Haberler

1 Ağustos 2006, Salı

Bir şehir – Dokuz kentBir şehir – Dokuz kentSongjiang’tan 40 kilometre uzaklıkta, muazzam bir uydu kent projesi inşa ediliyor. Bu kez gerçekleştirilen küçük Tudor evleri, taş parke kaplamalı patikaları, dev kalesi ve labirent bahçesiyle bir eski İngiltere tasavvuru. Başka bir Şangay banliyö bölgesi olan Pujiang’da ise 100.000 kişi çok yakında yapay kanallarıyla bir İtalyan hayaline taşınacaklar. Yakında kesinlikle Alman olmayan 30.000 kişiyi içinde barındıracak olan yeni bir kent, Weimar’dakiler örnek alınarak yapılan, parlak tonlarda kurabiye evleriyle bütün bir Alman kenti... Toplamda, en azından 500.000 kişinin Şangay’ın her biri farklı bir batı kenti üslubunda tasarlanmış, yeni uydu kentlerinde yaşaması bekleniyor. Haberin Devamı
10 gün önce açılan duble yol çöktü10 gün önce açılan duble yol çöktüAdapazarı ile Karasu İlçesi arasında, ihalesi 1994 yılında yapılmasına rağmen ancak 10 gün önce tamamlanarak kullanıma açılabilen duble yol, Ferizli - Limandere arasındaki bölümünde çökmeler meydana gelince trafiğe yeniden kapatıldı.
Babadağ ihalesi iptal edildi yeni bir talip aranıyorBabadağ ihalesi iptal edildi yeni bir talip aranıyorÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Fethiye''nin ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ''daki ihalenin iptal edildiğini açıkladı.
Bergama köylülerine ''altın'' müjdesiBergama köylülerine ''altın'' müjdesiİzmir''in Bergama ilçesindeki altın madeninin, imar izinlerini iptal eden mahkeme kararı aleyhine Danıştay''da açılan davada, mahkeme yürütmenin durdurulması talebini reddetti.
Yol camiye dayandıYol camiye dayandıKaradeniz''in tek yarımadası Giresun''un kıyıları taştan kaleyle çevrilmiş. Yeşilin ve denizin kucaklaştığı Giresun, sahil yolundan en fazla etkilenen illerden biri.
Beyaz Yıkımlara DevamBeyaz Yıkımlara DevamBahçelievler - Kağıthane - Eminönü ve Küçükçekmece İlçelerinde 27 - 28.07.2006 tarihlerinde imara aykırı yapıların yıkım işlemi, Zabıta Tedbir ve Zabıta Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi.
Dekorasyonda Niş FuryasıDekorasyonda Niş FuryasıTarihte binlerce yıldır bütün uygarlıkların evden ibadethaneye her türlü yapıda kullandığı niş, Fransızca bir sözcük. Duvar içindeki oyuk, göz, hücre anlamına geliyor.
Bilkentli Öğrencilere Kanada’dan ÖdülBilkentli Öğrencilere Kanada’dan Ödül2005 yılı Kasım ayında Carleton Üniversitesi tarafından UNESCO ve UIA’nın destekleriyle tarihi bölgelerin yenilenmesi konulu uluslararası bir yarışması açılmıştı. Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü’nden Ayşegül Tokol danışmanlığındaki Sevgi Yücesan, Harun Ekinoğlu, Gökçe Gerekli, Müge Durusu ve Seda Patır’dan oluşan ekip Kuzey Amerika, Avrupa, Asya''dan gönderilen 126 proje arasından 5.lik ödülünü kazandı.
Hem Geziyorlar, Hem ÖğreniyorlarHem Geziyorlar, Hem Öğreniyorlarİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinden uzak semtlerde oturan ailelerin bayan üyeleri ve çocuklarına yaşadıkları kenti tanıtmak amacıyla başlattığı “Kentimi Tanıyorum” gezileri devam ediyor.
Altınoluk''ta Barbar Conan''ın İzleriAltınoluk''ta Barbar Conan''ın İzleriBalıkesir''in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde, Antandros Antik Kenti''nde yürütülen kazı çalışmalarında, çizgi roman kahramanı Conan''ın kavmi olan barbar Kimmerler''in izine ulaşılmaya çalışılıyor.
Dolmabahçe’de kuş uçurtulmayacakDolmabahçe’de kuş uçurtulmayacakTBMM’ye bağlı milli saraylar arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı, son teknoloji ürünü güvenlik kameraları ile donatılıyor. Meclis Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın açtığı ihale sonuçlandığında, şu anda kamera ile lokal olarak izlenebilen Dolmabahçe Sarayı’ndaki tüm mekanlar kontrol altında tutulup, birebir obje izlemesi yapılabilecek.
Darmstadt’ın Yeni Merkezi: “Darmstadtium”Darmstadt’ın Yeni Merkezi: “Darmstadtium”Darmstadtium ya da tam adıyla Darmstadtium Bilim ve Kongre Merkezi, Darmstadt Teknik Üniversitesi kapsamında şehrin merkezinde inşaası süren ve de Darmstadt’ı son zamanlarda hareketlendiren bir yapı.
Beyrut''un Kentsel Dönüşümü Yarıda KaldıBeyrut''un Kentsel Dönüşümü Yarıda KaldıAralarında Gustafson Porter ve Zaha Hadid gibi isimlerin de bulunduğu mimarlar tarafından sürdürülen Beyrut’un kentsel dönüşümü, devam eden İsrail bombardımanı ile yarıda kaldı.
Yellowstone Tarzı KorumaYellowstone Tarzı KorumaYılda 400 bin kişinin ziyaret ettiği Abant Gölü ve çevresini gelecek nesillere iyi durumda bırakabilmek için hazırlanan özel plan uygulamaya geçiyor.
Kıbrıs’ın sembol camisi restorasyon bekliyorKıbrıs’ın simgelerinden Lala Mustafa Paşa Camii’nin, erozyon sonucu taşlarının erimesi, duvarlarındaki çatlaklar, rutubet ve bakımsızlık sebebiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Yabancı sokak ve mahalle adlarına yasakİçişleri Bakanlığı, mahalle ve sokaklara yabancı dille yazılan isimler verilmesini yasakladı. ''Adres ve Numaraya İlişkin Yönetmelik''le, binaların numaralandırılması, numaralandırılan binalara ait adreslerin Ulusal Adres Veri Tabanı''na işlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Yönetmelikte, mahalle ve sokak adlarının ''Anayasa''nın temel ilkelerine, mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemeyeceği'' vurgulandı. Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş kelime ve ifadeler ile çirkin, müstehcen ve gülünç adların da konulamayacağı kaydedildi. Sokak ve caddelere yabancı ülke mensuplarının adları, Dışişleri Bakanlığı''nın uygun görüş bildirmesiyle verilebilecek.
Tarih: 1 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Tuba Hoca, Beykoz’un Duvarlarını ŞenlendiriyorBeykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün hayata geçirdiği projeyle ilçenin tarihi ve doğal dokusunu ortaya çıkarmak amacıyla sahil kenarındaki beton duvarlara tarihi mekânların ve şahsiyetlerin resimleri yapılmaya başlandı.
Duble Yol 10 Günde ÇöktüYolun Sinanoğlu Beldesi yakınlarında yaklaşık 1 kilometrelik bölümünde araçlar geçmeye başlayınca çatlak ve çökmeler oluştu. Yaklaşık 10 santim büyüklüğündeki çatlaklar ve 30 santimlik çökmeler nedeniyle yol, tehlikeli olduğu gerekçesiyle trafiğe kapatıldı. Çökmelerin, bölgedeki toprağın balçık olmasından kaynaklandığı belirtilirken, Karayolları yetkilileri yolun onarım çalışmaları yapıldıktan sonra tekrar trafiğe açılacağını söyledi.
Tarih: 1 Ağustos 2006 Kaynak: Akşam
Hattuşa''nın Surları Yeniden YapıldıTarihi Milli Park olan ve UNESCO Dünya Listesi''nde bulunan Hititler''in başkenti Hattuşa''yı çevreleyen surların 65 metrelik bölümü Hititler''in kullandığı yöntemlerle yeniden yapıldı. Alman Arkeoloji Enstitüsü''nce yürütülen ve 2002 yılından beri JTI Türkiye''nin destek verdiği kazının başkanlığını, çalışmanın başından beri Prof. Dr. Jürgen Seeher yapıyordu.
Mimarlığa adanmış ömürGaranti Sanat Galerisi 1 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında ''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman'' başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Frankfurt''taki Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architektur Museum, Frankfurt am Main) tarafından düzenlenen sergi, Shulman ''ın 1930''lardan günümüze kadar çektiği fotoğraflardan geniş bir seçki sunuyor.
''Gizli kent'' turizme açıldıPekin''in yeraltında, artık Pekinlilerin bile unuttuğu muhteşem bir yeraltı kenti var. Zamanında olası bir Sovyet saldırısına karşı inşa edilen bu muazzam yapı şimdi turizme açılıyor.
Şişli’ye üç yeni ilköğretim okuluŞişli Belediyesi, eğitim kurumlarına verdiği destek çerçevesinde, ilçeye üç yeni ilköğretim okulu daha yaptırıyor. İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Feriköy, Okmeydanı ve Halide Edip Adıvar Mahallelerinde bulunan üç ilköğretim okulunun eskiyen binalarının yerine, daha geniş kapasiteli modern okulların yapılarak 2006-2007 eğitim öğretim yılında hizmete açılacağını açıkladı. Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu’nun yeni binasının temel atma töreninde konuşan Sarıgül, ilçedeki 56 devlet okulunun bakım ve onarımını gerçekleştirdiklerini, kapasitesi yetersiz olan okulların yerine de yenilerinin yapıldığını söyledi.
Tarih: 31 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye Yazan: Ziya Sandıkçıoğlu
Konut kredi faizleri arttı inşaat sektörü rahatladıTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektörünün bekleme sürecine girdiğini ve piyasaların rahatladığını söyledi.
Kaya Mezarlar Acil Yardım BekliyorGökova''da üzerinden geçen antik yol nedeniyle çatlaklar oluşan 2 bin 400 yıllık antik kaya mezarlar gerekli tedbirler alınmazsa yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
Belediye Kredilerinde Yeni Dönemİller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, İller Bankası''nda sağlanacak yeniden yapılanma ile bankanın "siyasi etkiler tümüyle uzak bir yapıya" kavuşacağını belirterek, "Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası nasıl siyasi etkilerden uzak, bankacılık kuralları içinde faaliyet gösteriyorsa burası da öyle olacak" diye konuştu.
Kaya Grup, Kıbrıs’a ’Artemis’ İnşaa EdiyorKaya Grup Kıbrıs’ın en büyük otelini tamamlamak üzere. 1.700 yataklı otel Artemis Tapınağı’nın görüntüsünde olacak. Otel 2007 yılının nisan ayında hizmet vermeye başlayacak.
TOKİ''nin Freni Piyasayı RahatlattıTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektörünün bekleme sürecine girdiğini, piyasaların rahatladığını, dövizdeki gerilemenin inşaat maliyetlerine yansımasının ise bir ay içinde görüleceğini söyledi.
Lübnan’da tarih de yok ediliyorUNESCO Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, İsrail’in saldırılarında Lübnan’daki tarihi yapıların yok olmasından da endişe duyduklarını bildirdi.
Hasankeyf TaşınamazHasankeyf''de ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok arkeolojik alanında kazı başkanlıklarında görev yapmış olan Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi arkeolog Andreas Schachner, Hasankeyf’in başka bir alana taşınmasının mümkün olmadığını söyledi.
Hasankeyf ''i Kurtarma ZamanıBaşbakan Erdoğan''ın 5 Ağustos''ta Ihsu Barajı''nın temelini atacağını açıklaması üzerine harekete geçen Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 4 Ağustos''ta çok sayıda sanatçı ve doğa aktivistiyle Hasankeyf''e giderek çadır kuracak.
''En pahalı arazi'' 18 Ağustos''ta satılıyorTürkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek bedelli arazi satışı olan Karayolları''nın Zincirlikuyu''da bulunan 96 bin 505 metrekarelik arazisinin satış tarihi belirlendi. İstanbul Defterdarlığı''nın gerçekleştireceği ihale, 18 Ağustos 2006 tarihinde saat 15:00''te yapılacak. Satışına Bakanlar Kurulu''nun yetki verdiği arsaya 460 milyon YTL değer biçildi. İhale katılımcıları, İstanbul Defterdarlığı ve Milli Emlak''ın internet sitelerinden şartname alabilecekler. Katılımcılardan yüzde 10 oranında teminat alınacak. Kapalı teklif usulüyle yapılacak olan ihalede zarflar açıldıktan sonra bir daha artırım olmayacak. Satıştan elde edilecek gelir, Karayolları Genel Müdürlüğü''nün bütçesine özel ödenek olarak aktarılacak.
Tarih: 31 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Başkan Kocaoğlu: Arap Deresi''ni Kirleten Renkli Oto Deterjanıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak ilçesinde bulunan Zafertepe, Çimentepe, 1. Kadriye, Kocatepe, Atilla ve Güneşli Mahallelerini gezerek muhtarları ziyaret etti, vatandaşlarla biraraya geldi.
Kandilli dinamitleri deprem diye kaydettiBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü''nün dünyaya deprem diye duyurduğu ve uluslararası alanda yerbilimcileri harekete geçiren sarsıntıların dinamit patlamalarının yol açtığı sismik hareketler olduğu ortaya çıktı.
Erdoğan: Marmaray’da gecikme yok ilk tüp aralık ayında denize iniyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmaray Projesi''yle ilgili çalışmaların belirlenen zamanda biteceğini, herhangi bir gecikme olmayacağını belirterek, “Aralık ayında ilk tüp denize indiriliyor.” dedi.
Sıra Yalılara GeldiAralarında Karlofça’nın da yer aldığı çok sayıda andlaşmaya ev sahipliği yapan Amcazade Yalısı, hakkında verilen yıkım kararıyla gündemde.
İlk ''Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'' açıldıMuğla''nın Fethiye ilçesinde Deniz Temiz Turmepa ve Fethiye Belediyesi''nce ortaklaşa yapılan ''Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi''nin açılışı Çevre Bakanı Osman Pepe ve Turmepa Kurucusu Rahmi Koç tarafından yapıldı.
Emlak fiyatlarında düşüş devam edecek2006''nın ilk üç ayında yani finansal piyasalar ''en'' noktalarını test edip aşağı eğimli hale geldikten sonra, ''Emlak fiyatlarında da düşüşlere hazır olun'' analizini sizlere çeşitli yollarla aktarmış ve özellikle aynen borsada olduğu gibi ''pahalı bölgelerden maliyetli emlak'' alımı yapılmaması konusunda elimden geldiğince uyarıda bulunmaya çalışmıştım.
Büyükşehir Bir Rüyayı Daha Gerçekleştirdi; Adalar Doğalgaz Hattı TamamlandıKınalıada’da Adalar arası sonu bağlantı borusunu denize indiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ’ı iyi bir fiyata özelleştireceklerini, gelirini de ulaşım başta olmak üzere şehrin problemlerinin çözümünde kullanacaklarını açıkladı.
Konut Sektörü Beklemeye GeçtiTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektörünün bekleme sürecine girdiğini, piyasaların rahatladığını, dövizdeki gerilemenin inşaat maliyetlerine yansımasının ise bir ay içinde görüleceğini söyledi.
Kemer Country’nin otel inşaatına bakanlıktan izin yokKemer Country''nin devletin tahsis ettiği arazisinde otel inşa etmek için son aşamaya getirdiği izin, dönemin İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Ali Ergülmez''e ‘rüşvet verildiği'' iddiaları üzerine iptal edildi.
Kars Havaalanı bakıma alınıyor, 3 yıl Kars''a uçak inmeyecekDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türkiye''de birçok havaalanında olduğu gibi Kars Havaalanı pistini de bakıma alıyor. Pist bakımı 3 yılda tamamlanabilecek ve bu süre içerisinde Kars''a uçak seferleri yapılamayacak.
Yabancıya konut kredisiİş Bankası, Hollanda ve Alman vatandaşlarına konut kredisi vermeye başladı. İş Bankası Alanya Şubesi Müdürü Fatih Eliuz, Türkiye''den ev almak isteyen yabancı konut yatırımcısına sağlanan bu kredi imkânının Türkiye''de ilk olduğunu belirterek, uygulamanın bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarını da kapsadığını söyledi. Yeni uygulamaya göre Türkiye''de almak isteyenlere konut bedelinin yüzde 80''ine kadar kredi sağlayacaklarını kaydeden Eliuz, 10 yıla kadar uzayan vadelerle kullanılabilecek kredilerin ipotek karşılığı verileceğini belirtti. Eliuz, yıllık kredi faiz oranlarını ise euro bazında 36 aylık vade için yüzde 6.25, 60 ay vade için yüzde 6.40, 84 ay vade için yüzde 6.70, 120 ay vade için yüzde 6.90 olduğunu açıkladı. İş Bankası''nın Almanya''da 12, Hollanda da 2 şubesi bulunduğunu anlatan Eliuz, kredi almak isteyenlerin Türkiye''deki şubelere olduğu gibi, kendi ülkelerindeki şubelere başvurabileceklerini de söyledi.
Tarih: 30 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Gayrimenkulde Yabancı Yatırım Çok YetersizRealty World Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Büyükçetin, Türkiye’de gayrimenkulde yıllık 10 milyar dolar yabancı sermaye çekebilecek bir potansiyel olduğunu ancak bu rakamın 2.7 milyar dolar seviyesinde kaldığını kaydetti. Türkiye’de 10 ayda 72 franchise verdiklerini ve hızla yayıldıklarını belirten Büyükçetin, Avrupa’daki potansiyeli değerlendirebilmek için Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda’da ofisler açtıklarını dile getirdi.
Topbaş''ın Saray Muhallebicisi Cami Oluyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ailesine ait Saray Muhallebicisi''nin Fatih şubesinin bulunduğu arazide eskiden yer alan Kaptanı Derya Halil Paşa Camii yeniden yapılacak.
Bu Sezon Bahçe Mobilyaları İçeridekilerle YarışıyorYaz başından bu yana kanepeler, yataklar, havuz kenarlarına, kumsallara taşınıyor, en güzel davetler bahçelerde veriliyor.
Sığacık Yat Limanı, Kolin İnşaat''ınSeferihisar''a bağlı Sığacık Yat Limanı ihalesi sonuçlandı. Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı, Ulaştırma Bakanlığı tarafından mayıs ayında yapılan ihaleyi, Kolin İnşaat Şirketi''nin 5,3 milyon dolar bedelle aldığını belirterek, Yüksek Planlama Kurulu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın onayı sonrası firmanın limanı 25 yıl süresince işleteceğini söyledi. Nişancı, Sığacık Yat Limanı''nın 2003''te tamamlandığını belirterek, 7,7 milyon YTL''ye mal olan, 450 yat kapasiteli limanda toplam 525 metre uzunluğunda yüzer iskele ve 965 metrelik rıhtım uzunluğu bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "2005 yılında liman ihalesini, Global Yatırım Holding kazanmıştı. Yine 2005 yılı sonunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından ihale iptal edilmişti. 2006 Mayıs ayında yap-işlet-devret modeliyle yeniden ihaleye çıkan yat limanını alan Kolin İnşaat Şirketi, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan işletme belgesini alarak Yat Turizmi Yönetmeliği''nde belirtilen 20 maddelik yatırımın inşaatını başlatacak."
Tarih: 29 Temmuz 2006 Kaynak: Dünya
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.