Haberler

10 Nisan 2009, Cuma

C40 Kentleri İklim Değişikliğini Ciddiye AlıyorC40 Kentleri İklim Değişikliğini Ciddiye Alıyorİstanbul''un da aralarında bulunduğu, C40 Kentleri olarak da bilinen "Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu", kentsel karbon salımını azaltmak için çalışıyor ve iklim değişikliğine uyum sağlamayı hedefliyor. Dünya nüfusunun %50''sine sahip büyük kentler, dünya genelinde üretilen enerjinin %75''ini tüketiyor ve üretilen sera gazlarının %80''inden sorumlu bulunuyor. Grup, 18-21 Mayıs 2009 tarihinde ise Seul''de üçüncü bir zirve düzenleyerek iklim değişikliğine bir kez daha dikkat çekecek. Haberin Devamı
Danıştay''dan Zorlu''ya imar vetosuDanıştay''dan Zorlu''ya imar vetosuDanıştay, Zorlu Holding''in özelleştirmeden aldığı Beşiktaş Ortaköy''deki ''Karayolları arazisi''nin nazım imar planı değişikliğini oybirliğiyle iptal etti.
Körfez Geçişine İki TeklifKörfez Geçişine İki TeklifYap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi''nin ihalesine, "Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat Konsorsiyumu" ile "Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Konsorsiyumu" teklif verdi.
Yedikule Hisarı''nın tahliyesi onaylandıYedikule Hisarı''nın tahliyesi onaylandıŞehristanbul Derneği Başkanı Atilla Tuna, Danıştay 13. Dairesi''nin, İstanbul 1. İdare Mahkemesi''nin tarihi Yedikule Hisarı''nı 30 yıllığına kiralayan şirketin tahliyesiyle ilgili 2006 yılında verdiği kararı onadığını bildirdi.
Nevşehir Adnan Menderes Terminali projesine ödülNevşehir Adnan Menderes Terminali projesine ödülBelediye Başkanı Hasan Ünver, Adnan Menderes Şehirlerarası Otobüs Terminali için geri sayımın başladığını söyledi. Ünver, Ofiss Mimarca Tasarım Grubu tarafından hazırlanan terminal projesinin, teklif alma usulü ile yürütülen proje aşamasında birinciliğe layık görüldüğünü kaydetti.
Frank Lloyd Wright’ın Özel Hayatı Binalarından Daha UnutulmazdıFrank Lloyd Wright’ın Özel Hayatı Binalarından Daha UnutulmazdıFrank Lloyd Wright, 20. yy’ın en güzel binalarını tasarladığı sıralarda özel hayatı kötüye gidiyordu. Marcus Fiel, Wright’ın ölümünün ellinci yılında onun hayatını etkileyen cinayet, cinnet, uyuşturucu ve borçlarından kurtulmasının hikayesini anlatıyor. Mart 1985: Wisconsin Spring Green’in yanında nemli, soğuk ve yosun tutmuş bir mezar sessizce açılıyor, mezar kazılmış ve çıkan toprak yığını düzensizce bırakılmış. Sadece bir avuç insan, ünlü Amerikalı ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın vücudunun 25 yıldır Madison yakınlarında olduğunu biliyor. Mezardan çıkarma belgeleri Wright’ın üçüncü karısı Olgivanna’dan olan kızı Iovanna tarafından imzalanmış. Olgivanna ölüm döşeğinde Wright’ın ve kendisinin küllerinin karıştırılarak Arizona’ya 3 km uzaklığındaki kışlık evleri Taliesin West’e defnedilmesini vasiyet etmiş.
İzmir''de Engellilerin Kaldırım Kabusu Bitiyorİzmir''de Engellilerin Kaldırım Kabusu Bitiyorİzmir kent merkezindeki cadde, meydan ve bulvarların kaldırımları, engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde yeniden düzenleniyor. Özürlü rampaları; tekerlekli sandalyelerin kaymasını önleyen, uzun ömürlü ve aşınmaya karşı dirençli Bergama granit taşından imal ediliyor.
“Deutsche Bank Urban Age Award” 2009’da İstanbul’u Seçti “Deutsche Bank Urban Age Award” 2009’da İstanbul’u Seçti Deutsche Bank, 100.000 USD tutarındaki üçüncü "Deutsche Bank Urban Age Award"ı İstanbul metropoliten alanı içerisinde yer alan bir projeye verecek. Son başvuru tarihi 11 Eylül 2009 olan yarışmanın ödül töreni 4 Kasım 2009 günü yapılacak.
Şişli Kentsel Dönüşüm ProjesiŞişli Kentsel Dönüşüm Projesi2009 Yerel Seçimleri öncesinde İstanbul''da aynı günde miting yapmak isteyen siyasi partiler arasında bir meydan krizi yaşanmıştı. Meydan konusundaki tartışmalar sürerken, bunu fırsat bilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül bir basın toplantısı düzenleyerek 3 yeni projesi ile İstanbul''a yeni meydanlar kazandıracağı yönünde açıklamada bulunmuştu. Bu projelerden bir tanesi olan Şişli''de gerçekleştirilecek.
Gezi Notları: Han SarayıGezi Notları: Han SarayıBakü’deki Han Sarayı, 1761-1762 yıllarında Azerbaycan’da ilk bağımsız hanlık düzeni sahibi Çelebi Han’ın torunu Hüseyin Han tarafından inşa edilmiş. İki ayrı ana girişi olan bina, haremlik-selamlık düzene göre tasarlanmış. İki katlı binanın her katında üç oda bulunuyor. Bu odalar, Han’ın odası, eşi Sultan’ın odası ve bu iki oda arasındaki büyük salondur.
Bayraktar''dan Ankara''ya 50 milyon euroluk outletİstanbul''da Viaport''u açan Bayraktar Kardeşler, Ankara''da da 50 milyon euroya malolacak yeni bir outlet alışveriş merkezi yapıyor. Önümüzdeki aylarda açılacak merkezde bin kişi istihdam edilecek.
Yılda 100 milyon dolarlık ahşap ev yaptırıyoruzSağlık açısından yararlı görülen ve stresi azaltan ahşap ve bungalov evlere yılda 100 milyon dolar ödüyoruz. Metrekare fiyatı 700 ile 1200 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor.
Finansın yeni merkezine komşu olacak daireler 180 bin TL''den başlayacakKılıç İnşaat''ın Ataşehir Finans Merkezi''ne 350 metre uzaklıkta yapımına başlayacağı Platin Konutları, 910 metrekare arsa üzerine kurulu 2 blokta toplam 44 konuttan oluşuyor.
Dolmabahçe Tüneli evleri mi çatlatıyorİstanbul Kurtuluş''ta oturan mahalle sakinleri, geçtiğimiz ay Başbakan Tayyip Erdoğan''ın katılımıyla açılan Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli, halen yapımı süren Bomonti-Dolmabahçe Tüneli ile bir otel inşaatının binalarına zarar verdiğini iddia ediyor.
Beylikdüzü''nün öyküsüBüyükçekmece''den 1989''da Gürpınar, Yakuplu, Kavaklı, Kıraç, Esenyurt, Tepecik, Mimar Sinan, Kumburgaz, Celaliye-Kamiloba belde olarak ayrıldı.
Seçim bitti yıkım başladı İstanbul Üsküdar''da dün yıkım vardı. Vatandaşların 25 yıldır oturdukları evler, herhangi bir çözüm yolu gösterilmeden belediye ekiplerince yıkıldı.
Lüks yaşamı tabana yaymayı hedefliyorYeşil İnşaat, Innovia projesiyle orta ve alt gelir grubuna, A sınıfı kalitede konutlara sahip olma fırsatı sunuyor.
Antakya''ya Mozaik Müzesi Yapılmalı Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda, dünyanın en büyük mozaik müzesinin Antakya''ya yapılması gerektiğini bildirerek, "Antakya maalesef kendi eserlerini tanıtamıyor.
Antep Evleri Kaderine Terk Edildi Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Gaziantep’in tarihi Antep Evleri, bakımsızlıktan kendi kaderine terk edilmiş durumda. İnönü Caddesi’ndeki Antep Evleri, bakımsız ve çürümeye terk edilmiş görüntüsüyle şehrin manzarasına da zarar verirken, evlerin yanından geçmek zorunda kalan vatandaşlar için tehlike de arz ediyor. Yetkililerin Antep Evleri’ne bakım yapmasını isteyen çevre sakinleri, özellikle belediyelerin bu konu üzerinde durması gerektiğini ifade ettiler. BelediyAelerin tarihi yerleri restorasyon yaparak turizme kazandırmada eksik kaldığını söyleyen çevre sakinleri, “Antep sanayide ön planda gidiyor. Ancak tarihi dokulara gerekli önemi veremiyoruz” diye konuştular.
Tarih: 10 Nisan 2009 Kaynak: Evrensel
İnşaattan Roma mezarı çıktıMersin''in merkez Mezitli ilçesi Akdeniz Mahallesi''nde bina inşaatı için temel kazan inşaat çalışanları mezar bulunca durumu polise bildirdi. Polis ekiplerinin Mersin Müzesi görevlilerine haber vermesiyle olay yeri incelemeye alındı. Yetkililerin inceleme yapmasının ardından, mezarların M.S. 2. yüzyıl Roma Dönemi''ne ait olduğu saptandı. Müze yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, kayaların üst kısmından oyularak, mezar yapılmış olabileceği söylendi. Mezarların içerisinden çok sayıda kemik ve kafatasının yanı sıra, esans şişesi, yağdanlık ve tencere kapakları çıktı. Kazılar, Mersin Müze görevlileri tarafından devam ettirilirken, inşaatın da 24 saat polis koruması altında olacağı bildirildi.
Tarih: 10 Nisan 2009 Yazan: Ümit Saat
İstanbul barajları yüzde yüze doğru koşuyor...İstanbul''a su sağlayan 10 barajdan 7''si yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Barajların ortalama doluluk oranı ise yüzde 97,32...
Kullar''a 20 metre genişliğinde duble yolKocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Bakım Onarım Şube Müdürlüğü Başiskele Karamürsel Caddesi''ndeki yol çalışmalarını tamamladı.
Kültür Başkenti''nden meraklısına ilk tebligatSeneye Avrupa''nın Kültür Başkenti olacaksak herkes hizaya gelmeli, haddini bilmeli.
Eyfel''de grev varFransa''nın başkenti Paris''in sembolü Eyfel Kulesi, çalışanların grevi yüzünden kapılarını ziyaretçilere kapalı tuttu. Kulenin işletmesi ile sendika arasındaki görüşmelerin sürdüğü bildirildi. Kulede, vardiyalı olarak yaklaşık 500 kişi çalışıyor. Paris`in simgesi Eyfel Kulesini geçen yıl 6 milyon 930 bin kişi ziyaret etmişti. Kulenin işletmecileri, küresel mali kriz yüzünden bu yıl kuleyi ziyaret edenlerin sayısında düşüş olacağı tahmininde bulunuyor.
Tarih: 10 Nisan 2009 Kaynak: Olay
Günahıyla sevabıyla Sedad Hakkı Eldem20. yüzyılın usta mimarlarından Sedad Hakkı Eldem''in retrospektif sergisinde belgeler, fotoğraflar, planlar, projeler, tasarımlar yer alıyor. Sergi, 5 Temmuz''a kadar açık kalacak.
TEKEL ambalaj fabrikası özelleştirmesinde sonuç yokNihai pazarlık görüşmelerinde, Sicpa Assan ile Asaş Ambalaj firmaları sözlü turda ihaleden çekildi.
Arcelor Mittal 3 tesiste daha üretimi durduruyorDünyanın en büyük çelik üreticisi Arcelor Mittal, Avrupa''daki 3 büyük tesisinde daha üretimini durdurdu. Şirket, daha önce yılbaşından bu yana Avrupa''daki 25 tesisinden 11''inde üretimine ara vermişti.
Mimar Sinan''ın ölümünün 421. yıldönümüMimar Sinan, ölümünün 421. yıl dönümünde, doğum yeri olan Kayseri''nin Ağırnas beldesinde anıldı.
Kiler: Aşçıoğlu''na ‘Pişmiş aşa su katma'' demedimVahit Kiler yazılı açıklamayla karşılık verdi. ‘Diyaloğum olmadı''.
İstanbul Kayabaşı Bölgesi için "Konut Tasarımı" Mimari Fikir Proje Yarışması Jürisi''nden DuyuruTC Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ), 18 Şubat 2009 Çarşamba günü ilan ettiği "İstanbul Kayabaşı Bölgesi için Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması"nın jürisi tarafından, yarışma sürecinin devam ettiğini ve sürenin uzatıldığını bildiren bir duyuru yayınlandı.
Zorlu''nun ikinci projesi de Tabanlıoğlu''na emanetİstanbul Zincirlikuyu''daki 800 milyon dolarlık Karayolları arsasının üzerinde yükselecek Zorlu Center''ın ardından, Zorlu Gayrimenkul''ün geliştireceği ikinci projenin mimarı da belli oldu. Türkiye''nin önde gelen mimarlık platformlarında konuşulanlar, Zorlu Center projesini mimar Emre Arolat ile ortak hazırlayan Murat Tabanlıoğlu''nun şirketten ikinci projeyi de kaptığı yönünde. Hatta çizimler de neredeyse tamamlanmış.
2009 Yılı Yapı Yaklaşık Maliyetleri Açıklandı2009 yılı yapı yaklaşık maliyetleri açıklandı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından Resmî Gazete''nin 27174- sayısında duyurulan maliyetler şöyle...
ArkiPARC 2010 Vizyon Projeleri Danışma Kurulu Üyeleri Bir Araya GeldiBu yıl ikincisi düzenlenecek olan ArkiPARC 2010 kapsamında gerçekleşecek projeler arasına, Vizyon Projeleri de eklendi.
ArkiPARC 2010 Four Seasons Bosphorus''ta GerçekleşecekArkiPARC 2010, Nisan 2010''da hizmet kalitesi ve konumlandığı noktalarla dünyanın en gözde otel zincirlerinden Four Seasons''ın Türkiye''deki ikinci oteli olan Four Seasons Hotel Bosphorus''ta düzenleniyor.
Torbalı''ya "Temiz Su" Desteğiİzmir Büyükşehir Belediyesi, su sıkıntısını çözmek için yeni kuyular açtığı Torbalı''da eskiyen şebekelerin neden olduğu su kayıplarının da önüne geçecek. 302 kilometre uzunluğundaki yeni şebeke ile ilçe sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşacak.
''Mustafakemalpaşa Kent Meydanı olacak''Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, 52 yıldan bu yana kullanılan mevcut belediye binası ve eski garajı yıkarak, Mustafakemalpaşa''yı Kent Meydanı yapacaklarını söyledi.
New York''a ekolojik gökdelenManhattan''daki Empire State Binası''na yapılacak çevreci düzenlemeyle şehirdeki karbon salımının azaltılması planlanıyor.
Anıtlar Kurulu''ndan İpekiş''e vizeKültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, temelini Atatürk''ün attığı Bursa''nın köklü iplik üretim tesisi İPEKİŞ''in, Otel ve Alışveriş-Ticaret Merkezi yapılmasını öngören projeyi onayladı.
Tasarım yarışmasına rekor başvuruToplu Konut İdaresi (TOKİ) ve özel sektör tarafından 65 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı konutları için başlatılan ''Konut Tasarım Yarışması''nda sona yaklaşıldı. 29 Nisan''a kadar müracaatların devam edeceği yarışma için şimdiye kadar TOKİ''ye 120 proje sunuldu. Yarışmada dereceye girecek 8 projeye 40 biner lira ödül verilecek. Bedeli ödenen projeleri TOKİ istediği gibi kullanabilecek.
Tarih: 9 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
TOKİ''den ''kıyak'' açıklamasıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi, Radikal''in 6 Nisan 2009 tarihli nüshasında yer alan "Milletvekilinin damadına kadro kıyağı" başlıklı haberle ilgili bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği''nden yapılan açıklamada, "İdaremiz kayıtlarının incelenmesinden, AKP Uşak Millevekili Mustafa Çetin''in damadı olduğu iddia edilen Volkan Metin isminde çalışan ve ayrılmış olan personel kaydı bulunmamaktadır" denildi. TOKİ''nin açıklama yapma gereği duyduğu haberde, AKP Uşak Milletvekili Mustafa Çetin''in damadı Volkan Metin''in torpille önce TOKİ''ye, ardından Tekirdağ Valiliği''ne daha sonra da TRT''ye soktuğu öne sürülmüştü.
Tarih: 9 Nisan 2009 Kaynak: Radikal
Muzaffer Çilek: "İtiraf ediyorum; IKEA bu işi iyi yapıyor"Çilek Mobilya genel müdürü ve ortağı Muzaffer Çilek, "Bizde ya bebek beşikleri ya da üniversiteye giden gençlerin yatakları vardı. Çocuk beşikten çıktı mı, artık kocaman bir yatakta yatmak durumundaydı.
Tesco, enerjisini sudan üretecekGüneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemini Ayvalık mağazasında uygulamaya sokan Tesco, ayrıca hidroelektrik enerji santralı kuracak.
Dati, Ataköy''de Sheraton''u açtı, diğer yatırımlar ise beklemedeÖzelleştirme İdaresi''nden 2004 yılında devraldığı Ataköy arazisine otel, marina, kongre ve alışveriş merkezi projeleriyle 1 milyar dolarlık yatırım planlayan Dati Yatırım Holding, ilk yatırı-mını gerçekleştirdi.
Ankara''nın 60 yıllık Sanat Kurumu yakıldıAnkara''da Gençlik Parkı içinde yer alan 60 yıllık Sanat Kurumu binasının, önceki gece camları kırılarak, sahne bölümünde yangın çıkarıldı.
Kentlerimiz kültür ve medeniyet değerleriyle gelişirÜnlü kentbilimci Lewis Mumford, "Kentlerin Kültürü"adlı yapıtında, "Kent, bir topluluğun kültürünün ve erkinin yoğunlaştığı yer, zamanın bir ürünü, birikimidir" der. Gerçekten, kentsel yaşamla medeniyet arasında yakın bir ilişki olduğunu varsayan görüşler yaygındır.
Boğaz''a belediye sarayı yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuklarını ağırlamak için Boğaz kıyısında bir ''belediye sarayı'' yapmayı planladıklarını söyledi.
Hasankeyf''in kaderi Kültür Bakanlığı''nın elindeBaraj yapımı nedeniyle, yıllardır sular altında kalma tehlikesi içinde olan Hasankeyf ve Allianoi gibi daha bir çok antik kentte "hayati" kararı, artık tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.