Haberler

10 Haziran 2006, Cumartesi

Karakas’ta Mimarlık PolitikalarıKarakas’ta Mimarlık PolitikalarıKarakas, siyasi arzunun bir göstergesi. Banliyöler ve varoşlar kentin yüksek bölgelerinde baskın olarak yer alıyor. Bu yerleşimleri kent merkezinde veya kentin çevresinde görmek imkansız. Sınıflar arası ekonomik ve sosyal sınırlar kentin konut bölgeleri, gayrımenkul politikalarında kendilerini gösteriyor ve insanların kent içinde yaşayışları ve hareketlerine kadar etki ediyor. Karakas’ta komşuluk birimleri sosyal farklıların tanımladığı bölgeler ile oluşuyor. Zengin ve fakir çoğunlukla yanyana konumlanmış. Haberin Devamı
Tasarım Dergisi Haziran Sayısında “Art Nouveau” Kapısını AralıyorTasarım Dergisi Haziran Sayısında “Art Nouveau” Kapısını AralıyorTasarım Dergisi 162. (Haziran) sayısında 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış ve 25 yıl gibi kısa bir süre hüküm sürmesine rağmen derin izler bırakmış Art Nouveau dönemi ve bu dönemin İstanbul’daki yansımalarına yer veriyor.
İstanbul’a Bu Yaz 5 Yeni Plajİstanbul’a Bu Yaz 5 Yeni Plajİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent halkını denizle barıştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Marmara Denizi kıyılarında yeniden yüzülebilmesi için ciddi düzenlemeler yapılıyor. Geçen sene Caddebostan Plajı açılmış, deniz özlemi çeken halk büyük ilgi göstermişti. Bu yıl plaj sayısı altıya çıkacak.
Kadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri TartışılıyorKadıköy Mimarlar Odası Başkanı Arif Atılgan, MSGSÜ öğretim görevlisi Aykut Köksal ve Yeşiller Grubu''ndan Hacer Mertler''in konuşmacı olarak katılacağı Kadıköy''ün Kent Sorunları ve Çözümleri adlı tartışma paneli 10 Haziran 2006 tarihinde Kadıköy Mimarlar Odası''nda gerçekleştirilecek.
Sertifikalı Restorasyon UstalarıSertifikalı Restorasyon UstalarıTarih öncesi çağlardan beri pek çok uygarlığın belgelerini günümüze taşıyan Türkiye, kültür varlığı yönünden zenginliğiyle, dünya kültürel mirasının en önemli yapı taşlarından biridir. Buna rağmen, ne yazık ki, Türkiye’de gerçekleştirilen restorasyon uygulamalarında, proje aşamasındaki uzmanlığın uygulamalara yansıtılmasında önemli sorunlar yaşanıyor.
"Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak""Sonunda Kent, Günün Problemi Olacak"Venezuela’nın başkenti Karakas’ın kentsel çevresi, kararsız bir biçimde dışarıdan gelen nüfusun döngüsü ile gelişmeye devam eden, oldukça dengesiz bir planlama sistemine sahip. Çeşitli kentsel uygulamaların keşfiyle, Karakas’ın yerel kentsel gerçekleri inatla, yabancı plan teorilerine direndi. Şehrin sokaklarında ise bir duvar yazısı göze çarpıyor. “ Sonunda kent, günün problemi olacak.” Karakas, oldukça bölünmüş bir şehir. Farklı belediyeler, değişik polis üniformaları ve bir bölgeden diğerine geçtiğinizi belirten kocaman yazıları ile sınırlarını vurguluyor. Şehirdeki sınırlar, aynı zamanda yasak olan ve olmayan arasındaki sınırları da belirliyor.
Konut sektöründe "yangın" varKonut sektöründe yangın var. Satılacak konutu olanlar dertli.
11 Müzede Güvenlik Sistemi BulunmuyorKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, bakanlığa bağlı 93 müzeden 78’inde kameralı güvenlik sistemi bulunduğunu söyledi.
Dubai Towers''a Başbakan YorumuCeylan Otel''de yapılan forumda, Türk-Arap Ekonomi Forumu''nun sponsorları arasında yer alan Dubai Towers projesinin sahibi Sama Dubai Holding büyük ilgi gördü. Foruma katılan firmaların stantlarını gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sama Dubai standını da gezdi. Sama Dubai CEO''su Farhan Faraidooni, Başbsakan''a eşlik etti. Sama Dubai standında diğer ülkelerdeki projelerle birlikte İstanbul''da yapılması planan Dubai Towars Projesi''nin fotoğrafları da yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Dubai Towers''ın yapılacağı arazinin satışı ile ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine, ''Daha o konuda bir netlik yok. Alternatifler düşünülüyor'' dedi.
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Tercüman
Büyükşehir’den “Gemi Atıklarını Arıtma Tesisi”İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ A.Ş. tarafından Haydarpaşa’da inşa edilen Türkiye’nin ilk “Gemilerden Petrol Türevli Atık Kabul ve Arıtma Tesisi”, Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle açıldı.
Rezidor, Maçka''dan vazgeçmiyorRezidor SAS, Maçka Oteli''nde Emekli Sandığı ile mahkemelik oldu ama Türkiye''den vazgeçmedi. Rezidor SAS''ın CEO''su Kurt Ritter, "En kötü ihtimalle 2012 yılında Türkiye''deki otel sayımız en az 10 olacak" dedi.
Katarlı şirket 5 milyar dolarla yatırıma geliyorDEİK Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Habbab, Türkiye''ye gelmekte istekli olan Katarlı Amwal adlı şirketin daha çok rezidans, alışveriş merkezi gibi inşaat projelerinde çalıştığını söyledi.
Mühendisler, ''Yeterlilik Tasarısı'' için ayaktaMeclise sevkedilen Mesleki Yeterlilik Kurumu Yasa Tasarısı Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''ni (TMMOB) ayağa kaldırdı. Yasa tasarısı aynen kabul edilirse mühendis, mimar ve şehir plancısı mesleklerini seçenler, Mesleki Yeterlilik Kurumu''ndan sertifika almadan mesleklerini icra edemeyecekler. Tasarıyı protesto eden TMMOB Genel Sekreter Vekili Hakan Genç, "Mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleği uygulama kuralları, meslek içi eğitim ve belgelendirme işlemleri bizatihi meslek odalarınca yapılır ve yapılmaktadır. Dünyada bunun başka bir örneği de bulunmamaktadır" diyerek, yasa tasarısını eleştirdi. Genç şunları kaydetti: "Ülkemizde de meslek odalarının kuruluş felsefesi meslek kurallarının, yeterliliğin, meslek içi eğitimin odalar tarafından yapılması esasına dayanır. Bu yetkinin devlet eliyle kurulmuş ve mühendislik, mimarlık ve şehir planlaması alanıyla ilgisi olmayan kurumlara devredilmesi kabul edilemez. Üniversitelerin vermiş olduğu diploma, o bireyin mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı kariyerine başlaması için yeteri kadar bilgilendirildiğini belgelemektedir."
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Çilem Kaya
Baltalimanı''ndan Haliç''e su kanalıBüyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Kadir Has Caddesi''nin açılışında "Boğaz''dan pompalanacak sularla Haliç çok daha sağlıklı olacak" dedi.
Çevre Yasası çevreci değilÇevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Ankara Şubesi''nin düzenlediği panelde, yeni Çevre Yasası ve çevre yönetimi masaya yatırıldı. ÇMO Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, "AKP hükümeti sadece yerli ve yabancı sermayeye verdikleri sözleri tutuyor, doğal kaynaklarımızı kullandırmıyor.
Saraylara Takılmayın, Üç Yıldızlı Otel YapınAvrupa, Orta Asya ve Afrika’daki 49 ülkede toplam 189 oteli bulunan Rezidor SAS’ın bir parçası olan Radisson SAS Hotels&Resorts, Türkiye’deki üçüncü oteli olan Bosphorus’u Ortaköy’de açtı.
Çimento İthalatı KolaylaşacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde konut fiyatına olan taleple birlikte hızla yükselişe geçen çimento fiyatlarını durdurmak için Bakanlar Kurulu’nun ithalatı kolaylaştırıcı kararlar aldığını söyledi.
Bir skandal da Topkapı''daUşak''ta başlayıp Kahramanmaraş''ta süren müze skandallarına Topkapı Sarayı da eklendi. Envantere kayıtlı 43 eserin depolarda kaybolduğu ortaya çıktı. Bakanlık, sarayda genel sayım başlattı.
Marmaray''da ilk tüpMarmaray projesi çerçevesinde sonbaharda İstanbul Boğazı''na yerleştirilmeye başlanacak 11 tüpten ilki, dün Tuzla''daki DLH Tesisleri''nde havuzdan çıkarılarak yüzdürüldü. DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, en kısası 98.5, en uzunu ise 135 metre olan 11 tüpten 135 metre uzunluğundaki ilk tüpün havuzdaki inşasının tamamlandığını kaydederek, rıhtıma çekilen tüpün burada da üst kısmının ve iç donanımının inşa edileceğini bildirdi. Diğer tüpün de bugün havuzdan çıkarılacağını anlatan Arslan, ''''77 kilometrelik Marmaray Projesi''nin bin 400 metresinin inşası deniz dibinde olacak. Çift taraflı akıntının bulunduğu Boğaz''da bu en zor kısımlardan biri. Dünyanın gözü bu projede'''' dedi.
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yeşilin Ortasında Toscana Evleriİtalyan mimar Giancarlo Alhadeff’i, Türkiye’de, Bodrum Hebil Koyu’nda gerçekleştirdiği 14 villalık projesi ile tanıyoruz.
Galatasaray Adası’nın Yeniden İnşası Kaçak Duvar Zanlısı Reina’ya EmanetGalatasaray Adası yakında Galatasaraylılar’ın üzerine çökerse bilin ki sorumlusu Galatasaray yönetimidir. Nedeni yönetimin dünyada eşi benzeri olmayan Galatasaray Adası’nı, kaçak duvar zanlısı Reina’ya teslim etmiş olması.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.