Haberler

1 Ağustos 2008, Cuma

Haydarpaşa’nın Geleceği AranıyorHaydarpaşa’nın Geleceği Aranıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yıldız Parkı, Malta Köşkü’nde Haydarpaşa konulu bir arama konferansı düzenledi. Haydarpaşa hakkında söz sahibi olan bütün kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve konu hakkında katkısı beklenen kişiler bu konferansa davet edilerek, görüşleri alınmak üzere bir araya toplandı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Arama Yönetim Danışmanlığı Kurucu Direktörü Oğuz Babüroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantı, 30 Temmuz Çarşamba sabahı yoğun bir katılımla başladı. Haberin Devamı
100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyor100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyorPendik’te 100 milyon Euro yatırımla hayata geçen ve 250 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ’outlet’i olan Viaport, Dubai modeli ile yılda 1 milyonluk ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.
Meksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''nın orta kesimlerindeki Tula kentinde arkeologlar, MS 900 ile 1150 yılları arasındaki döneme ait bir çocuk mezarı ortaya çıkardı.
Muğla''da 12 farklı arkeolojik kazı sürüyorMuğla''da 12 farklı arkeolojik kazı sürüyorMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla ve ilçelerinde 12 arkeolojik ve bilimsel kazı çalışması yapıldığını bildirdi.
Manavgat''taki orman yangını hızla genişliyorManavgat''taki orman yangını hızla genişliyorAntalya''nın Manavgat ilçesi Karabük köyü ve Kemer ilçesi Göynük beldesinde çıkan orman yangınları henüz kontrol altına alınamadı.
Hukuk Kuşadası’na döndüHukuk Kuşadası’na döndüKuşadası’nda özellikle son beş yılda yaşanan hukuksuzluklar, AKP’li belediye yönetiminin aldığı rant kararları, tek tek mahkemelerden dönmeye başladı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
 E5''te Cola''nın, Boğaz''da Carlton''ın arsasına Ağaoğlu imzası atılacak E5''te Cola''nın, Boğaz''da Carlton''ın arsasına Ağaoğlu imzası atılacakSeyrantepe''de yapılacak Ali Sami Yen Stadyumu''na komşu parselin ihalesini mart ayında kazanan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, İstanbul''un değerli arsalarını toplamaya devam ediyor.
Evde tasarruf paketi büyüyor!Evde tasarruf paketi büyüyor!Küresel ısınmanın etkisiyle dünyanın giderek fakirleştiği enerji konusunda devletlerin ve şirketlerin çalışmaları devam ederken, gelinen noktada kişisel olarak alınması muhtemel önlemler de dile getirilmeye başlandı.
OR-AN sitesini kuran mimar Şevki Vanlı öldüOR-AN sitesini kuran mimar Şevki Vanlı öldüTürkiye’deki ilk uydu-kent denemesi olan Ankara’daki OR-AN’ı başlatan Türkiye’nin önemli mimarlarından Şevki Vanlı, önceki gün Ankara’da hayata veda etti.
TRT için aranan yer bulundu, TRT düşünüyorTRT için aranan yer bulundu, TRT düşünüyorSuna-İnan Kıraç Vakfı''nın İstanbul Beyoğlu''nda yaptırmaya çalıştığı kültür merkezinin önündeki engel kalkıyor. Merkezin yapılacağı yerde bulunan TRT stüdyolarının taşınması için aranan yer bulundu.
Rixos yüzde 55 zam yaptı yine de doluluk azalmadıRixos yüzde 55 zam yaptı yine de doluluk azalmadıRixos Otelleri standart oda fiyatını 550 dolardan 780 dolara, villa fiyatlarını ise bin 800 dolardan 2 bin 800 dolara çıkardı.
Bir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBatı Japonya’nın Çugoku Bölgesi''ndeki, hafızalara “ilk atom bombası” saldırısıyla kazınan Hiroşima, felaketin üstünden geçen 63 yılda “Su Şehri” ünvanına yakışır bir yeniden yapılanma öyküsüne imza attı. Dönemin en güçlü derebeylerinden Mori Terumoto’nun Ota Nehri ağzında kendisine bir kale inşa ettirmeye karar vermesiyle (1589) şehirleşme yolunda ilk adımın atıldığı Hiroşima’ya içinden geçen altı nehir nedeniyle “Su Şehri” ve “100 Köprülü Şehir” de deniyor.
Fatih''e postmodern alışveriş merkeziFatih''e postmodern alışveriş merkeziİstanbul''un tarihi mekanlarından Fatih''in ilk alışveriş ve yaşam merkezi kapılarını açıyor. Mimarisi nedeniyle ''Postmodern AVM'' olarak nitelendirilen merkez, Fatih semt pazarı üzerine kuruldu.
Haydarpaşa geleceğini kendisi belirliyor…Haydarpaşa geleceğini kendisi belirliyor…Haydarpaşa ve çevresinin geleceğiyle ilgili bir konferans düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgeyi konunun tüm taraflarının görüşleri doğrultusunda yeniden planlayacak.
‘Düş Diyarı’ New York‘Düş Diyarı’ New YorkNew York Modern Sanat Müzesi (MoMA), kentin mimarisini biçimlendiren tasarımları konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor. Raimund Abraham, Peter Eisenman, Steven Holl, Hans Hollein gibi tanınmış çağdaş mimarların eserlerinin yer aldığı ‘Dreamland’ (Düş Diyarı) adlı sergide, mimarların yaptığı gerçek projelerin çizimleri, belgeleri ve örnek modelleri sergileniyor. Serginin küratörü Andres Lepik, New York’un 1970’lerde ekonomik gücün başkenti durumuna geldiği ve mimarlar için de bir cazibe merkezine dönüştüğünü söyledi. New York’un bugünkü görüntüsünü 70’lerdeki büyük mimari atılım sırasında kazandığı söyleniyor.
Tarih: 31 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Gamze Güven’in Tasarladığı Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı Şişeleri İki Ödül Daha KazandıGamze Güven’in Tasarladığı Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı Şişeleri İki Ödül Daha KazandıEndüstriyel Tasarımcı Gamze Güven, üç yıl önce Yeni Rakı şişesi tasarımının ödül almasının ardından, bu yıl da içecek kategorisinde Tekirdağ Rakısı Altın Seri şişe tasarımı 21.TSE Altın Ambalaj Ödülü kazandı.
Pekin’in Değişen Yüzü: Yeni Çin’e Bir BakışPekin’in Değişen Yüzü: Yeni Çin’e Bir BakışPekin’in yeni havaalanında Batılılar’ın yaşadığı şaşkınlık, bir sürpriz değil. Bunun nedeni, sadece yapının inanılmaz büyüklüğü değil, aynı zamanda mekanın neden olduğu “Batı dünyasını değişimleriyle gölgede bırakan bir başka dünyaya açılan bu kapıdan bir daha geri dönememe hissi...” Bu deneyim, yüz yılı aşkın bir süre önce Viyanalı mimar Adolf Loos’un New York Limanı’nda buharlı bir gemiden indiği anda hissettiklerine benziyor olmalı. Geleceğe açılan bir kapıdan geçen Loos, Avrupa kültürünün “eskidiğini” de o anda algılamıştı.
Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecekTopkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.
''20 konut satar, projeyi bitiririm'' diyen müteahhidin nefesi kaba inşaata yetiyorEkonomik durgunluk ve siyasi gelişmeler sebebiyle durma noktasına gelen konut satışları inşaat firmalarını zor durumda bıraktı. Büyük şehirlerde temeli atılan ya da kabası bitirildiği halde tamamlamayan inşaat sayısında dikkat çekici bir artış var.
New York’u biçimlendiren tasarımların sergisiABD’nin New York kentinin en ünlü müzelerinden Modern Sanat Müzesi (MoMA), 1970’lerin önde gelen mimarlarının, kentin mimarisini biçimlendiren tasarımlarını konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor.
Öğrenci yurdu çöktü: 13 ölü 22 yaralıKonya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, üç katlı bir öğrenci yurdu çöktü. Çöken kız yurdunun enkazından 13 ölü 22 yaralı çıkarıldı.
Akıllı evler, akıllı önerilerEvler, binalar toplam enerji tüketiminde yaklaşık %40’lık bir paya sahip. Bazı enerji tasarruf ve enerji verimlilik özellikleri yeni ev yapımında, CO2 emisyonu azaltmak için çevreci malzeme ve yaklaşımlar kullanılmaya başlandı.
Metrobüsle Avcılar-Mecidiyeköy arası 45 dakikaİstanbul’da metrobüs projesinin ikinci etabı olan Topkapı-Zincirlikuyu hattının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni eğitim dönemine yetiştirilmeye çalışılan hat, 10 buçuk kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan oluşacak.
AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’ninAtatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Türkiye bunu da gördü...Türkiye’de ilk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı’nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı’na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı’na aktarıldı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tüm bu operasyonun tek bir hedefi vardı. Diyarbakır’da ekili alanları kurutmamak. Devegeçidi Barajı’nda doluluk oranı yüzde 22’e kadar düşmüştü. Hem enerji hem de sulama amaçlı kullanılan Batman Barajı’nında da doluluk oranını bu yıl yüzde 5.5’e düşünce elektrik üretimi durdu.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masadaEkonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
ODTÜ’deki Kaçak YapılarAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsinizDünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.
Adliye Yıldırım''a yapılacakOlağanüstü toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, ''adli kurumların talebi üzerine'' yeni adliyenin Küçükbalıklı''ya yapılması ile ilgili yer tahsisi kararını iptal etti.
Dokuz Eylül’den Büyükşehir’e arıtma raporuDokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, arsenik arıtma yöntemleri konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne rapor sundu.
Çanakkale’de ağır faturaÇanakkale’nin Çınarlı Köyü’nde başlayan yangın dün sabaha karşı kontrol altına alınabilirken, 500 hektarlık zümrüt yeşili çam ormanlarını, Çanakkale Savaşları’na tanıklık etmiş Turgutreis Tabyası’nın yeşil dokusunu küle döndürdü. Adana’da 100 hektarlık orman yandı. Manavgat’ta çıkan orman yangını kontrol altına alınamayınca 200 hektarlık alana yayıldı.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Cumhurbaşkanı ne desin?EXPO 2015''i Milano''ya kaptırmasından sonra hedefsizliğe düşen İzmir için, Cumhurbaşkanı Gül''ün de isteğiyle, kentin beyin takımı bir "Arama Konferansı" düzenlemişti.
Kişi yaşamına saygı bağlamındaAlbert Schweizer “Uygarlık ve Ahlak” (1930), adlı kitabında ‘Ruhsal bağlılığımız maddi bağlılığımızla paralel olarak giderek artıyor. Her yönde geçmiş çağlarda bu güç ve evrensellikte asla olmamış boyutlarda bağımlılık koşullarının kurbanı oluyoruz.’ diyordu.
500 hektar kül olduÇanakkale’de anız ateşinden başladığı sanılan yangında binlerce çam ağacı yandı
Korkarım Ankara Gökçekara olacakKorkarım Ankara Gökçekara olacakODTÜ Vişnelik Tesisi, ODTÜ Yerleşkesi ve Yerel Yönetim konulu panele ev sahipliği yaptı. Panele katılan mimar Behruz Çinici, "Kentler artık kentlinin değil. Kentler, alınıp satılabilen bir meta olarak görülüyor" dedi.
Su perisine MKEK önerisiBüyükşehir Belediyesi’nin deposunda çürümeye terk edilen su perileri heykelini 1992 yılında söküp geçici olarak Tandoğan’dan belediye deposuna kaldıran mimar Mehmet Emin Çevik, "Su perileri heykelinin yeri Tandoğan’dır. Yeniden oraya konulmalı. Hatta MKEK ile görüşüp o binanın önüne konulabilir"
Güler: Türkiye enerji modelini geliştiriyorGçen salı günkü "Hilmi Güler bilim adamlarına kulak verirse elektrik faturamız düşer" yazım üzerine Enerji Bakanımız aradı. TÜBİTAK’ın eski bir üyesi olarak bilim adamlarıyla diyaloğa önem verdiğini söyledi.
Kriz vurdu New York köprü ve otoyol satıyorABD’de yaşanan ekonomik kriz New York’u vurdu. 1970’li yıllarda yaşanan ekonomik krizden bu yana tarihindeki en ciddi ekonomik krizlerden birini yaşayan New York’ta bütçe açığını kapatmak için otoyol, köprü ve tüneller satışa çıkarılıyor.
Tarihi yapılar ‘giydiriliyor’Konak Belediyesi, yıkılmaya yüz tutan, yayaların can ve mal güvenliğini tehdit eden tarihi yapıları, “Giydirme cephe” şeklindeki perdelerle koruyor.
Yeni bir Gökkuşağı fiyaskosu mu?Anakent Belediyesi''nce Ankara - Gölbaşı yolu üzerine inşa edilen "Samanyolu Park "ın nasıl hizmet vereceği tartışılıyor.
"AOÇ halkındır satılamaz"TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) arazilerinin bir kısmının Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü''ne tahsisini öngören yasa teklifiyle, AOÇ arazilerinin parçalanması ve yok edilmesinin kolaylaşacağı belirtildi. Açıklamada, "AOÇ halkındır satılamaz" denildi.
Karar ne zaman uygulanacak?Ankara''nın tarihsel ve kültürel kimliğine uygun, başkentle özdeş "Hitit Güneşi Kursu" amblemini değiştiren ve 13 yıldır tüm yargı kararlarına karşın bu ambleme dönmemekte direnen Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ''e yargı bir kez daha olumsuz yanıt verdi.
Kadir Has Stadyumu ihalesine 3 teklif geldiKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kadir Has Stadyumu''nun tamamlanması için düzenlenen ihaleye 3 firma teklif verdi.
Ankara''ya şehir oteli yapıyorAntalya''daki Calista Luxury Resort''un sahibi Özdoğan Grubu bünyesindeki Özkar İnşaat, Ankara''da yeni bir şehir oteli projesinin temelini attı. Antalya Belek''te inşa edilen ve bataryadan lavaboya kadar pek çok yerde 24 ayar altın kullanılan Calista Luxury Resort Otel''in bir benzerini Ankara''da inşa etmeyi planladıklarını belirten Özdoğan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, "Yeni yatırımımız şu ana kadar Ankara''ya yapılmış en büyük turizm yatırımı olacak" dedi. Otelin mimarisi dünyanın ikinci büyük mimarlık şirketi olan Amerikan RMJM Hillier tarafından yapılıyor.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Mortgage tahvilleri yüzünden Deustche Bank''ın zararı artıyorABD''deki mortgage krizinin Almanya bankacılık sistemindeki en çarpıcı yansımaları arasında görülen Deutsche Bank, yılın ikinci çeyreğinde elinde tutmaya devam ettiği ABD mortgage piyasasına dayalı yatırım araçları yüzünden 2,3 milyar euroluk bir zarar daha etti.
TRT stüdyoları krizinde çözüm bulunduSuna-İnan Kıraç Vakfı''nın Beyoğlu''nda yaptırmaya çalıştığı kültür merkezinin önündeki engel kalkıyor. Merkezin yapılacağı yerde bulunan TRT stüdyolarının taşınması için aranan yer bulundu.
Sakarya Nehri’ni yürüyerek geçtilerSakarya Nehri’nin, Ankara’nın Polatlı ilçesi Yassıhüyük köyü ve çevresindeki kesimi tamamen kurudu. Kuraklığın, birliklerin “vahşi sulama” anlayışından kaynaklandığını savunan Belediye Başkanı Yakup Çelik, “Bu mesele önemli, ertelenmesin, bir an önce yol haritası çıkarılsın istiyoruz” dedi. Ziraat Odası Başkanı ve köylüler ise nehri karşıdan karşıya yürüyerek geçerek tehlikenin önemine dikkat çekti.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Geri Sayım Başladı!Via/Port Outlet’in açılışı için geri sayım başladı. 5 Ağustos’ta açılacak alışveriş merkezinin tüketici ile buluşması için hazırlıklar hızlandı.
ArkiPARC 2008’de Murat Güvenç Tarafından Hazırlanan İstanbul Haritaları SergilenecekArkiPARC 2008 etkinliğinde sunulmak üzere Murat Güvenç tarafından, DİE Başkanlığı’nın, gerçekleştirdiği bina sayım istatistikleri verilerinden yola çıkılarak İstanbul haritaları hazırlanıyor.
ArkiPARC 2008 ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı İşbirliğiFiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine duyulan önemden yola çıkarak gerçekleştirilecek olan ArkiPARC 2008 etkinliğinde, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile işbirliğine gidiliyor.
Haydi sokaklara dökülünİpekiş''in yerine alışveriş merkezi yapılacakmış! Resmi başvuruyu değerlendiren Anıtlar Kurulu''nun, hazırlanan avan projeyi prensipte uygun bulduğu alınan bilgiler arasında.
Nilüfer Vadisi için uyarıBüyükşehir Belediyesi''nin Nilüfer Vadisi Projesi''ne, sel tehlikesi nedeniyle Şehir Plancıları ve Jeoloji Mühendisleri odalarından tepki geldi.
Tanrı heykellerine bakterili korumaODTÜ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Kommagene-Nemrut Koruma Programı” kapsamında, Nemrut Dağı’ndaki çalışmalar devam ediyor. Onarımı Projesi Sorumlusu Prof. Dr. Emine Caner Saltık, dev tanrı heykellerinin korunması ve heykellerdeki tahribatı en aza indirmek için bakteri kullandıklarını söyledi. Prof. Dr. Saltık, “Koruyucu yüzey örtüleri oluşturmak için bio mineralleştirme yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda bakteriler kullanıyoruz” dedi.
Tarih: 31 Temmuz 2008 Kaynak: Vatan
Deprem İzmir''i tehdit ediyor!Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, İzmir ve çevresindeki fay hatlarının büyük depremler üretebileceğini...
Özdoğanlar Ankara’nın en pahalı otelinin temelini attıBataryadan lavaboya kadar pek çok yerde 24 ayar altın kullanan ve Türkiye’nin en lüks tatil köylerinden biri olarak kabul edilen Calista Luxury Resort’un sahibi Özdoğan Grubu, Ankara’nın en pahalı oteli olacak projenin temelini attı.
İstanbul için Melen suyu çözüm mü?Küresel ısınma ile su, petrolden daha önemli bir duruma geldi. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi mega kentlerin yerel yöneticilerinin kâbusu haline geldi.
Yargı Kuşadası’nın akciğerini kurtardıOfer-Kutman Ortaklığı’nın Emekli Sandığı’ndan 34 milyon dolara aldığı Fransız Tatil Köyü arazisine belediyenin verdiği 12 katlı bina izni iptal edildi.
Kayıp mezhebin izleri Uşak''taHıristiyanlığın yedinci kayıp mezhebi ‘Montanizm’in izlerini barındırdığı tahmin edilen Pepouza Antik Kenti gün ışığına çıkarılacak.
TOKİ''den askere konut desteğiMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''''Bu devletin, bu milletin bütçesinin de iki yakasının bir arada olması lazım. Başka türlü gitmez'''' dedi.
Karşıyaka''nın turizm planı hazırlanıyorKarşıyaka Belediyesi için İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından hazırlanacak olan Turizm Master Planı ile ilgili çalışma ve toplantılar başladı.
Almanlardan, Gökçek’e “En Hızlı Su Temini Projesi” Ödülü…Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak Suyu Projesi ile “Dünyanın En Hızlı Su Temini Projesi” ödülüne layık görüldü.
Kültür Bakanı, Çeşmeli turizmcileri dinleyecekErtuğrul Günay, İzmir''e gelerek, kentin gözde turizm beldesinde mevcut sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüşmeler gerçekleştirecek.
Karaburun "mavi bayrak" peşindeKısa bir giriş konuşmasından sonra, Prof. Mustafa Ünsal ile Karaburun Belediyesi''nin, ilçede gerçekleştirilmiş ve devam eden çalışmalarıyla ilgili konuşuyoruz.
MÜSİAD: Doğu''nun kültürel miras envanteri çıkarılmalıMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, Doğu Anadolu Bölgesi''ndeki kültürel mirasların envanterinin çıkartılmasını istedi.
Türkler tarafından iki kez yapılan köprü: MostarMimar Sinan''ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1557 yapılan Mostar, Hırvatlar tarafından tamamen yıkılınca Türk firmalar tarafından aslına uygun olarak tekrar onarıldı.
Antalya''da hafif raylı sisteme ilk kaynakAntalya trafiğini rahatlatmak için yapılan hafif raylı siteme ilk kaynak yapıldı. Şu ana kadar 3 bin metresi döşenen rayların uzunluğu 11 kilometre olacak. Bu hat üzerinde çalışmalarda toplam 3 bin 500 kaynağın bulunacağı belirtildi.
Sivas''ta Kent Meydanı Projesi kaldığı yerden devamMilli Emlak Müdürlüğü tarafından imar planında yeşil alan gözüktüğü için itiraz üzerine inşaatı durdurulan Sivas Kent Meydanı Projesi, imarda yapılan tadilatla yeniden başlıyor.
Kocaeli, yeşili ve deniziyle kucaklaştıKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 4 yıl önce kirlilikten grileşen kentte, iki sevgili olan yeşil ve maviyi kucaklaştırdıklarını söyledi.
Kuzey Kutbu''ndan dev kopuşKuzey Buz Denizi''ndeki en büyük buzul olan Ward Hunt buzulundan 2 dev parçanın koptuğu ve bu parçaların yüzen ada haline geldiği bildirildi. Kanadalı yetkili Luc Desjardins, Kanada''nın kuzeyindeki Ellesmere Adası yakınındaki Ward Hunt buzulundan biri 4-5 kilometrekare, diğeri 14 kilometrekare yüzölçümüne sahip 2 parçanın koptuğunu ve bu parçaların 2 yüzen ada oluşturduğunu söyledi. Desjardins, ilk parçanın 22 Temmuz''da, ikinci parçanın ise 23 Temmuz gecesi koptuğunu ve bu kopmaların Kuzey Buz Denizi''nde son 3 yılda meydana gelen en önemli kopmalar olduğunu belirtti. Kuzey Buz Denizi''ndeki erimenin devam ettiğini belirten uzmanlar, bunun küresel ısınmanın göstergesi olduğunu ifade ediyor.
Tarih: 31 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kemeraltı''nda Yarışma Heyecanı Başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Kemeraltı Çarşısı için düzenlediği Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması Jürisi, ilk toplantısını yaptıktan sonra soluğu Kemeraltı’nda alarak uygulama alanını inceledi.
Merrill Lynch''in ucuza tahvil satışı Wall Street''e yayılabilir30 milyar dolarlık mortgage piyasasına bağlı borç tahvillerini değerinin kat be kat altından satışa çıkardığını açıklayan yatırım bankası Merrill Lynch''in ardından diğer Wall Street devlerinin de gelmesi bekleniyor.
Bush''tan emlak sektörünü kurtarma planına onayABD Başkanı George Bush krizdeki emlak sektörünü kurtarmayı amaçlayan planı onayladı.
Çanakkale’de yangın kâbusuKuru otlara düşen alevler ormana, oradan Çanakkale İntepe’ye sıçradı. Yangına patlayan tüpgazlar eklendi. Kaçışan kuşların düştüğü noktada yeni yangınlar başladı.
Robinson Club Sarıgerme''de 4. otelini açıyorFethiye-Kuşadası zincirinde büyümek için uygun tesisler bakan Alman TUI Grubu''na bağlı Robinson Club, Sarıgerme''de yeni bir otelle anlaştı.
Başkanlar Yazıyor: İstanbul Tuzla''dan başlarTarihi, kaplıcaları, sanayisi, denizi, insanıyla İstanbul’un en dingin, en farklı ilçelerinden biridir Tuzla. 150 bin yerleşik nüfusu barındırdığı sanayi nedeniyle her gün 200 bine çıkmakta, bu rakam yazın daha da artmaktadır.
Hamdi Akın ‘uygun fiyata arsa’ arıyorAnayasa Mahkemesi’nden çıkacak karar, Ergenekon davası, büyük kentlerde olmasa da Anadolu’daki insanların “kriz, kriz” diye feryadı derken gelen son damla Güngören’deki katliamla artık bardak çoktan doldu taştı.
İskenderun tehlikedeÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüceer, hızla sanayileşen ve enerji yatırımlarının planlandığı İskenderun Körfezi’nde 100 yıllık stratejik eylem planının yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Yüceer, “Yoksa burası yaşanmaz hale gelir. Körfezde Çevre ve Orman Bakanlığı’nın sıkı denetim yapması şart” dedi.
Belediyenin İmar Kararları Yargıdan Geri DönüyorKuşadası Belediye Meclisi tarafından alınan Vatan Hastanesi, Kipa ve limandaki dükkanlardan sonra şimdi de Fransız Tatil Köyü’nün imar planı iptal edildi.
Metemtur ve VHS Turizm inşaatta anlaştıMetemtur Otelcilik (Metemtur) ile VH Turizm arasında ''''kat karşılığı anahtar teslimi inşaat yapımı ve gayrimenkul satış hasılatı paylaşım sözleşmesi'''' imzalandı.
Gökçek 15 yıldır kamusal değerleri tahrip ediyorTMMOB Şehir Plancıları Odası, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in son 15 yılda Ankara’da uzun süreler sonucu elde edilen kamusal alan ve değerleri bir bir tahrip ettiğini iddia etti. Bu uygulamaların son örneği olarak AOÇ ve ODTÜ’yü gösteren Şehir Plancıları Odası’nın yaptığı açıklama şöyle: "ODTÜ Yerleşkesi ve arazisi üzerinde başlatılan tartışmanın Ankara kent bütünü açısından önemli sonuçları olan bir süreci başlattı. İmar mevzuatını gerekçe göstererek ODTÜ arazisinden yüzde 40 pay isteyen Gökçek’in, bu tür bir kamu payının asıl amacı, başta plana konu olan alanlara, eğitim, yol, yeşil alan, spor alanı gibi kamusal kullanımları sağlama hedefini geri plana itiyor. İktidara geldiğinden bu yana emsal artışı ve mevcut imar mevzuatına uygun olamayan yapılara af anlamına gelen yaklaşık bin 500 civarında plan değişikliğine giden bu anlayışı, söz konusu plan değişikliklerinden hangisinde yüzde 40’lık pay aldığını açıklamaya davet ediyoruz."
Tarih: 31 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
''Finans merkezi İstanbul'' toplantıda görüşülecekDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren''in katılacağı, "İstanbul Ekonomi ve Sosyal Konsey Toplantısı"nda İstanbul''un finans merkezine dönüşmesi ele alınacak.
ASTOM hatanın telafisini istediSu Perisi heykelinin depoda çürümeye terk edilmesine siyasiler ve sanatçılardan sonra Ankara Sivil Toplum Meclisi’nden (ASTOM) de tepki geldi.
Trump Towers’ta oturanlar, kavdaki şarabını odasından bile izleyecekTürkiye’deki konut ve rezidans projelerinde, şarapların saklandığı şarap kavlarının yapılması yeni trendler arasına girdi. Trump Towers Şişli’de, dünyanın en büyük ve en teknolojik şarap kavlarından biri yapılıyor.
Akfen: Otelciliği sevdik, Accor''la yurtdışında da büyüyeceğizSon yıllarda ekonomik alanda yaşanan gelişmeler sayesinde hızla yaygınlaşan şehir otelleri yatırımcıların yeni gözdesi oldu.
Japonlar, Türkiye''nin güneşini enerjiye çevirecekTürkiye''nin güneş enerjisi potansiyeli Japon yatırımcıların dikkatini çekti. Japon teknoloji şirketi Kyocera, Türkiye''de güneş paneli üretmeye hazırlanıyor.
Haydarpaşa, üç boyutlu tanıtımla onay arıyorHaydarpaşa ve çevresini yeniden yapılandırmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, ilgili tarafların temsilcilerinin katıldığı ''arama konferansı'' düzenledi.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.