Haberler

10 Nisan 2008, Perşembe

Mimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan ölümünün 420. yıl dönümünde memleketi Ağırnas’ta Belediye ve ÇEKÜL Vakfı işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerle anıldı. Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, yaptığı açılış konuşmasında tarihi ve kültürel mirası korumak adına, katkılarından dolayı ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’e, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’ye teşekkür etti. Osmanbaşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu, Mimar Sinan’ı anlamak için, ilk olarak onun içinde bulunduğu dönemin özelliklerini incelemek gerektiğine dikkat çekti. Haberin Devamı
TOKİ’nin kentleriTOKİ’nin kentleriTürkiye’yi şantiye alanına çeviren Toplu Konut İdaresi, hem şehirlerin modern yüzü oluyor, hem de milyonlarca insanın ekmek kapısı...
Romalı savaşçılar, yüzlerce yıllık uykusundan uyanıyorRomalı savaşçılar, yüzlerce yıllık uykusundan uyanıyorAntik dönemde Bitinya ve Nikomedya krallıklarına başkentlik yapan İzmit’te, üzerinde asker figürleri bulunan Roma dönemine ait eşsiz değerde 2 mermer kabartma ve bir bütun bulundu.
Kerpiç surlarKerpiç surlarHitit kent surlarının iki kule ve üç duvar gövdesinden oluşan 65 metrelik kısmının ayağa kaldırılması için 64 bin fırınlanmamış kerpiç tuğla kullanıldı.
Erdoğan''dan Bağcılar''a 41 Açılış DahaErdoğan''dan Bağcılar''a 41 Açılış DahaBaşbakan Erdoğan, yarın saat 14.00''te Bağcılar Olimpik Spor Salonu''nda düzenlenecek olan "41 Açılış Daha..." programına katılacak.
ABD''de bekleyen konut satışları 11 Eylül''de bile böyle düşmediABD''de bekleyen konut satışları 11 Eylül''de bile böyle düşmediABD''de konut satışlarının şubat ayında yüzde 1.9 gerilemesi ardından konutta yaşanan dalgalanmanın henüz sonuna gelinmediği belirtiliyor..
Dünyanın En Büyük ve En Yüksek Binaları: 21 Mimari CanavarDünyanın En Büyük ve En Yüksek Binaları: 21 Mimari CanavarBelli dönemlerde dünyanın en yüksek gökdelenlerini derleyen, mimarlık, tasarım, moda ve sanat blogu Trend Hunter son zamanlarda inşa edilen, projesi hazırlanan ya da eğlenceye hizmet eden en yüksek ve en büyük binaları tekrar bir araya getirdi. Dünyanın en yükseği, en büyüğü ve en muazzamı olmak için yarışan projelerin tek limiti gökyüzü gibi görünüyor. İşte gökdelenlerden, bulundukları şehirlerin simgesi haline gelen dönme dolaplara ve el maharetini simgeleyen iskambil kulelerine kadar en uzun, en görkemli mimari yapılar...
Belçikalı Endüstriyel Tasarım Öğrencilerinin Koleksiyon ZiyaretiBelçikalı Endüstriyel Tasarım Öğrencilerinin Koleksiyon ZiyaretiKoleksiyon, Belçika’dan gelen endüstriyel tasarım öğrencilerini çalışma felsefesi ve yöntemlerine dair bir yolculuğa çıkardı. Gezileri sırasında öğrencilere yapılan sunumda, Koleksiyon çizgisi ve tasarımlarının varoluş öyküleri paylaşıldı.
Büyükşehir''den Kamulaştırmaya 195 Milyon YTLBüyükşehir''den Kamulaştırmaya 195 Milyon YTLİzmir Büyükşehir Belediyesi, son 4 yıl içinde cadde, bulvar, kavşak, alt-üst geçit yapımı, tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması, Gaziemir Fuar Alanı ve kentsel dönüşüm gibi çalışmalar için 195 milyon YTL’lik kamulaştırma bedeli ödedi.
Depreme büyük hazırlıkDepreme büyük hazırlıkHasarlı binaları deprem yıkmadan devlet yıkıyor. Yerine daha güçlü ve sağlıklı konutlar yapılıyor.
Alaçatı''ya dev yatırımAlaçatı''ya dev yatırımBeldenin girişindeki derme çatma işyerleri yıkılırken, 34 yeni işyeri ve 250 araçlık yeraltı parkının inşaatına da başlandı.
Türkiye’nin dokuz harikası masadaTürkiye’nin dokuz harikası masadaTürkiye’nin UNESCO listesindeki 9 dünya miras alanı masaya yatırılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, 18-20 Nisan günleri arasında İstanbul’da çalıştayla Türkiye’nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, problemleri ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak. Çalıştayda, İstanbul kenti tarihi alanları, Kapadokya Peri Bacaları ve Göreme Milli Parkı, Divriği Büyük Cami ve hastanesi, Hattuşaş, Nemrut Dağı taş kral başları, Pamukkale-Hierapolis, Xanthos-Letoon, Safranbolu evleri ve Truva Antik Kenti ele alınacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
XI. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri ve Ödül Adayları BelirlendiXI. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri ve Ödül Adayları BelirlendiMimarlar Odası’nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XI. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı. Bu dönem, 128 mimarın, 134 eser ve 169 pano ile yaptığı katılımlar değerlendirmeye alındı.
Vitra’dan, Dünyanın "LGA" Onaylı İlk "Ekonomik" KlozetiVitra’dan, Dünyanın "LGA" Onaylı İlk "Ekonomik" KlozetiVitrA, Alman Standartları Enstitüsü LGA’dan dünyada ilk kez onay alan ve isteğe göre 2,5-4 litre suyla çalışan ekonomik klozeti üretti.
Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında Tarlabaşı ÖrneğiKentsel Dönüşüm Uygulamalarında Tarlabaşı Örneğiİstanbul Proje Yönetim Derneği ve PMI Türkiye’nin ortak girişimleri ile düzenlenen “Dinamikler” kongresinin dokuzuncusu 4 - 5 Nisan 2008 tarihlerinde, İstanbul Taksim The Marmara Oteli’nde gerçekleştirildi. “Dinamikler 2008: Projelerde Performans Yönetimi” başlığı ile düzenlenen oturumlardan birisi de bugünlerde sıkça konuşulan Tarlabaşı Projesi’ni konu alıyordu.
Dünya Çelik Endüstrisinin Devleri İstanbul’da BuluştuDünya Çelik Endüstrisinin Devleri İstanbul’da BuluştuKüresel demir çelik sektörünün %100 tarafsız e-pazaryeri ve saygın içerik sağlayıcısı olan SteelOrbis, dünya uzun çelik piyasalarının en önemli toplantısını ülkemizde düzenledi.
Söz Sahibi Aktörler Gebze’nin Sorunlarını TartıştıSöz Sahibi Aktörler Gebze’nin Sorunlarını TartıştıGebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Çayırova Kampüsü’nde 4 Nisan 2008 tarihinde düzenlenen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Zinnur Büyükgöz, Yard.Doç.Dr. Murat Yıldız, Dr. Elif Özlem Aydın ve TMMOB Gebze Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Ünsür’ün konuşmacı olarak katıldığı panelle Gebze’nin sorunları masaya yatırıldı. “Sorunlarıyla Değerleriyle Gebze’yi Tartışıyoruz” başlıklı panel GYTE Rektörü Prof.Dr. Alinur Büyükaksoy’un yaptığı açılış konuşması ile başladı.
E.C.A.’dan Türkiye’ye “Tüm Zamanların En Tasarruflu Armatürleri” UNICERA Fuarı’ndaE.C.A.’dan Türkiye’ye “Tüm Zamanların En Tasarruflu Armatürleri” UNICERA Fuarı’ndaElginkan Topluluğu’nun Türkiye yapı sektöründe 50 yıldır pazar lideri olan yenilikçi markaları E.C.A. ve Serel’in tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunduğu yeni ürün serileriyle Unicera Fuarı’nda ziyaretçileriyle buluşuyor.
Danimarka Tasarımcılar Birliği Yöneticisi Valade Amland Unicera için Türkiye''ye GeliyorDanimarka Tasarımcılar Birliği Yöneticisi Valade Amland Unicera için Türkiye''ye Geliyorİnşaat sektöründeki profesyoneller ve bireysel tüketiciler kadar tasarımcılar tarafından da ilgiyle beklenen Unicera, 9 – 13 Nisan 2008 tarihlerinde Tüyap''ta gövde gösterisine hazırlanıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Seramik fuarı bu yıl uluslararası ziyaretçi sayısında artış bekliyorTüyap tarafından 20 yıldır düzenlenen ve sektörünün en önemli yurtiçi fuarı olarak gösterilen Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı UNICERA, dün kapılarını açtı. Geçen yıl 51 ülkeden 54 bin 305 kişinin ziyaret ettiği fuarda bu yıl uluslararası ziyaretçi katılımında yüzde 30''luk artış bekleniyor. Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi''nde gerçekleşen ve 13 Nisan''da sona erecek olan fuarda 20 ülkeden 300''ün üzerinde firma en son ürünlerini sergiliyor.
Vestel, endüstriyel tasarım ''devler ligi''ne girdiVestel Elektronik, endüstriyel tasarım alanında dünyanın en önemli birliklerinden olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Kuruluşları Konseyi''ne (ICSID) Türkiye''den kabul edilen ilk ve tek kurumsal üye oldu. Vestel Ar-Ge Genel Müdürü Murat Sarpel, "Vestel''in ICSID''ye üyeliği endüstriyel tasarıma verdiğimiz önemin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunurken tasarım alanındaki yetkinliğimizin de geniş kitlelerce bilinmesini sağlayacak" diye konuştu. 50 ülkeden 150 kurumu bir araya getiren ve Türkiye''den sadece İTÜ, ODTÜ ve İzmir Ekonomi Üniversitesi''nin üyesi olduğu ICSID bünyesinde 150 bin endüstriyel tasarımcı bulunuyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Referans
İstikbal 1 milyon YTL''ye radyasyonu engelleyen Biocare kumaş ürettiİstikbal''in Ar-Ge ekibi, günlük hayatta kullanılan elektronik cihazlardan yayılan non-iyonize radyasyonu yüzde 98,5 oranında engelleyen kumaş geliştirdi. 1 milyon YTL kaynakla geliştirilen ''Biocare kumaş'' öncelikle yatak takımlarında kullanılacak.
Gazbetoncuların yeni başkanı Levent AkgermanTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği''nin (TGÜB) 3 Nisan''da yapılan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman seçildi. Akgerman görevi 2 yıl boyunca sürdürecek.
Bakan kaçak inşaatın temelini attıDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, belediyeden ruhsatı olmayan Kapıkule modernizasyonu inşaatının temelini attı. Bakan Yazıcı, hedeflerinin ülkenin ihracatı yükselmek olduğunu ve ajandalarında başka bir konu olmadığını söyledi.
Özyeğin 200 milyon $’a Türkler’i Çin’e taşıyacakFinansbank’ı Yunan NBG’ye 2.7 milyar dolara sattıktan sonra, inşaat sektörüne yoğunlaşan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin,gözünü Çin’e çevirdi.
Gebze-İzmir Otoyolu’na yoğun ilgiKarayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, yap-işlet-devret modeli kapsamında yaptırılacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil) ihalesine yerli ve yabancı firmaların ilgisinin oldukça fazla olduğunu, ilginin daha da artmasını beklendiğini söyledi. Turhan, “Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu işine yabancı şirketler de teklif verebilecekler. Söz konusu işin yapım süresi sözleşme onayına müteakip 5 yıl 6 ay olarak öngörülmüştür” diye konuştu. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yapım, işletim ve devri işi için geçen ay açılan ihale, kapalı zarf teklif alma usulüyle 7 Ekim 2008 tarihinde yapılacak.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Vatan
Çeşme Yat Limanı’nda devir-teslim bitiyorÇeşme Yat Limanı’nın 2006 yılında yapılan ihale sonrası 25 yıllık işletme hakkını alan IC Yatırım ve Camper & Nicholson konsorsiyumuna bu ay içinde devir teslim yapılacağı açıklandı. Konsorsiyum, limana 7 milyon dolarlık üst yapı yatırımı yapacak. Konsorsiyumun 15 gün içinde gerçekleşmesi beklenen devir-teslim sonrası “üst yapı” adı verilen sosyal tesisler, atölyeler ve gümrüklü-gümrüksüz satış alanlarının yatırımına başlayacağı, toplam 7 milyon dolar tutacak yatırımın 2009 yılı yaz dönemine yetiştirileceği belirtiliyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Vatan
İSPARK “Avrupa Park Birliği”ne üye olduOtoparkçılık alanında her gün büyüyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK, “Avrupa Park Birliği – EPA” üyesi oldu.
Gökçek: VazgeçmedikBaşkan Gökçek tarafından "Başkent’e vizyon kazandıracağı" belirtilen Gençlik Parkı’nın yenilenmesi, Ulus Tarihi Kent, Safari Park, Hıdırlıktepe’ye Uçak Otel, Nasrettin Hoca, Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk heykellerinin de bulunduğu kent girişleri gibi projeler halen hayata geçirilemedi.
Ankara’daki AVM’leri eleştiren Corio kendi merkezi için iddialıHollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio, Ankara’nın Çankaya semtini yepyeni bir alışveriş merkezi yapıyor.
Emlak krizi lüks evlere de sıçradıABD''de düşük gelir gruplarına yüksek faiz oranlarıyla verilen konut kredilerinde başlayan ve küresel piyasalarda likidite sıkışıklığı sorunu yaratan kriz şimdi de lüks ve pahalı evlere sıçradı.
Demirin fiyatı artıyor konuta zam görünüyorİnşaat demirinde gözlenen fiyat artışı, yılbaşından bu yana yüzde 40''ı geçti. Kasım 2007''de 659 YTL seviyesinde seyreden demir fiyatı yılbaşında bin YTL barajını aştı ve martta da tavan yaptı.
450 milyon $’lık habercilik müzesiDünyanın en büyük habercilik müzelerinden biri ABD’nin başkenti Washington’da açıldı. 14 galeri, 15 tiyatro ve iki televizyon stüdyosunun yer aldığı 450 milyon $’lık müzede kil tabletteki mesajlardan dijital çağa, haberciliğin gelişimi anlatılıyor.
Beyaz Saray’ın dibine Ermeni soykırım müzesiBeyaz Saray’ın çok yakın çevresi içinde yer alan ve 1925’te inşa edilen eski "National Bank" binası yeniden yapılandırılacak ve "Ermeni Soykırım Müzesi" adıyla açılacak. İnşaat çalışmalarının 2010 yılında tamamlanması bekleniyor. Amerika Ermeni Asamblesi (AAA) yetkilileri, müzenin "Erivan’daki gibi" olacağını ve çeşitli fotoğraf ve belgelere yer verileceğini belirtiyorlar. Müze ile Ermeni tarih ve kültürünün tanıtımının da amaçlandığı ifade ediliyor. Müzenin finansmanı çeşitli kuruluşlar ve bireylerce karşılanıyor. Ankara, hukuki olarak, bu müzenin hayata geçirilmesini önleyemiyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kasım Cindemir
Durgunluk konutta yüzde 30’a varan indirimler getirdiJNR Fuarcılık tarafından 3-4 Mayıs’ta Hilton Convention Center’de düzelenlenecek olan 2’nci A Plus Gayrimunkul ve Finans Hizmetleri Fuarı’na katılan 40 firma piyasalardaki tedirginlik nedeniyle yüzde 10 ile 30 arasında özel indirimler yapma kararı aldı.
''Hayallerimizi ve ürettiğimiz yapıları ekoloji değiştirecek''Türkiye''nin ilk ekolojik alışveriş merkezi olan Meydan''ın İspanyol mimarı Alejandro Zaera Polo, Yapı Endüstri Merkezi''nin (YEM) düzenlediği Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar Sempozyumu için İstanbul''a geldi.
PO’nun rafineri iznine ’arazi freni’ göründüEnerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) aynı bölge için yapılan lisans başvurularının değerlendirmesini düzenleyen tebliğde değişiklikler öngören bir taslak hazırladı.
"Soli antik kentine tarım alanı yapıldı" iddiasıSoli Pompeiopolis Antik Liman Kentini Koruma ve Tanıtma Derneği Genel Sekreteri Cem Civaoğlu, antik kentin arkeolojik tarım alanı işlevi gördüğünü, burada kaçak inşaat yapıldığını ileri sürdü.
Çiniler geri dönüyorİstanbul''daki tarihi eserlerden çalınan, Türk ve İngiliz makamlarının işbirliği sonucu Londra Metropolitan Polisi (MET) tarafından 3 yıllık takiple ele geçirilen çiniler, dün Türkiye''ye teslim edildi.
Siz yüzde 50''yi iknaya bakın!İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti ama Türkiye''nin ne yazık ki gündeminde şimdiye kadar ciddi yer alamadı bu konu. O nedenle Brüksel''de iki gün önce açılışı yapılan İstanbul Merkezi projesini çok önemsiyorum. Netice de AB nezdinde tanıtım yapmanın yolu iyi iletişim kurmaktan geçiyorsa, İstanbul Merkezi tam da bunu kendine misyon edinmiş olarak karşımıza çıktı.
Köprüleri özelleştirme tasarısı TBMM''deOtoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile köprülerin özelleştirilmesiyle ilgili kanun tasarısı dün TBMM Başkanlığı''na sunuldu. Otoyollar, köprüler ve bunlarda bulunan tesis ile varlıkların özelleştirilmesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı''nca (ÖİB) gerçekleştirilecek.
Ataşehirliler ''TOKİ yetkisiz'' dedi, Finans Merkezi davalıkEski Ataşehirliler Derneği Başkanı Alaettin Bahçekapılı ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nin, Ataşehir''in Merkez Bankası da dahil olmak üzere finans merkezine dönüştürülmesiyle ilgili askıdaki plan tadilatına, "Yasalara, planlama ilkelerine ve kamu yararına uyulmadığı" gerekçesiyle, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde itirazda bulunacağı belirtildi.
Çimsa''ya Altın Çekül Yapı ÖdülüÇimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş, ISIDAÇ 40 - Kalsiyum Aluminatlı Çimento ile Yapı Endüstri Merkezinin, "Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü"nü almaya hak kazandı. Ürünün, "yeni teknoloji ile üretilmesi, sektörde yaygın kullanım alanı bulunması” nedeniyle büyük ödüle değer bulunduğu bildirildi. Çimsa Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkan, ürünün yüzde 100 Türk sermayesi, Türk ham maddesi ve know-how''ı ile üretildiğine dikkat çekerek, üretimlerinin yüzde 80''inin 16 ülkeye ihraç edildiğini bildirdi.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
ABD''li ünlüler konutta ''çevre dostu'' oluyorTüm dünyada pek çok canlıyı etkileyen ve önümüzdeki yıllarda da etkilemeye devam edecek olan küresel ısınma sorunu, artık sadece çevre örgütleri tarafından dile getirilmiyor.
Kahramanmaraş Şantiyeye DöndüKahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, son 2 yılda yaklaşık 100 milyon YTL''lik projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, hedeflerinin Türkiye''de ilk 10 şehir arasına girebilmek olduğunu söyledi.
‘Başıbüyük’ten ayrılmayız’Maltepe Başıbüyük Mahallesi aylardır kendilerini evlerinden edecek olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı direniyor. Çevik Kuvvet’ten birçok polis, bölgede 24 saat nöbet tutuyor. Bölge halkı buna rağmen direnişini sürdürüyor ve demokrat kesimlerden güç alıyor.
Mimar Sinan yeniden okunmalıTMMOB Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesi, Mimar Sinan’ı ölümünün 420. yılında anmanın Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya dair sorunları tespit ederek, kentsel ve mimari problemlere çözüm aramanın bir fırsatı olarak değerlendirilmesini istedi.
Problem aynı, doğru yanıt farklıBilgi Mimarlık ve VitrA işbirliğiyle düzenlenen ''Viyana-Chicago: Metropol ve Mimarlık'' sergisi Santralistanbul''da sürüyor. Bilgi Mimarlık''ın direktörü İhsan Bilgin göre sergi, Viyana ile Chicago''nun benzer problemlere nasıl farklı yanıtlar verdiklerini ortaya koyuyor ve iyi bir karşılaştırma olanağı sağlıyor.
Uzmanlar bildirilerine sahip çıktılarİnşaat Mühendisleri Odası’nın düzenlediği 7. Ulaştırma Kongresi’nde “Raylı Taşımacılıkta Yeni Yönelim: Hızlı Tren” bildirisini sunan uzmanlar, haklarında açılan soruşturmaya tepki gösterdi.
The Ritz Carlton''un mimarları konut dekore ediyor!ARTA Design''ın yaratıcı ekibi, bünyelerinde bulunan 31 markayla yaşam alanları sunuyor. The Ritz Carlton''un Türkiye ve Bahreyn''deki otellerinin dizaynını da yapan mimarlar, konut, ofis, banyo, mağaza gibi mekanların da dizaynını yapmaya başladı. Levent''teki mağazasında hizmet veren Arta Design Group, koltuğunuzdan yatağınıza, banyo havlunuzdan salondaki şamdana kadar her ayrıntıyı düşünürken, dizaynların maliyetleri 10 bin Euro''dan başlıyor. Yurt içi ve uluslararası proje kontrollüğü ve mesleki danışmanlık hizmeti de veren Arta Design, İtalyan Arredo mutfak markasının da Türkiye distribütörlüğünü yapıyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Kalekim''den Rusya''ya yeni fabrika yatırımıKalekim A.Ş, bünyesindeki Kalekim Yapı Kimyasalları, Kalecolor, Kaleterasit, Kalekim ve yeni markası Blue''Safe Dış Cephe Isı markalarıyla Rusya''daki 14. Uluslararası Moskova Yapı Fuarı''na katıldı. Fuara "Kalekim Rusya''da" konsepti ile katılan şirket, nisan ayı sonunda Rusya''daki fabrikasının açılışını gerçekleştirecek.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Karşıyaka çarpık ve kaçak yapılardan temizleniyorİzmir’de Karşıyaka Belediyesi, “Kent Dönüşüm Projesi” kapsamında, Yalı ve Şemikler mahallelerine balyoz vurdu. Çarpık ve kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bu bölgelerde 550 gecekondudan 448’i 9 ayda yıkıldı. Çalışmaların devam ettiği açıklandı. Başkan Cevat Durak, evsiz kalanları Zübeyde Hanım Mahallesi’nde TOKİ’yle inşa edilen toplu konutlara yerleştirdiklerini belirtti. Durak, şunları söyledi: “İmar afsız olanlara yeni konutlar için ilk peşinattan sonra son derece uygun taksitlendirmelerle 10 yıl vade sağlandı. İmar aflılarla da belediyemiz uzlaştı, evlerin bedeli belirlendi, bu rakam düşüldükten sonra kalan borç için uzun vadeli taksitlendirmelere gidildi. Şu ana kadar 250 imar aflı, 150 de imar aflı evde oturan vatandaşlar modern konutlara taşındı.”
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İzmir, elektronik bir şehir oluyorBüyükşehir, İzmirNET Projesi’yle Türkiye’nin en kapsamlı ağını kuruyor. Kent, iletişim ve bilgi transferi sağlayacak fiberoptik kablolarla örülüyor. İzmir, Bilişim Çağı’nda yerini sağlamlaştıracak.
İstanbul AB''de...Avrupa Birliği’nde İstanbul’u temsil etmesi amacıyla kurulan İstanbul Center in Brussels / İstanbul Merkezi’nin Brüksel Bürosu’nun (ICiB) açılışı, önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn tarafından yapıldı.
İzmit’i kazdıkça ‘Roma’ çıkıyorRoma İmparatorluğu, Bitinya ve Nikomedya krallıklarına başkentlik yapan İzmit’te kent merkezinde yapılan hemen her kazıda tarihi eser çıkıyor. İzmit’te son olarak Çukurbağ Mahallesi Bahariye Caddesi’nde sit alanı olduğu için kamulaştırılan arazi içinde İzmit Etnografya Müzesi ekiplerinin yaptığı kazıda, 2. yüzyıldan kalma, Roma dönemine ait, üzerinde asker figürleri olan 2 mermer kabartma ve bir sütun bulundu. Çukurbağ’da halen bazı kişilerin bahçesinde gün ışığına çıkarılmayı bekleyen tarihi eserler bulunuyor. Bu eserler, maddi imkânsızlıkların yanı sıra kamulaştırma sorunları nedeniyle ortaya çıkarılamıyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ergün Ayaz
2-B yeniden geliyor hedef 25 milyar dolarOrman vasfını yitirmiş arazilerin satışı 7 yıldır gündemde. Sezer''in vetosuyla askıya alınan proje için üç bakanlık yeni plan hazırladı. Anayasa''nın 170. maddesi değişecek, 2-B kanunu çıkacak ve toplu konut alanları ayrılacak.
Sistem Yapı, Cezayir''in çöp ve atığını toplayacakUğur Dinçer, yurtiçi ve yurtdışındaki projelerini ve hedeflerini Dünya''ya anlattı. Avrupa''daki çevre şirketleri arasında beşinci sırada olan Sistem Yapı, Cezayir''de 55 milyon euroluk çöp ve atık toplama işi aldı.
‘Kentsel Dönüşüm’ manifestosuKentsel dönüşümde asıl amacın insan değil rant olduğunu açıkça kanıtlayan uygulamaların başında Sulukule projesi geliyor. Bin yıldır “İstanbullu” olan bu yoksul ama kimlikli yaşam ortamı, Başbakan’ın “ucube” tanımıyla birlikte yok ediliyor.
İşveren de iş bırakacak!Müteahhitler, hükümetin fiyat farkı kararnamesini acilen değiştirmemesi halinde inşaatları durduracak. İnşaat sanayicileri ve müteahhitler, piyasanın gerçek fiyatlarıyla yüklenicilere ödenen fiyat farkları arasındaki dengesizliğin sektörü batma noktasına getirdiğini belirtiyor.
''Tasarım Kentleri'' sergisi 23 Nisan''da açılacakİstanbul Modern''in Londra Tasarım Müzesi ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği ''Tasarım Kentleri'' Sergisi 23 Nisan''da açılıyor. Sergide çağdaş tasarımın serüveni 7 kilit kent örneğiyle ziyaretçilere anlatılacak.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bursa demiryolu ihalesi 2008`deTBMM KİT Komisyonu''nun TCDD ve bağlı ortaklıklarının 2006 yılı faaliyetlerini incelemesi sırasında Bursa demiryolu projesi de gündeme geldi.
''Kaçak yapılaşmanın nedeni siyasi irade''Kaçak yapılaşmanın nedeninin plansızlık değil, planlara sahip çıkmayan siyasi irade olduğunu belirten Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık, son günlerde, kaçak yapılaşma ile ilgili gelişmelerin kamuoyunu yoğun şekilde meşgul ettiğini söyledi.
Cushman&Wakefield''ın Türkiye''deki iş ortağı P&DDünyanın önde gelen özel ticari gayrimenkul hizmetleri şirketi Cushman&Wakefield Avrupa çapında genişleme stratejisi doğrultusunda P&D Gayrimenkul Danışmanları şirketini bünyesine kattı. 1998 yılında kurulan ve 1991 yılında Türk pazarında Cushman&Wakefield''in iş ortağı olan P&D Gayrimenkul Danışmanları şirketinin Genel Müdürü Rahşan Cebe, Cushman&Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu.
Milyar dolarlık proje yarattı, 55 milyon dolarlık borç batağına saplandıKemer Country''nin yaratıcısı Esat Edin, 55 milyon dolar borç ile boğuşuyor. Edin''in, borçlarını ödeyebilmek için Kemer Yapı ve Turizm''deki hisselerini satışa çıkardığı belirtiliyor. Kemer Country sakinleri ise yeni bir yönetimin gelmesi durumunda yeşil alanlara bina dikilmesini önlemek için harekete geçti.
Emlak krizi milyon dolarlık evlere de sıçradıABD''de düşük gelir gruplarına yüksek faiz oranlarıyla verilen konut kredilerinde başlayan ve küresel piyasalarda likidite sıkışıklığı sorunu yaratan kriz şimdi de lüks ve pahalı evlere sıçradı. 5 yatak odalı, dört banyolu, 3 otomobili alacak büyüklükte garajı olan geniş salonlu lüks, milyon dolarlık evlerin önünde de artık "Foreclosure" (icra yoluyla satış) tabelalarına rastlanıyor.
''Apartman inşa etmek istemedim''İtalya''nın ünlü dekorasyon dergisi "Abitare" nisan sayısında Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk''un yarım kalan mimarlık serüvenine ait bir yazıyı yazarın kaleminden yayımladı. Orhan Pamuk, yazısında mimarlık okuduktan sonra okulu yarıda bıraktığını belirterek "Neden mimar olmadın?" sorusunu yöneltenlere "Apartmanlar inşa etmek istemiyorum" diye yanıt verdiğini anlattı. Mimarlığı reddeden Pamuk yazısına şöyle devam etti: "25 yıllık yazarlık hayatımdan sonra o kağıtların beyaz olmadığını anladım. Masaya oturduğumda gelenekler ile tarihin ve kuralların ezemediği insanlar bana eşlik ediyor."
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Yasemin Taşkın
Expo 2015’in faturasını kim açıklayacak?İzmirlilerin Expo 2015 hayali suya düşünce fatura, konuya yeterince eğilmeyen hükümete çıkmıştı. Rakibimiz İtalya’nın Başbakanı Prodi kaldığı otelde ikna çalışmalarını sürdürürken bizim yetkililer ne yaptı dersiniz?
Gecekonduya borcumuzu nasıl ödeyelim... Ya da ödeyebilir miyiz?Gecekonduları yıkmanın haklı gerekçeleri vardır. Bir yaşam alanı olan gecekondu bölgelerinde sorunlar vardır ve bu sorunlara müdahale etmek gereklidir. Ama öncesinde kritik bir karar alarak: bu müdahalenin amacı nedir?
Tarihi Orhan Çeşmesi Hizmete AçıldıBüyükşehir, adeta çürümeye terk edilen bir tarihi güzelliği daha yeniden hayata kazandırdı. Halk arasında Orhan Çeşmesi olarak bilinen ve yıllardır atıl durumda kaderine terk edilen çeşme İSU tarafından restore edilerek tarihi kültüre kazandırıldı.
Altıncıyla ortaklığın amacı ne?Uşak Kışladağ''da ve Efemçukuru''nda altın madenciliği çalışmaları yapan Tüprag şirketinin Ege Orman Vakfı ile birlikte İzmir''in Torbalı ilçesinde 10 bin fidanlık ağaçlandırma sahası oluşturma projesi çevre aktivistleri tarafından ''sermayenin birbirini aklaması'' olarak nitelendirildi.
Türkiye''nin 9 dünya mirası İstanbul''da masaya yatırılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimler, Türkiye''nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, sorunlar ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak.
Başkan kenti ''kapatacak''Rusya''da Volga bölgesindeki Çapayevsk''in Belediye Başkanı Nikolay Malakhov, kentteki dört askeri fabrikanın yol açtığı çevre kirliliğiyle mücadele edemeyince, ''kenti kapatarak'' insanları tahliye etmeyi önerdi. Çapayevsk, toksik maddeler üreten gizli bir fabrikanın etrafında 1927''de kurulmuş. 70 bin nüfuslu kentte SSCB''nin dağılmasından sonra 90''larda kapatılan dörrt askeri fabrika bulunuyor. Fabrikalar yıllarca toprağı ve yeraltı sularını kirletmiş, kentte tüberkülozla gırtlak, karaciğer ve böbrek kanseri vakaları bölgenin geri kalanına nazaran üç kat fazla.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Mimar Sinan anıldıKonak Belediyesi ve Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu''nun ortaklaşa düzenlediği Koca Sinan Haftası etkinlikleri, Alsancak Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu Fuayesi''nde başladı. Mimar Sinan''ın 430. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen Koca Sinan Haftası kapsamında, "Sinan" konulu resim, heykel ve gravürler sergilendi. Ayrıca, Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu üyeleri Uğur Belger, Abdullah Bizden, Mukadder Özakman, Taner Arda, Halit Şekerci, Samim Güner, Osman Akbaşak, Necla Akbaşak ve Hüsniye Palandüz''ün Mimar Sinan ile ilgili yayınlanmış kitapları ve plastik sanat eserleri sergide yer aldı.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Asır
Kadıköy''de rant savaşı Salı Pazarı''na düştüSit alanlarındaki değişikliklere karar veren koruma kurullarının kararlarıyla, Tayyip Erdoğan''ın oğullarına ait arsaya bir kalemde 4.5 trilyon kazandırmasının ardından, bu kez de Kadıköy''de yeni bir oyun tezgaha kondu.
Eskidji''ye TOKİ Komisyonu Meclise TaşındıTOKİ''nin daha önce de adı AKP yandaşlarına arazileri satmakla ilgili iddialara karışan Eskidji adlı aracı kuruma arazi satış işlemi için anlaşmalarında olmadığı halde 1.7 milyon YTL "komisyon" ödemesi soru önergesiyle Meclis''e taşındı.
Karamsar olmayın yolunuza devam edinLoscertales, iyi ilişkilerin bazen kazanmaya yetmeyeceğini belirterek "Kaybettik diye fazla üzülmeyin. Çalışmanızı sürdürün" diye konuştu.
Nükleere karşı hep birlikteKampanya kapsamında, AKP’li milletvekillerine mektup gönderilmesinin yanı sıra ''nükleersiz görüntüler'' kısa film yarışması, ''nükleersiz kareler'' fotoğraf yarışması, grafik ve çizerlerin eserlerini sergileyecekleri ''nükleersiz işler arenası'' açılacak.
Örnek Amfitiyatro YoldaTekirova’da Kentsel Tasarım Projesi içinde yer alan Amfitiyatro''nun temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras ile belediye meclis üyeleri, yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.
Tarihi Harran evleri yıkılıyor, betonlaşma başlıyorDünyanın ilk yerleşim alanlarından olan tarihi Harran ilçesinin, dünya turizminin de göz bebeği haline gelmiş olan kümbet evleri bir bir yıkılmaya ve boşalan yerleri betonlaşmaya başladı.
DAÇE: Balık çiftlikleri çevreye zarar veriyorDoğu Akdeniz Çevre Dernekleri''nin (DAÇE) Şanlıurfa''nın Birecik ilçesinde 5-6 Nisan’da yaptıkları 79. Bölge Toplantısı''nın sonuç bildirgesi açıklandı. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Mersin, Yumurtalık ve İskenderun Körfezi için çok sayıda balık çiftliği kurma başvurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''''Bu çiftlikler, yarattıkları çevre sorunları nedeniyle kaldırılıyor. Balık çiftliklerinin yasa ve yönetmeliklerin boşluklarından yararlanarak bölgemize taşınması kabul edilemez."
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Emir''in Bir Bakışı Arsaları UçurduKuveyt Emiri, spor şapkayla tatil yaptığı Bodrum’daki Apostol Adası’nı çok beğendi. Emirin arsa almak için niyetlendiği bölgedeki fiyatlar haberden sonra katlandı.
Küresel ısınma 3 milyon kişi öldürüyorDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Müdürü Dr. Margaret Chan, küresel ısınmaya bağlı afetlerde her yıl on binlerce insanın yaşamını yitirdiğini belirtti. Küresel ısınmanın ishal, malarya gibi hastalıkları tetiklediği gibi, beslenme yetersizliğine de yol açtığını bildiren Dr. Chan, bu nedenlerle de her yıl üç milyon kişinin öldüğünü kaydetti. Dr. Chan, DSÖ''nün internet sitesinde Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, hükümetlerin küresel ısınma ve iklim değişiklikleri konularını gündemlerinin ön sıralarına almaları gerektiğini de vurguladı, onlardan özellikle bulaşıcı hastalıklar konusunda duyarlı olmalarını ve temiz su temini çalışmalarına ağırlık vermelerini istedi.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Semih Özcan
Sulukule’de yıkıma devamİstanbul Fatih’te ‘Sulukule’ olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde bina yıkımları dün de devam etti. Polis desteğinde sabah saatlerinde ‘Sulukule’ye gelen Fatih Belediyesi görevlileri, tarihi eser kapsamı dışında kalan ve daha önceden sakinleriyle anlaşma sağlanan binaların yıkımına başladı. Boşaltılan binaların iş makineleriyle yıkımlarının devam edeceği belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iş birliğiyle yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerindeki evlerin yerine, ‘Sulukule Projesi’ kapsamında 620 ev ve bir otel ile ticaret, kültür ve eğlence merkezi yapılacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
‘Bu yıl küresel sıcaklık düşecek’Büyük Okyanus’taki La Nina akıntısının soğutucu etkisi nedeniyle bu yıl küresel sıcaklıkların 2007’e kıyasla daha düşük olacağı belirtildi.
Vakıfların başarısıVakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, “Yurt içindeki vakıflara ait eserlerin onarımı neredeyse tamamlandı” dedi. Beyazıt, restorasyonu devam eden vakıf eserlerini incelemek üzere geldiği Aydın’da, Vali Mustafa Malay’ı makamında ziyaret etti.
Vestel, dünya tasarım konseyi üyesi olduVestel Elektronik, endüstriyel tasarım alanında dünyanın en önemli birliklerinden olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Kuruluşları Konseyi ICSID’e (International Council of Societies of Industrial Design) Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek kurumsal üye oldu. Vestel Elektronik’in ICSID’e üyeliği, kurumun endüstriyel tasarım konusundaki faaliyetleri, yatırımları, bünyesinde istihdam ettiği endüstriyel tasarımcılar üzerinden yapılan inceleme sonucu kabul edildi.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Köylüler arıtma tesisi de istemiyorÇanakkale’de, 4000 metrekare arazi üzerinde sulama ve kuru tahıl üretimi yapılan Musaköy’de, içme ve sulama havzası üzerinde Çanakkale Belediyesi tarafından çöp arıtma tesisi yapılmaya çalışılıyor.
Toroslar’a yeni tatil köyüAdanalı iki girişimci ortak tarafından Pozantı ilçesinde, Toros Dağlarının eteğinde yaptırılan ve haziran ayında açılışı planlanan 5 yıldızlı tatil köyü, 240 kişiye hizmet verecek. Yüksek sıcaklığının yanı sıra kuzeyindeki Toroslar sayesinde kar keyfi yaşamanın da mümkün olduğu Adana’ya kazandırılan tatil köyünün, kentte turizmin gelişimine öncülük etmesi bekleniyor. Süreyya Kayar ve Mehmet Erdal Durukan ortaklığındaki Nens İnşaat Turizm tarafından yaptırılan tatil köyünde kral dairesinden suit odalara, çatı katı odalarından yer yataklı, şömineli dubleks villalara kadar her türlü konforun bulunduğu belirtildi. Turizmin yanı sıra ticaretin de geliştiği Adana’nın kuzey ve doğu bölgelerine Soyak-Tahincioğlu Holding ortaklığında 2 yeni alışveriş merkezi yapılıyor.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Orta Asya''nın en modern pazarını Türk şirketi inşa edecekTürkmenistan''da dünyanın en büyük açık pazarlarından birisi olan tarihi "Çöl Pazarı", Türk inşaat şirketinin yapacağı modern tesislere taşınacak.
TOKİ’den İstanbul’a 162 yeni konutTOKİ, İstanbul Gaziosmanpaşa’da 162 konut, genel altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işlerinin yapılması için ihale açacak. Yer tesliminden itibaren 550 günlük süreyi kapsayacak olan ihale, 24 Nisan 2008 tarihinde saat 10.00’da TOKİ’de “açık ihale usulü” ile gerçekleştirilecek.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
İstanbul, oda başına en çok kazanan 20’nci kent olduİstanbul, 2007 yılında oda başına düşen ortalama gelirde, dolar cinsinden yüzde 22.1 oranında artış sağlayarak, en çok kazanan kentler arasında 20’nci sıraya yükseldi.
Tanıtımın İlk Meyveleriİzmir, EXPO 2015 yarışında dünya çapında yaptığı tanıtımın meyvelerini almaya başladı. Uluslararası Sergiler Bürosu’nun merkezi Paris’te yoğunlaştırılan çalışmalar, Fransız turistlerin tatil adresleri arasına burayı da ekledi.
Bir sonraki EXPO’ya adaylık için erkenBaşkan Aziz Kocaoğlu, böyle dedi ve ekledi: Bir defa, bulunduğumuz durumu bir sindireceğiz. Bakmayın yüzümüz gülüyor ama sindirmemiz kolay değil.
Çeşme Limanı’na 7 milyon dolarÇeşme Yat Limanı’nın 2006 yılında yapılan ihale sonrası 25 yıllık işletme hakkını alan IC Yatırım ve Camper & Nicholson konsorsiyumuna bu ay içinde devir teslim yapılacağı belirtildi. Konsorsiyum, limana 7 milyon dolarlık üst yapı yatırımı yapacak. 26 Temmuz 2007’de yap işlet devret modeliyle yapılan ihalede limanın 25 yıllık işletme hakkını alan IC - İbrahim Çeçen Yatırım Holding ve İngiliz Camper & Nicholsons Marinas International konsorsiyumuna devir teslimiyle ilgili belgeler Çeşme Mal Müdürlüğüne ulaştı. Konsorsiyumun 15 gün içinde gerçekleşmesi beklenen devir teslim sonrası "üst yapı" adı verilen sosyal tesisler, atölyeler ve gümrüklü-gümrüksüz satış alanlarının yatırımına başlayacağı, toplam 7 milyon dolar tutacak yatırımın 2009 yılı yaz dönemine yetiştirileceği belirtiliyor. Camper & Nicholsons’un işleteceği limanın mimari tasarımı Atelier Xavier Bohl ve Ayyapı Mimarlık tarafından yapılacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Tedaş''ın ışıklandırma çalışmaları Giresun''un görüntüsüne yeni vizyon kattıTürkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Giresun İl Müdürü Köksal Çamaltı, "Giresun, yaptığımız sahil yolu ışıklandırması ile Karadeniz''in boynuna asılmış inci kolye gibi oldu." dedi.
Avrupa kapısına Avrupai dönüşümTOBB’un modernizasyonunu üstlendiği Kapıkule Sınır Kapısı projesi, 132 milyon YTL’ye mal olacak. Projenin 12 ayda bitirilmesi planlanıyor. Modernize edilecek Kapıkule Sınır Kapısı’nın temel atma törenine Devlet bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve diğer yetkililer katıldı.
Tarihî çeşme onarılarak yıkılmaktan kurtarıldıKocaeli''nde bulunan tarihî Kethüda Canfeda Hatun Çeşmesi, yeniden onarıldı. Aslına uygun olarak onarılan çeşme, yıkılmaktan kurtarıldı. Kocaeli''nin su ihtiyacını karşılayan İSU Genel Müdürlüğü, tarihî çeşmeleri onarma kararı aldı.
Uçuş rotasındaki hastanenin yarısı, yeraltına inecekBakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi''nin 2005''te açılması planlanan yeni binası sit alanı, uçuş koridoru ve olimpiyat engellerine takılınca bir türlü bitirilemedi.
"Yatırım için, ulaşım şart"Başesgioğlu, Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi bölünmüş yol şantiyesinin açılış törenine katıldı. Başesgioğlu, bir şehre yatırımın gelmesi için o şehrin ulaşım konuşunda gelişmiş olmasının gerektiğini söyledi.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.