karşı jeo radarlarla tarandı. 50 metre derinliğe ulaşan radyo dalgaları Yenikapı''da duvar kalıntısı tespit etti.
TOKİ konutlarına rekor başvuruTOKİ konutlarına rekor başvuru16 bölgede kurayla satışı yapılacak 6 bin 468 konut için 55 bin 985 aile başvurdu.
TOKİ''ye kral payıTOKİ''ye kral payıİsyan korkusu Suudi Arabistan Kralı Abdullah''a 400 milyar Dolarlık yeni paket açıklattı. Paketin 200 milyar Doları konut ve cami yapımını içeriyor. Pazardan TOKİ ve Türk firmaların yüzde 25 pay alacağı tahmin ediliyor.
ArkiPARC''ta Eski Sanayi Alanlarına Yönelik Yeni Fırsatlar Masaya YatırıldıArkiPARC''ta Eski Sanayi Alanlarına Yönelik Yeni Fırsatlar Masaya YatırıldıModeratörlüğünü İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP) Kentsel Tasarım ve Yarışmalar Departmanı Proje Yürütücüsü Murat Vefkioğlu''nun üstlendiği "Eski Sanayi Alanlarında Yeni Geliştirme Fırsatları" başlıklı panel, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, İMP Planlama Koordinatörü Özdemir Sönmez, Kartal Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Piker ve Kağıthane-Ayazağa Vadisi Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Bekir Kılıç''ın katılımı ile gerçekleşti.
Yaşam zincirinde "plastik"Yaşam zincirinde "plastik"Araştırmacılar, bazı bakterilerin okyanustaki plastik atıklarla beslendiklerini düşünüyorlar...
Yok böyle bir öğretmenevi!Yok böyle bir öğretmenevi!Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi''nde, 1883''te inşa edilmiş, Haliç''e manzarası olan 6 katlı bir bina. Kapısından içeri girer girmez şık dekorasyonuyla, oturup bir kahve içme isteğini doğuran, hoş bir kafeterya ile karşılıyor konuklarını.
Yapacağı projenin bedelini bankaya bloke eden müteahhitYapacağı projenin bedelini bankaya bloke eden müteahhitNEF 163 Levent, NEF İki Haliç gibi iddialı projelerin sahibi Timur Gayrimenkul, Türkiye konut sektöründe bir ilki başlattı ve Kağıthane''de yapacağı NEF 11 projesinin yatırım bedelini Denizbank''a bloke etti. Timur Gayrimenkul inşaatta etapları tamamladıkça Denizbank''tan hakediş alacak.
Kaya mezarlarına ‘nano'' korumaKaya mezarlarına ‘nano'' korumaMuğla''nın Ortaca İlçesi''ne bağlı Dalyan Beldesi''ndeki 2 bin 400 yıllık kaya mezarlarının "nano teknoloji'''' kullanılarak koruma altına alınacağı bildirildi.
Sanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''teSanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''teAltı minareli cami denince akla sadece Sultanahmet gelir, soranlara o söylenir. Yolunuz düşer mi bilmeyiz ama Mersin ve Adana''da iki camiden de altı minare birden yükseliyor semaya. Mersin''deki Hz. Mikdat Camii ve Adana''daki Sabancı Merkez Camii, hem altı minareli olmaları hem de mimari özellikleriyle görülmeye değer.
"Arsayı tual olarak düşünebiliriz""Arsayı tual olarak düşünebiliriz"Bu yıl, "Çizginin Dışındakiler" ana konsepti çerçevesinde, dünya görüşleriyle farklılık yaratmış isimleri ağırlayan Bersay İletişim Enstitüsü (BİE), Kerem Erginoğlu''nu konuk etti.
8 bin 500 yıllık İstanbullu8 bin 500 yıllık İstanbulluMarmaray kazılarında ortaya çıkan bir mezar tarihin yeniden yazılmasına neden olacak.
Konut, Ofis ve Lojistik Yatırımlarına Profesyonel Bakış Konut, Ofis ve Lojistik Yatırımlarına Profesyonel Bakış ArkiPARC 2011''de konut, ofis ve lojistik yatırımları da mercek altına alındı. Mimar Melkan Tabanlıoğlu krizin sektör açısından öğretici olduğunu, mimari projelerin kişiye ve kente katkı sağladığı zaman daha çok değer bulduğunu dile getirdi.
Patron''un Çek Defteri''nden Başkalarının Parası''na: Halka ArzlarPatron''un Çek Defteri''nden Başkalarının Parası''na: Halka ArzlarArkiPARC 2011 oturumları arasında yer alan "Gayrimenkul''de Halka Arz" başlıklı oturum zengin içeriği ile dikkat çekti. Mentor Proje Yönetimi ortaklarından İlhami Akkum''un moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma Çelen Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Çelen ve İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç konuşmacı olarak katıldı.
Hasankeyf turizme hazırlanıyorHasankeyf turizme hazırlanıyorHasankeyf''te, geçen temmuzda bir kişinin ölümüne yol açan kaya parçası düşmesi yüzünden girişe yasaklanan Hasankeyf Kalesi''nin tekrar gezilebilmesini sağlamak amacıyla çalışma başlatıldı.
ArkiPARC 2011''de İstanbul Finans Merkezi Masaya YatırıldıArkiPARC 2011''de İstanbul Finans Merkezi Masaya YatırıldıSon yıllarda İstanbul Ataşehir bölgesindeki gelişmenin de en önemli parçası olan İstanbul Finans Merkezi konusu 31 Mart Perşembe günü ArkiPARC 2011''de yine tüm paydaşları bir araya getiren bir oturumla tartışıldı. ULI Türkiye''nin başkanı Haluk Sur moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda IMS İcra Kurulu Başkanı Serdar Güçar, İBB''den İstanbul Finans Merkezi Altyapı Komitesi koordinatör yardımcısı Timuçin Kurt ve bölge için proje geliştiren mimari ekiplerden birisi olan Tabanlıoğlu Mimarlık''ın yöneticilerinden Murat Tabanlıoğlu''ndan oluşan konuşmacılar proje sürecini dinleyicilerle paylaştılar.
Fukuşima gömülüyorFukuşima gömülüyorTsunamide hasar gören Fukuşima nükleer santralı, son çare olarak 3 aşamalı bir planla kapatılıyor. Zemini, sızıntıya karşı ziftle kaplanacak, reaktörlerin üzeri de özel bir çadırla kapatılacak.
Türkiye''nin "enerji haftası"Türkiye''nin "enerji haftası"Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası''na Türkiye, 11 - 17 Nisan tarihleri arasında santralistanbul tarafından organize edilen "santralistanbul Enerji Haftası" ile katılıyor...
Enerji nasıl depolanır?Enerji nasıl depolanır?Çevre dostu yenilenebilir enerjilere geleceğin enerjisi gözüyle bakılıyor, ancak bu enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin depolanması sorunu sürüyor. Yeni yöntem elektrikten metan gazı üreterek enerjiyi depolama.
Buca''ya kestirme yol için TSK''dan izin beklenecekBuca''ya kestirme yol için TSK''dan izin beklenecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca trafiğini rahatlatması için yapılacak "Uçan yol" adıyla bilinen 7.5 kilometrelik ekspres yolun 1350 metrelik kesiminde kamulaştırma çalışmalarını tamamlandı. Yeşildere bağlantısını sağlayacak köprünün geçeceği alan için ise Türk Silahlı Kuvvetleri''nden (TSK) arazi tahsisi istenecek.
Bergama''yı yabancı tanıyorBergama''yı yabancı tanıyorİzmir''de, Akropol, Asklepion gibi ilk çağ medeniyetlerinin en görkemli eserlerine sahip Bergama''ya dünyanın her yerinden turistler gelirken, yerli turistlerin ilgi göstermemesi şaşırtıyor.
"Belgrad ormanlarında göz göre göre suç işleniyor""Belgrad ormanlarında göz göre göre suç işleniyor"Orman Mühendisleri İstanbul şubesi yetkilileri, Belgrad ormanındaki su dolum tesislerinin yasal olmadığını söylüyor. Tesisler ise doluma devam ediyor.
Başkan Aziz Kocaoğlu: "Geleceğe koşuyoruz" Başkan Aziz Kocaoğlu: "Geleceğe koşuyoruz" İstanbul''da gayrimenkul ve inşaat sektörünün temsilcileriyle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, yatırımcıları İzmir''e davet etti.
Asya belediye başkanları İstanbul’da küresel krizi konuşuyorAsya belediye başkanları İstanbul’da küresel krizi konuşuyorKüresel Finansal Krizin Asya kentleri üzerindeki etkisinin ele alınacağı II. Asya Belediye Başkanları Forumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın ev sahipliğinde İstanbul''da başladı.
Antalya''ya 4 saat çabuk ulaşılacakAntalya''ya 4 saat çabuk ulaşılacakDik rampaları ve keskin virajları nedeniyle sürücülerin ''''çileli yol'''' dediği Mersin-Antalya karayolunun yarattığı sıkıntı, "Akdeniz Sahil Yolu" sayesinde aşılacak.
Ali Sami Yen''e yapılacak rezidans, Mayıs''ta satışa çıkıyorAli Sami Yen''e yapılacak rezidans, Mayıs''ta satışa çıkıyorProje Mecidiyeköy''ün çehresini değiştirecek.
Agora''nın önünde tek engel kaldıAgora''nın önünde tek engel kaldıKazıların sürdüğü İzmir''in tarihi kent merkezi çevresinde bulunan binalar yıkıldı. Agora''nın önünde kalan tek engel ise Mezarlıkbaşı Katlı Otoparkı.
Kaçak binalara ''af'' gibi ruhsatKaçak binalara ''af'' gibi ruhsatİstanbul''daki yüz binlerce kaçak binaya, güçlendirme yapılabilmesi gerekçesiyle ''ekonomik ömrün sonuna kadar'' geçici ruhsat verilecek.
Üçkuyular''da metro tepkisiÜçkuyular''da metro tepkisiİzmir''in Üçkuyular semti esnafı, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatı nedeniyle İnönü Caddesi''nin yaklaşık 1 yıldır araç trafiğine kapalı kalmasına tepki gösterdi. Dün metro şantiyesi önünde toplanan işyeri sahipleri basın açıklaması yapıp Büyükşehir Belediyesi''ni eleştirdi.
Öğrencilere lüks rezidansÖğrencilere lüks rezidansSingapur''da yer alan MDIS Residences, ONG & ONG Mimarlık tarafından hazırlandı. İk kulenin birbirine ortadan tünellerle bağlantığı proje aslında öğrenciler için hazırlanan bir rezidans projesini içeriyor.
Az daha uzansa göğü delecek!Az daha uzansa göğü delecek!490 metre yüksekliğindeki gökdelenin içinde yer alarak en yüksek otel unvanını kazanan Ritz-Carlton, panoramasıyla rakip tanımıyor ve meşhur Victoria limanına bakıyor. Kentin gürültülü ve karmaşık caddeleri arasından yükselen Ritz-Carlton Oteli, 2008''de geçici olarak kapanmasından sonra önceki gün muhteşem açılışla faaliyete geçti. Uluslararası Ticaret Merkezi''nin içinde yer alan ve 360 derecelik bir panoramaya sahip Ritz-Carlton, çok sayıda lüks otelle dolu Hong Kong''un geceliği 770 dolardan başlayan oda fiyatlarıyla en pahalı yerlerinden biri olacak. Kral dairesinin gecelik fiyatının 9 bin 500 dolar olduğu otelin 312 odası bulunuyor.
Tarih: 31 Mart 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Park Dış Ticaret AŞ''nin Ticari Ünvanı Tremco illbruck Dış Ticaret AŞ Olarak DeğiştirildiPark Dış Ticaret AŞ''nin Ticari Ünvanı Tremco illbruck Dış Ticaret AŞ Olarak DeğiştirildiPark Dış Ticaret Anonim Şirketinin ticari ünvanı, 25 Mart 2011 tarihi itibari ile Tremco illbruck Dış Ticaret A.Ş. olarak değişti. Bu değişiklik sonucunda Türkiye, Tremco illbruck''un Avrupa genelinde kendi adıyla faaliyet gösterdiği 15. ülke olarak yer aldı.
Tire, "Dünya kültür mirası"na aday olacakTire, "Dünya kültür mirası"na aday olacakİzmir Üniversitesi, Tire''nin tarih ve kültürünü uluslararası platforma taşımak üzere Tire Kültür Sanat Çevre ve Turizm Derneği''yle işbirliği yaptı. İmzalanan protokolle ilçenin tarih envanteri ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması sağlanarak, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi''ne girmek için aday olacak.
Tepetaklak eve ziyaretçi akınıTepetaklak eve ziyaretçi akınıAlmanya''dakiEvin içindeki eşyalar da ters monte edilmiş. ''Çılgın Ev''i üç marangoz tasarladı. Evin içindeki eşyalar da ters monte edilmiş.
İlginç telekom binasıİlginç telekom binasıPortekiz''in Porto şehrinde yapılan Vodafone binası bugüne kadarki en ilginç ofis mimarilerinden birini oluşturuyor.
Tahrir''de ikinci devrimi yaptık!Tahrir''de ikinci devrimi yaptık!Artık güvenlik sorununun kalmadığını söyleyen Mısır Turizm Otoritesi Başkanı Alazabi, Türk turizmcilere adeta açık çek verdi.
Radyasyon bulutları Türkiye''deRadyasyon bulutları Türkiye''deJaponya''da Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı''ndan sızan radyasyon, dün Ege''den Türkiye''ye girdi. Radyasyon yüklü bulutlar 3 Nisan''a kadar Türkiye''ye gelmeye devam edecek.
Dünyanın en yüksek oteli açıldı Dünyanın en yüksek oteli açıldı Dünyanın en yüksek oteli Hong Kong''da açıldı.
İngiltere''nin ''geleneksel'' ofisiİngiltere''nin ''geleneksel'' ofisiFOREIGN Office Architects, İngiltere''nin Greenwich bölgesinde telekom şirketi O2 için bir bina tasarladı.
ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından "Kentsel Kalite" ana teması ile düzenlenen ArkiPARC 2011 30 Mart Çarşamba günü Fulya Fuar Merkezi''nde birbirinden değerli isimlerin konuşmaları eşliğinde başladı. Etkinliği üretken kılan en önemli unsurlar arasında ise gayrimenkul sektörünün farklı alanlarına çeşitli perspektiflerden bakarak etkin çözümler üretmeyi hedefleyen oturumlar yer aldı.
Haydarpaşa Garı için dayanışma toplantısıHaydarpaşa Garı için dayanışma toplantısıYangının üzerinden geçen 4 ayın sonunda "Haydarpaşa Dayanışması" adı altında toplanan kurum, kuruluş ve kişiler adına eş sekreterliği yürüten BTS ve Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi, görüş ve önerileri paylaşma kararı aldı.
Oradan gitme buradan gelOradan gitme buradan gelHasankeyf''in gezi güzergahı yeniden düzenlendi. Geçen yıl bir kişinin ölümünün ardından gezi güzergahları değiştirildi. Bir süredir kapalı olan kalenin olduğu yol ise çalışmalar sonucu yeniden açılacak.
Diyarbakır''da kentsel dönüşüm başladıDiyarbakır''da kentsel dönüşüm başladıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Diyarbakır Surları''nı gecekondulardan kurtarmak için başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi hızla ilerliyor.
ArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği TartışıldıArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği TartışıldıArkiPARC''ın ilk gününde son panel Cadde Perakendeciliği oldu. Amsterdam Belediyesi''nden Peter Groenendaal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mishap Demircan ve Gerd Zerhusen''in konuşmacı olarak katıldığı oturumu Markus Lehto yönetti.
Başkan’dan “müze gerçeği” Başkan’dan “müze gerçeği” Ege Medeniyetleri Müzesi''nin yerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte belirlediklerini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "O bölgenin eski doku olduğu ve kamulaştırmadan önce arkeolojik ve jeolojik etüdlerin yapılması gerektiği belli.
Arazi fiyatları 8''e katlandıArazi fiyatları 8''e katlandıMersin''in Tarsus ilçesinde, Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Yenice Lojistik Köy"ünün avantajlarından yararlanmak için yatırım yapmak isteyen firmalar yoğun talep gösterince bölgedeki arazi fiyatları 8''e katladı.
Acunkent''ten sonra Babil ile yeniden Esenyurt dedi Acunkent''ten sonra Babil ile yeniden Esenyurt dedi Acunkent ile adını duyuran Uluhan Grup, yine Esenyurt''ta yer alan Babil Kuleleri projesini iki yıl içinde tamamlamayı planlıyor.
"Çevreden de kalkınmadan da taviz yok"Başbakan Erdoğan: "Biz ne çevreden, ne de kalkınma mücadelesinden taviz veririz."
Türkiye''nin "iklim" hesaplarıEroğlu, sera gazlarının atmosferde birikerek küresel iklim değişikliğine neden olduğuna dikkat çekerek, Türkiye''de sera gazlarının yüzde 70''inin enerji üretiminden kaynaklandığını söyledi.
Ankara''nın havası tehlikeliTMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Ankara''nın havasının insan sağlığını tehdit ettiği açıklandı...
Bütün AVM''ler yıkılıyor‘Marka Şehir'' projesi kapsamında geliştirilen imar çalışmalarıyla İstanbul''un AVM devri kapanıyor. Önümüzdeki aylarda İstinye Park''a kepçe vurulmasıyla başlayacak yıkım, şehrin bütün büyük alışveriş merkezlerinin ortadan kaldırılmasını hedefliyor. İstinye Park''ta Başbakan''ın katılımıyla düzenlenecek yıkım şenlikleri sırasıyla Kanyon, Akmerkez, Cevahir ve Metro City ile devam edecek. İstanbulluları küçük esnafa yöneltmeyi hedefleyen proje, Stil İkonları Derneği tarafından organize edilen bir eylemle yarın Nişantaşı''nda protesto edilecek.
Tarih: 1 Nisan 2011 Kaynak: Radikal
Karcı: Depreme dikkat çekerimCHP aday adayı Karcı, yeni imar planlarında, oda başkanlığı döneminde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yaptıklarını çalışmaların dikkate alındığını söyledi.
Lüküs kamarada kimler oturur?İstanbul''da gün geçtikçe modern hayatın yeni trendi rezidanslarda yaşamayı tercih eden zenginlerin ve ünlülerin sayısı gün geçtikçe artıyor.
TOKİ''den evi yıkılan vatandaşa 16 milyon liraBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) evleri yıkılan 246 hak sahibine, toplam 16 milyon 247 bin liralık ödeme yaptı. Evleri yıkılan 217 aileye TOKİ''nin Çölgüzeli Konutları''ndan ev verilirken, henüz anlaşma imzalamayan ailelerle ilgili süreç devam ediyor.
Yine yeniden kaçak yapılaşmaTürkiye, yeni bir seçime doğru giderken eski sorunlarının çoğunu hala geride bırakamamış görünüyor. Bu sorunlardan birisi de kaçak yapılaşma. Özellikle her seçimden önce siyasilerin göz yumduğu bu durum, kentsel yaşamın sorunlarını daha da artırmanın yanında, bir deprem bölgesi olan Türkiye için afet riskini de artırıyor.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.