Haberler

10 Mayıs 2006, Çarşamba

Afganistan''da Yeniden Yapılanma SorunuAfganistan''da Yeniden Yapılanma SorunuSavaş sonrasında Amerikalılar, Afganistan’da yeniden yapılanma sürecini başlattılar. Ancak bu yeniden yapılandırma projelerinin sonuçları başarıları yerine başarısızlıklarıyla gündemde. Yarı Afgan yarı Amerikalı gazeteci Fariba Nawa, Afganistan’daki bu süreci izlemek üzere ülkesine bir süreliğine geri dönüyor ve hazırladığı raporda ilginç sonuçları gözler önüne seriyor. “Mühendisler bugünlerde Afganistan’da kötü işler karşılığında iyi para kazanıyorlar.” Haberin Devamı
Punk ve Mimarlığın Buluştuğu ProjePunk ve Mimarlığın Buluştuğu Proje1970’lerin ortasında punk grupları ilk kez ortaya çıkmaya başladığında, muhafazakar ve elitist olarak tanımladıkları kesime, müzik endüstrisindeki bürokrasiye ve “progresif rock”ın soyut entellektüelliğine karşı öfke besliyorlardı. Üç akortlu, basit melodili ve kısa şarkıları boyunca, punklar demokratik hatta bazen anarşist beste biçimini savundular. Şarkıların çalınması o kadar basitti ki herhangi biri bir müzik aleti alıp bu işi yapabilirdi. Müziği yapanlar ve dinleyiciler arasındaki bağ mümkün olduğunca direkt olmalıydı, bu yüzden plak yapımcılarını pas geçip dağıtım modelleri de kurmuşlardı.
Göcek''i tüketen projeGöcek''i tüketen proje''Turizm kompleksi'' inşaatı Göcek''i şantiyeye çevirdi. Yüzlerce ağaç kesilirken, turizm şirketleri rotalarını değiştirmeye hazırlanıyor.
“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleriarasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşecek.
Gayrimenkul Zirvesi''nin Altıncısı DüzenlendiGayrimenkul Zirvesi''nin Altıncısı DüzenlendiGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından her yıl düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi''nin altıncısı 2-3 Mayıs 2006 tarihlerinde İstanbul Swiss Otel''de yapıldı.
Yeni Milano Fuar Binası ÜzerineYeni Milano Fuar Binası ÜzerineYapımı 2002-2005 yılları arasında gerçekleşen Massimiliano Fuksas’ın tasarladığı Yeni Milano Fuar Binası kapladığı alan, devingen sirkülasyon örtüsü ile kullanıcıda oluşumun her noktasını keşfetme isteği uyandırıyor. Işık geçirgen çatı örtüsü kendi sürekliliğinin içinde, fonksiyonunun dalgalanarak değişmesi sonucu farklı perspektifler oluşturuyor.
Dubai sporun şeyhliğine soyunuyorGökdelen sevdalarıyla dünyanın başını döndüren Dubai Emirliği çöl ortasında dünyanın ilk spor kentini kurmaya soyundu.
''Bakir'' megastore alanına ilk kanDünyayı ''eğlence megastore''u kavramıyla tanıştıran dev zincir Virgin, Demirören ortaklığıyla Türkiye''ye geliyor. İstanbul, Beyoğlu''nda Saray Muhallebicisi''nin olduğu tarihi bina müzik, video, oyun, wi-fi, PC gibi kültürel ve dijital ürünlerle tanışacak.
Müteahhitler iflasın eşiğine gelebilir...İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik çimento taleplerini patlattı. Çimento satışları 2005''te bir önceki yıla göre yüzde 15.74 arttı.
Çimento altınla yarışıyorUzan Grubu fabrikalarının satışı öncesinde 80 dolar olan çimento fiyatlarında artış, dünkü zamla birlikte yüzde 18.6''ya ulaştı.
Boğaz''daki 3 bin kaçak yapıyı özel sektör ihaleyle yıkacak1974 yılında doğal sit alanı ilan edilen İstanbul Boğazı, 1983''te çıkarılan yasayla koruma altına alınmaya çalışıldı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, incelemelerinde binlerce binanın yasaya aykırı yapıldığını belirledi.
TOKİ Çimento Üretmeyi Düşünmesin, İşine BaksınTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), TOKİ’nin işinin çimento değil, vatandaşa ucuz konut üretmek olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çimento fiyatlarının aşırı yükselmesini eleştirmesinin ardından TOKİ yönetiminin çimento fabrikası kuracakları yönünde açıklama yapmışlardı.
Mimar Sinan KitabıDünya çapındaki mimarımız Mimar Sinan’ı yine dünya çapında ünlü olan bir başka mimarımız Turgut Cansever, yazdığı bir kitapla tekrar gündeme getirdi. Mimar Sinan’ı en iyi anlayan mimarlardan biri olarak bilinen Cansever, kitabında; tasnifler ve teknik bilgiler kadar, Sinan’ın ortaya koyduğu eserlerin ondan öncekilerle ve sonrakilerle karşılaştırılarak Osmanlı mimarisindeki yerini bütün detaylarıyla ortaya koydu.
Çimentocu’dan CevapTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, son günlerde çimento fiyatlarına zam yapılacağı, çimento fiyatlarının çok yükseldiği ve hazır beton şirketlerinin çimento temininde sorunlarla karşılaştıkları yönünde haberlere bir basın toplantısı ile cevap verdi.
Avrupa Yemeğinde Kıyı Talanı ve Variller SorulduDışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün "Avrupa Günü" nedeniyle AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine dün verdiği yemekte, Tuzla’da bulunan zehirli variller de gündeme geldi.
TÜSİAD Beyoğlu’na ‘Simgesel Anıt’ DikiyorMayıs ayı toplantılarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, TÜSİAD’ın Beyoğlu’ndaki genel merkez binasının önüne simgesel bir anıt dikmesini onayladı.
Kayseri’de tarih canlanıyorKayseri Büyükşehir Belediyesi’nce restore ettirilmekte olan 100 yıllık evlerin bulunduğu bölge, kentin tarihinin yaşatılacağı bir mekana dönüştürülecek.
Çimentoculardan Zam SavunmasıÇimento fiyatlarında yaşanan artışı eleştiren müteahhitlere, çimentoculardan cevap geldi. Çimentocular konut fiyatlarının yüzde 59 arttığını, buna karşın çimento fiyatlarının yüzde 7.5 arttığını belirterek, ''Kimse bizi karalamasın'' diye kendilerini savundular. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Adnan İğnebekçili, Başkanvekili Erhan Kamışlı ve Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen''le birlikte düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi: ''Çimentonun fiyatı birçok bölgemizde 2005 Ağustos ayından bu yana en fazla yüzde 3-5 oranında artarken, bazı bölgelerde ise hiçbir artış olmadı. TÜİK verilerine göre 2005 yılı mart ayı ortalama çimento ton fiyatı 105.98 YTL iken, aynı ayın 2006 fiyatı 114.55 YTL''dir. Buna göre, çimento fiyatındaki yıllık artış sadece yüzde 7.5 olup, enflasyona paraleldir. Aynı dönemde konut fiyatlarına gelen zam, TÜİK verilerine göre yüzde 56.9''dur. Yani çimentonun fiyatının tam 7.5 katıdır.''
Tarih: 10 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
Net''in Milas Projesi''ne Ağaoğlu Ortak Oluyorİstanbul Yaklaşımı''na dahil Net Grubu, dünyanın sayılı turizm projelerinden biri olacak ''Net Milas''ta müteahhit ve turizmci Ağaoğlu ile ortak oluyor. Mayısta başlayan görüşmeler, küçük pürüz dışında imza aşamasına geldi.
Tarihî kervansarayın restorasyonuna başlandıEdirne’de Avrupa Birliği fonları ile iş merkezine dönüştürülmesine karar verilen tarihî Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda restorasyon çalışmaları başladı. 6 bin 500 metrekarelik alanı bulunan kervansarayda çalışmalar 18 ayda bitirilecek.
Sahtecilik makette başlıyorYurtiçi ve yurtdışında katıldığı 260 yarışma ile rekor kıran mimar Yavuz Selim Sepin, "Daha elinde proje bile yokken, hayali maket yaptıran ''yamyam'' yatırımcılar var. Bu çok korkutucu bir durum" diyor.
100 milyon metrekareyi ''yalıttık''Isı yalıtımı zorunlu hale gelince, sadece 2005''te 100 milyon metrekarelik inşaat alanında 5 milyon metreküplük yalıtım malzemesi kullanıldı.
''Her şeyimi kaybettim onurumla dönüyorum''Banker Kastelli olarak tanınan Cevher Özden, "Borsaya sokmuyorlar, her şeyimi kaybetmiş olarak inşaat işine onurumla geri dönüyorum" dedi. Özden, projelerinde ödemenin bankayla değil, senetle olacağını söyledi.
Balat''a yepyeni bir çehreİstanbul''un en eski semtleri UNESCO projesiyle baştan sona yenilenmeye başladı. Toplam 7 milyon Euro harcanan proje 2007''ye kadar uzatıldı.
Vakıflar İstanbul’daki tarihî camilerin projelerini çizdiriyorİstanbul’daki tarihî camilerin çoğunun projesi yok. Muhtemel bir depremde hasar görecek, yıkılacak camileri resimlerine bakarak onarmak veya yapmak istemeyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, camileri tek tek projelendirmeye başladı.
30 trilyon harcanan müze 8 ayda tarih olduMTA’nın 70 yıllık çalışmalarını topladığı Tabiat Tarihi Müzesi çürüğe çıktı. Ekim 2004''te açılan müze 8 ay sonra kapatıldı. ODTÜ, “her an yıkılabilir” derken, MTA raporu yolsuzluğa dikkat çekiyor: İnşaatta malzemeden çalınmış.
Henkel, Brezilyalı Alba’yı Satın AldıHenkel, Alba Adesivos’u Hexion Specialty Chemicals’dan satın aldı. Brezilya’da bulunan Alba Adesivos, markalı tüketici ve profesyonel yapıştırıcılar üreten lider bir Latin Amerika şirketi. Şirketin ürünleri arasında son kullanıcı ve inşaat sektörüne yönelik yapıştırıcı, polivinil asetat yapıştırıcı, silikon izolasyon maddeleri ve epoksi yapıştırıcılar yer alıyor. Henkel KGaA Yapıştırıcılar Bölümü Başkan Yardımcısı Alois Linder satın almayla ilgili olarak; "Bu satın alma Latin Amerika’da var olan ürün portföyümüzü mükemmel bir şekilde tamamladı. Satın almayla birlikte güçlü ve iyi tanınan markalara sahip başarılı bir şirketi Henkel bünyesine katarak yapıştırıcı alanındaki gücümüzü daha da artırdık" dedi.
Tarih: 9 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Kentlerimizin SorunlarıBugüne değin üstlendiğimiz görevler nedeniyle batıdan doğuya, kuzeyden güneye, ülkemizin bütün kentlerinde bulunduk. Yıllar boyunca yaptığımız gözlemler bizi bütün kentlerimizin temel sorunlarının aynı olduğu sonucuna götürdü.
Mitsubishi Chemical Firması’nın Türkiye Ofisi AçıldıALPOLIC® marka yangına dayanıklı alüminyum kompozit levhaların üreticisi Mitsubishi Chemical Functional Products Inc. firmasının Türkiye (İstanbul) ofisi nisan ayı itibariyle açıldı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.