Haberler

1 Haziran 2010, Salı

Arkiv Buluşmaları - 7: Türkiye Noterler Birliği Merkez BinasıArkiv Buluşmaları - 7: Türkiye Noterler Birliği Merkez BinasıÇanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda 31 Mayıs 2010 tarihinde yapılan Arkiv Buluşmaları''nın yedincisi Ankara- Söğütözü''ndeki Türkiye Noterler Birliği Merkez binasında yapıldı. Projenin mimarları olan MuuM Mimarlık''tan Umut İyigün ve Murat Aksu''nun liderliğinde gerçekleşen geziye, Celal Abdi Güzer, Çağla Öncüoğlu, Yeşim Hatırlı, Ayşen Savaş, Cem Altınöz, Pelin Özgen gibi isimlerin yanı sıra, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak ve Beril Azizoğlu katıldı. Haberin Devamı
Zaha Hadid''in Roma''ya armağanı Zaha Hadid''in Roma''ya armağanı Arap asıllı ünlü mimar Zaha Hadid''in Roma için tasarladığı çağdaş sanat müzesi MAXXI''nin açılışı 27-28 Mayıs tarihlerinde yapıldı.
Urla, şimdi bir başka mavi Urla, şimdi bir başka mavi İzmir Büyükşehir Belediyesi, biyolojik atıksu arıtma yatırımıyla birlikte Urla''nın en büyük çevre sorununu çözdü. Sistemin eksiksiz işleyişi için son rötuşlara başlayan Büyükşehir, turistik ilçenin kanal alt yapı problemlerini de tümüyle ortadan kaldırmış olacak.
Göz kamaştıran tasarımlar Yeşilköy''de Göz kamaştıran tasarımlar Yeşilköy''de Alaman Duvar Kağıtları & İç Mimarlık, birbirinden seçkin ürünlerin sergileneceği showroomunu 29 Mayıs Cumartesi günü Yeşilköy''de açtı.
Tarihi Mardin yeniden inşa ediliyorTarihi Mardin yeniden inşa ediliyorTarihi Mardin evlerinin turizme kazandırılması amacıyla "Mardin Evleri Projesi" hayata geçiriliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel yenileme projesi kapsamında, Mardin''de 1440 konut inşaa edecek.
Kültür başkenti var, kültür başkenti varKültür başkenti var, kültür başkenti var‘Pecs... Sınırların olmadığı şehir''. Macaristan''ın başkenti Budapeşte''ye 200 km. uzaklıktaki, ülkenin güneybatısında bulunan tarihi Pecs kenti misafirlerini bu sloganla karşılıyor.
Işık kirliliğiIşık kirliliğiIşığın fazlası yönelim kaybına neden oluyor. Üstelik ışık kirliliği kanser vakalarında da artışa yol açıyor.
Beylikdüzü''ndeki eski binalar yıkılıyorBeylikdüzü''ndeki eski binalar yıkılıyorBeylikdüzü Belediyesi, bölgede vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, görüntü kirliliğine sebep olan metruk binaların yıkımına başladı. Bölgedeki vatandaşların da desteğiyle gerçekleştirilen yıkımlarla bölgede yaşayanlara sıkıntı veren bir sorunun daha önüne geçilmiş oldu. Beylikdüzü genelinde gerçekleştirilen bu çalışmayla ilgili bilgi veren Başkanı Yusuf Uzun, "Bu yerler bir taraftan çevre kirliliğine sebep olurken diğer taraftan da madde bağımlıları tarafından kullanılmaktaydı. Yıkım çalışmalarıyla buna son verdik" dedi.
Tarih: 1 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Çin Seddi''nin sırrı çözüldü!Çin Seddi''nin sırrı çözüldü!Yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran Çin Seddi''nin büyük sırrı sonunda çözüldü.
"Beyoğlu sineması kapanabilir""Beyoğlu sineması kapanabilir"Türk sinemalarının gözdesi olan tarihi sinemalarından bir tanesi olan Beyoğlu sinemaları sıkıntılı günler yaşıyor. Emek ve Alkazar sinemalarının kapanmasının ardından bu sefer de Beyoğlu sineması maddi sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.
Altındağ Kültür Merkezi''nin temeli atıldı Altındağ Kültür Merkezi''nin temeli atıldı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova ve Çiğli''den sonra Altındağ''a da bir kültür merkezi kazandırıyor. Kültürel etkinlikleri kentin dört bir köşesine yaymaya ve bu etkinliklerden daha çok kentlinin faydalanmasını sağlamaya çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha önce hizmete aldığı Bornova ve Çiğli kültür merkezlerinin ardından Altındağ Kültür Merkezi''nin temelini de törenle attı.
Dünyanın en yüksek havalimanıDünyanın en yüksek havalimanıDünyanın en zorlu coğrafyalarına en kolay ve rahat ulaşım havadan sağlanıyor. Havalimanları ve kuruldukları bölgeler bir hayli dikkat çekici. Tibet’teki Ali Kunsha Airport da bu sözünü ettiğimiz havalimanlarından biri. Ali Kunsha Airport tam 4274 metre yüksekte bulunuyor. 1 Temmuz’da ticari uçuşlara açılacak olan havalimanına ilk uçak geçtiğimiz günlerde başarılı şekilde indi. Havalimanının bu kadar yüksekte yer alması ona çok önemli bir görev de yüklemiş. Fabrikadan çıkan yolcu uçakları ve iş jetleri yüksek irtifa testlerini bu meydanda gerçekleştiriyor. Bu yükseklikte yapılan testlerden başarılı bir şekilde geçen uçaklar sivil havacılık otoritelerinden onay aldıktan sonra ticari havacılık endüstrisinin hizmetine giriyor.
Tarih: 1 Haziran 2010
Uludağ`da ilk yıkım yapıldıUludağ`da ilk yıkım yapıldıUludağ`da, resmi kurumlara ait dinlenme tesislerinin yıkımına başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı ETİ Maden`e ait Uludağ Oteller Bölgesi`ndeki 600 metrekarelik dinlenme tesisi, bir haftalık çalışmayla yerle bir edildi.
Başkan Topbaş''tan ''Medeniyetler İttifakı''nda yerel insiyatif vurgusuBaşkan Topbaş''tan ''Medeniyetler İttifakı''nda yerel insiyatif vurgusuUCLG Eş Başkanı olarak, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı ''Kültürlerin Yakınlaşması, Barışın İnşası'' Forumu''nda konuşan Başkan Topbaş, UCLG''nin medeniyetler ittifakı hedeflerinin gerçekleştirilmesi için önemli çalışmalar yaptığını belirterek, yerel yönetimlerin bu konuda daha çok inisiyatif alması gerektiğini vurguladı.
Hızlı trenler İzmir''e geldiHızlı trenler İzmir''e geldi80 kilometrelik Aliağa-Menderes hattında kullanılacak trenlerin ilk seti Ankara''da teste tabi tutulurken, ikinci parti Alsancak''a çekildi.
Tramvayın projesi altı ayda tamamlanacakTramvayın projesi altı ayda tamamlanacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük önem verdiği tramvay projesi için iki önemli adım attı. Geçtiğimiz aylarda toplam uzunluğu 13 kilometreyi bulan Halkapınar-Fahrettin Altay tramvay hattının proje ihalesini yapan Büyükşehir, şimdi de 10 kilometrelik Karşıyaka Alaybey-Mavişehir hattı ile 5.5 kilometre uzunluğundaki Buca Şirinyer-DEÜ Tınaztepe kampüs hatlarının proje ihalesini gerçekleştirdi.
Rüzgârda alarm: Binlerce megavatlık santral projesi durmanın eşiğindeRüzgârda alarm: Binlerce megavatlık santral projesi durmanın eşiğindeEnerji Bakanlığı''nın rüzgâr enerjisinde başlattığı yatırım seferberliği yaya kaldı. EPDK''nın tüm lisans başvurularını yarışma sürecine sokmaya yönelik kararın yürütmesini durdurması halinde binlerce megavatlık proje başvurusu tıkanacak.
İnşaat Mühendisliği eylül ayında açılıyorİnşaat Mühendisliği eylül ayında açılıyorCengiz, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerini birbirinden ayırmak istediklerini belirten Uludağ Üniversitesi Rektörü Mete Cengiz, İnşaat Mühendisliği bölümünün eylül ayında açılacağını söyledi.
Anadolu''nun ilk cami Habib-i Neccar''ın uzun hikayesi Anadolu''nun ilk cami Habib-i Neccar''ın uzun hikayesi Hatay''a gidenlere mutlaka Kurtuluş Caddesi ile Kemalpaşa Caddesi kavşağındaki Habib-i Neccar Camii''ni ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor. Çünkü bu caminin hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için önemli bir anlamı var.
Roma''nın yeni sanat mabedini Kutluğ Ataman açıyorRoma''nın yeni sanat mabedini Kutluğ Ataman açıyorAvrupa''nın yeni çağdaş sanat mabedi Roma''daki görkemli 21. Yüzyıl Sanatlar Müzesi (Museum of Art for the XXI Century/ MAXXI), kapılarını Kutluğ Ataman sergisiyle açıyor. Mimarlık dünyasının ikon isimlerinden Zaha Hadid imzalı sıradışı mimarisiyle de dikkat çeken MAXXI''de açılan ilk üç süreli sergiden biri olan Ataman''ın ‘Mezopotamya Dramaturjileri'' sergisi, müzenin ‘Spazio'' başlıklı bölümünde yer alıyor.
Antik Mezarda Sınıf Farkına Ait İpuçlarıAntik Mezarda Sınıf Farkına Ait İpuçlarıGeçen ay Meksika''nın güneyindeki bir antik yerleşim merkezinde bulunan piramitte kazı çalışmaları yürüten arkeologlar sıralı dizilmiş büyük ve düz taşlara rastladılar. Buradaki çalışmalarının 2''nci yılında yapılan bu keşif bir mezar odasının duvarlarıydı. İçeride muhtemelen bir yönetici olan seçkin bir adam ile kurban edilmiş 2 insanın kemiklerini buldular.
Yarışma Şartnameleri İnternetteYarışma Şartnameleri İnternetteMimarlık yarışmalarının Türkiye''deki mimarlık ortamı için önemi büyük. Açılan yarışmaların pek çoğu uygulanmasa da projelerin tartışmaya açılmasına, ortamın demokratikleşmesine, başarılı mimari örneklerin ortaya çıkmasına, genç mimarların isimlerini duyurmasına öncülük ediyor. Hasan Özbay''ın desteğiyle TH&İdil''in arşivinden faydalanılarak hazırlanan site ile özellikle 2000 yılından önce açılan, bilgilerine ulaşılması oldukça güç olan yarışmaları gün yüzüne çıkacak.
Dünyayı değiştiren fetih yine muhteşem bir şölenle kutlandıDünyayı değiştiren fetih yine muhteşem bir şölenle kutlandıİstanbul''un Fethi''nin 557. yıldönümü, Haliç üzerinde ışık, su, ses, lazer ve görüntü teknikleri kullanılarak hazırlanan muhteşem bir şölenle kutlandı. Şölende İstanbullulara hitap eden Başkan Topbaş, "İstanbul''un Fethi, halkı yok sayan bir zihniyetin değişmesi anlamına geliyor. Bu nedenle fetih Türk Milleti için ne kadar anlam taşıyorsa, dünya insanı için de o kadar anlam taşıyor" dedi.
"İlk İşim, Okullarda Değişim" Projesi ile Kale Grubu Trabzon''daydı"İlk İşim, Okullarda Değişim" Projesi ile Kale Grubu Trabzon''daydıKale Grubu''nun sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten ve eğitim alanında öncü çalışmalar yapan Dr.(h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) "İlk İşim, Okullarda Değişim" sloganıyla başlattığı sosyal sorumluluk projesine Trabzon''da yenilediği okulla devam ediyor.
Peterson''da mutlu son "Yaşlı" köşk "gençlik merkezi" olacak Peterson''da mutlu son "Yaşlı" köşk "gençlik merkezi" olacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova''da bulunan tarihi Peterson Köşkü''nün restorasyonu için gerekli olan "Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon" ihalesine 1 Haziran''da çıkıyor. 151 yıllık bina, Gençlik ve Kültür Merkezi''ne döşüntürülecek.
İstanbul''a üçüncü köprü kimin için yapılıyor?İstanbul''a üçüncü köprü kimin için yapılıyor?Birinci ve ikinci Boğaz köprüleri yapılırken Karayolları Genel Müdürü olan Atalay Coşkunoğlu: Üçüncü köprü güzergâhı uygun değil. İstanbul trafiğine hiç katkısı olmayacak. Büyük orman tahribatına yol açacak, buralardaki yerleşmeleri devlet önleyemeyecektir. Bu, Türkiye''deki siyasetin bir gerçeğidir.
Bu heykel uzaydan bile görülüyor!Bu heykel uzaydan bile görülüyor!Ünlü heykeltıraş Andrew Rogers''ın, dünyanın değişik ülkelerinde hayata geçirdiği ‘Hayatın Ritimleri'' isimli Arazi Sanatı (Land Art) Projesi''nin Türkiye ayağı olan, toplam 10 heykelden oluşan ‘Zaman ve Mekan'' adlı Heykel Parkı, Kapadokya'' da, Borusan Filarmoni Orkestrası''nın verdiği konserle törenle açıldı.
TOKİ hasarlı binalara el attıTOKİ hasarlı binalara el attıTOKİ hasarlı binalara el attı Beş yılda en az 50 bin konut yapmayı hedefleyen TOKİ, hasarlı ve tehlikeli binalarda oturanları yapacağı konutlara yerleştirecek. Kentsel dönüşüme Esenler, Küçükçekmece, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Üsküdar, Ümraniye, Kartal ve Pendik''ten başlanacak.
Kahin ve filozofların memleketi Didim''e yolculukKahin ve filozofların memleketi Didim''e yolculukİçinde kehanet ateşleri yakılan Apollon tapınağı Hellenisttik dönemde tasarlanmış, Persler tarafından yıkılmış ve Büyük İskender tarafından tekrar yaptırılmış fakat tapınak 200 yıl boyunca tamamlanamamış.
6 çağdaş cami örneğinden biri sarmaşık duvarlı6 çağdaş cami örneğinden biri sarmaşık duvarlıKayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Mimarlar Odası''nın düzenlediği ''çağdaş cami projesi'' yarışmasında 250 projeden 6''sı eşdeğer ödülün sahibi oldu.
"Bayraklı tarih, ticaret ve turizm merkezi olacak""Bayraklı tarih, ticaret ve turizm merkezi olacak"Bir yıllık görev süresini değerlendiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "İlçemizi Smyrna ile tarih, yeni kent merkezi ile ticaret, Turan Bölgesi ile de turizmin gözbebeği haline getireceğiz" dedi.
En güzel bahçe ve balkonlara ödülEn güzel bahçe ve balkonlara ödülKarşıyaka Belediyesi''nin bu yıl 9. kez düzenlediği ''En Güzel Balkon, Bahçe, Apartman Bahçesi Yarışması''nda dereceye girenlere ödülleri verildi.
TESK, pazar günleri AVM''lerin kapanmasında ısrarlıTESK, pazar günleri AVM''lerin kapanmasında ısrarlıTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezleri içindeki büyük mağazaların faaliyetlerinin bayram, resmi tatil ve pazar günleri yasaklanması, diğer günler çalışma saatlerinin ise 10.00-20.00 saatleri arasında 10 saati geçmemek üzere belirlenmesi gerektiğini kaydetti.
Zindanlarda 3 Boyutlu TurZindanlarda 3 Boyutlu TurNottingham şehrinde günümüzün modern ev ve işyerlerinin ve Nottingham kalesinin altında, ortaçağdan kalmış tüneller, zindanlar ve mahzenlerden oluşan bir labirent bulunuyor. Lazer teknolojisi sayesinde araştırmacılar dehlizlerin boyutlarını ölçmek için daha önceden mümkün olmayan bir hızda, saniyede 500 bin noktadan veri topluyorlar.
Açık Kapı Festivali, İstanbul''un 150 Yıllık Sarayı Hollanda Konsolosluğu''ndaydıAçık Kapı Festivali, İstanbul''un 150 Yıllık Sarayı Hollanda Konsolosluğu''ndaydıAçık Kapı Festivali, 6. gününde, Beyoğlu''nda kendine önemli bir yer edinmiş olan Hollanda Konsolosluğu''ndaydı. Hollanda Konsolosluğu tam 150 yıldır İstanbul''da. Döneminde, çevresindeki diğer önemli yapılarla birlikte Pera''da yerini almıştı.
Açık Kapı Festivali''nde 6. Gün!Açık Kapı Festivali''nde 6. Gün!Açık Kapı Festivali''nin 6. günü (27 Mayıs Perşembe), Balat''taki Sveti Stefan Bulgar Kilisesi ile başlayan turumuz Alman Konsolosluk Binası ile sona erdi.
Mudanya yolunda Trafik düzenlemesiBüyükşehir Belediyesi tarafından Emek Kavşağı`nda devam eden çalışmalar nedeniyle trafik akışının yeniden düzenleneceği bildirildi.
Sultangazi’ye boyu 180 metreyi bulan AVM gelebilirEmlak Konut, Sultangazi''de gelir paylaşımı metoduyla 366 bin 722 metrekare inşaat alanı olan çok katlı AVM yaptırmak için ihaleye hazırlanıyor. Açıklamalara göre, buraya 180 metre yükseklikte AVM ve ticaret merkezi yapılabilecek.
Kent, mimarlık ve moderniteSon günlerde Harry Connick konseri ve tiyatro festivalindeki olağanüstü Japon oyunu Elektra sayesinde, kaç zamandır merak ettiğim iki yeni yapıyı ilk kez gördüm: yeni Harbiye Kongre Merkezi ve de yeni Ertuğrul Muhsin tiyatrosu.
Hasankeyf''ten bir çığlık daha! Gitmeyenlere Hasankeyf''i anlatmak ne kadar zordur... Onun, Dicle''nin koynunda uyuyan halini; ayağını suya sokmuş genç bir kız gibi iç çekişini ya da toprağından ayrılmak istemeyen yaşlı bir adamın feryadını andıran duruşunu hangi cümlelere sığdırabilirsiniz ki...
Bu cennete kıymayızÖzelleştirmeden Çamaltı Tuzlası''nı 21 yıllığına devralan spor camiasının tanınan ismi Nevzat Demir, ülkenin bu en büyük deniz tuzlasını genç mühendis Çağatay Dolunay''a emanet etti.
TAV''a 5 dalda ödül‘Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri''nde TAV Havalimanları 5 kategoride ödül kazandı. TAV''ın yaptığı açıklamaya göre, Thomson Reuters ve Acclaro işbirliğiyle, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri''nde TAV Havalimanları Holding, ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri CEO''su, ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri CFO''su'' ve ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri Yetkilisi'' olmak üzere üç dalda ise ‘en iyi'' seçildi. ‘Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri 2010'' kapsamında TAV Havalimanları ayrıca ‘Yatırımcı İlişkileri Web Sitesi'' ve ‘Yatırımcı İlişkileri Departmanı'' ile de ödüle layık görüldü. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener görüşlerini şöyle aktardı: "Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri'', dünya ekonomisinin ekseninin Batı''dan Doğu''ya kaydığının ve İstanbul''un en önemli finansal merkezlerden biri haline geldiğinin işaretidir."
Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Milliyet
Arkeoloji dergisinde ''Türkiye özel''İngiltere''nin önde gelen arkeoloji dergisi ‘Current World Archeology'' (CWA) Türkiye''yle ilgili özel sayı yayımladı. 55 sayfalık derginin 35 sayfasında, Türkiye''deki Likya bölgesiyle çevresindeki arkeolojik alanlar tanıtıldı. Türkiye''nin Londra Kültür ve Tanıtma Ataşe Yardımcısı Ayşegül Gürgezoğlu, "Dergi ülkemizin kültürel birikimini gözler önüne sermeye, aynı zamanda kültür turizmi açısından tanıtımına büyük katkı sağlayacak" diyor. CWA''nin İngiltere''nin en önemli arkeoloji dergisi olduğunu söyleyen Gürgezoğlu, derginin Türkiye özel sayısı çıkarmasının çok sayıda okuyucuya ulaşması nedeniyle önemli olduğunu da vurguluyor. Özel sayıda Efes, Perge, Çatalhöyük gibi bilinen yerlerin yanı sıra yeni kazılmaya başlanan arkeolojik alanlar da okuyucuya tanıtılıyor ve son yıllarda kazılarda çıkarılan önemli eserlere yer veriliyor.
Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.