Haberler

10 Eylül 2008, Çarşamba

Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı?Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı?Ben o kadar zeki sayılmam. Aslında daha çok orta düzey biriyim: Hiçbir zaman soğuk duş almam, spor yapmam. Tırnaklarımı yerim. Yalnızca bir moleküler tasarımcıyım. Moleküllerle başlarım ve sonra büyük resme bakarım. Ama ikisinin ortasında endüstriyel tasarıma, grafik tasarıma ve mimarlığa ihtiyaç var. Genelde, insanlar çevreyi koruduklarında daha az kötü olduklarını düşünürler. Alman Çevre Koruma Kurumu’nun söylediği gibi: “Lütfen çevreyi koruyun. Arabanızı bu kadar sık kullanmayın!” Bu şunu söylemekten çok farklı değil: “Lütfen çocuklarınızı koruyun. Onları bu kadar sık dövmeyin!” Daha azını mahvetmekle hiçbir şeyi korumuyoruz. Yani bu daha az kötü olmakla ilgili değil, doğru şeyi yapmakla ilgili. Bütünsel güzellikle ilgili. Haberin Devamı
Kanuni’nin öldüğü Zigetvar Kalesi çöküyorKanuni’nin öldüğü Zigetvar Kalesi çöküyorKanuni Sultan Süleyman’ın son seferi olan Zigetvar Savaşı’nda duvarları önünde hayatını kaybettiği Zigetvar Kalesi’nin etrafına çökme tehlikesi nedeniyle güvenlik şeridi çekildi.
Rus milyarder, Antalya’ya “Çakma İstanbul” yapıyorRus milyarder, Antalya’ya “Çakma İstanbul” yapıyorAntalya sahillerindeki tematik otel akımının son örneğinde sınır tanınmadı. Sahip olduğu servetle dünyanın sayılı zenginlerinden Rus işadamı Roman Abramovich’in sahibi olduğu ve lüks kavramına yeni bir boyut getiren mimarisiyle dikkat çeken Antalya’daki Mardan İstanbul Palace, ekimde açılıyor.
2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları Belirleniyor2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları BelirleniyorArkitera Mimarlık Merkezi, 2009 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü adaylarını belirlemek üzere geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da iki kurumdan nominatörlük (aday gösterme) teklifi aldı ve çalışmalarına başladı.
İş adamına aracını bıraktırdıİş adamına aracını bıraktırdıAvcılar-Zincirlikuyu hattında seferlere başlayan Metrobüs''ün beklenenden çok talep gördüğünü söyleyen Başkan Kadir Topbaş "Aracını bırakıp Metrobüs''e binen iş adamları var. Teşekkür telefonları yağıyor” dedi.
Magic Life’ın yüzde 50.1’i Avusturyalılara satıldıMagic Life’ın yüzde 50.1’i Avusturyalılara satıldıTurizm gazetesinin haberine göre, TUI bünyesindeki otel markalarından olan Magic Life hisselerinin 50.1’i Connexio adlı yatırım fonuna satıldı.
Bu caminin inşaatında Don Kişot’un yazarı Cervantes amelelik yaptıBu caminin inşaatında Don Kişot’un yazarı Cervantes amelelik yaptıGarip ama, Don Kişot yazarı diye meşhur İspanyol romancısı Cervantes de Kılıç Ali Paşa Camiinin inşaatında çalışmıştı. Ama amele olarak. Mimar Sinan’ın emrinde cami inşaatında çalışanların isimlerinin yazılı olduğu defterler vakıflar arşivinde bulundu.
İhsan Bilgin ile Europan Süreci ve Sümer Mahallesi Üzerineİhsan Bilgin ile Europan Süreci ve Sümer Mahallesi ÜzerineZeytinburnu Sümer Mahallesi, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin 8. döneminin Türkiye’de düzenlenmesini sağladığı Europan yarışmasına konu olan alanlardan biriydi. Europan 8’in Türkiye Ulusal Komite Başkanı Prof.Dr. İhsan Bilgin ile içinde bulunduğumuz günlerde tekrar gündeme gelen Europan sürecini, yarışmanın getirilerini ve bu getirilerin kentsel dönüşüm bağlamında taşıdığı değeri konuştuk.
BP Türkiye''den "İstasyon Yenileme Projesi"BP Türkiye''den "İstasyon Yenileme Projesi"BP Türkiye, su ve enerji tasarrufu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması ve küresel ısınma ile mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla "İstasyon Yenileme Projesi"ni hayata geçirdi.
Ağaçtan 8 katlı apartmanAğaçtan 8 katlı apartmanUyguladığı çevre programlarıyla Avrupa ülkeleri arasında en yeşil kent seçilen İsveç’in Vexjö kentinde Avrupa’nın en yüksek ahşap binası inşa ediliyor.
Arkitera Eğitim Merkezi 500. Öğrencisini Ücretsiz EğitiyorArkitera Eğitim Merkezi 500. Öğrencisini Ücretsiz EğitiyorOn ay süre içinde beş yüze yakın öğrencisi olan Arkitera Eğitim Merkezi’ne gösterilen yakın ilgi ve güven nedeni ile AEM yöneticileri, kısa zaman içinde belli olacak 500. öğrencisini ücretsiz eğitme kararı aldı.
Tasarım, 184. Sayısında "Aydınlatma"yı Ele AlıyorTasarım, 184. Sayısında "Aydınlatma"yı Ele AlıyorTasarım, bu ay Türk aydınlatma sektörünü incelediği 184. sayısıyla okurlarıyla buluşuyor. David Atkinson Lighting Design (DALD) tarafından aydınlatılan "The Golden Age of Couture" (Terziliğin Altın Çağı) adlı sergi, Johanna Keimeyer’in geri dönüşüm lamba tasarımları ve Louis Saul’un yaratıcı aydınlatma tasarımları, dergide yer alanlar arasında.
Peyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç), Erzurum''da Yaz Kampı DüzenlediPeyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç), Erzurum''da Yaz Kampı DüzenlediPeyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç) Yaz Kampı, 15 üniversiteden 26 öğrencinin katılımıyla 18 - 31 Ağustos 2008''de Erzurum‘da gerçekleştirildi.
Batı ile Gelenek Arasında: TahranBatı ile Gelenek Arasında: TahranModern mimari, İran’la 60 yıl önce tanıştı. Şimdi dördüncü nesil İranlı mimarlara tanıklık ediliyor. Bu dönemde önemli bir gelişmenin kaydedildiği ise kabul edilen bir gerçek. Günümüzde en azından bürokratik açıdan bakılırsa, birçok bina mühendisler tarafından inşa ediliyor ve mimarlık bölümü mezunlarının sayısı artıyor. Ancak mimarlıktaki kültürel gelişme, inşa edilen bina sayısıyla veya genç mimarların zevklerindeki ve trendlerdeki değişimle aynı anlama gelmiyor.
Villakent sakinleri öfkeli: İZSU’nun şu yaptıklarına bakar mısınız?İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Seyrek’te Ege-Koop tarafından oluşturulan 1000 konutluk Villakent’te yaşayanların susuzluk konusundaki şikayetlerini “Villakent sakinleri dertli mi dertli” ve “Villakent sakinleri dertli: Biz denizi geçtik, bizi derede boğmayın” başlıkları dile getirerek yetkililerin dikkatine sunmuştuk.
Plan abesle iştigaldirTürkiye''de kent mimarı deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan Prof. Ahmet Vefik Alp''ten duymuştum bu sözü. Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan kaynaklı ve "Kaçak yapıya ödül vermedikleri kaldı" başlıklı haberi okuyunca Hoca''nın sözlerini anımsadım.
"Yol kazıları Karşıyakalıları bıktırdı"MHP İzmir Milletvekili K.Erdal Sipahi, seçim bölgesi olan Karşıyaka''yı ziyaret ederek ilçenin sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnafla bir araya geldi.
Athena Tapınağı’na ait kalıntılar bulunduPedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, AA muhabirine, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.
Tarihî hamamın kurşun kaplamaları çalındı, MOBESE kurulmadığı için hırsızlar yakalanamıyorTarihî Gümrük Hamamı''nın kurşun kaplama çatıları kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Mahalle muhtarı hırsızların bulunup adalete hesap vermesini istedi.
Nükleer santraller için yeni güvenlik kriterleriTürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından hazırlanan "Nükleer Güvenlik Tüzüğü Taslağı" ile nükleer tesislerin faaliyetleri sırasında toplum ve çevrenin radyasyondan korunmasını sağlayacak yeni güvenlik kriterleri uygulamaya konulacak.
Büyükşehir’den Karacaören’e Sevgi Parkı…Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Altındağ ilçesine bağlı Karacaören Mahallesi’nde yapılan 10 bin 500 metrekarelik bir alana yapılan Karacaören Sevgi Parkı hizmete hazır.
Şehzadeler Şehri''nde tarih yeniden can buldu"Şehzadeler Şehri" olarak anılan Manisa''da bu döneme ilişkin yitirilen tarih yeniden canlandırıldı. 16. yüzyılda Taliki Zade''ye ait minyatürden yola çıkarak yaptırılan 2,20 metre eninde 2,80 metre yüksekliğindeki Saray-ı Amire maketi törenle açıldı.
Yalova''ya katı atık tesisiTesisin AB normlarında olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, ''Burası Yalova''nın 2030 yılına kadar olan çöp depolama ihtiyacını karşılayacak" dedi.
Bursa''nın sahilleri temizlenecekBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bir şehirde yatırımlar kadar çevre ve altyapı yatırımlarının da önemli olduğunu belirterek, en önemli çevre yatırımlarından bir tanesinin ''derin deniz deşarjı'' olduğunu söyledi.
Plansız kalkınmaya karşıyızTrabzon Gazeteciler Cemiyeti''ni ziyaret eden Trabzon Genç İşadamları Derneği Bakanı Cafer Kurt, "Şehrin dokusuna ve özgün yapısına uygun olmayan, plansız kalkınma hamleleri Trabzon''a ancak zarar verir" dedi.
”Su konusunda savaş çıkmasını istemiyorsak tasarruf etmeliyiz”Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, "Eğer su konusunda bir savaş çıkmasını istemiyorsak yapılması gereken bazı şeyler var.
En modern sebze pazarı Nevşehir''de kurulacakTürkiye''nin en modern sebze pazarlarından birisi konumunda bulunacak Nevşehir Sebze Pazarı''nın inşaat çalışmaları başlatıldı. Nevşehir Belediyesi tarafından İbrahimpaşa Mahallesi''nde eski Toprak Mahsulleri Ofisi''nin yanı sıra Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Lojmanları ve Petrol Ofisi ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü''ne ait İş Eğitim Metresi ve Eğitim Uygulama Okulu''nun bulunduğu toplam 21 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak Sebze Pazarı''nda 10 bini aşkın kamyon dolusu hafriyatın taşınması planlanıyor. Farklı mimari şekliyle de dikkatleri üzerine çekecek Nevşehir Yeni Sebze Pazarı''nda engelli vatandaşlar için asansör sisteminden, pazar alışverişi için gelecek bayanlar için bebek bakım odası bile yer alacak.Alt katta yaklaşık 1000 kişilik olarak 2 bin 942 metrekarelik bir alanda sosyal amaçlı salon,119 araçlık otopark, polis, zabıta, veteriner hizmet ünitelerinin yanı sıra, 2 kattan oluşan Cafeteryanın da hizmet vermesinin planlandığı Nevşehir Sebze Pazarı''nda, pazar tezgahları ile birlikte, 44 işyeri, balık ve peynir satış üniteleri de hizmet verecek.
Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
”Suda sıkıntı yatırımların zamanında yapılmamasından”Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye''de su sıkıntısı yoktur. Sıkıntı, yatırımların zamanında yapılmamasıdır" dedi.
"IKEA müşterisi yüzde 26 arttı"IKEA Türkiye Perakende Direktörü Tolga Öncü, bir önceki yıl ile kıyaslandığında müşteri sayısının yüzde 26 arttığını söyledi.
TOKİ, Tunceli''de hastane ihalesi açtıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Tunceli''ye 150 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerini yaptırmak üzere ihale açtı.
Fannie ve Freddie''nin kaderi yeni başkandaABD yönetimi tarafından el konulan konut kredisi sektöründeki Fannie Mae ve Freddie Mac''ın nihai kaderinin, seçimlerin ardından yeni ABD Başkanı ve Kongre''ye kalacağı belirtiliyor.
Hatay''da tarihi Roma hamamıHatay''ın Erzin ilçesinde bulunan İssos Antik kentinde, yaklaşık 5 dönümlük Hazine arazisinde yapılan kazı çalışmasında, Roma dönemine ait soğuk, ılık ve sıcak su sistemlerinin bulunduğu, sauna ve havuzun yer aldığı tarihi hamam tespit edildi.
Binlerce yıllık tarihi miras kaybediliyorYenikapı Metro-Marmaray Arkeolojik Kazı Ekibi Çalışanları, bulguların ‘kaybedilmesini’ engellemek isteyen çalışanların işten atılmasını protesto etti.
Bayrampaşa Cezaevi ‘iftarevi’ olduBayrampaşa Belediyesinin düzenlemiş olduğu ramazan etkinliklerinin gerçekleştirildiği Bayrampaşa Cezaevi şimdi çok farklı bir görünüme sahip.
Konut ve arsa satışına tapu harcı dopingi geliyorGlobal ekonomik krizin etkileriyle artan faiz oranları nedeniyle durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörüne can suyunu bu kez Maliye verecek.
Kadir Topbaş: Doğan, Hilton arazisini değerlendirmek istediİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan ve Aydın Doğan arasındaki Hilton Oteli arazisi ile ilgili tartışma var. Size araziyle ilgili bir talep geldi mi?” şeklindeki sorusu üzerine, konuyla ilgili gerekli açıklamaları Başbakan Erdoğan’ın yaptığını belirterek şunları söyledi: “Kendilerinin de bahsettiği gibi Şişli Belediyesinden oy birliğiyle geçen 2.7 tarzındaki bir emsal talep, Şişli planlarına yapılan itirazla belediyemize gelmiştir. Belediye İmar Komisyonu, bu talepleri inceleyip Şişli Belediyesine geri gönderdi. Aydın Doğan da bu Hilton arazisini değerlendirmek istediğini ve bunun için aldığından bahsetmiştir. Böyle bir yoğunluğun kabul olmasının mümkün olamayacağından kendilerine bahsetmiştim. Çünkü orası bir kentsel SİT alanı. Aynı zamanda kentin soluklanabildiği yeşil alandır. Biz bu alanlara hassasiyet gösteriyoruz. Kentin değerlerine, yaşam alanlarına saygı göstermek gerekiyor. Kentti rahatsız edici yapıların burada yeşeremeyeceğini söyledim.”
Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Kommagene’den Bizans’a AntalyaAntalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Güneyköy’de yapılan kazılarda, Roma ve Bizans dönemine ait antik bir kent gün ışığına çıkarıldı.
Teknoloji kentinde herşey rüzgar ve güneşle çalışacakFransa''nın Nice şehrindeki Sophia Antipolis başta olmak üzere dünyada 17 teknoloji bölgesini işleten Fransız yatırım şirketi CICOM''un Üst Yöneticisi Alain Andrea, Urla''da 2 milyon 183 bin metrekarelik teknoloji geliştirme bölgesinde kuracakları teknokent ile İzmir''i geleceğin yenilik merkezi yapacaklarını açıkladı.
Elausa Sebaste’de kazılar başladıMersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesindeki Elause Sebaste antik kentinde, 14’üncü dönem kazı çalışmaları 4 ayrı noktada yeniden başladı. 14 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında özellikle son 2 yılda 300’ün üzerinde tarihi eserin çıkarılarak tescillendiğini belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider, yapıtların Mersin Müzesi’ne teslim edildiğini söyledi. Schneider, kazılarda çıkan yapıtların ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik, cam, sikke, pişmiş toprak heykelcikler ve değişik tip ve boyutlarda savaş malzemelerinden oluştuğunu belirtti. 12 Ekim’de bitecek kazı çalışmaları sırasında önemli yazıt ve heykeller bulmayı umduklarını belirten Schneider, Agora’daki restorasyon çalışmasını ise bu yıl tamamlayarak antik tiyatrodaki gibi ziyaretçilerin ve turizmin hizmetine sunacaklarını dile getirdi.
Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Teleferik için ağaçları kestilerAydın’da Pınarbaşı ile Aytepe mesire alanlarını bağlayacak teleferik projesi kapsamında, 20 kızılçam ağacı kesildi. Projenin tamamlanmasıyla Pınarbaşı ile Aytepe’yi bağlayacak teleferik hattının uzunluğu 560 metre olacak.
Türkiye su fakiri, önlem almalıTürk Sanayiciler ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) hazırladığı “Türkiye’de Su Yönetiminin Durumu: Sorunlar ve Öneriler” başlıklı rapor İstanbul’da düzenlenen “Sürdürülebilir Su Yönetimi” konferansıyla açıklandı.
Airport AVM''nin hedefi rötarlı uçak yolcusuAirport Alışveriş Merkezi, havaalanına yakınlığını avantaja çevirmek için kolları sıvadı. Havayolu şirketleri ile işbirliğine giden alışveriş merkezi, özel servislerle yolcuları Airport''a alışverişe getirecek.
İngiltere''de ev satışları 30 yılın en düşüğüİngiltere''de emlakçıların mayıs-ağustos döneminde sadece ellerindeki emlağın yüzde 12.7''sini satabildikleri, bunun da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47''lik bir düşüşe işaret ettiği belirtiliyor.
Afşin Elbistan projesi artık 2014''e zor yetişirAfşin-Elbistan C ve D Termik Santralları için Park Teknik ve Akfen''in verdiği fiyat tekliflerini yüksek bularak ihaleyi iptal eden Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), yeni ihaleyi 2009 yılında yapacak.
Sulukule için destek mektubuBirleşmiş Milletler Uluslararası Mukimler Birliği (IAI) Koordinatörü Cesare Ottolini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve yerel yöneticilerine gönderdiği mektupla, Sulukule sakinlerinin onayıyla hazırlanacak alternatif bir proje üretilinceye dek her türlü zor kullanılarak tahliye veya yıkım girişiminin durdurulmasını istedi.
Socar ortaklığı Tekfen’e 10 yılda 37 milyar dolarlık iş getirecekTekfen Holding CEO’su Erhan Öner, "Tekfen İnşaat’ın yüzde 50’sini Azerbaycan devlet şirketi Socar’ın almasıyla birlikte bize önümüzdeki 10 yılda 37 milyar dolara kadar ulaşabilecek projeleri üstlenme kapısı açıldı" dedi.
36 milyon dolara Türkiye’nin ilk otomotiv limanını yaptılarTürk otomotiv sektörünün de merkez üssü konumuna gelen Kocaeli’de, İzmit Körfezi’nin en merkezi yerinde yılda 440 bin aracın ithalat ve ihracatının gerçekleştirilmesine uygun, Türkiye’deki ilk ’Autoport’ (Otomobil Limanı) işletmeye hazır hale getirildi.
Yunuseli için yeni projeSağlık Bakanlığı, 2 yıldır anlaşmaya varılamayan Yunuseli''deki askeriyeye ait bin dönüm arazi üzerinde yapmayı planladığı Ortadoğu''nun en büyük sağlık sağlık kompleksi için yeni teklif hazırladı.
Metrobüsün özel otomobillerle imtihanıMetrobüsler özel yolda rahatça ilerlerken Mecidiyeköy’deki araç trafiği adım adımdı. İlk günü eksiklikler de ortaya çıktı. Çağlayan’da yolcular metrobüsten indikten sonra üstgeçide geçmeleri için yol bırakılmamıştı.
Alman mimarlar da bizi görebilecek!Alman Mimarlık Müzesi’nde açılan ‘Becoming İstanbul’ sergisi İstanbul’un bugüne kadarki gelişimini göz önüne seriyor.
Venedik’te ‘türbülans’İlk kez kısa süre önce Garanti Galeri’de izleyicilerle buluşan Marcos Novak’ın ‘Türbülanslı Topolojiler’ başlıklı sergisi, 11. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’yle eşzamanlı olarak Venedik’te sergilenecek.
3. Boğaz Köprüsü ve AKP demokrasisiÜniversitede Şehir ve Bölge Planlama eğitimi alırken en zorlandığımız derslerden biri ulaşım planlaması idi. Hocamız sınavda iki soru sorardı biri dersin tanımına dair olup herkes ezbere bilirdi.
Daha fazla güneş enerjisi kullanma çağrısıİspanya’da düzenlenen bir uluslararası konferansta bilim adamları, güneş enerjisinden daha fazla yararlanılması çağrısı yaptılar.
Denizli’nin akciğerine ateş düştüDenizli’nin akciğerleri olarak bilinen, kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Başkarcı Dağı Milli Parkı’nda, İsrafil Deresi Mevkii’nde çıkan yangında, 5 hektar kızılçam ormanı kül oldu.
Bu sular ısıtacakAmasya''nın Hamamözü İlçesi''nde atık kaplıca suları konut ve seralarda ısıtma amacıyla kullanılacak.
Halı altına süpürülen dertlerBodrum’un Güvercinlik Köyü, ‘Türkiye’ye yılda 5 milyon avro kazandırıyor’. Ancak bunun beşte birine mal olacak arıtma tesisi hâlâ yapılamadığı için köyün atıkları ormana akıyor!
Mevzu bahis rantsa, gerisi teferruat!Büyük bir rant alanı olan İstanbul Tepeören sınırları içerisinde bulunan devlet ormanının sahte haritalarla imara açılarak parsel parsel satıldığı ortaya çıktı.
Roma Hamamı kutsal yol kazıları başladıRoma İmparatoru Caracalla döneminde inşa edilen ve dünyanın ikinci büyük hamam kompleksi Roma Hamamı''nda 2008 yılı kazı çalışmalarına başlandı.
Dünya Su Forumu''na doğruDünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, ''''Eğer su konusunda bir savaş çıkmasını istemiyorsak yapılması gereken bazı şeyler var. İlk olarak hepimiz birer vatandaş olarak farklı bir yaklaşım içinde olmalıyız.
Afganistan''da 19 metrelik Buda heykeliArkeologların, Afganistan''ın orta kesimindeki Budistlerin merkezi Bamiyan''da 7 yıl önce Taliban rejimi tarafından yıkılan 2 dev Buda heykelinin yakınında 19 metre yükseliğinde bir Buda heykelini ortaya çıkardığı bildirildi.
Kendi insanından kopmamak...Bir avuç genç insanın dokuz günlük mutluluklarının algısını paylaşmak istiyorum bu gün. Mimarlık öğrenimini tamamlamış ya da son yılına gelmiş gençlerle her yıl bir yaz okulu gerçekleştiriyorum: Makedonya’da, Manisa’da, Denizli’de, Afyon’da, en çok da Güre’de...
Kaunos antik kentinde bir çeşme ortaya çıkartıldıMuğla''nın Köyceğiz ilçesindeki Kaunos antik kentinde bir çeşme ortaya çıkarıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, Kaunos antik kentindeki çalışmalarda tarihe ışık tutacak çok önemli bulgular elde edildiğini kaydetti.
TMSF, 69 adet taşınmazını satacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), muhtelif illerde bulunan toplam 69 adet taşınmazını satmak üzere ihale açtı.
TÜSİAD''dan ''Sürdürülebilir Su Yönetimi'' konferansıTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), ''Türkiye''de Su Yönetiminin Durumu: Sorunlar ve Öneriler'' ile ''Şebeke Suyu Hizmetlerinde Özel Sektör Katılımı: Dünya Uygulamaları Işığında Türkiye İçin Model Tartışması'' başlıklı raporlarını yarın İstanbul''da kamuoyuna açıklayacak.
Erdal Eren: Belediye ihalelerinden haberimiz olmuyorTürkiye Müteahhitler Birliği (TBM) Başkanı Erdal Eren’in yalnızca iki cümlesinin içini doldurabilsek, “yolsuzluk“ enkazına ilk kepçeyi atmış oluruz.
”Konutta finansman problemi yaşanıyor”MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, konutlara yeterli talep oluşmaması sonucunda konut sektörünün yoğun bir finansman problemi yaşadığını savundu.
Sirkeci-Harem arası 8 dakikaya indiİstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Sirkeci ile Harem arasını arabalı vapurlarla ortalama 8 dakikaya indirdi.
TOKİ Başkanı, gazete ilanıyla derdini anlatacakToplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar’la hafta sonu İstanbul’da karşılaştık. Baktım ki Bayraktar, Ataköy’de Galleria ve Dünya Göz Hastanesi’nin üzerinde bulunduğu araziyi satamadığı için pek dertli.
Büyükşehir, temiz çevre için 200 milyon YTL harcayacakMenemen ve Ayrancılar-Yazıbaşı Bölgesinin atık sularını toplayıp arıtma tesisine iletecek 42 kilometrelik kanal hattı için ihaleye çıkmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi deniz, nehir ve tarım alanlarını kirlilikten kurtaracak projeler için 200 milyon YTL''lik kaynak ayırdı.
Metrobüs, Hilton, İBB, 2 Numaralı Kurul gibi konularBenzer bir öneriyi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın (gazeteyi ziyareti sırasında olduğunu belirteyim ki dedikodu çıkmasın!) huzurunda dile getirdiğimi iyi hatırlıyorum.
Bu işin ‘suyu’ çıktı kaosa 79 gün kaldıİstanbul için olumlu projeler olarak nitelendiren ve İstanbulluların desteğini alan; Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hattı, deneme aşamasında olan İstanbulkart, İSPARK’ın ‘Park Et Metrobüsle Devam Et’ projesi, kentin yerel yöneticilerinin ve belediye bürokratlarının hanelerine artı puan yazıldı.
Bakanlıktan demir-çeliğe soruşturmaMaliye Bakanlığı, demir-çelik ürünlerinde son dönemde meydana gelen yüksek fiyat artışları üzerine, sektörde kapsamlı bir vergi incelemesi ve fiili envanter çalışması başlattı.
Dünyanın inşaatını Tekfen yapacakTekfen İnşaat''ın yüzde 50''sini, 520 milyon dolar bedelle satın alan Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar ve Palmali Holding, şirkete beş yılda 37 milyar dolarlık inşaat işi verecek.
İşten çıkarılan arkeologlara destek eylemiYenikapı’daki Marmaray ve Metro Projeleri nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin başkanlığında yürütülen kurtarma kazılarını sürdüren arkeolog, restoratör ve sanat tarihçileri, 4 Eylül 2008’te iki serbest arkeolog ve bir sanat tarihçisi arkadaşlarının işten atılmalarını protesto etti.
Güvercinlik dosyası Başbakan’daBodrum’un cennet köşelerinden, mavi denizi, yemyeşil Halep çamı ormanları ile ünlü Güvercinlik Koyu, kirliliğe teslim oldu. Bin kişilik arıtma tesisinin yeterli gelmeyerek atık suların denize ve ormana boşaltılması, nüfusun 25 yılda 150’den 25 bine çıkması tatil beldesini cehenneme çevirdi.
Fannie Mea ve Freddie Mac devletleşti, ABD’ye 200 milyar dolar fatura çıktıFannie Mea ve Freddie Mac devletleşti, ABD’ye 200 milyar dolar fatura çıktı Hazine Bakanı Henry Paulson’ın Fannie Mea ve Freddie Mac’i kurtarma girişimi 200 milyar dolara mal olacak.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.