Haberler

10 Nisan 2006, Pazartesi

2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Mendes Da Rocha kazandı2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Mendes Da Rocha kazandıÇarpıcı, açık ve çevresiyle ahenk içinde kurgulanan yapılarıyla ünlü olan Brezilyalı mimar Mendes Da Rocha, Pazar günü açıklanan 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu. Mendes, Hyatt Hotel zincirlerinin sponsorluğu ile verilen Dünya’nın en prestijli ödülü olan Pritzker’i Oscar Niemeyer’den sonra kazanan 2. Brezilyalı mimar. 30 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek resmi bir törenle Mendes da Rocha’ya bronz bir madalya ve 100.000 Dolar ödül verilecek. Haberin Devamı
Mutfakçıların gözü Türkiye''deMutfakçıların gözü Türkiye''deDünyanın en büyük mutfak fuarı Eurocucina''ya damgasını vuran İspanyol Scic yetkilileri, "Yenilikçi Türk müteahhitlerle sık sık görüşüyoruz" diyor.
Marmaray''dan İstanbulMarmaray''dan İstanbulİstanbul trafiğine nefes aldıracak, Gebze-Halkalı arasını 105 dakikaya düşürecek Marmaray projesi devam ediyor. İstanbullular''ın kıyıdan ya da vapurdan merakla seyrettiği Boğaz''ın ortasındaki iki şantiye gemiye girdik.
Batı’ya Dönük Yüzümüzün 150 Yıllık Abidesi Dolmabahçe SarayıBatı’ya Dönük Yüzümüzün 150 Yıllık Abidesi Dolmabahçe SarayıKapısında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerlerinin taş kesilmişçesine kımıldamadan nöbet tuttuğu, bir zamanlar Balkan Savaşı’nın ateşkes kararının alındığı, Meclis-i Mebusan’ın açılışının yapıldığı, harf inkılábının ilk adımlarının atıldığı, en önemlisi, Atatürk’ün hayata veda ettiği saray:Tam 150 yaşında.
Fener Balat Rehabilitasyon Programı 2. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!Fener Balat Rehabilitasyon Programı 2. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!MEDA programı çerçevesinde Avrupa Birliği fonlarıyla Avrupa Komisyonu ve Fatih Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Fener Balat Rehabilitasyon Programı kapsamında gerçekleştirilecek restorasyon uygulamalarının 2. Kısmı için ihale duyurusu 06-04-2006 tarihinde yapıldı.
Öncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi’ne Ödül VerildiÖncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi’ne Ödül VerildiÖncüoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Udelni Park Ramstore Alışveriş Merkezi binası, 31 Mart 2006 tarihinde St. Petersburg Etnografya müzesinde yapılan tören ile “Commercial Real Estate” dergisi jürisi tarafından 2006 yılında St. Petersburg’da yapılan en iyi Alışveriş Merkezi ödülünü kazandı.
İstanbul 2005 Değerlendirme Raporu’nda Mimarlıkİstanbul 2005 Değerlendirme Raporu’nda Mimarlık“İstanbul Kültür-İstanbul Turizm” başlıklı İstanbul 2005 Değerlendirme Raporu İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yayınlandı.
Frank Gehry’den Dinamik ve Orjinal Takı KolleksiyonuFrank Gehry’den Dinamik ve Orjinal Takı KolleksiyonuGehry Takı Kolleksiyonu, Gehry’nin hayatı boyunca saplantısı olmuş sanatının ürünü. Sayısız derin ve göz alıcı mimari projelerindekine benzeyen, insan vücuduna uygun boyutlardaki kışkırtıcı tasarımları, takı kolleksiyonunu oluşturdu.
İstanbul’la Kiev’in başkentlik yarışıİstanbul’un 2010 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti olarak ilan edilip edilmeyeceği yarın belli oluyor. AB üyesi olmayan ülkeler kategorisinde yarışan İstanbul’un rakibi ise Ukrayna’nın başkenti Kiev.
Büyük usta Mimar Sinan ölüm yıldönümünde anıldıMimar Sinan, ölümünün 418. yıldönümünde Süleymaniye’deki kabri başında törenle anıldı.
Süleymaniye’de Mimar Sinan Müzesi KuruluyorBugün bile büyük bir hayranlıkla izlenen yüzlerce eser bırakan Osmanlı Devleti’nin büyük mimarı Mimar Sinan, Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı Süleymaniye’deki bir törenle kabri başında anıldı.
İnşaatçılar Fiyat Artışı MağduruDemir fiyatlarında yılbaşından bu yana yüzde 30’lara varan artış, inşaat sektöründe tedirginlik oluşturdu.
Yurtseven İnşaat, termal yazlık site kuracakYurtseven İnşaat, Çandarlı-Dikili arasındaki Hayıtlı Koyu''nda, SS Karaelmas Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından yaptırılan Türkiye''nin ilk termal yazlık evlerinin temelini atmaya hazırlanıyor. 50 bin metrekarelik alan üzerinde 148 ikiz villadan oluşacak "Karaelmas Termal Evleri", tamamen ahşap konstrüksiyondan inşa edilecek ve jeotermal enerjiyle ısıtılacak. 16 Nisan 2006 Pazar günü temeli atılacak olan evler 2007 yazında sahiplerine teslim edilecek. Kooperatif Başkanı Tandoğan Yurtseven, projenin Mersin, Uşak ve Ankara''da da ilgiyle karşılandığını ve şu ana kadar 125 villanın bile belirterek, üyelerinin yüzde 10''unu İngiliz vatandaşlarının oluşturduğunu anlattı.
Tarih: 10 Nisan 2006 Kaynak: Dünya
Tekirdağ’daki tarihî eserler ilgisizlikten kurtulacakTekirdağ’da yıkılmaya yüz tutmuş tarihi eserlerin restore edilmesi, Kent Konseyi’nde nihai karara bağlanacak.
Gençler için ''eğlence''li bir tasarım yarışması...İçecek markası Ritmix''in geçtiğimiz yıl birincisi düzenlediği, Ritmix Creative Project''e bu yıl yeni kategoriler ve farklı dallar ekleniyor. Özgün ve yaratıcı gençleri çağıran Ritmix, ''Hayallerini gerçekleştirmek senin elinde!'' sloganıyla bütün katılımcılara hayallerini gerçekleştirme imkânı sunuyor.
Akdeniz kentlerinin tarihi yeniden yazılıyor13 Akdeniz kentinde sürdürülmekte olan “Akdeniz Sesleri: Akdeniz Kentlerinde Sözlü Tarih ve Kültürel Pratikler” projesinin meyveleri toplanmaya başlandı.
Dolmabahçe Sarayı 150 yıldır Boğaz’ın incisiOsmanlı padişahlarından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’e kadar birçok devlet adamına mekan olan Boğaz’ın incisi Dolmabahçe Sarayı, tam 150 yaşında...
100 milyon dolara ''yıldızsız'' otelAntalya Hillside Su Otel ve Bodrum EvTürkbükü projelerine imza atan mimar Eren Talu, Kayı Group''un Antalya''daki yeni oteli için yeni farklı bir konsept deniyor.
Türkiye’nin ‘diri fay haritaları’ güncelleşecekMaden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar arasında yer alan Türkiye’nin yeni diri fay haritalarını güncelleştirme çalışmalarının sonuçları alınmaya başlandı.
Bebek''ten Vaniköy''e bakınca...Yıllardan beri, haftanın bir günü, birkaç saatliğine birkaç arkadaş, Bebek Oteli''ne gideriz. "Misafir sanatçılar" da gelir, eski arkadaşlar da, siyasetten, aşka kadar hemen her şey konuşulur. Kadınların kulağı çınlasın "dedikodunun âlâsı" yapılır.
BM''den imar uyarısı geldiBayındırlık ve İskân Bakanlığı, kıyılardaki kaçak yapılaşmaya imar affı getirmeye hazırlanırken, Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı yayımladığı "Mavi Plan" adlı raporla Türkiye''yi de içine alan 20 Akdeniz ülkesini uyardı.
Mimarlar Topbaş''la ipleri kopardıKüçükçekmece ve Kartal için düzenlenen uluslararası proje yarışmasına Türk mimarları yetersiz oldukları gerekçesiyle davet etmeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile meslektaşı mimarlar arasında ipler koptu.
Türk Müteahhitler Lüks Mutfak Scic İçin YarışıyorMilano’da geçen hafta düzenlenen Eurocucina Fuarı’nda yüzlerce mutfak firması ürünlerini sergiledi. Fuarda Türk müteahhitlerin en çok da henüz Türkiye’de distribütörlüğü bile bulunmayan Avrupa’nın en pahalı mutfaklarını üretmesiyle ünlü Scic’in standını ziyaret ettiği bildiriliyor.
Kentteki çarpık yapılaşmadan mimarlar sorumluİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk mimarları kentsel dönüşüm proje yarışmasına İstanbul Metropoliten ve Kentsel Tasarım Merkezi''nin çağırmadığını söyledi.
Kadir Topbaş''ı Mimar Sinan''a şikâyet ettilerİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) Küçükçekmece ve Kartal''da uygulanacak kentsel dönüşüm projeleri için 6 mimara hazırlattığı projelerle ilgili başlayan tartışma nedeniyle Mimar Sinan ''ın 418. ölüm yıldönümü anma etkinlikleri protestoya dönüştü.
Bilime Aykırı Olan Yeni Kıyı Kanunu Tasarısı, Türk Turizmine Darbe VuracakTürkiye üç tarafı dört değişik özellikteki denizler ve 8 bin 333 km. uzunluğunda kıyı ile çevrili bir ülke.
Üç Haftada 505 Konut Sattı Hedef 5 Yılda 25 bin KonutOpet''in kurucuları Nurten ve Fikret Öztürk''ün çocukları Ufuk Öztürk ve Filiz Öztürk Gürgöze tarafından kurulan Regnum İnşaat, üç hafta önce tanıtımına başladığı projelerde 505 adet konut sattı.
Türkiye''de bakir koy kalmayacakKültür ve Turizm Bakanlığı''nın birçok koyu imara açması Mavi Yolculuk''u bitirme noktasına getirecek.
Toplu Konut Yapılmayan İl KalmayacakTürkiye''nin 78 ilinde toplu konut yapıldığını, TOKİ''nin projesi olmayan üç ilde daha inşaatların başlayacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, ''TOKİ''nin başlattığı konut seferberliği ile Türkiye''yi ur gibi saran gecekondu düzeni ortadan kalkacak'' dedi
''Dar gelirliye en az 50 bin konut gelecek''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Konut Kurultayı''nda yaptığı konuşmada, TOKİ ile beraber en az 50 bin konutun verileceğini ve bunun büyük bölümünün alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik olacağını söyledi. Topbaş, nüfus artışı ve gelişigüzel yerleşim olgusunun getirdiği sorunları ağır biçimde yaşayan kentte her yıl 300- 350 binlik nüfus artışı yaşandığını söyledi. Topbaş, İstanbul''da 1 milyon 600 bin civarındaki konutun yüzde 75''e yakınının imara aykırı olduğuna değinerek, İstanbul''da 600 bin civarında yeni konut yapılabilecek alanlar belirlediklerini ve bu çerçevede kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti.
Tarih: 9 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
''Şehri ur gibi sardılar niye zavallı oluyorlar''Başbakan Erdoğan, gecekonduların şehirleri ur gibi sardığını söyleyerek, "Kaçak yapılar yıkılırken acındırmak isteyenler var.
Eskişehir''de Eğitim Karikatürleri Müzesi açıldıAnadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından Odunpazarı semtinde restore edilen iki katlı tarihi binada Eğitim Karikatürleri Müzesi açıldı.
Konutta Hedef Dar GelirliToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından düzenlenen Konut Kurultayı’nda, Türkiye’deki konut sıkıntısını çözmek için çok sayıda yerli ve yabancı uzman bir araya geldi.
Çimsa: Çimento fiyatlarına iki yılda yüzde 20 zam yaptıkÇimsa, çimento fiyatlarına iki yılda yaklaşık yüzde 20 oranında zam yaptıklarını bildirdi. Çimsa Çimento Samayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Borsa''ya gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Son günlerde bazı basın yayın organlarında çimento fiyatlarında son iki yıldır % 100’e varan artışlar yapıldığı şeklinde haberler yer almaktadır. Şirketimiz yurt içinde satmış olduğu çimentoya enflasyona göre endekslenmiş değerlerle 2004 yılında % 10,8, 2005 yılında ise % 9,1 oranında zam yapmıştır. İki yıllık zam oranı % 20 seviyelerindedir."
Tarih: 9 Nisan 2006 Kaynak: Dünya
Avrupa''daki Türkler Emlak Zengini ÇıktıTürkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı''nın "Avrupalı Türkler''in Gayrimenkul Alma Eğilimleri" konulu araştırmasına göre, Avrupa''da yaşayan Türklerin 255 bininin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde gayrimenkulü (konut) bulunuyor.
Dünya mirası listesinde bulunan Süleymaniye dirilişe gün sayıyorİstanbul’un tarihî semti Süleymaniye, UNESCO’nun şehri dünya mirası listesinden çıkarma tehdidinden sonra kurtarılmaya karar verildi.
Seyrantepe’ye Başbakan el koydu: Galatasaray’ın stadını TOKİ yapacakGalatasaray’ın 49 yıllığına kullanım hakkını aldığı İstanbul Seyrantepe’ye ilişkin tartışmalara son noktayı Başbakan Tayyip Erdoğan koydu.
Topbaş''la İstanbul''da Yeniden Lale DevriOsmanlı tarihinde bir devre adını veren laleyi yeniden İstanbul''la buluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl üç milyon lale ekti.
Fakirlere, ayda 100 YTL’ye 20 yıl vadeli konut imkanıToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) İstanbul’da düzenlediği ‘Alt gelir grubuna yönelik konut sunumu ve kentsel dönüşüm’ kurultayında, Başbakan Tayyip Erdoğan, konut alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
‘Gecekondudan apartmana taşınırsak annem ineği nerede besleyecek?’Büyükşehirlerin en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için hükümet kentsel dönüşüm projeleri hazırlıyor.
Antik Köy''e beton elektrik direkleri!Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL''ün Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen''in ifadesiyle "Assos, hem arkeolojik sit, hem doğal sit, hem de kentsel sit anlayışının örtüştüğü, çok içiçe girdiği ender yerlerden biri."
Peşinatsız, 20 yıl vadeli 100 YTL taksitle konutBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, alt gelir grubundan vatandaşlara yönelik yeni bir konut projesine başladıklarını açıkladı. Erdoğan projede ödeme sistemi olarak ''hiç peşinat ödemeden, 100 YTL taksitle ve 20 yıl vade'' düşündüklerini belirtti.
Güriş, Cidde''de 340 milyon dolarlık iş aldıSon yıllarda Suudi Arabistan''da birçok projede yer alan Türk inşaat şirketlerinin çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Güriş İnşaat, Suudi Arabistan''da ''Orta-Güney Cidde Kanalizasyon Projesi''ni kazandı. Firmanın Suudi Arabistan''daki işlerinden sorumlu Proje Müdür Yardımcısı Ferit Öncel Mocan, "Projeyi 46.5 ayda bitireceğiz. Projede 1500 işçi çalışacak. Bunların arasında yer alacak mühendis, tekniker ve idareciler Türkiye''den gelecek" dedi. Ferit Öncel Mocan, Suudi Arabistanlı ortakları Al Mabadani ve Dallah grubu ile birlikte projeyi kazandıklarını, proje bedelinin 340 milyon dolar olduğunu söyledi.
Tarih: 9 Nisan 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Şebnem Akalın Eryavuz
Mortgage''de dargelirliye düşük faiz imkânı geliyorKonutu olmayan dargelirliler için ödedikleri faizi vergiden düşürme imkanı sağlayan tasarı hazırlanıyor.
Saygın mimarlarımız zaten bize gelmiyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Türk mimarlar için "Saygın, büyük mimarlarımız bizim ihalelerimize girmiyor" dedi.
Tarihi Eserlerimiz Neden Dünya Müzelerinde?Bazen dünyaca ünlü müzeleri gezerken, ülkemiz topraklarına ait eserleri görürsünüz. Kataloglarda bu eserlerin nereye ait oldukları belirtilir, ama ne zaman ve nasıl götürüldükleri açıklanmaz. Bu eserler neden bulundukları yerden alınıp götürülmüş diye düşünürsünüz.
Topbaş özür dilemeliTMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci , İstanbul Anakent Belediye Başkanı Kadir Topbaş ''ın ''''Türk mimarları birikimsiz ve yetersiz'''' sözlerinin ulusal mimarlık onurunu rencide edici olduğunu bildirdi.
İnşaat işine de giren Torunlar’dan 1.300 evTorunlar Şirketler Grubu, Torun Yapı Şirketiyle Bursa’ya ‘Koru Park’ adlı bir projeyle bin 300 konut yaptırıyor.
Vaillant Türkiye’de Almanya’yı GeçtiTürkiye pazarında 1992 yılından itibaren faaliyet gösteren Vaillant Türkiye, kombi satışlarında gösterdiği performans ve uyguladığı satış sonrası modellerle örnek oldu.
Topbaş, icraatlarını anlattı: Hız kesmeden devamİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehrin trafik sorununu çözmek için daha çok çalışacaklarını açıkladı.
Konut Kurultayı bugün toplanıyorTürkiye''nin en büyük sorunlarından biri olan konut sorunu, TOKİ''nin düzenlediği ve Milliyet Emlak''ın da sponsor olarak destek verdiği Konut Kurultayı''nda bugün masaya yatırılıyor.
Kaz Dağları''na Kale''den otelKale Grubu şirketleri turizm yatırımına soyunuyor. Kale Grubu bünyesinde yeni kurulacak şirket tarafından Kaz Dağları''nın eteklerinde kalan Yenice ilçesinin Akçakoyun beldesi yakınındaki Hıdırlar Köyü''ne, beş yıldızlı otel yaptırılacak.
''Türk mimar da çalışacak''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal ve Küçükçekmece projelerinin uygulamasında Türk mimarların görev alacağını söyledi.
Vedet mimarlar İstanbul''daKebapçıda gördüğümde anlamıştım. Zaha Hadid''in buralara daha çok gelip gideceği belliydi. Önce konferans için gelmişti. Sonra sergi açmak için. Dergilerde söyleşileri çıkmaya başlamıştı. Son gördüğümde katkat kesimli İ. Miyake lbiselerinden birini giymemişti. Üstünde kalender bir kazak ''Gavur Dağı'' salatasının başındaydı. Buraları sevmeye başladığı belliydi. New York''lu mimar Eisenmann''ın GS formasıyla fotolarını gördüğümde İstanbul''un uluslararası mimari piyasasının gözde müşterileri arasına girdiğinden kuşkum kalmamıştı.
Sultan Kaftanından Halı Yaptılar, Halı Oscar’ını Yine Aldılar2003’te halıcılığın Oscar’ı olarak tanımlanan America’s Magnificient Carpets Awards’ı kazanan Has Halı, bu yıl aynı ödülü ikinci kez aldı.
Vaillant, Akıllı Ev Çözümlerini SergilediVaillant, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 6-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşen “Tasarruf 2006” (1. Tasarruflu Ürünler, Verimli Hizmetler ve Yeni Teknolojiler Fuarı) fuarında yer aldı. Geleceğin teknolojisinin nasıl olacağının gösterildiği “Akılı Ev”de Vaillant’ın akıllı ürünleri sergilendi.
Ruslar''ın santrali Zorlu''ya emanetKojukova''nın proje sahasına ilk taş, Moskova Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Yuriy Vitalieviç Rosliak ile Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu tarafından konuldu.
Gökçek''e imarda Bakan yetkisiAnkara''da kurulacak yeni mini kent için Büyükşehir Belediye Başkanı''na, kanunla süper yetkiler tanındı.
İnşaat maliyetleri 2005''te yüzde 10.2 arttı2005 yılında 2004 yılına göre belediyeler tarafından Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 42,6, Yapı Kullanma İzin Belgesi verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 56,1 oranında artış hesaplandı. Arsa payı hariç inşaat metrekare maliyetleri ise geçen yıl, 2004 yılına göre yüzde 10,2 oranında arttı.
Torun Şirketler Grubu''ndan Bursa''da bin 300 konutluk projeZafer Plaza ile Bursa''da adını duyuran Torun Şirketler Grubu, Mudanya Yolu üzerinde yapacağı bin 300 konutluk Korupark Projesi''nin tanıtımını yaptı. Torun Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye''nin gayrimenkul açısından dünyanın bir numaralı gözdesi olduğunu hatırlatarak, arsa değeriyle 200 milyon dolarlık içinde alışveriş ve eğlence merkezi de bulunan Korupark Projesi''nin 2 yılda tamamlanacağını söyledi.
İkinci Ikea İzmir''de açıldıDünyanın önde gelen mobilya ve ev eşyası satış mağazaları zinciri IKEA, İstanbul''un ardından Türkiye''deki ikinci mağazasını İzmir''de açtı. Ikea İzmir, Ege Üniversitesi arazisi üzerinde kurulan Forum Bornova içinde yer alan ilk alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor. Inter IKEA Başkanı Hans Skalin , ''''İzmir''de açtığımız mağaza, şu ana kadarki IKEA mağazaları içindeki en iyi mağazamız'''' dedi. 23 bin metrekare alan üzerine kurulu mağazada, 6 bin 500 ürün çeşidi, 53 örnek yaşam alanı ve 3 model ev bulunuyor.
Tarih: 7 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Plansız projesiz yürütülen tartışmaKuşadası''nda Ofer-Kutman ortaklığının işletmeciliğini aldığı eski Fransız Tatil Köyü''yle ilgili projeler, muammaya dönüştü.
Konut fiyatı düşmezHedeflerinin 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konutu aşmak ve bunun 150 binini teslim etmek olduğunu söyleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, özel sektöre rakip olmadıklarını, sadece örnekleme yapmak, fiyatları aşağıya çekmek, kaliteyi yakalamak, düzgün şeyler oluşturmak için bu konut ihtiyacının yüzde 5 ile 10 kadarını ürettiklerini kaydetti. Her ne adla olursa olsun imar affına karşı olduğunu belirten Bayraktar, 2007''den itibaren imarlı arsa sunumuna da başlayacaklarını söyledi. Bayraktar, "70 belediye ile gecekondu dönüşüm anlaşmaları yaptık. Yoksul kesime 50 bin konut üretiyoruz" dedi.
Bu kemer çok su kaldırırMimar Sinan''ın 500 yıl önce yaptığı Avasköy Su Kemeri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın temelini attığı toplu konut blokları arasında kaybolmak üzere.
''Sorun makyajla çözülmez''Kentin dönüşümünü hedef alan ''Üç İstanbul'' projesi, mimarlar ve şehir plancıları tarafından ''planlamadan yoksun'', ''göz boyamacılık'', ''kapalı pazarlama herekâtı'' ve ''şov'' diye değerlendirildi.
“Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri” için Başvurular BaşlıyorBilindiği gibi, Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki yapı ve çevrelerinin tanıtılması, bu yapı ve çevrelere ait özgün mekansal niteliklerin korunması, tarihsel mirasın belgelenerek, geleceğe aktarılması, bu aktarım sürecinde onarım ve iyileştirmeleri yapan kişi ve kurumların belirlenmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” yarışması ile bu alanda duyarlı İzmirliler, ödüllendiriliyor. Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri Yarışması’nın önemi ve anlamı, metropol alan sınırlarının genişlemesiyle daha da arttı.
Gayrimenkulde yeni model: Önce otur, bir yıl sonra ödeAvrupa Konutları''nda ilk kez ''Önce otur, sonra öde'' modeli uygulanacak. Daireyi Nisan ayında yüzde 15 peşin ile alıp, kredi ödemesini 1 yıl sonra başlatmak mümkün olacak.
MODEKO 2006 Mobilya Fuarı AçıldıEfor Fuarcılık tarafından düzenlenen “MODEKO 2006, İzmir Mobilya Fuarı”, 17. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. İzmir Fuar Alanı’nda 2, 3 ve 4 Nolu sergi salonlarında düzenlenen fuar, 10 Nisan’a kadar açık kalacak. İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden 146 firmanın katıldığı fuarda ev-ofis mobilyaları, mutfak ve bahçe mobilyaları, genç odaları, masa-sandalye grupları, dekorasyon ürünleri ile yan sanayi ürünleri sergileniyor.
1.3 milyon konut satıldı 511 bini için izin alındıGeçtiğimiz yıl inşaat sektörü 19.7 büyüme oranıyla rekor kırarken, satılan konut sayısı 1.3 milyon, yapı ruhsatı alan konut sayısı 511 bin oldu. Yapı ruhsatı alan daire sayısı bir önceki yıla göre yüzde 55 arttı.
30 bin Türk mimar özür bekliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''ın, proje yarışmasına Türk mimarların çağrılmama nedenini "Herkes ipek kumaş dikemez" diye açıklamasına meslektaşları tepki gösterdi: Bu mesleğe hakaret.
Dünya Harikaları TehlikedeABD’nin ünlü dergisi Newsweek, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan dünyanın 7 harikasını mercek altına aldı.
Mimar Kadir Topbaş meslektaşlarını kızdırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Sanayi Bölgesi merkezi iş alanları ve Küçükçekmece sahilinde iç-dış kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için açılan yarışmaya Türk mimarların davet edilmemesini, "İpek kumaşı herkes dikemez. Dikebilecek kişilerle temasa geçtik" diyerek açıkladı.
Selinus Antik Kenti''nde bahar kazısıAntalya''nın Gazipaşa ilçesindeki Selinus Antik Kenti''nde 2006 bahar dönemi kazısı başladı.
UNESCO''dan İstanbul''a incelemeUNESCO heyeti İstanbul''u teftiş için bugün Türkiye''ye geliyor. Heyet, restorasyonları, projeleri, tarihi dokunun ne kadar korunabildiğini inceleyecek.
E-5 12 şeride çıkarılacak, otobüs ve minibüsler yan yoldan gidecekİstanbul’da ‘ulaşımın aort damarı’ olarak tanımlanan E-5 Karayolu, Topkapı’dan Küçükçekmece’ye kadar genişletiliyor.
İnşaat işine de giren Torunlar’dan 1.300 evTorunlar Şirketler Grubu, Torun Yapı Şirketiyle Bursa’ya ‘Koru Park’ adlı bir projeyle bin 300 konut yaptırıyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.