Haberler

1 Mayıs 2008, Perşembe

XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi'nin AçıklamasıXI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi'nin Açıklaması"1988 yılından beri 11 dönemdir gerçekleştirilen, Türkiye’nin gelenekselleşen az sayıdaki mimarlık sergi ve ödül programlarından biri olması ve güncel mimarlık üretimini yansıtmayı amaçlayan “sergi”nin her zaman “ödül”den öncelikli tutulması konularının, Oda’nın benimsediği ilkeler açısından yeniden vurgulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü, bir süredir, sergiye katılım şartlarında açıkça ifade edilmiş gerekliliklerin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Seçici Kurul değerlendirmesine sunulamayan eserler konusunda spekülatif bilgiler / bilgilendirmeler kamuoyunda yer bulmaktadır..." Haberin Devamı
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım sektörünün önemli ve prestijli organizasyonlarından Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, 25 Nisan 2008 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
"Tasarımın Üç Hali""Tasarımın Üç Hali"İstanbul Modern Sinema’da, 2 Mayıs - 1 Haziran 2008 tarihleri arasında Tasarım Kentleri sergisine paralel olarak "Tasarımın Üç Hali" başlığıyla, grafik, mimari ve animasyon tasarımını konu edinen filmler, ücretsiz olarak gösterime sunulacak.
"İnşaat Sektörünü Zan Altında Bırakacak Açıklamaları Yadırgıyoruz""İnşaat Sektörünü Zan Altında Bırakacak Açıklamaları Yadırgıyoruz"İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan "Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması ve fırsatçı olarak nitelenmesi ya da gösterilmek istenmesi büyük bir haksızlıktır" dedi.
Maltepe'deki Teknosa deposu 1.000 konutluk proje olacakMaltepe'deki Teknosa deposu 1.000 konutluk proje olacakSabancı Holding şirketlerinden Eksa'nın Maltepe Cevizli'deki 56 dönümlük arsasına Yapı Merkezi tarafından bin konut inşa edilecek. Daire fiyatları henüz belirlenmedi.
İstanbul’da 1 Mayıs önlemleriİstanbul’da 1 Mayıs önlemleriİstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs nedeniyle kentte alınan güvenlik önlemlerini açıkladı. Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane’de 66 okul tatil edildi, ulaşımda da düzenlemelere gidildi.
Brian Dyches'la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıBrian Dyches'la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıEczacıbaşı VitrA, perakende tasarımcısı Brian Dyches’ı, 29 Nisan Salı günü düzenlediği özel bir etkinlikte mimarlarla buluşturdu.
Has - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıHas - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıTC Emekli Sandığı’nın 2006’da özelleştirme kapsamında sattığı Büyük Efes Oteli, Has - nbbj’in yenileme projesi sonrası “Swissotel Grand Efes İzmir” adıyla hizmete açıldı.
Formula 1 pistine önce kiracılar çıktıFormula 1 pistine önce kiracılar çıktıFormula 1'in İstanbul ayağının 'kongre ayı' olarak nitelendirilen mayıs ayına alınması otelleri doldurdu. Otellerde yer bulamayan turistlerin bulduğu çözüm ise Akfırat'ta ev veya villa kiralamak oldu.
TBMM, Eğirdir’deki kaçak yapıları sorduTBMM, Eğirdir’deki kaçak yapıları sorduTBMM Dilekçe Komisyonu tarafından Isparta Valiliği ile Eğirdir ve Barla belediyelerine birer yazı gönderildi ve Eğirdir Gölü civarında tespit edilen kaçak yapıların niçin yıkılmadığı konusunda İçişleri Bakanlığı’na yazılı açıklama yapılmasını istedi.
Ataşehir'in batısı şahlandı değeri 4 yılda 3'e katlandıAtaşehir'in batısı şahlandı değeri 4 yılda 3'e katlandıEmlak Konut'un hasılat paylaşımı modeli ile 4 yıl önce Ataşehir'de ihaleye çıktığı arsalarda 3 büyük proje yükseldi: KentPlus, My World ve Uphill Court O tarihte en pahalı metrekare fiyatı bin 477 YTL oldu.
'Aliağa'da makyaj değil iş yapıyoruz''Aliağa'da makyaj değil iş yapıyoruz'İzmir'in Aliağa ilçesinde İstiklal Caddesi ile Hükümet Caddesinin yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam ediyor.
AKG Gazbeton Hedef BüyüttüAKG Gazbeton Hedef BüyüttüHer geçen gün biraz daha büyüyen gazbeton sektöründe faaliyet gösteren AKG Gazbeton, Yapı İstanbul 2008’de sektörün karşısına yeniliklerle çıkıyor.
Uzanlar’ın yalısını Sabah’ın ortağı Katar Emiri istiyorUzanlar’ın yalısını Sabah’ın ortağı Katar Emiri istiyorUzanlar’ın İmar Bankası borcundan dolayı el konulduktan sonra iki kez satışa çıkarılan ancak alıcı bulamayan Yeniköy’deki 95 yıllık Ahmet Afif Paşa Yalısı, İstanbul Boğazı’nda uygun bir yer arayan Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife El-Tani’nin oluyor.
Su deposunu rulo yaptı, çantaya koyduSu deposunu rulo yaptı, çantaya koyduİşadamı Kamil Çambol küresel ısınma gündeme oturunca katlanabilen su deposu üretmeye başladı. Çantada taşınan ve büyük rağbet gören depolar 300 tona kadar çıkıyor.
"Marmara'nın Altı Fokur Fokur""Marmara'nın Altı Fokur Fokur"İstanbul’u tehdit eden Marmara Fayı’nı inceleyen Prof. Dr. Naci Görür, “Fay ürkütücü. Marmara’nın altı kaynıyor. Bu hali tıpkı 1999 Gölcük depreminden önce Körfez’deki fayın belirtilerine benziyor” dedi.
Mimarlık ve Tasarım Dünyasını Nerelerden Takip Ediyoruz?Mimarlık ve Tasarım Dünyasını Nerelerden Takip Ediyoruz?Günümüzde, kişisel ya da kurumsal pek çok blog yayınlanıyor. Bazıları gerçekten çıkış amacına uygun olarak bir günlük mantığında hazırlanırken bazıları ise kolay bir web sitesi hazırlama yöntemi olması sebebiyle kullanılabiliyor. Kelime anlamı ise İngilizce’deki "web" ve "log" kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış hali. Tarihçesine bakarsak 1999 yılından Blogger’ın bu hizmeti vermesiyle hayatımıza giriyor, sonrasından 2003 yılından Google’ın satın almasıyla giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde Blogger dışında Wordpres, Yahoo 360 gibi blog yazılımları da bulunuyor.
Danıştay’a selam inşaata devam!Danıştay’a selam inşaata devam!Milliyet’in ortaya çıkardığı ‘Four Seasons’ inşaatıyla ilgili olarak Danıştay’ın verdiği karar etkisini gösteremedi. Karara rağmen bölgedeki hummalı çalışma sürüyor.
Fatih Belediyesi’nde Hızlı Hizmet Sunumuna Yönelik Bilişim Faaliyetleri Hızla SürdürülüyorFatih Belediyesi’nde Hızlı Hizmet Sunumuna Yönelik Bilişim Faaliyetleri Hızla SürdürülüyorFatih ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu kez farklı ve başarısı başbakan tarafından ödüllendirilmiş bir hizmet projesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin konuğuydu.
Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik YıllarıSedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları20. yüzyıl Türk mimarisinin önemli ustalarından Sedad Hakkı Eldem, doğumunun 100., ölümünün 20. yılında, 2 sergi ve 2 kitap aracılığıyla Osmanlı Bankası Müzesi’nde (OBM), anılıyor. 30 Nisan - 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilenen “Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları” başlıklı ilk sergi, ünlü mimarın yaşamının ilk 24 yılına odaklanıyor.
Efes, 150 milyon dolara Swissotel Grand olduEfes, 150 milyon dolara Swissotel Grand olduİzmir'in merkezinde yıllardır boş duran ve Tahincioğlu Holding ile işadamı Murat Vargı tarafından satın alınan Efes Oteli, 150 milyon dolara yenilendi.
BETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı SunuyorBETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı SunuyorBetonla üretilmiş özgün örnekler ile her sayısında konuk editörlerin ele aldığı temalarla mimarlık pratiğine ve kuramına yeni okumaların sunulduğu BETONART dergisinin İlkbahar sayısı çıktı!
Ulaşılması Zor StandartlarUlaşılması Zor Standartlar“Binaların ve diğer konstrüksiyonların güvenli kabul edilebilmesi için sahip olması gereken minimum özellikleri içeren bir kurallar dizisi” olaran tanımlanan bina yapım kuralları, dünyadaki niteliği açısından değerlendirildiğinde Türkiye için pek tanıdık bir kavram değil. Dünyada ise birçok ülkede “building regulations” veya “building codes” adı altındaki inşaat kuralları, mimarları -özellikle de kendi ülkeleri dışında projeleri olan mimarlık ofislerini- oldukça zorluyor.
Başak’tan; Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Cephesine KeraTwin İmzasıBaşak’tan; Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Cephesine KeraTwin İmzasıTüm Dünya’da insanlar ve kurumlar çevre bilinci ve sürdürülebilirlik anlamında üzerlerine düşen görevlerin de bilinciyle hareket ediyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Dokuz Eylül Üniversitesi XI. Mimarlık Fakültesi HaftasıDokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından, bu yıl 11. si düzenlenen “Mimarlık Fakültesi Haftası” 29 Nisan - 02 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
Blue’ Safe Mavi Kale İstanbul Yapı 2008 Fuarı’ndaBu sene de Beylikdüzü Tüyap’da gerçekleşen İstanbul Yapı 2008 Fuarı’nda Blue’ Safe Mavi Kale, “Liderden Mantolama Dersleri” temalı standıyla doğru mantolamanın uygulamasını ve detaylarını ziyaretçilere anlatıyor.
Four Seasons, Ek Otel için "Karar" Sürecini BekliyorAstay İnşaat Üst Yöneticisi (CEO) Atilla Öztürk, Danıştay 6. Dairesinin İstanbul'daki Four Seasons Oteli bahçesinde ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan plan tadilatı için "yürütmenin durdurulması" kararının bir ara karar olduğunu belirterek, bunun davanın nihai kararı hükmünde anlaşılmaması gerektiğini söyledi.
Büyükşehir ile Osmangazi Belediyesi tarihi canlandırma yarışındaHer fırsatta Bursa'nın tarihi bir kent olduğunu söylüyor ve savunuyoruz. Üstelik bununla da gururlanıyoruz. Fakat... Bursa'da cami ve türbeler dışında tarihin izine rastlanmıyor.
Küresel ısınmanın telafisi mucizelere bağlıKüresel ısınmanın, en az 10 yıl serin kalması beklenen okyanuslar tarafından telafi edilebileceği bildirildi. Araştırmayı yapan Almanya'nın Hamburg kentindeki Max Planck Enstitüsü ile Kiel kentindeki Leibniz Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden araştırmacılar, Kuzey Atlantik'in serinlediğini, Pasifik Okyanusu'nun tropikal sıcaklığını koruduğunu ve deniz akıntılarının dolaşımının zayıfladığını ve kuzey yarımküreye daha az sıcaklık getirdiğini bildirdiler. Araştırmacılar, 10 yıl boyunca sürmesi beklenen bu sürecin, gelecek 10 yılda gezegen sıcaklığında artış olmayacağını düşündürdüğünü kaydettiler. Bu sürecin, geçici olarak, Avrupa, Amerika ve Kuzey Afrika'da, kasırgaların büyümesine, aşırı sıcaklıklara ve kötü hava koşullarına karşı koyacağının düşünüldüğü belirtildi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Çin'de dünyanın en uzun deniz köprüsü açıldıÇin'in finans ve ticaret merkezi Şanghay'ı sanayi ve liman şehri Ningbo'ya bağlayan 36 kilometre uzunluğundaki köprü 11.8 milyar yüene (1.7 milyar ABD Doları) mal oldu. Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, böylece iki şehir arasındaki ulaşım süresi 4 saatten iki buçuk saate indi. 32 kilometresi deniz üstünde bulunan ve Hangcou körfezini geçen köprünün yapımına Kasım 2003'te başlanmıştı. Dünyanın dördüncü büyük ekonomisi durumundaki Çin'in ekonomik büyümesinde Yangzte Nehri Deltası'nın büyük payı bulunuyor. Şanghay şehriyle Zhejiang ve Jiangsu eyaletlerini kapsayan yaklaşık 100 bin kilometrekarelik bölgede 72.4 milyon kişi yaşıyor.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
AKP tarihi yok ediyorİstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin ardından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (KTVKK) üzerinde baskısını arttıran AKP, KTVKK’leri saf dışı bırakmak için kurduğu yenileme kurulu ile tartışmalı projeleri hayata geçiriyor.
Kayıp yılda projelere dikkatTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu , dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin sektöre etkilerini değerlendirdi.
Kütüphane yerine otoparkKP'li Sıvas Belediyesi'nin, ildeki tek halk kütüphanesi olan Sıvas Halk Kütüphanesi'ni yıkarak yerine otopark yapmak istediği öğrenildi.
'Kaçak yapının verisi yok'Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar 'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de "kaçak yapı stokunun kayıtlı olduğu bir veri sistemi" ve "DASK poliçe düzenlerken bunu kontrol edebileceği ya da başvurabileceği bir merci" bulunmuyor.
Vahşi ormancıSorgun’dan golf sahası açmak için 200 bin ağaç kesileceği haberi geliyor... Ege’de, Akdeniz’de maden arama bahanesiyle ağaç katliamı sürüyor.
Ticari gayrimenkulde yeni hedef AnadoluUzmanlık alanları ticari gayrimenkul olan Alman bankaları Euro Hypo Bank ve Aareal Bank’ın Türkiye yetkilileri, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaşan alışveriş merkezi ve otel yatırımlarının, nüfusu 1 milyonun üstündeki Anadolu şehirlerine kaydığını belirttiler.
Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği tarafından Büyükşehir Belediyesi'ne ödülMarmara ve Boğazları Belediyeler Birliği tarafından, Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması “İyi yönetişim” alanında İBB’nin ‘Toplantı Takip Sistemi ve Performans Yönetim Sistemi’ adlı projesine verilen jüri özel ödülü Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a takdim edildi.
İnşaat malzemecileri: Fırsatçı değilizİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sektörlerini zan altında bırakacak açıklamaları yadırgadıklarını bildirdi. Turan, ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması ve fırsatçı olarak nitelenmesi ya da gösterilmek istenmesinin büyük bir haksızlık olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Dünya ekonomisi, zor bir süreçten geçiyor. Arz talep dengesizliği, fiyat dalgalanması yaratıyor. İnşaat maliyetinde etkisi olan inşaat malzemelerinin toplam maliyete etkisi de dikkate alınmalı. Kamu inşaat ihalelerinde sağlıklı bir maliyet analizi yapılamamasının yanı sıra müteahhitlerle uzun vadeli kontrat yapılmasının veya çeşitli nedenlerle hesabını iyi yapmamış müteahhitlerin zor duruma düşmesinin sorumlusu inşaat malzemeleri üreticileri değildir.”
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir’de “Sertifikalı Otoparkçı” dönemi!...İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otopark şirketi İSPARK, İSMEK ile işbirliği içinde otoparkçılığı mesleğe dönüştürüyor.
Mahkeme kararına rağmen inşaata devamBizans Sarayı üzerindeki Four Seasons Otel’in ek bina inşaatı, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen sürüyor. Yetkililer, ‘Mühürleme hazırlığı birkaç gün sürecek’ dedi.
Gerilla Bahçıvanlar işbaşındaKendilerine “Gerilla Bahçıvanlar” adını veren bir grup eylemci, geceleri bakımsız bahçelere girip çiçek ve tohumlar ekip bölgeyi güzelleştirdikten sonra kaçıyor! Eylemlerini gece, gizli bir şekilde yapıyorlar. Tohum bombaları, organik silahlar ve tırmıklarla silahlanmış durumdalar. Taktikleri anarşist, eğilimleri devrimci... Hedefleriyse sadece güzelleştirmek. İngiltere’de kendilerine “Gerilla Bahçıvanlar” adını takan bir grup, tüm dünya çapında taraftar ve eylemci topluyor. Kentlerdeki bakımsız bahçeleri güzelleştirmek için faaliyet gösteren “Gerilla Bahçıvanlar”, gözlerine kestirdikleri bahçeye geceleri operasyon düzenleyerek, ortamı tanınmayacak derecede güzelleştiriyorlar! “ÖRGÜTÜN generali” diye tanımlanan 30 yaşındaki Richard Reynolds’ın internet sitesinde dünyanın dört bir yanından kayıtlı binlerce “gerilla” var. “guerillagardening.org” adresli internet sitesinde, “Gerilla Bahçıvanlar”ın dünya çapındaki eylemlerine ilişkin fotoğraflar da yer alıyor. Fotoğraflar arasında bahçelerin “eski ve yeni” halleri de var. Reynolds, “Gerilla Bahçıvanlık” isimli hareketinin el kitabında eylemlerini “başkasının toprağını yasadışı şekilde işlemek” diye tanımlıyor.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
İnciraltı’nda “klasik” tartışma yine başladıİzmir 2. İdare Mahkemesi’nin, İnciraltı’nın, Nazım İmar Planı’nda ‘tarım alanı’ olarak belirlenmesi kararını iptal etmesinin ardından, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Ziraat Odası başkanlarından, bölgeye ilişkin farklı açıklamalar geldi.
Karşıyaka Çarşısı elden geçiriliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, her gün ortalama 50 bin kişinin gezdiği Karşıyaka Çarşısı’nı yeniliyor. Büyükşehir’e, Karşıyaka Belediyesi de destek veriyor. Çarşının ara sokaklarındaki kırılan ve eskiyen parkeleri değiştiriyor. Başkan Cevat Durak, kendi şantiyelerinde ürettikleri taşları kullandıklarını söyledi. Durak, “Gelen şikayetler üzerine çalışma başlattık. Çarşıya bambaşka bir çehre kazandıracağız” dedi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
2 bin şirket trend satın almak için bu şirketin kapısında!Sizlere 2010 yılına damgasını vuracak, telefondan, mobilyaya, kıyafetten, yeme içme kültürüne kadar her şeyi etkileyecek trendlerden söz edeceğim.
Kırılma noktasıG.Saray, "Türkiye'de rakipsiz" denilen F.Bahçe'nin önünde şampiyon olursa sadece psikolojik üstünlük yakalamayacak. En çok 1.5 yıl sonra tamamlanacak Seyrantepe projesiyle ekonomik farkı da kapatacak.
Four Seasons’ta yürütme durduDanıştay 6’ncı Dairesi, Four Seasons Oteli bahçesinde ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan plan tadilatı için yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden, kararla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Plan tadilatı ile 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Tarihi Yarımada koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planlarında ’arkeolojik park ve sergi alanı’ gösterilmiş olan alan (eski Sultanahmet Cezaevi’nin, yeni Four Seasons Oteli’nin bulunduğu ada), ’Arkeolojik park, turizm ve kültür alanı’na dönüştürülmüştü. Bu plan tadilatının iptali talebiyle açmış olduğumuz davada, Danıştay 6. Dairesi, ’anılan parseller üzerindeki eski Sultanahmet Cezaevi ve Tevkifevi yeni Four Seasons Oteli bahçesindeki arkeolojik park ve kazı alanına ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan ve toprak altındaki Roma-Bizans-Osmanlı kültür mirasını yok sayan, ulusal-uluslararası koruma hukukuyla bağdaşmayan ve kamu yararı kavramıyla örtüşmeyen söz konusu kullanım kararı ile bu kullanımı detaylandıran plan notlarında hukuka uyarlık görülmemiştir’ diyerek, söz konusu plan tadilatı için ’yürütmenin durdurulması’ kararı almıştır."
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Rüzgardan iki Atatürk Barajı enerji üretmek için izin bekliyoruzAlman Epuron firması ile Ataseven Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir, İzmir ve Manisa çevresinde 10 rüzgár enerji santralı kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) izin bekliyor.
İstanbul dünyada, sanayi bölgeleri kirası en çok artan ikinci kent olduİstanbul, uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan Industrial Space Across The World 2008 (Dünya Endüstri Alanları Karşılaştırılması 2008) raporunda, en yüksek kira artışı olan kentler arasında ikinci sırada yer aldı.
2008 yılında inşaat sektörüRekabete dayalı bir İhale Kanunu'nun firmaların kendilerini geliştirmeleri için büyük önemi var. İnşaat sektörü olarak geride bıraktığımız 2007 yılında büyük beklentiler içinde olmadığımızı sene başında bildirmiştik.
Indesit: Daralmaya rağmen Türkiye’ye 60 milyon Euro yatırdıkIndesit Tedarik Zinciri Direktörü Marco Marini beyaz eşyadaki daralmaya rağmen, Türkiye’de 60 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını söyledi.
THBB: Hazır beton üretimi 2007 yılında yüzde 5.13 arttıHazır beton üretimi 2007 yılında yüzde 5,13 artış gösterdi. Düzenlenen basın toplantısına Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Onur da katıldı.
Karamürsel ek vapur iskelesi tamamlandıKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karamürsel'de yaptırılan ek vapur iskelesinin yapım çalışmaları tamamlandı. Mevcut vapur iskelesinin yetersiz olması ve ağır tonajlı gemilerin yanaşamaması nedeniyle yaptırılan ek vapur iskelesi geçici kabul aşamasına geldi. Yeni iskelenin hayata geçmesi Karamürsel'deki deniz ulaşımı büyük oranda canlanacak. Ek vapur iskelesi için yapımcı firma 19 Aralık tarihinde inşaat çalışmalarına başladı. Yeni iskeledeki inşaat çalışmaları boyunca deniz ulaşımı eski iskele üzerinden kesintiye uğramadan devam ettirildi. Karamürsel'deki ulaşım sorununa uzun vadeli çözüm getirecek olan 55 metre uzunluğundaki ek iskele binası 335 bin YTL'ye mal oldu.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Davut Şahin
Onduline'ın doğal çatısı fuarda görücüye çıktıOnduline Avrasya, Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'nde başlayan Yapı Fuarı'nda arduaz taşından yaptığı yeni ürününü tanıtıyor. Plakalar halinde monte edilen Arduaz taşının doğal olması, sert yüzeyi, renk stabilitesi ve kolay işlenmesi çatı malzemelerinde avantaj sunuyor. Arduazın çatılarda yeni bir dönemi başlatacağını söyleyen Onduline Avrasya Genel Müdürü Burhan Karahan, Türkiye'de çatılarda kullanılan malzemelerin genelde fabrikasyon olduğunu belirterek, Arduaz taşının önümüzdeki aylarda çatılarda kullanılmaya başlanacağını belirtti. Doğal bir taş olan arduazın çatıda kullanılmasının maliyetli olduğunu kaydeden Karahan "Onduline Avrasya olarak bu ürünü pahalı olmaktan nasıl çıkaracağımızın yollarını aradık ve arduaz kaplamayı ekonomik hale getirerek Türkiye pazarına sunuyoruz" dedi. Öncelikle birkaç kamu binasının ve tarihi binaların çatısını deneme amaçlı yapacaklarını belirten Karahan, taşın ticari hale gelmesinin yılın ikinci yarısını bulacağını dile getirdi. Karahan, ilk etapta gri renkte olanların, açık renk ve yeşile kaçan arduaz taşlarının ise daha sonra kullanılmaya başlanacağını söyledi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
TÇMB, Çimento Yapı Meslek Lisesi kuruyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 50'nci kuruluş yılı kapsamında, Türkiye'nin ilk çimento yapı meslek lisesinin temellerini attı. Küçükbakkalköy'de inşa edilecek TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi, 2009-2010 öğretim yılında faaliyete geçecek. 12 bin metrekare üzerine kurulacak Çimento Yapı Meslek Lisesi'nin, yaklaşık 8 milyon YTL'ye mal olacağı belirtilirken, 4 yıllık olacak okulun, sektördeki kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi. 510 öğrenci kapasitesi bulunacak okulda 17 sınıf, çimento ve beton uygulama atölyelerinin de dahil olduğu 10 atölye, kütüphane, 400 kişilik konferans salonu, kapalı spor salonu, yemekhane ve kantin yer alacak.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Katarlı firmalar, gayrimenkul ve mücevher satışı için geliyorBeş Katarlı şirket İstanbul'un yanı sıra Bodrum ve Antalya'da yapacakları ön araştırmanın ardından bu üç merkezde turistik tesis, otel ve ticari gayrimenkul yatırımı yapacak.
Rüzgâr santralları ihale modelini özel sektör beğenmediElektrik Piyasası Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarının alt komisyondaki görüşmeleri tartışmalı başladı.
Mısır ve Hindistan çimento ihracatını durdurdu Türkiye'nin eli güçlendiMısır ve Hindistan'ın iç piyasadaki talepleri arttığı için çimento ihracatını durdurması Türkiye'nin uluslararası piyasada elini güçlendirdi.
Ortaköy sahili imar yağmasına hazırlanıyor"Bizler Ortaköy’de yanan/yakılan Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nda okumuş olanların oluşturduğu ’Ortaköy Platformu’ mensuplarıyız... Yani Ortaköy halkıyız...
Afrika rayları değişebilirTCDD yönetimi, Kütahya'da 10 kişinin öldüğü tren kazasına neden olan bozuk rayların değiştirilebileceğini açıkladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 1989'da Güney Afrika'dan ithal edilen teknik açıdan 'bozuk' rayların Eskişehir-Afyon ve Eskişehir-Balıkesir ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 500 kilometrelik bir hatta döşendiğini, bu hattaki rayların değiştirilebileceğini söyledi. Karaman, "Raylarda çatlak oluşursa hemen kırılıyor. Çatlağın olmaması lazım. Çatlak olursa değiştiriyoruz. Bir kısmının da yenilenmesi yönünde karar aldık" ifadesini kullandı.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hamdi Ateş
Görsel yönetimi bilen markalar ayakta kalırPerakende sektöründe görsel yönetim ve yaratıcılığın önemine dikkat çeken "Perakende Tasarımında Yaratıcılık Konferansı" İstanbul'da yapıldı.
Antalya, Expo 2018'e aday olsun önerisiAK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya'nın Expo 2018'e ev sahipliği yapması için aday gösterilmesini önerdi. World Expo'ların, 160 yıldan bu yana olimpiyat oyunları gibi düzenlendiği şehirlere çok büyük prestij ve tanıtım imkanı sunan devlet organizasyonları olduğunu kaydeden Badak, Antalya'nın böyle bir organizasyona ev sahipliği yapabileceğini belirtti.
Ankara’nın gazı mahkemelikTMMOB Makina Mühendisleri Odası, Global-Energaz konsorsiyumunun kazandığı Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesinin iptali için Danıştay’a dava açtı.
Son arazi AKP’li Kiler’eİstanbul Mecidiyeköy'de, Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki eski TEKEL Likör Fabrikası arazisi de, tek katılımcılı ihalede, AKP Hükümeti'nin 23. Dönem Milletvekili Vahit Kiler'in Kiler GYO şirketine satıldı.
Türkiye KuraklaşıyorTürkiye’de kuraklık tehlikesi konusundaki yazılarınızı yakından takip etmeye çalışıyoruz. Epey zaman önce yapmış olduğunuz bir panel vardı “Kuraklık Kıranı” diye...
Toplu konutta 2. etaba onayKepez Belediyesi’nin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile Gazi Mahallesi’nde başlattığı bin 400 konutluk toplu konut projesinin, halka satışı yapılacak 2. kısmındaki konutların yapımı başlıyor.
Kongre Turizmine Bakanlıktan DestekToplantı, kongre ve konferans etkinlikleriyle bir turizm çeşidi olarak karşımıza gelen ‘kongre turizmi’nin dünyada önemi gün geçtikçe artıyor.
Kamulaştırma kararına onay!Danıştay 6. Dairesi, Efemçukuru’nda TÜPRAG Altın Şirketi lehine yapılan kamulaştırmayı hukuka ve kamu yararına uygun buldu.
Öneri plan hazırlanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi; İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin, Nazım İmar Planı'nda İnciraltı'nı tarım alanı olarak belirleyen kararını iptal etmesinin ardından, Danıştay'a yaptığı itirazla birlikte bölge için yeni bir plan hazırlıklarına başladı. Belediye, hazırlayacağı bu planı, 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm bölgesi ilan edilen alanla ilgili yargı tarafından imar düzenlemesi yapabilecek tek kurum olarak belirlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı'na "öneri plan" olarak sunacak.
Ankara Belediyesi’nin kavşak yapımı durdurulduAnkara 16. İdare Mahkemesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kolej köprülü kavşak’ yapımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi.
Sığınak kent turizme açılıyorLaos devrimci liderlerin, Vietnam Savaşı sırasında 10 yıla yakın süre Amerikan bombalarından saklandığı gizli bir mağara kenti, 30 yıldan uzun zaman sonra turizme açıyor. Birbiriyle bağlantılı yaklaşık 500 mağaradan oluşan bu ağ, sadece sığınak değil dükkânları, okulları, matbaası, hastanesi de olan 23 bin nüfuslu bir şehirdi. Çocukluğu bu mağaralarda geçen ve şimdi de bir pansiyon işleten Siphanh Vandouayang'a göre burası modern Laos'un doğduğu yer. 90'lara kadar yabancılara kapalı olan Laos'ta mağaraların bulunduğu bölgenin Kamboçya'nın ölüm tarlaları ya da Güney Vietnam'ın Cu Chi tünelleri gibi savaş temalı turizm merkezine dönüştürülmesini Vandouayang gibi pek çok kişi bekliyor. Bölgenin en fakir köyündeki insanlar kurulacak turistik tesis sayesinde para kazanmayı umuyor. Şu ana dek komünist liderlerin ev olarak kullandığı, içinde komünizm broşürleri ve Lenin büstleri bulunan yedi mağara açıldı.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
30 metrelik yolBursa'nın kent içinde yeni yollara ihtiyacı var. Artan araç sayısına paralel yollarımız ne yazık ki büyümüyor. Kent içinde, özellikle de çarşı civarına özel araçla ulaşım son derece sıkıntılı.
TMSF'den 71 taşınmaz için ihaleTMSF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, muhammen bedelleri toplamı 19 milyon 734 bin 405 YTL olan 71 taşınmaz için 9 Mayıs 2008 Cuma gününe kadar teklif alınacak. 3 milyon 525 bin YTL bedelli İstanbul Yenibosna'da bulunan fabrika arsası ile Ankara Çankaya'daki 2 milyon 270 bin YTL muhammen bedelli oto yıkama tesisi teklif alınacak önemli gayrimenkuller arasında bulunurken, 1 milyon 730 bin YTL'lik İstanbul Üsküdar'daki dubleks villa, 1 milyon 228 bin YTL değerli Kayseri'deki kafeterya ve Denizli'de yer alan 1 milyon YTL muhammen bedele sahip arsa da satışa sunulacak taşınmazlar arasında yer alıyor. İlgili teklifler, muhammen bedelin altında olmamak şartıyla 9 Mayıs Cuma günü mesai saati bitimine kadar verilebilecek. Bu sürenin bitiminde, bir taşınmaza bir alıcı tarafından teklif verilmişse, onayın ardından teklif sahibine satış yapılacak. Bir gayrimenkule birden fazla alıcının teklif vermesi halinde ise kendilerine daha sonra bildirilecek olan tarih ve saatte katılımcılar arasında İstanbul'da açık artırma düzenlenecek.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
İETT'ye göre yolsuzluk yok, hatta kâr bile edilmişİçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yaklaşık 100 milyon avroluk (yaklaşık 200 milyon YTL) usulsüz işlem saptayıp, hakkında suç duyurusunda bulunduğu İETT Genel Müdürlüğü, açıklama yaparak kendisini savundu.
Göltürkbükü’nde iskele yıkımı durdurulduBodrum’un Göltürkbükü beldesinde iskelelerin yıkılarak sahilin düzenlenmesini öngören ‘Kentsel Tasarım Projesi’, Bodrum Kaymakamlığı’nca durduruldu. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, kıyıda düzenleme yapılabilmesi için öncelikle kıyı revizyon imar planının hazırlanması ve planın ilgili kurumlarca onaylanması gerektiğini söyledi. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kaynar, ‘Kentsel Tasarım Projesi’nin onaylanmasının ardından, sahilde bulunan iskelelerin tamamının Ağustos ayının sonuna kadar yıkılacağını söyledi.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Sakarya yeni bir terminale kavuşacakSakarya Büyükşehir Belediyesi'nin yaptıracağı yeni otobüs terminali için İller Bankası'ndan 20 milyon YTL'lik kredi temin edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na ait eski Mısır Araştırmaları Merkezi'nin bulunduğu 80 dönümlük alana inşa edilecek yeni terminal için mayıs ayının ilk haftasında ihale sürecini başlatacaklarını açıkladı.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
İzmir’de metro kazı çalışmaları sürüyorİzmir’de Üçyol-Üçkuyular arasında yapılan metro kazı çalışmalarında, Göztepe İstasyonu için iki yönden yapılan tünel kazısı birleşti. Kazılarda İlahiyat Kavşağı şaftı ve Özdemir Sabancı Parkı şaftından karşılıklı kazılan istasyon tünelleri, Göztepe İstasyonu’nda buluştu. Metro çalışmalarının yüzde 72’lik bölümü tamamlandı. Sekiz noktada açılan şaftlar ile Hatay Renkli Durağı ve Askeri Hastane önünde açılan havalandırma şaftlarında çalışmaların da planlandığı gibi sürdüğü kaydedildi.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Meydan korkusu...Agorafobi, psikolojik bir vaka... Parktan bahçeden, çarşıdan pazardan, kalabalık ya da tenha meydandan... Uçsuz bucaksız gökyüzü altından tırsma hali, Allah kimsenin başına vermesin...
Çimentocular meslek lisesinde yetişecekTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nin (TÇMB) 50. kuruluş yılı kapsamında yapmayı planladığı Çimento Yapı Meslek Lisesi'nin temelleri atıldı.
Türkiye’nin ilk ekolojik köyü Ankara’da yapılıyorAnkara Türkiye’nin ilk ekolojik köyüne ev sahipliği yapacak. 2010’da bitmesi planlanan köy insanların doğa ile içiçe yaşayıp organik tarım yapma ve at, koyun, tavuk besleme imkanı sağlayacak.
Belediyeden, otopark ücreti alan alışveriş merkezlerine para cezasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı; '3 saate kadar otoparklar ücretsiz' kararına uymayan büyük alışveriş merkezlerine para cezası kesiyor.
Çevre ‘Kelebek etkisi’ altında13. İzmir Kitap Fuarı’nın son gününde Evrensel Basım Yayın tarafından gerçekleştirilen “Kent Kültürü ve Çevre” konulu söyleşide, insanın yaşadığı çevre ile bir bütün olduğunun altı çizildi.
Bizans limanında Ortaçağ eserleriYenikapı’daki metro çalışmalarında Bizans döneminden kalma limandan önemli tarihi eserler çıkıyor. Yenikapı’da metro çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan Bizans döneminden kalma limandan önemli tarihi eserler çıkıyor. Denizden yaklaşık 1.5 kilometre içeride bulunan limandan çıkarılan gemi kalıntıları, işlemeli taşlar, kandiller, testiler ve diğer birçok tarihi eser incelemeye alındı. Bugüne kadar ortaya çıkarılan en büyük Ortaçağ limanının eserleri, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Vatan
AKP’li belediye satıyorAKP’li Malatya Belediyesi, yerel seçimler öncesinde belediyeye ait kamu arazilerini tek tek satıyor. Bunlardan biri de 34 bin metrekarelik Hal binası ve çevresindeki alan.
Yabancılara satılan konutların yüzde 29.9'u Alanya'daTürkiye'de yabancılara satılan konutların yüzde 30'unun Alanya'da olduğu bildirildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de yabancılara toplam 41 bin 182 konut satıldı.
Muz kabuğuna basanlarNedim Saban, Sadri Alışık Ödül Töreni’nde elinde bir muzla sahneye çıktı ve "Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni yıkanlar inşallah bu muza basıp kayarlar" dedi...
DepremlerTürkiye'de iki deprem bekleniyor. Biri siyasal, diğeri sismolojik. İlki dileriz olmaz ya da en azından geçen yıl bugünlerde yaşanan deprem gibi hafif hasarla atlatılır.
Topbaş: Bebek Parkı’nda çimlere uzanıp i-pod dinleyebilirsiniz, hatta güneşlenebilirsiniz bile!Özlemcim... Sen bana yazdın, ben de gazeteye yazdım. Ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş telefonla aradı. Çok da kibardı.
Atık sular denizlere döküldüTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından düzenlenen ve tüm belediyelere uygulanan, "2006 yılı Belediye Kanalizasyon İstatistikleri Anketi" sonuçlandı. Türkiye'de 2006'da belediyeler kanalizasyon dejarjının büyük çoğunluğunu denizlere ve akarsulara yaptı.
Rüzgar enerjisinde Türk-Alman ortaklığıTürk ve Alman firması, 10 adet rüzgar enerjisi santrali için lisans başvurunda bulundu. Türk ve Alman şirketlerinin işbirliği basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.
Türk Kızılayına 130 konutTürk Kızılayına ait Manisa-İzmir yolundaki 20 bin metrekare alana 288 konut yapılacağı bildirildi. Konutlardan 130'u Kızılayın olacak.
Eski Likör Fabrikası yerine yeni projeKiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, ihalenin onaylanması durumunda araziye, İstanbul Sapphire kalitesinde bir proje yapacaklarını söyledi.
Tarih katliamına durdurmaDanıştay 6. Dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sultanahmet’te 1. derece arkeolojik sit alanı olan Bizans Sarayı kalıntıları üzerinde Four Seasons Oteli’ne ek bina inşaatları yapılmasına ilişkin plan tadilatının yürütmesini durdurdu.
‘Kentsel dönüşüm zorbalıkla olmaz’Paris Sorbonne Üniversitesi şehircilik bölümünden 21 öğrenci, kentsel dönüşüm örneklerini incelemek üzere İstanbul’a geldi. Fransız öğrenciler, Beyoğlu ve Eyüp’te araştırma yaptı.
TMMOB Mimarlar Odası 41. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Görev Dağılımını Yaptı18 - 20 Nisan 2008 tarihleri arasında Ankara’da yapılan TMMOB Mimarlar Odası 41. Dönem Genel Kurulu’nda seçilen Merkez Yönetim Kurulu, 28 Nisan 2008 günü yapılan ilk toplantısında 2008 - 2010 döneminde görev alacak isimleri belirledi.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.