Haberler

1 Mayıs 2011, Pazar

"İkinci Boğaz" İki Kat Tehlike mi?"İkinci Boğaz" İki Kat Tehlike mi?Geçtiğimiz Çarşamba günü açıklanan "çılgın proje Kanal İstanbul"un ortaya çıkışının gerekçelerinden birinin, İstanbul Boğazı''nın güvenliğini sağlamak olduğu söylendi. Karadeniz ile Marmara Denizi''ni birbirine bağlarken, iki kıtaya yayılan İstanbul''u ortasından bölen İstanbul Boğazı, uluslararası deniz taşımacılığının yapılabildiği en dar geçit olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla da büyük tonajlı gemilerin geçişleri sırasında ciddi tehlike arz ediyor olduğu doğru. Oldukça kıvrımlı bir yapıya sahip olan Boğaz''ın en geniş yeri 3,6 kilometre, en dar yeri 698 metre ve uzunluğu ise 29,9 kilometre. Haberin Devamı
Venedik''in suyunu arıtacağızVenedik''in suyunu arıtacağızAyşe Erkmen, 54. Venedik Bienali''nde Türkiye''yi bir tür mekanik heykelle temsil edecek. ''Plan B'' adlı çalışma, kanallardaki suyu temizleyip geri bırakacak bir arıtma sistemi.
''Suriye nükleer reaktör kurmaya çalışıyor''''Suriye nükleer reaktör kurmaya çalışıyor''ABD ve İngiltere''nin vatandaşlarını çekmesinin ardından Birleşmiş Milletler de Suriye''nin gizli olarak nükleer reaktör inşa etmeye çalıştığını duyurdu. BM, Irak''a müdahale edilmeden önce ise Saddam''ın kimyasal silahı olduğunu iddia etmişti.
TOKİ, çılgın projeye komşu 10 bin konutu teslim ediyorTOKİ, çılgın projeye komşu 10 bin konutu teslim ediyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı devam eden İstanbul-Kayaşehir''de ilk etap konutların teslimlerine başlandı.
Muhteşem tesadüfMuhteşem tesadüfÇılgın proje açıklandıktan hemen sonra bazı görüşmeler yaptım. İlk olarak ''Hüsamettin Özkan''ı'' aradım. ''Nasıl buldunuz?'' diye söze girdim. ''Siyasetçiler büyük projeleri sever. Özellikle sağ gelenek. Ben genellikle büyük fikirlere olumlu bakarım'' yanıtını verdi.
Sızmasın diye internetsiz ortamda hazırlandıSızmasın diye internetsiz ortamda hazırlandıKanal İstanbul projesi için büyük gizlilik içinde çalışıldı. Detaylar iki ay önce netleşti. İnşaat maliyetini ve tahliye edilecek toprak miktarını azaltmak için kanalın dağlardan değil vadilerden geçmesi tasarlandı.
Bombalanan HSCB otel olarak açılıyorBombalanan HSCB otel olarak açılıyorHSBC''nin eski Genel Müdürlük binası, Azeri asıllı İşadamı Mübaris Mansimov tarafından TMSF''den 90 milyon TL''ye satın alındı.
Bir doğal zenginlik yandıBir doğal zenginlik yandıTürkiye''nin uluslararası öneme sahip 135 sulak alanından biri olan Ekşisu Sazlığı''nın önemli bir bölümü yandı.
"Dubai yapıyorsa, biz de yaparız""Dubai yapıyorsa, biz de yaparız"''Çılgın Proje''nin hazırlık aşamasında eskiz çalışması yapan mimar Genim, ''Vaktiyle Eyfel Kulesi''ne de karşı çıkanlar oldu. Ama bugün tablo ortada'' dedi.
Buca''daki balık hali Güzelbahçe''ye taşınıyorBuca''daki balık hali Güzelbahçe''ye taşınıyorBaşkan Kocaoğlu, balıkçılara, Güzelbahçe''ye balıkçı limanı ve balık hali kurulacağı müjdesini verirken, "Deniz tarafında 40 dönümlük bir alanda dolgu yaptıktan sonra bakanlığın gösterdiği alanda inşaata başlayacağız" dedi.
Krize rağmen yapılan 4 projeden biri oldu, Baytur''a ödül getirdiKrize rağmen yapılan 4 projeden biri oldu, Baytur''a ödül getirdiBaytur İnşaat''ın Samsung''la birlikte Dubai''de yaptığı 31 ve 37 katlı iki kuleden oluşan Boulevard Plaza, önemli gayrimenkul fuarı CITYSCAPE''den ''İnşa edilmiş en iyi ofis-ticaret merkezi'' ödülü kazandı.
Erdoğan belki de çıldırmadı!Erdoğan belki de çıldırmadı!Siyasi kimliğiyle de tanınan mimar Ahmet Vefik Alp, 2000 yılında Rauf Denktaş''ın ''çılgının çılgını'' projesinden yola çıkarak, Başbakan Erdoğan''ın ‘Kanal İstanbul''daki olası amacına ulaştı.
Birileri biliyor muydu?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''çılgın projesi''nin geçeceği Çatalca bölgesinde arazilerin bir yıl önce yüzde 70 el değiştirdiği ortaya çıktı.
Erdoğan''dan çılgın projeyi eleştirenlere yanıtErdoğan: "Burada sadece Kanal İstanbul''u yapmıyoruz. Burada biz aynı zamanda İstanbul''un yoğunluğunu, deprem tehdidini de yok etmek için bu adımı atıyoruz. Gerek Avrupa Yakası''nda gerek bu yakada. Hani iki yeni şehir diyoruz ya, inşallah önümüzdeki çarşamba o şehirleri de açıklayacağız. Tabi sadece o şehirler değil, onların yanında ilave projeler de var. Engellendiğimiz bazı projeleri açıklayacağız.
"3000 yıllık denge bozulur"Uzmanlar uyarıyor: ''''Doğal olarak oluşmuş bir sistemi öyle yapay müdahaleler yaparsanız, ne olacağını kestiremezsiniz. "
Sahibinden satılık camiİstanbul''da Yılmaz Düdüş sahibi olduğu bir araziyi üzerinde kaçak inşa edilen cami ile birlikte satışa çıkardı.
Orada 10 milyon yıl önce kanal vardıDeprem uzmanları Başbakan Erdoğan''ın Çılgın projesinin ayrıntılarını görmeden yorum yapmaktan kaçındı.
''Çılgın proje huzur getirmez''Başbakan Erdoğan''ın dün açıkladığı "çılgın proje" bugün bazı köşe yazarlarının da gündemindeydi. Kimileri projeyi beğenirken, hoş karşılamayanlar da var.
Kanal İstanbul en büyük ikinci projeBaşbakan Erdoğan''ın ''çılgın projesi'' Kanal İstanbul, dünyanın en pahalılarıyla yarışacak. Manş Tüneli, Hong Kong Havalimanı gibi mega projeleri geride bırakan Kanal İstanbul''u yalnızca Gotthard Tüneli geçiyor.
''Yıkım müteahhitliği'' deyim değil, gerçekmiş meğerBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın ''Eşsiz eserlerin arkasında hep hayaller vardır'' dediği dakikalarda, İnsanlık Anıtı''nın kafası koparılmış, sıra omuzlara gelmişti. İhtimal ki, ülkemize yabancı herhangi biri, sadece bu cümleyi duysa, Türkiye''nin sanatsal özgürlük alanında da çok ilerlemiş olduğunu düşünürdü.
Çılgın projelerin en yenisi iki yüz senelik..Sokullu''nun Büyük Kanal projesinden çıkıp Çatalca-Marmara Kanalı projesine kadar söylenerek geldik.. Birbirinden çılgın beş projeyi yıllarca konuştuk.. Ortada isimlerinden başka bir şey yok.. Proje çılgınlığının genetik olması beni rahatlatıyor..
Başbakanım, çılgın projelerine devam et, olur mu?Biz Türk Milleti olarak hep büyük projeler tasarlamış ve birçoğunu gerçekleştirmişizdir. Şimdi, terör örgütleri ve darbeci çeteler tarafından ismi kirletilse de ‘Ergenekon Destanı'', bilinen tarihimizin içinde en ünlü destanların başında gelir. Ergenekon''da Türkler, koca bir demir dağı eriterek ‘Bozkurt''un eşliğine mucizevi bir oluşu gerçekleştirmişlerdir.
Topbaş rant avcılarını uyardıTopbaş, "Kanal İstanbul projesini duyup o arazide yer almak isteyenler şunu da düşünsünler; ya kanal onların üstünden geçerse. Tam da üstüne basabilir" dedi.
Trakya''yı Kanal İstanbul çılgınlığı sardıBaşbakan''ın ‘çılgın projesi'', Trakyalıları çıldırttı. Güzergah açıklanmadı ama tahminlerde adı geçen köylere lafı bile yetti. Vatandaşlar ellerinde haritalarla kanalın geçeceği yerleri tahmin etmeye çalışıyor. Kahvelerde, tarlalarda, evlerde çılgın proje konuşuluyor. Trakya nefesini tutmuş piyangonun kendilerine vurması için dua ediyor.
Proje çılgın olsun, biz normal olalımTürkiye Cumhuriyeti''nin 100''üncü yılı olan 2023 yılı projesi kamuoyunda herkesi heyecanlandırdı. Siyaset, iş dünyası ve halk, seçim ve geçim gündemine ara verdi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.