Haberler

1 Haziran 2007, Cuma

Başlangıcından Bugüne AKM TartışmasıBaşlangıcından Bugüne AKM Tartışması

Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması tartışmaları, başlangıçtaki yoğunluğunu yitirmiş olsa da hala gündemde önemli bir yer işgal ediyor. AKM yıkılacak mı, yıkılmayacak mı, yerine otel mi, yoksa yıllardır bahsi geçen cami mi yapılacak soruları ağızdan ağıza dolaşırken 10 Mayıs’ta Vatan Gazetesi’nin verdiği haberle söylentiler yasal bir boyut kazanmış oldu. Ardından 1 Haziran’da Sabah Gazetesi’nde yayınlanan Erhan Öztürk’e ait yazı yıkım için gerekli vizenin verilmediğini bildiriyordu. Bu olumlu gelişme ile birlikte, AKM tartışmasının daha uzun süre gündemde kalacağı kesinleşti.

Haberin Devamı
Liderlere Nuh’un Gemisi’nden çağrıLiderlere Nuh’un Gemisi’nden çağrıUluslararası çevre örgütü Greenpeace üyelerinin küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için Ağrı Dağı’ndaki Korhan Yaylası’nda yaptığı sembolik Nuh’un Gemisi, dün Okan Bayülgen’in G-8 liderlerine çağrı yaptığı "Ağrı Dağı Bildirgesi"ni okumasıyla açıldı.
İzmirli muhtarlara su brifingiİzmirli muhtarlara su brifingiİzmir Büyükşehir Belediyesi, su tasarrufu kampanyası kapsamında, Konak ilçesindeki 170 muhtarı bilgilendirdi.
İnciraltına şok SİT kararı çıktıİnciraltına şok SİT kararı çıktıİzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine, İnciraltı sahilinin tamamı için 1. derece doğal sit kararı aldığı ortaya çıktı.
İstanbul’un Central Park’ı Caddebostan Dalyanİstanbul’un Central Park’ı Caddebostan DalyanBağdat Caddesi’nden sahile doğru yürüyorsunuz. Apartmanların arasından ansızın deniz görünüyor. Kıyıda öbeklenmiş birkaç alışveriş merkezini aştıktan sonra, başka bir ülkeye ışınlanmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Sanki New York’un Central Park’ındasınız.
Cimbom'un üstü kapanan stadyumu TOKİ'ye takıldı!Cimbom'un üstü kapanan stadyumu TOKİ'ye takıldı!Başbakan'ın sözü ile Galatasaray'ın umut projesi olan Seyrantepe'deki yeni stat projesi TOKİ'ye takıldı. TOKİ Başkanı Bayraktar, "Maliyetler çok yüksek. Bu şartlar altında biz bu stadı inşa edemeyiz.
Dolan Moskova Boş Alan İçin Yerin Altına BakıyorDolan Moskova Boş Alan İçin Yerin Altına BakıyorMoskova merkezindeki Taganskaya metro istasyonunun hemen yakınında, cadde seviyesinden 22 kat aşağıda, rüzgarlı koridorlar ve yankılı mağaralardan oluşan bir labirent bulunuyor. 1950 yılında Josef Stalin tarafından inşa edilen ve 3.000 asker ve sivili barındırabilen bu çok gizli sığınak, silah ve akaryakıt deposu olarak da kullanılıyordu.
ReklamlarReklamlarSayısı hızla çoğalan konut projeleri beraberinde bu projelere ait reklam çalışmalarında da canlılık getiriyor. Gün geçtikçe daha fazla konut projesi reklamına gazete, dergi, televizyon, internet gibi alanlarda rastlanıyor. Konut projelerinin reklam içerikleri, projeye dair bilgisayar ortamında hazırlanmış 3d görselleştirme çalışmaları, örnek daireden fotoğraflar, açıklayıcı metin ve ilgi çekici sloganlardan oluşuyor. Reklam metinlerinde ön plana çıkan sözcüklerden biri olan “yaşam” açılımlarıyla, reklamı yapılan projeden konut satın alınarak nasıl bir yaşama sahip olunacağı hakkında ipuçları veriyor. Reklamdaki konutun gelecekteki sahibini satın aldığı evin yanında “sakin”, “konforlu”, “güvenli”, “doğal” ve “modern” bir yaşam beklediği vurgulanıyor.
Mimarlık Bienali Festivalleşirken Telaffuz Problemlerini de AştıMimarlık Bienali Festivalleşirken Telaffuz Problemlerini de AştıLondra Mimarlık Bienali adını Londra Mimarlık Festivali (LFA) olarak değiştirdi. Bunun nedeniyse birçok kişinin “bienal” kelimesini telaffuz edemiyor olması.
Zorlu: Peşin ödedik, yargıya güveniyoruzZorlu: Peşin ödedik, yargıya güveniyoruzİstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi törenle Zorlu Grubu’na devredildi. Grubun patronu Ahmet Zorlu, ihaleyle ilgili açılan davalar konusunda “Türk hukukuna güveniyoruz” dedi.
Bir Başka Gün ÖlBir Başka Gün ÖlEleştirmenler ve yıldızlar arasındaki dayanışma çemberi hem halka hem mesleğe zarar veriyor. İşte yine başlıyoruz. Ünlü bir firma, körleştiren bir yıldız toz bulutu içinde, uzun zamandır beklenen bir projeyi tamamlıyor.
Gümüldür MucizesiGümüldür MucizesiBüyükşehir Belediyesi, çöp yığınlarının biriktirildiği ve çevre sağlığını tehdit eden Gümüldür çöplüğünü, modern bir katı atık transfer istasyonuna dönüştürdü.
ODTÜ Mezuniyet Projeleri Sergisi Üzerine 1 Röportaj 5 YorumODTÜ Mezuniyet Projeleri Sergisi Üzerine 1 Röportaj 5 YorumHavaalanları için yapılan oturma elemanları, şık bir kıyafet giydiğinizde de size eşlik edebilecek deri bir laptop çantası, paylaşarak yemek pişirmeye imkan veren ocak - fırın, ya da şehir içi otobüsler için şoför kabini tasarımı. Bunlar 28 - 30 Mayıs 2007 tarihleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin mezuniyet projeleri sergisindeki çalışmalardan bazıları. Otuz altı firmanın danışmanlık yaptığı çalışma, üniversite-sanayi işbirliğine iyi bir örnek. Serginin açılışında Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Gülay Hasdoğan’la üniversite - sanayi işbirliği üzerine konuştuk.
Carlton'un bitiş öyküsüCarlton'un bitiş öyküsüÖzellikle yabancı seyahat acentelerinin yoğun ilgisini çeken Carlton Oteli, 1986'da Özal hükümeti döneminde "Yenisini yapacağımızdan eskisi hükümsüzdür" denilerek yıktırıldı. Ancak yerine yenisi yaptırılamadı, o güzelim otelin daha sonra Halis Toprak 'a satılan arazisi aylardır satılamıyor.
"Dikili Yahşi Bey Köyde Taş Duvarlarının Mekansal İlişkileri / Yaşamsal Önemi" Konulu Workshop"Dikili Yahşi Bey Köyde Taş Duvarlarının Mekansal İlişkileri / Yaşamsal Önemi" Konulu WorkshopİYTE AFA - Mimar ve Mimar Serhat Akbay’ın organizasyonuyla 17 - 27 Haziran 2007 tarihleri arasında Dikili Yahşi Bey Köyde Taş Duvarlarının Mekansal İlişkileri / Yaşamsal Önemi konulu bir workshop gerçekleştirilecek. İletişim sponsorluğunu Arkitera Mimarlık Merkezi'nin yaptığı workshopa katılım ücretsiz olup öğrencilerden yalnızca kendi yiyecek masraflarını karşılamaları bekleniyor. Kontenjanın 12 kişiyle sınırlı olduğu workshopa Türkiye’deki tüm mimarlık bölümü 2., 3., 4. sınıf öğrencileri başvurabilirler. Son başvuru tarihi 05 Haziran 2007′dir. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
Tarih: 30 Mayıs 2007
Cam Kılıfta Cennet, Cehennem ve ArınmaCam Kılıfta Cennet, Cehennem ve ArınmaHollanda’da bugün ne çok genç mimarın yetişmekte olduğunu bilmek gerçekten korkutucu. Mesleğin hüküm süren entellektüel prensi Rem Koolhaas’ın uzun gölgesinde kalıyorlar olsalar da, apaçık ortadadır ki, yeni yetişen mimarlar da kendi güçlü yaratıcı seslerini duyurmayı başardılar.
Şangay 2010 World Expo İngiliz Pavyonu Yarışması Finalistleri AçıklandıBirleşik Krallık Yabancı ve Milletler Topluluğu Ofisi 2010 yılında Şangay`da düzenlenecek olan World Expo İngiliz Pavyonu Yarışması finalistlerini belirledi. Yetkililer 47 katılımcı arasından 6 ekibi seçti. Kazanan ekip Eylül`de açıklanacak.
TCDD Taşınmazlarına Ne Olacak?5335 Sayılı Kanunu’nun 32. Maddesine göre TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, mülkiyetindeki işletmecilik fazlası taşınmazları yeni demiryolu inşaatı ve mevcut demiryollarının bakım ve onarımı ile iyileştirilmesinde kullanılmak koşuluyla satmak ya da devretmekle yetkilendirilmesi üzerine TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklaması şu şekilde:
Müzik sustu, perde kapanıyor İMÇ açılmayacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nı (İMÇ) yıkmaya hazırlanıyor. Kiptaş'ın hazırladığı projeye göre İMÇ'nin yerine Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapılacak.
Çocuklar tasarladıkları parklarda oynayacakYurtiçi Kargo, TOÇEV ile birlikte gerçekleştirdiği "Haydi, Parkımızda Oynayalım" resim yarışmasıyla çocukların hayallerini gerçekleştiriyor.
Kütahya'da tarih yeniden canlanıyorYaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip Kütahya'da belediye, tarihe yeniden sahip çıkıyor. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerinin sıkça rastlandığı Kütahya'da, tarih ve kültür turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar takdir topluyor.
5 yılda 100 tarihi eser restore edildiMardin'de inanç ve kültür turizmi kapsamında tarihi eserlere yönelik restorasyon çalışmaları devam ediyor. Vali Mehmet Kılıçlar, 2002 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında bugüne 100 tarihi eseri restore ettiklerini söyledi.
KİPTAŞ, Yalova'ya da konut yapacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ'ın "Arnavutköy ve Esenyurt 4. Etap Konutları" projeleri kapsamında yapacağı bin 199 konutun satış kampanyası Başkan Kadir Topbaş tarafından başlatıldı.
Google harita hizmetini sokağa kadar indirdiDünyanın en büyük arama motoru Google, harita servisine panoramik görüntü eklediğini açıkladı. San Jose'de gerçekleştirilen '2.0 Konferansı'nda, Google Earth&Maps Bölüm Müdürü John Hanke'nin açıkladığı yeni özellik, harita arama sonuçlarına yeni bir perspektif getiriyor.
Nuh'un Gemisi'ne görkemli açılışGreenpeace'in küresel ısınmaya dikkat çekmek ve dünya liderlerine çağrıda bulunmak amacıyla Ağrı Dağı'nda yaptırdığı, Nuh Peygamber'in tufandan kurtulduğu geminin benzerinin açılışı yapıldı.
İstanbul’un küçük ayrıntılara değil bütünsel restorasyona ihtiyacı varHavana’da geliştirdiği yerel koruma modeliyle, Küba’nın en başarılı mimarları arasına girmeyi başaran 65 yaşındaki Kent Tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, İstanbul’u ’Ulaşılamaz bir şehir’ olarak tanımlıyor.
Rusya, dünyayı küresel ısınmadan kurtaracak!Rus bilim adamları küresel ısınmadan dünyayı kurtaracak yöntemleri bulduklarını açıkladı. Rusya Bilimler Akademisi Küresel İklim ve Ekoloji Enstitüsü Direktörü Yury İzrail, yeryüzünden 10-14 km yukarıda troposfer tabakasından sonra başlayan ve 50 km yüksekliğe kadar çıkan stratosfer tabakasının içine sülfür karışımlı bir gaz püskürtülmesi gerektiğini söyledi.
300 bin dolarlık kral başı!İstanbul'da, Roma İmparatoru Septimius Severus'un bronzdan heykel başının da aralarında bulunduğu 17 parça tarihi eser ele geçti.
Rixos, yurtdışına Amsterdam'da 'sanal yaşam oteli'yle açılıyorRixos Grubu, Alman, ABD'li, Fransız ve Hollandalıların gözdesi 6.7 milyon üyeli dijital yaşam platformu 'second life'ta otel açıyor. Otel 200 odalı olacak.
Zehirli variller imha edildiÇevre ve Orman Bakanlığı, Samsun ve Sinop'taki depolardan sevk edilen zehirli varillerin 8 Mayıs'ta Almanya'da imha edildiğini bildirdi. 367 adet atık içeren varil, ilk kez 1988'de Karadeniz sahillerinde bulunmuştu. Varillerden yaklaşık 360'ı Samsun'un Alaçam ilçesi ile Sinop Soğuksu yöresinde korunmuştu.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Nuh'un Gemisi'nden dünyaya 'acil çağrı'Büyük Tufan'ın ardından Ağrı Dağı'nda oturduğu rivayet edilen Nuh'un Gemisi, Greenpeace tarafından "umudun ve uyarının" sembolü olarak yeniden aynı yerde inşa edildi. Geminin açılışında sanatçı Okan Bayülgen tarafından okunan "Ağrı Dağı Bildirgesi"nde dünya liderlerine, iklimi kurtarmak üzere acil ve geniş çaplı eylem çağrısı yapıldı. Bildirgede, küresel ısınmanın, Nuh'un Gemisi efsanesinden bu yana görülmemiş kuraklığa, kıtlığa, toplu göçe, deniz seviyesinde yükselmeye ve sellere neden olacağına dikkat çekilerek devlet liderlerine sorumluluk çağrısı yapıldı. Bildirgenin okunmasının ardından her biri bir ulusu temsil eden 208 güvercin gökyüzüne bırakıldı. Greenpeace'in internet sitesine binlerce insanın sevdiklerini kurtarmak üzere gönderdiği fotoğraflar da geminin iç kısmına asıldı.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
AKM'ye yıkım vizesi çıkmadıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un, "Yıkıp yeniden yapacağız" dediği Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için toplanan 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Taksim'deki binanın yıkılmasına vize vermedi.
Kanyon'daki ofislerin tümü Eczacıbaşı'nın olduEczacıbaşı, Kanyon Alışveriş Merkezi'ndeki 26 katlı ofis bloğunun yarısını 79.6 milyon dolara İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'ndan aldı.
Vaillant Taylan'ın hisselerini de satın aldıVaillant Group, Taylan Holdingin Demirdöküm'deki hisselerini 16.5 milyon Euro'ya satın aldı. Vaillant Group tarafından yapılan yazılı açıklamada, Taylan Holding'in Demirdöküm'de yüzde 5.68 hissesi bulunduğu, bu hisseleri de satın alan Vaillant Group'un Demirdökümün'ün toplam yüzde 78.24 hissesine sahip olduğu belirtildi. Vaillant Group'un Taylan Holding'in yüzde 5.68 hissesi için 16 milyon 500 bin Euro ödediği, grubun Demirdöküm'ün tüm hisseleri için ödediği toplam miktarın ise 227 milyon 600 bin Euro'ya ulaştığı bildirildi. Açıklamada, Vaillant'ın Demirdöküm'ün borsadaki yüzde 21.76 hissesine de talip olduğu belirtildi.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
2009'a kadar 100 otele ulaşacak Kempinski'nin ilk hedefi AnkaraDünyada 21 farklı ülkede 59 oteli bulunan Kempinski, 2009 yılında yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda 100 otele ulaşmayı hedefliyor.
İETT arazisinde tebligat karmaşasıSama Dubai'nin satın aldığı İETT arazisi için, açılan davayı gerekçe gösterip parayı ödememesi tebliğ tartışmasına neden oldu. Belediyenin, davadan ihale günü haberi olduğu belirtildi.
Rixos, 'ikinci hayat'a sanal otel kuruyorRixos Otelleri'nin patronu Fettah Tamince, sanal alemde de otelciliğe soyundu. Second Life Amsterdam'da kurulan 5 yıldızlı otelin açılışı 'internet cafe'de olacak!..
Kuleler için söz yargıda"İstanbul'daki İETT arsasına Türkiye'nin en yüksek gökdelenleri yapılabilir mi?" Mimarlık ve şehircilik dünyasının "hayır" dedikleri bu soruya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ile belediye meclisi "evet" dedikleri için açılan dava sürüyor...
Seyrantepe nere Wembley nere...Toplu Konut İdaresi Başkanı, Galatasaray'ın Seyrantepe projesini gerçekleştiremeyeceklerini açıkladı. Sebep; açılır-kapanır çatı için kullanılacak teknoloji ve maliyet.
İstanbul'dan Ayrılırken...Geçen pazar Strasbourg'a döndüm. Atatürk Havalimanı'na varmak için Kadıköy'den kalkıp Boğaz Köprüsü'nden geçerken, karşıma dikilen gökdelenlerin yol açtığı iticiliği yaşadım bir kez daha. Uçak da denize doğru yükselirken, aşağıda yeşili yolunmuş, yeknesak ve betona batmış kara parçasını da acılarla seyrettim.
Lösemili çocuklar için arazi hazırLösemili Çocuklar Vakfı’nın Ankara’da yaptırmak istediği "sağlık kentine" dört yıldır bir arsa tahsisi yapılmamasını eleştiren bir yazı yazmıştım.
MSGSÜ, Şile'ye taşınıyorŞile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Senatosu'nun, üniversite yerleşkesinin Şile'ye taşınması kararı aldığını aldığını bildirdi.
Kapadokya'nın adı değişsin!TBMM Türkçe Araştırma Komisyonu'nun AKP'li üyeleri, Kapadokya ve Efes gibi tarihi yerlerin Türkçe isimlerinin kullanılmasını önerdi.
Gecekondu ve marina"Şehri istismar edeni şehir cezalandırır”. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, CHP’nin 1994 yerel seçimlerindeki İstanbul hezimetini bu cümle ile tarif ediyor...
Tezman'dan zeytin diyarına tatil evleriAyvalık Karaağaç'ta yapımına başlanan Zeytinlibahçe Evleri'nde villa fiyatları 90 bin euro'dan başlıyor, 120 bin euro'ya kadar çıkıyor
Feng Shui'ye göre yatırım arazisi seçtiHintli polyster üreticisi Polyplex, Avrupa Serbest Bölgesi'ndeki arazi seçiminde yatırım şartı olarak arazinin kuzeye bakmasını talep etti
Başkan Topbaş; “Levent’teki arazinin satışının gecikmesi İstanbul’un aleyhine”Başkan Kadir Topbaş, “Eski İETT arazisini sürekli manşetlere taşımanın İstanbul’a ne kazandırıp kaybettirdiğinin iyi düşünülmesi gerekiyor. Vatandaşlarımız önümüzdeki seçimlerde bu mantıkla hareket edenlerle hizmet edenlerin ayrımını çok iyi şekilde yapacak” dedi.
Defterdar Camisi açıldıMinaresinde hokka ve kalemin bulunduğu dünyanın tek ibadethanesi olma özelliğini taşıyan Eyüp'teki Defterdar Camisi, restore edilerek yeniden açıldı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de bulunan 18 bin 500 tescilli tarihi eserin yüzde 60'ının İstanbul'da olduğunu, bunların da büyük bir bölümünün onarım ve restorasyona ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Milli Saraylar, okullu oluyorTarihî ve kültürel mirası korunmak için Yıldız Teknik Üniversitesi ve Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın işbirliğiyle hazırlanan Milli Saraylar ve Tarihî Yapılar Meslek Yüksekokulu (MSTYMYO) projesi hayata geçiyor. Milli Saraylar Daire Başkanlığı Yıldız Şale kampüsünde yapılandırılacak olan MSTYMYO ile ilgili protokol, yarın Dolmabahçe Sarayı'nda imzalanacak.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
30 taksitle gökdelen arazisiTOKİ Mahmutbey’deki 212 bin metrekare büyüklüğündeki gökdelen arazisini Perşembe günü satış masasına koyuyor. 123 milyon YTL’lik başlangıç değeriyle benzerlerine göre fiyatı çok uygun olan arsayı satın alan yatırımcı...
Barajlarda su azaldı, bakanlık özel sektörden elektrik alacakKüresel ısınmanın etkisiyle barajlardaki su seviyesinin azalması Enerji Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Enerji üretiminin yüzde 20'den fazlasını hidroelektrik santrallardan karşılayan bakanlık, açığı kapatmak için özel sektörden elektrik almaya hazırlanıyor.
Açık rögar kapaklarının bir 'sorumlusu' varmış!Don Kişot yeldeğirmenleriyle savaşmıştı. Motokurye Bayram Erbaş bubi tuzağı halini alan rögar kapağıyla savaştı. Kazandı...
'İstanbul'da yaşama kültürü'İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca (İKSV) geçen yıl düzenlenen "İstanbul'da Yaşama Kültürü Sempozyumu" nun 2. buluşması, 24-25 Mayıs 2007 günlerinde Fevziye Mektepleri Vakfı'nın Nişantaşı'ndaki Işık Lisesi'nde yapıldı.
Tasarım sadece zengin işi midir?New York'ta Ulusal Tasarım Müzesi'nde açılan 'Öteki Yüzde 90 İçin Tasarım' sergisinde yer alan ürünler dünyadaki yoksulluğun derinliğini ve mücadelenin zekice yollarını gözler önüne seriyor.
İETT arazisi... Dubai Şeyhi... Çifte standart...İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İETT Garajı olan arazi ihaleye çıkarılınca kızılca kıyamet kopmuştu. 16 büyük inşaat firması ihale şartnamesini aldı ancak 7 firma ihaleye katılabilme cesaretini gösterdi.
Maliye Antalya'da lüks konut yapacakMaliye Bakanlığı'nın, Antalya'da atıl durumda bulunan Hazine arazisinde kat karşılığı lüks konut yapıp satacağı belirtildi. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, Antalya Merkez Duraliler Köyü sınırları içinde bulunan 16 bin 300 metrekare büyüklüğünde ve gelişmeye müsait Hazine arazisi üzerinde kat karşılığı konut yapıp satmayı planladıklarını söyledi. Müteahhitlere yaptırılacak 125 metrekare büyüklüğünde lüks 250 konutun kat karşılığı satılıp Hazine'ye gelir kazandırmayı amaçladıklarını anlatan Mat, projenin iki ay içinde ihaleye çıkarılacağını belirtti. Mat, bu yıl Antalya merkez, Alanya, Manavgat ve Kemer'de atıl durumda olan Hazine arazilerini ihaleyle sattıklarını ve 10 milyon YTL gelir elde ettiklerini anlattı.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
El Maktum süre isterken Zorlu 800 milyon doları ödediİETT arazisini satın alan El Maktum ödeme için dava sonucunu beklerken, Zorlu 'Türkiye ve hukuka güveniyorum' diyerek Zincirlikuyu arsasını 800 milyon dolar ödeyip devraldı. Arazinin parası duble yol ve metroya aktarılacak.
Kuzguncuk açık hava sergileriİkinci " Kuzguncukla İç İçe Sergisi " 8-10 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. " Sokak Sokak " temalı sergide, sokakları gezerken resim, heykel, fotoğraf, seramik, video, performans, müzik ve şiir dinletileriyle karşılaşılabilecek. Etkinliğe katılan her sanatçının bir yapıtıysa Harmony Sanat Galerisi'nde sergilenecek. Tribeca İletişim Danışmanlık binasında da mimarlık fotoğrafları sergisi yer alacak.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Küresel ısınma 'göçü'Karadeniz'e doğru sahil kesimleri ile su havzalarına yakın Çatalca ve Küçükçekmece taraflarında yoğun alımlar olduğu belirtiliyor. Küresel ısınma pek çok sektörde olduğu gibi inşaat teknolojilerini de etkiliyor.
Ankara’da Yayanın Mutsuzluğu*Kendimize önce şu soruyu sorarak başlayalım: Ankara’nın bugün en önemli kentsel sorunu nedir? Bu soruya çeşitli cevaplar verilebilir ama bugünlerde en güncel sorun herhalde Ankara’nın yayalar için yaşanması giderek daha zor bir kent haline dönüşmesi olsa gerek...
Altıncı Uluslararası Space Syntax Sempozyumu'na Davetli KonuşmacılarDavetli konuşmacıların, fenemenolojist Prof. David Seamon, Bilişsel Psikolojist Prof. Daniel Montello, kent morfolojisi konusunda uzman Prof. Jeremy Whitehand, University College London’dan CBS sistemleri konusunda uzman Prof. Michael Batty’nin dahil olduğu, geniş bir yelpazeye dağılmış olması aslında space syntax yaklaşımının diger analitik metodlardan en önemli farkına işaret ediyor.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.