Haberler

1 Haziran 2006, Perşembe

Paulo Mendes da Rocha: “Dünya Artık Yapılan Hatalardan Ders Almak Zorunda”Paulo Mendes da Rocha: “Dünya Artık Yapılan Hatalardan Ders Almak Zorunda”Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği ARKIMEET Konferansları’nın 16.’sı, 31 Mayıs Çarşamba akşamı 2006 yılı Pritzker Ödülü’nün sahibi Paulo Mendes da Rocha’nın katılımı ile gerçekleşti. Siemens’in sponsorluğunda gerçekleşen konferansta, mimar, konuşmasına başlamadan önce sırasıyla, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Siemens Satış Direktörü Haluk Çelebioğlu ve Arkitera Mimarlık Merkezi Kurucularından Ömer Yılmaz, mimarlık ve gelecekte gerçekleşmesi planlanan yeni projeler hakkında bilgi verdiler. Haberin Devamı
Mortgage artık hayal mi olduMortgage artık hayal mi olduYetkililerin "1 Haziran''da başlar" diye umut verdiği sistem, yasa bir türlü çıkmayıp faizler de tırmanınca başka bahara kaldı....
Maliyet artışı inşaat sektörünü tehdit ediyorMaliyet artışı inşaat sektörünü tehdit ediyorİnşaat sektörü, son 3 yılda gösterdiği rekor büyümeyle ekonominin lokomotifi haline geldi. Geçtiğimiz sene 1,3 milyon konut satıldı.
Zerdüşt hacılar Bandırma’ya...Zerdüşt hacılar Bandırma’ya...Dünyada en erken tarihli ve tek örnek olan Zerdüşt tapınma merkezinin yer aldığı Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Ergili Köyü yakınlarındaki Hisartepe’de bulunan Daskyleion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları 26 Haziran’da başlıyor.
İstanbul Metrosu’nda ‘Sanayi İstasyonu’nun inşaatına başlanıyor...İstanbul Metrosu’nda ‘Sanayi İstasyonu’nun inşaatına başlanıyor...İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Mahallesi Metro İstasyonu inşaatı için yeni bir trafik düzenlemesi yaptı. Toplam 230 milyon dolara malolacak proje tamamlandığında, İstanbullular Darüşşafaka''ya kadar metro ile gidebilecek.
Pritzkerli mimar Rocha İstanbul’daPritzkerli mimar Rocha İstanbul’daBu yıl Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha’ya değer bulunan dünyanın en prestijli mimarlık ödülü Pritzker, bu akşam (30 Mayıs) Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenecek bir törenle ünlü mimara veriliyor.
Pritzker Mimarlık Ödülü Sahibini BulduPritzker Mimarlık Ödülü Sahibini BulduHyatt Vakfı tarafından 1979 yılından beri verilen, Dünya’nın en prestijli mimarlık ödülü olarak bilinen Pritzker Mimarlık Ödülü’nün bu seneki sahibi, Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha, ödül töreninin mekanıysa Dolmabahçe Sarayı’ydı.
Tören; 30 Mayıs Salı akşamı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vakıf başkanı Thomas Pritzker, vakıf üyeleri, jüri üyeleri, ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.
Anadolu''nun ortasında minik ParisAnadolu''nun ortasında minik ParisAydın''ın Sultanhisar ilçesi Atça beldesine gelenleri ''Şu anda Küçük Paris''tesiniz. Pasaport gerekmez'' levhası karşılıyor.
Türkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası A.Ş ülke genelinde başlattığı, yeni şube atağı ve eski şubelerinin renovasyonu kapsamında dış cephe konseptinde compact laminat giydirme cephe sistemi ve bu konuda tek ihtisas firması olan Meridyen Yapı ile anlaştı.
Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün Sahibi OlduBrezilyalı Paulo Mendes da Rocha 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün Sahibi OlduPaulo Mendes da Rocha, 2006 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazandı. Bu ödülü 1988 yılında alan ilk Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer’in ardından, 78 yaşındaki mimar Brezilya’dan ödülü alan ikinci mimar oldu. Mimari alanda dünyanın en prestijli ve önemli ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü resmi seremonisi 30 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak.
Thom Mayne’den “Red Robe, Varlık ve Deri” ÜzerineThom Mayne’den “Red Robe, Varlık ve Deri” Üzerine“Mimarlığın sınırları devasadır. Meslek hayatımın en başından bu yana mimarlığın beni en çok etkileyen yönü zenginliği, çeşitliliği ve sınırsız bilgisidir.” ARKIMEET’in 15. konuğu, Pritzker’in geçen seneki sahibi Thom Mayne, kendisini dinleyen 750 kişiye böyle seslenerek konuşmasına başladı. Pritzker Jürisi tarafından ödüle layık görüldüğünde değişime olan tutkusu ve isyankar tutumu vurgulanan Thom Mayne, konferansında işlerini ve Morphosis’in çalışma metodlarını biçimlendiren fikirleri İstanbullu mimarlara anlattı.
Mimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi, Türkiye’nin önemli mimarlarından Behruz Çinici’yi konuk ederek “Ülkemiz Mimarlığı, İbadet Yapıları, TBMM Cami ve Kentlerimizin Bu günkü Durumu” konulu söyleşi ile Denizlili mimarlarla buluşturdu.
RAF Ürün Dergisi Mayıs Sayısı ÇıktıRAF Ürün Dergisi Mayıs Sayısı ÇıktıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından iki ayda bir yayınlanan ve Türkiye’nin ilk ürün dergisi olma özelliği taşıyan RAF’ın Mayıs sayısının kapak tasarımını mimar Nevzat Sayın yaptı. “Rorschach” isimli kapak tasarımında 1920’li yıllarda İsveçli Psikiyatrist Hermann Rorschach tarafından geliştirilmiş olan karakter analiz testinden esinlenen Sayın, kapak tasarımının, günümüz mimarlığının bu testlerdeki gibi oldukça yoruma açık ve bağlamsız olarak sürdürülmesinin eleştirisi olduğunu söyledi.
İstanbul Bağlamında Kentsel Korumaya Güncel Yaklaşımlar Paneli“Nasıl Bir Koruma? İstanbul Bağlamında Kentsel Korumaya Güncel Yaklaşımlar” konulu panel 8 Haziran Perşembe günü 14:00 – 18:00 saatleri arasında MSGSÜ Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.
TOKİ büyük konut projelerini çimentoculara önceden haber verecekUzun süredir, çimento üreticilerini fiyatları aşırı artırmakla suçlayan müteahhitler, bu kez de maliyet farklarını geri alamadıkları için hükümetten şikayetçi olurken şimdi de demir fiyatlarındaki artış ve döviz bazında fiyat belirlemeleri üzerine demir-çelikçilere tepki yağdırıyor. Önlerine adeta, ''demir perde'' çekildiğini iddia eden inşaatçılar, konuyu çeşitli resmi merciler nezdinde de gündeme getirmeye başladı.
İstanbul''daki köprü ve viyadüklerin depreme karşı güçlendirme çalışmaları başladıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Japonya Hükümeti''nden temin edilen krediyle Japon IHI şirketi tarafından gerçekleştirilecek olan ''''İstanbul''daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi'''' kapsamındaki çalışmaların başlaması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Erdoğan, "Köprü ve viyadüklerin güçlendirilmesi çalışmasıyla bugün doğruyu yapmanın, felaketler yaşanmadan tedbir almanın gayreti içindeyiz" dedi.
Akdamar''da tarihi belgeYapılan kazılarda 6 odalı bir ruhban okuluna ulaşıldı. Akdamar''ın tarihine ışık tutacak kitabede, ruhban okulunun açılmasına katkıda bulunan 2. Abdülhamit''e methiyeler yazılı.
Gelibolu ormanlarına çok özel korumaGelibolu Yarımadası''ndaki ormanlar yangınlardan ''ışınsal sensör'' sistemiyle korunacak. ''Maket uçak'' ve ''mobil yangın istasyonu'' projeleri de ilk kez Çanakkale''de hayata geçirilecek. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, Gelibolu Yarımadası''na yönelik hazırlanan özel yangın gözetleme sistemi ''ışınsal sensör'' uygulamasının temmuz ayında devreye gireceğini açıkladı. Demirel, şu bilgileri verdi: "15 değişik noktaya ışınsal sensör yerleştirilecek. Isı ve ışık değişikliğine duyarlı bu optik okuyucular 10 kilometrelik alandaki ani ısı ve ışık değişimini merkezi bilgisayar sistemine alarm şeklinde bildirecek. Güneydoğu''da PKK''ya karşı kullanılan ''maket uçak'' ise alevin merkezine ulaşılıp, yangınla ilgili görüntüleri mobil istasyona gönderecek."
Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Kültür başkentine doğru(!)Geçen haftaki ''aynı başlık'' lı yazımızda; İstanbul''un 2010 yılı ''Avrupa Kültür Başkenti'' (AKB) seçilmesinde etkili olan ''Dört Elementin Kenti...'' temasını şöyle özetlemiştik.
Konut sektöründe ''soğuk duş''Özellikle inşaat demirinde geçen yıl normal seyrinde giden fiyatlar, son birkaç ayda yüzde 30''a yakın arttı. Buna çimentodaki fiyat artışları da eklenince daire başına 3-5 bin YTL arasında ek maliyet oluştu.
Emlak devleri Türkiye''den büyüyorABD''li emlak franchise kuruluşlarından olan Realty World Türkiye''ye ''''En Hızlı Büyüyen Bölge'''' ödülü ile birlikte Avrupa Realty World ofislerinin yapılandırılması sorumluluğunu verdi.
Alanyalı mimarların arazi satışı tepkisiKarayolları''nın mülkiyetinde bulunan 43 dönüm arazinin satılması için Ankara''da pazarlıklar yapıldığına yönelik çıkan haberlerin ardından Mimarlar Odası Alanya Temsilciliği Başkanı Burhan Taneri, sert açıklamalarda bulundu.
İnşaatı zor günler bekliyorAnkara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün , yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektöründeki canlılığı fırsat bilen üreticilerin malzeme fiyatlarını spekülatif olarak arttırdıklarını belirterek, inşaat sektörünü zor günlerin beklediğini söyledi. Bu arada Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''nda çimento sektörüyle ilgili toplantı yapıldı. Toplantıda, ''''çimento sanayicilerinin önümüzdeki 3-4 aylık dönemde daha çok iç pazara çimento verecekleri, üreticilerin çok mecbur olmadıkça yeni fiyat ayarlamalarına gitmeyecekleri'''' konusunda mutabık kalındı. Ancak bu hususların nasıl yerine getirileceği açıklanmadı.
Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Beyoğlu’nda devriâlemMimarlar ve öğretim görevlilerinden oluşan bir uzman grubu, İstanbul’un göz bebeği Beyoğlu’nun tarihini araştırdı.
İstanbul''da yeni ulaşım planıBozdoğan, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu hattı projesinin 2 ay içinde, Bakırköy-Beylikdüzü hattının Küçükçekmece''ye kadar olan 10 kilometrelik etabı projesinin 3 ay içinde, Yenikapı-Bakırköy metro hattı projesinin de 4 ay içinde tamamlanacağını açıkladı.
Büyükçekmece sahilinde kolibasilinden eser yokİstanbul''un sayfiye bölgesi Büyükçekmece Sahilleri''nin denize girilebilecek en huzurlu ve temiz yer olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Hasan Akgün, plajların ücretsiz olduğunu belirtiyor.
Ayasofya kilise olabilir iddiasıVakıflar Yasa Tasarısı’nın ele alındığı Adalet Bakanlığı Alt Komisyonu’nun ilk toplantısı Ayasofya tartışmalarına sahne oldu.
Fabrikalara ceza yağdıÇevre kirliliğine neden oldukları gerekçesiyle Kocaeli''nde 14 fabrikaya 58 bin 875 YTL para cezası kesildi. Vali Yardımcısı Celalettin Özdal, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin nisan ayında yaptıkları kontroller sonucu 14 fabrikaya 785 YTL ile 7 bin 850 YTL arasında değişen toplam 58 bin 875 YTL para cezasının uygulandığını ve iki fabrikanın da faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun 2005-2006 yılı kış sezonu kükürtdioksit konsantrasyonu verilerine göre, kükürtdioksit ortalamaları 2004-2005 kışına nazaran en çok artan il merkezleri sıralamasında yüzde 67 ile Konya birinci, yüzde 45 ile Kocaeli ikinci, yüzde 42 ile Amasya üçüncü olmuştu.
Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Ev umuduna çimento kazığıFırsatçı çimento kartelinin aşırı zamları konut sektörünü vurdu Dışarı 45 dolara satılan çimento, iç piyasada 120 YTL''ye çıktı.
Kentin Ana Damarlarına Neşterİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent ulaşımının en önemli arterlerinden biri olan Anadolu Caddesi’nde trafik akışını rahatlatacak düzenlemede yer alan 4 adet karayolu alt ve üst geçidi ile ilgili proje ihalesi yapıldığını açıkladı.
Realty World 5 ülkeyi Türkiye’ye emanet ettiABD’nin en büyük 5 gayrimenkul kuruluşundan biri olan Realty World, Avrupa’ya Türkiye üzerinden girecek. Son bir yılda gösterdiği performans nedeniyle Realty World Türkiye’ye ’En hızlı büyüyen bölge’ ödülü ile birlikte ’Avrupa Realty World ofislerinin yapılandırılması’ sorumluluğu da verildi.
Palmiye Adası’nın duvar malzemeleri İzmir’denDubai’de deniz doldurularak yapılan insan yapımı en büyük ada Palm Jumeriah’ın üzerindeki yapıların tüm duvar blok malzemelerinin, AKG Gazbeton firması tarafından karşılandığı belirtildi. Dubaili bir distribütörle anlaşma yaptıklarını söyleyen AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman, “Gazbetonun hafif bir yapı malzemesi olması sebebiyle yapay ada üzerinde kurulan yapılarda kullanılması daha avantajlı görüldü. 2 yılda 7 milyon dolarlık ürün sattık. Bizim için çok büyük bağlantı oldu. İç piyasada sıkıntı yaşamamak için İzmir’deki tesislerde %33’lük kapasite artırımına gittik. Palmiye projesi için yaptığımız çalışma Dubai’de iyi bir referans oldu. Dubai’deki diğer belediyelerde yürütülen projelere de mal göndermeye başladık” dedi.
Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
200 milyon dolara İstanbul’a değer katan yaşam anıtı kurdukEczacıbaşı ve İş GYO tarafından İstanbul Levent’te 200 milyon dolara yaptığı alışveriş ve yaşam alanı Kanyon, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Kanyon’un Eczacıbaşı’nın ve Türkiye’nin ilk ilaç tesisinin arazisine yapıldığını söyleyen Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Kanyon İstanbul’un yaşam anıtı olacak" dedi.
Tarihi Süreyya Sineması ''Kültür Merkezi'' oluyor1927 yılından bu yana Süreyya Sineması olarak hizmet veren tarihi bina, Kadıköy Belediyesi tarafından Kültür Merkezi''ne dönüştürülecek. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ''Adı Süreyya Paşa Kültür Merkezi olarak değişecek. Restorasyon çalışmaları için hazırlıklarımızı tamamladık. Anıtlar Kurulu''ndan geçen hafta onay aldık. Çalışmalara 1 Haziran''da (yarın) başlayacağız. Binayı aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. Çalışmalar yaklaşık 5 ay sürecek. 29 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Balosu''nu yaparak bu eşsiz binayı tekrar hizmete sokacağız. Sadece sinemasıyla değil, opera, balo ve sinema salonuyla tam bir sanat kompleksi olacak'' dedi.
Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
''Kanyon'' müşterilerini bekliyorEczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle Levent''te inşa edilen ''''Kanyon'''' alışveriş merkezi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın katılımıyla açıldı.
Pritzker ödülü Brezilyalı mimarınDünyanın en önemli mimarlık ödülü Pritzker''in bu yılki sahibi Brezilyalı mimar Paulo Mendez da Roha oldu.
Göztepe Parkı''na molozİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), cami yapma kararı aldığı Göztepe Parkı''na moloz yığmaya başladı. Kadıköy Belediyesi''ne ise konuyla ilgili bir bilgi verilmedi.
Bosch ve Siemens Çerkezköy''ü üs yaptıTürkiye beyaz eşya sektörünün yaklaşık dörtte birini elinde bulunduran BSH Ev Aletleri''nin CEO''su Norbert Klein, 2005 yılında şirket cirosunun yüzde 8 artarak 884 milyon euro ile rekor düzeye çıktığını belirterek, şirketin büyüme ivmesini artırarak sürdüreceğini kaydetti.
Planlar rafta gözler yargıdaAlsancak''la Turan arasında çok katlı yapılaşmaya kolaylık sağlayan imar düzeni mahkemelik oldu. İşlemler donduruldu, girişimler ertelendi
Erdoğan: ''Kanyon'' ilham vericiEczacıbaşı Holding ve İş GYO''nun 200 milyon dolarlık Kanyon''unun kapıları Başbakan Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, ''Kanyon mimarlarımız ve kent bilimcilerimize yeni yaklaşımlar kazandıracak'' dedi.
Filistinli köylüler ''yokistan''da yaşayacakİsrail''in Batı Şeria''da inşa ettiği ve ''apartheid duvarı'' denilen ''güvenlik bariyeri'', Kudüs''ün burnunun dibindeki bir Filistin köyünün sakinlerini açık hava hapishanesine tıktı.
Göztepe Parkı''nda yeşile moloz örtüİstanbul Büyükşehir Belediyesi cami yapmayı planladığı Göztepe Parkı''nı, bilirkişinin yeşil alan olup olmadığı yönünde rapor hazırlayacağı bir dönemde hafriyat alanına çevirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk: Bize bilgi verilmedi.
Konut kredisinde önce faizler yükseldi, şimdi vade düşüyorBankaların konut kredisine uygulanan faiz oranlarını artırmasının ardından, bu kez de uygulanan vadeler kısalmaya başladı. Fortis, en uzun dönemli kredinin vadesini 25 yıldan 7 yıla düşürdü.
AOÇ''ta yetki belediyeyeAtatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) bir bölümünün bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin kullanımına verilmesini ve tahsis edilecek alanın yüzde 5''lik bölümünde tesis kurulup belediye tarafından kiraya verilebilmesini öngören yasa teklifi, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu''nda kabul edildi. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz''un benimsenen teklifi AKP ile CHP''li milletvekilleri arasında laiklik ve vasiyet tartışmalarına yol açtı. CHP''li üyeler, Atatürk''ün vasiyetinin teklifle çiğneneceğini ve çiftliğin ortadan kaldırılacağını ileri sürerek, "Bu teklif belediyenin rant hırsı için hazırlanmıştır. AOÇ''a el konuluyor. 1 milyon 600 bin metrekarelik alanın üzerine kapalı tesis yapılmasının yolu açılıyor" dedi. AKP''lilerse Atatürk''ün AOÇ ile ilgili vasiyeti olmadığını, çiftliğin Hazine''ye ''hediye'' edildiğini savundu. AOÇ''un imar planının belediye tarafından yapılabilmesini de içeren teklifin kısa sürede Genel Kurul gündemine getirilmesi planlanıyor.
Tarih: 31 Mayıs 2006
Da Rocha: Dolmabahçe çok müthişDünyanın en prestijli mimarlık ödülü sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü, Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha''ya, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenen törenle verildi.
Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması SonuçlandıGeçtiğimiz Şubat ayında açılan, jüri üyeliğini Aykut Karaman, Neslihan Dostoğlu, Feride Önal, Bünyamin Derman, Belemir Güzer’in yaptığı Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması 30 Mayıs 2006 Salı günü sonuçlandı.
Tasarımını Tabanlıoğlu - Jerde- Arup Ortaklığının Gerçekleştirdiği Kanyon Alışveriş Merkezi AçılıyorBeşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanyon Projesi Tabanlıoğlu, Jerde ve Arup firmalarının imzasını taşıyor. Eczacıbaşı Topluluğu -İş GYO ortaklığıyla, konut, alışveriş ve iş merkezi olarak, 200 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Levent Kanyon, 30 Mayıs 2006 tarihinde açılacak.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.