Haberler

1 Mayıs 2009, Cuma

Chicago Planı 100 YaşındaChicago Planı 100 YaşındaABD''nin nüfus bakımından üçüncü büyük şehri olan Şikago''nun yeniden şekillenmesini sağlayan Burnham Planı''nın 100. senesi kutlanıyor. Bu amaçla Şikago bölgesinden 173 kurum bir araya gelerek Burnham Plan Centennial Programı''nı oluşturdular. Program 2009 boyunca sergiler, etkinlikler, eğitimler, geziler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında bir de geçici pavyon yarışması düzenlendi. Yarışmayı Zaha Hadid ve UN Studio kazandı. Pavyonlar Millenium Park''ta 19 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak. Haberin Devamı
RMJM, Türkiye''de ofis açıyorRMJM, Türkiye''de ofis açıyorUluslararası projelere imza atan ABD''li mimarlık grubu RMJM, ''gelişmekte olan piyasalarda büyüme'' planına Türkiye''yi de dahil etti.
Mies van der Rohe Ödülü''nü Snøhetta KazandıMies van der Rohe Ödülü''nü Snøhetta Kazandı2009 yılının Mies van der Rohe Ödülü''ne, Oslo''daki Norveç Ulusal Opera ve Balesi projesiyle Norveçli mimarlık ofisi Snøhetta layık görüldü.
20. Yüzyılın Müzesi Bilbao Guggenheim, Gehry ve Biz20. Yüzyılın Müzesi Bilbao Guggenheim, Gehry ve Biz20. yüzyılın bitimine çok az kala hayata katılan Bilbao Guggenheim Müzesi''nin de bize bildirdiklerini, içinde doğduğu bölge, tasarımcısı ve destekleyicisi üçlemesiyle ürün üzerinden okuyalım istedik. Müzeyi farklı zamanlarda dolaşan iki mimar olarak.
Muş Tuğla Fabrikası satıldıMuş''ta İl Özel İdaresi''ne ait tuğla fabrikası satıldı. Vali Erdoğan Bektaş, tuğla fabrikasının satışı nedeniyle düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 2003 yılında yapılan tuğla fabrikasının bir süre kiracılar tarafından işletildiğini hatırlatarak, yapılan görüşmeler sonrası Tun-Tem Şirketi''ne 3 milyon 130 bin lira karşılığında satıldığını belirtti. Fabrikanın bölge için önemini vurgulayan Bektaş, satın alan firmanın üretim kapasitesini ve istihdamı artıracağını söyledi.
Tarih: 1 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Kozlu sahilindeki çevre kirliliği korkutuyorHastanelerden toplanan tıbbî atıkların şehir merkezindeki eski çöp döküm alanına atılmasının etkileri halen Kozlu sahilinde insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor.
Elazığ''da yeni imar yolları açılıyorElazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Doğukent ve Salıbaba Mahallelerini birbirine bağlayacak yeni imar yolunda çalışmalarını sürdürüyor.
Orta Anadolu''nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas''ta açıldıOrta Anadolu''nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas''ta açıldı. Müzede, bugüne kadar Sivas Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi deposunda tutulan Hitit uygarlığına ait eserler ile kitabeler, nesli tükenmiş hayvanlara ait kemik ve fosiller ile 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser sergileniyor.
Modern cami için güvenlik kartlı açılışSemiha ve İbrahim Şakir anısına yaptırılan Şakirin Camisi cuma günü açılacak. Cuma namazına İstanbul''un renkli simaları katılacak.
İstanbul''u çöplükler aydınlatacakÇöplüklerden çıkan metan gazı ile enerji üretimine yönelik iki santral hayata geçirilecek.
Sergüzeştperveristan - Bir İstanbul Distopyası, 2030Peki tekrar soruyorum: Neden hâlâ İstanbul''dayız? Ya gerçekten İstanbul''u seviyoruzdur ya da hepimiz birer mazoşistizdir.
Kozan Kalesi gözde mekan olacakBirçok medeniyete ev sahipliği yapan Kozan''ın, şehir merkezinde ve şehre hakim bir bölgede bulunan Kozan Kalesi''nin tarih ve doğa turizmine kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.
Topbaş Durak''ın yerine adayMarmara bölgesindeki 214 belediyeyi bir araya getiren Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği''nin (MBB) 2009 Yılı Olağan 1. Toplantısı, İstanbul Radisson Sas otelinde dün yapıldı. Toplantıya Marmara Bölgesi''nden 500''e yakın Belediye Başkanı ve belediye meclis üyesi katıldı. Yeni seçilen belediye başkanlarının da katıldığı Genel Kurul''da konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak''ın yürüttüğü Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı''na aday olacağını açıkladı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı''nı 2003''ten bu yana Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak yürütüyor.
Tarih: 1 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Meydan Üzerine Tezler...Kentte yaşayanlar için meydan, gündelik hayatta içselleştirilen aktivitelerin alanıdır... Bir buluşma mekânı, bir dinlenme yeri, yeri geldiğinde bir gösteri mekânıdır.
Perakendenin geleceği masaya yatırılıyorBu yıl ikincisi düzenlenen Perakende Tasarım Konferansı''nda geleceğin perakendesi konuşulacak.
Hazine binası esneyip sallanınca ODTÜ yakın izlemeye aldıEkonomik krizle boğuşan ve nasıl tedbir geliştireceği üzerinde en sıkı çalışanlardan birisi olan Hazine Müsteşarlığı''nı bir süredir "bina korkusu" sardı.
‘Four Seasons'' sürpriziUNESCO heyeti İstanbul''un ‘Dünya Kültür Mirası Listesi''nde kalıp kalmayacağını belirleyecek rapor için incelemelere başladı.
"Güneş kolektöründe dünyanın en büyüğü olacağız"Baymak YKB Akdoğan, Güneş enerji sistemleriyle sıcak su üretilen dünyanın en modern tesislerini de kurmak üzere olduklarını belirtti.
Çatıcılar, krizden elektrik üreten çatıyla çıkacakEnerji Bakanlığı''nın hazırladığı taslağı fırsat bilen çatıcılar, elektrik üreten çatıları mayısta Türkiye''ye getirmeye hazırlanıyor.
Göz kamaştıran Divriği hazinesiUNESCO''nun dünya mimari anıtları listesindeki tek Türk yapısı olan Sivas''taki Divriği Külliyesi, dev fotoğraflarıyla İstanbul''a taşındı.
Gökçek tek adam değilBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Altan Raşit Civan belediyenin işleyişi, değişen ve değişecek bürokratlar ile Başkan Gökçek''le ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Civan, Ankara''nın ambleminin iptal edilmesinin ardından yeni bir amblem için yarışma düzenlenebileceğini söyledi.
Şehir gerçekten altın mı?Günümüz şehirleri geçmişlerinin izlerini taşımaktadır, bununla birlikte çoğu 19.yy''ın ortasındaki ve sonrasında endüstrileşmenin getirdiği hızlı büyümeyle yüklenmiş ya da donatılmıştır.
Arsa değerlerinin tespitinde keyfilik2010 yılı Emlak Vergisi için matrahların yeniden belirlenme veya genel bildirim yılı. Aslında mükelleflerin bildirim veya beyanname vermeleri söz konusu değil.
Balık çiftlikleri taşınıyorKıyıya yakın bölgede çevre kirliliği yarattıkları yönünde tartışmalara neden olan balık çiftlikleri taşınıyor.
Türkiye gelecek vadeden bir pazarGayrimenkul Değerleme Şirketleri Arasında yer alan Real Estate Advisory Group (REAG) krize rağmen rotasını Türkiye''ye çevirdi.
Tarihi Cağaloğlu Hamamı 16.5 milyon dolara satılıkTarihi Cağaloğlu Hamamı 16.5 milyon a satışa çıkarıldı. Sahibi ile işletmecisi mahkemelik olan hamama İtalyan ve ABD''li gayrimenkul şirketleri talip.
Yenilenebilir enerji yeter!Nükleer santrallerin karşısında alternatif olarak ''yenilenebilir enerji kaynakları'' gösteriliyor.
Türkiye sahillerini yabancılar tapuluyorTürkiye''de yaşayan 85 bin yabancının 73 ilde toplam 51 milyon metrekarelik taşınmazı bulunuyor.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.