Haberler

10 Mayıs 2007, Perşembe

Sosyo – Ekonomik DurumumuzSosyo – Ekonomik DurumumuzTürkiye’de her yıl mimarlık fakültelerinden yüzlerce kişi mezun oluyor ve ilgi duyduğu, eğitimini aldığı, başarılı olduğu alana göre çeşitli sektörlerde işe başlıyor. Çalışılan işte başarılı olabilmenin yolu ise sevilen işi yapmaktan, zamanı verimli kullanabilmekten ve harcanan emeğinin karşılığını alabilmekten geçiyor. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, Türkiye’de mimar ve planlamacıların kazanç durumunu, yaşam standartlarını ve iş memnuniyetini araştırmak amacıyla 12 Nisan 2007 Perşembe günü, bir anket düzenledik. Haberin Devamı
Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması Sona ErdiUlucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması Sona Erdi1 Şubat 2006 tarihinde ilan edilen "Kent Düşleri" kapsamında TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu tarafından ortaklaşa düzenlenen Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması 6 Mayıs tarihinde sona erdi.
Terkos''ta susuzluğun izleriTerkos''ta susuzluğun izleriİstanbul''u tehdit eden susuzluk ilk belirtilerini Terkos Gölü''nde göstermeye başladı. İstanbul''a su sağlayan önemli su kaynaklarından olan Terkos Gölü geçen yılki seviyesinin çok altına düştü.
Selçuklular''dan kalma tarihi yapı bilgisayarlarla donatıldıSelçuklular''dan kalma tarihi yapı bilgisayarlarla donatıldıTokat''ta, Anadolu Selçukluları devrinde inşa edilen yapı, restorasyonun ardından bilgisayar ve internet destekli kütüphane olarak hizmete açıldı.
Sultanahmet Camii''nin avlusu restore edilecekSultanahmet Camii''nin avlusu restore edilecekİstanbul Vakıflar Bölge Müdür Vekili Adnan Ertem, Sultanahmet Camii''nin şadırvanlı avlusuyla ilgili bir proje hazırlandığını belirterek, bu çerçevede hem avlunun zemininin izole edileceğini, hem de şadırvanın restore edileceğini bildirdi.
Seyitömer''de 5 bin yıllık tarih gün yüzüne çıkarılıyorSeyitömer''de 5 bin yıllık tarih gün yüzüne çıkarılıyorKütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen tarihi höyükteki kazı çalışmaları, 5 bin yıllık geçmişe ışık tutuyor.
Özgürlük Kulesi Ne Kadar Özgür?Özgürlük Kulesi Ne Kadar Özgür?Geçtiğimiz yıl Skidmore, Owings& Merrill’ in tasarımıyla inşasına başlanan “Özgurluk Kulesi” şimdilerde bütçe aşımı ile gündemde…
"Maxit’in 2007 Hayali" Maket Yarışması"Maxit’in 2007 Hayali" Maket YarışmasıMaxit Türkiye, 2 - 6 Mayıs 2007 tarihleri arasında Yapı İstanbul Fuarı’ndaki standında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerini Maxit Fabrikası’nı yapmak üzere “Maxit’in 2007 Hayali” adlı maket tasarım yarışmasında bir araya getirdi.
Anadolu’nun Taşı Dünyayı GeziyorAnadolu’nun Taşı Dünyayı GeziyorBugüne kadar dünya genelinde çalışmalarını sürdüren Silkar Madencilik, Mayıs ayı sonunda İstanbul Levent’te açacağı showroomunda, her tür doğaltaşı tasarım ve montaj ile birlikte yurtiçinde nihai tüketiciye de doğrudan ulaştırabilmeyi amaçlıyor.
İnşaatta yatırım alışverişe doğru akıyorİnşaatta yatırım alışverişe doğru akıyorSavills''in raporuna göre alışveriş merkezlerinde Türkiye yüzde 7''lik kira getirisiyle Güney Avrupa''nın en kârlı ülkesi oldu. Önümüzdeki yıl sadece İstanbul''da alışveriş merkezi stokunun iki kat artması bekleniyor.
Foster’dan Çölde Yeşil ÜtopyaFoster’dan Çölde Yeşil ÜtopyaFoster + Partners Abu Dhabi’nin Masdar şehrinin Dünya’nın ilk sıfır-karbon ve sıfır-çöp şehri olacağını açıkladı.
Cüzdanınız kalınsa dönen kulelerde yaşayabilirsiniz!Cüzdanınız kalınsa dönen kulelerde yaşayabilirsiniz!Bina tasarımcıları özellikle zengin müşterileri cezbedebilmek için ilginç projeler geliştiriyor. Listede her katı kendi ekseni etrafında dönen gökdelenlerden ev sahiplerinin arabalarını balkona kadar çıkarabilen projeler bulunuyor.
Amerikalı bakır şirketi, 10 milyon ton zehirli atığı Kıbrıs''a boşaltmışAmerikalı bakır şirketi, 10 milyon ton zehirli atığı Kıbrıs''a boşaltmışKKTC''nin Lefke bölgesinde 1913-1974 yılları arasında bakır madeni işleten Amerikan kuruluşu Kıbrıs Maden Şirketi''nin (CMC), 10 milyon ton tehlikeli atığı kontrolsüz şekilde çevreye döktüğü belirlendi.
Archimedes web sayfası hazır…Archimedes web sayfası hazır…İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Venedik Belediyesi öncülüğünde MED-PACT programına yönelik olarak hazırlanan, “ARCHIMEDES” (Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilir, Yenilikçi Akdeniz Ekonomik İşbirliği) projesinin web sitesi hayata geçirildi.
Karar çıktı; AKM yıkılıyor!Karar çıktı; AKM yıkılıyor!Atatürk Kültür Merkezinin yıkılarak, yerine yenisinin yapılmasını öngören İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kanunu Tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.
''Cumhuriyetin kültür ve sanat devrimi sürdürülmelidir''''Cumhuriyetin kültür ve sanat devrimi sürdürülmelidir''Kültür ve Turizm Bakanı''nın İstanbul''daki Atatürk Kültür Merkezi''ni yıkıp yerine daha iyisini yapacaklarını her söyleyişinde ben mimar Özgür Ecevit ''i düşünüyor, onun bu konudaki görüşünü öğrenmek istiyordum.
İzmir''deki Agora Alışveriş Merkezi iki kat büyüyecekİzmir''deki Agora Alışveriş Merkezi iki kat büyüyecekOdak Grubu, 2002 yılında açılan İzmir''de açtığı Agora Alışveriş Merkezi''ni yüzde yüz büyütmek için yeni yatırım kararı aldığını açıkladı.
Üçyol - Üçkuyular Metrosu''nda yeni dönem başladıÜçyol - Üçkuyular Metrosu''nda yeni dönem başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular metro ihalesini kazanan Bozoğlu İnşaat ile sözleşmeyi imzaladı. Anlaşmaya göre, çalışmalar 2008 sonunda tamamlanacak.
Bolu tünelinde İstanbul yönü de açıldıBolu tünelinde İstanbul yönü de açıldıGümüşova-Gerede otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı geçişinin en önemli kesimini oluşturan Bolu Dağı tünelinde, Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp açıldı. Tünelin İstanbul-Ankara istikameti, 14 yıllık yapım süresinin ardından 23 Ocak''ta açılmıştı.
Kral Herod’un mezarı bulunduKral Herod’un mezarı bulunduKudüs’teki İbrani Üniversitesi arkeologlarından Prof. Ehud Netzer’in 35 yılık araştırmaları sonucu mezarın, Kudüs’e 12 kilometre kadar uzaklıkta, Kral Herod sarayı kalıntılarının bulunduğu Herodyum adı verilen tepedeki kazı çalışmaları sırasında bulunduğu bildirildi.
Tunç Devri''ne ait toplu mezarlar bilim adamlarını heyecanlandırdıTunç Devri''ne ait toplu mezarlar bilim adamlarını heyecanlandırdıAntalya''daki bir mağarada, Tunç Devri''ne ait olduğu tahmin edilen mezarlık bulundu. Prehistorik döneme ait olduğu söylenen mezarın antropoloji ve arkeoloji bilimleri açısından büyük öneme sahip olabileceği bildirildi.
Barajlar kurudu kesintiler gündemdeBarajlar kurudu kesintiler gündemdeSon 50 yılın en kurak dönemini yaşayan İstanbul''da barajların doluluk oranı %48''e düştü tasarruf yapılmazsa susuz günler kapıda.
Kaleseramik’ten Seramiğe Son Nokta: KalesinterflexKaleseramik’ten Seramiğe Son Nokta: KalesinterflexYeniliklerin öncü şirketi Kaleseramik, dünyanın tek esneyebilen “en hafif, en ince ve en büyük boyutlu” granit seramiğini üretti. Son yılların en heyecan verici yapı endüstrisi ürünlerinden biri olan Kalesinterflex, seramik üretiminde gelinen en son noktayı ifade ediyor.
Konutlara büyük ilgiKonutlara büyük ilgiTOKİ’nin Tuzla’da 660 ve Hadımköy’de 638 konut için başlattığı satış kampanyasına 2 gün içinde 25 bin müracaat yapıldı. TOKİ, Taksitlerin 210 YTL ile 363 YTL arasında değiştiği kampanyaya katılım şartlarına açıklık getirdi.
Fabrica, Milano Fuarı’nda Türkiye’yi TanıttıFabrica, Milano Fuarı’nda Türkiye’yi TanıttıUnited Colors of Benetton’un iletişim ve araştırma merkezi Fabrica, Milano Uluslararası Mobilya Fuarı’nda gerçekleştirdiği “You Are Here / Buradasınız” enstalasyonuyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi tanıttı. İtalya, Fransa, Portekiz, Türkiye ve Çin’i temsil eden loca şeklinde 5 odacığın bir araya getirilmesiyle oluşan ve dünyaya açılmayı temsil eden enstalasyon, fuarın 18 - 23 Nisan 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen özel etkinlikler programında yer aldı.
Enerjide ''sular'' ısındı!Enerjide ''sular'' ısındı!DSİ, Anadolu''nun dört bir yanındaki akarsular üzerine hidroelektrik santrallarının kurulup elektrik üretilmesi için hemen her gün ihale düzenliyor. Kıran kırana geçen ihalelerde şirketlerin zararına bile teklif verdiği belirtiliyor.
Cephe AdamlarıCephe AdamlarıFront Inc. olağandışı projelerin uygulanabilirliği açısından kuşkulu yaklaşan müşterileri ve yüklenicileri rahatlatma konusunda mimarlara yardımcı oluyor. Mimarlık eğitimi gören şirketin ortakları Marc Simmons, Mike Ra ve Bruce Nichol şirketin kurulduğu 2002 yılından beri OMA, Frank Gehry, Renzo Piano, Herzog & de Meuron ve Kazuyo Sejima & Ryue Nishizawa’nın aralarında bulunduğu isimlerle 150 proje gerçekleştirmişler. Mimarlığa teknik yaklaşımları sadece şüpheli müşterileri ikna etme konusunda mimarlara hizmet vermek değil, aynı zamanda yüzen kutuları, kesintisiz cepheleri ve imkansız geometrileri, basit konseptlerden uygulanabilir detaylara dönüştürme konusunda yardım ediyorlar.
Bebek sahili görüntü kirliliğinden kurtarıldıBebek sahili görüntü kirliliğinden kurtarıldıİBB Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü Çevre Koruma Zabıta Amirliği ve Çevre Koruma Müdürlüğünce Bebek sahilinde görüntü kirliliği oluşturan ve sık sık şikayetlere konu olan deniz araçlarını kaldırıldı.
İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditlerİnşaat Sektöründe Fırsatlar ve TehditlerMimar ve Mühendisler Grubu, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü, İstanbul Dedeman Oteli’nde inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla, “İnşaat Sektöründe Fırsatlar ve Tehditler” konulu bir toplantı düzenledi.
25. Türk Evleri Haftası25. Türk Evleri HaftasıTürkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği, 03 Mayıs 2007 Perşembe günü İMP İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde, 25. Türk Evleri Haftası olan 3 - 15 Mayıs 2007 kapsamında bir sempozyum düzenledi.
Dünya’dan Konservasyon ÖrnekleriDünya’dan Konservasyon ÖrnekleriMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İtalyan Kültür Merkezi 7 Mayıs 2007 Pazartesi günü saat 10:00 – 17:30 saatleri arasında “İtalyan Mimarisinde Konservasyon Örnekleri” başlıklı bir konferans düzenledi. ICOMOS İtalya Genel Başkanı Marco Dezzi Bardeschi ve ICOMOS Uluslararası Ahşap Komitesi Genel Sekreteri Gennaro Tampone’nin konuşmacı olarak yer aldıkları konferans Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.
Herzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye ÇıktıHerzog & de Meuron’un Stadyum Projesi Portsmouth FC Görücüye ÇıktıPortsmouth Futbol Kulübü ve Sellar Gayrimenkul, İngiltere Portsmouth’da yapılması planlanan iddialı stadyum projesini görücüye çıkardılar. Pekin Olimpiyat Stadyumu’nun mimarları olan Herzog & de Meuron’un yapacakları bu yeni stadyum 36.000 kişilik olacak.
Betonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı ÇıktıBetonart’ın 2007 İlkbahar Sayısı ÇıktıMimarlık ve inşaat sektörünün önemli yayınları arasında yer alan Betonart, ilkbahar sayısında Türkiye’den ve Dünya''dan önemli projeleri sunarak; ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Betonart’ın 14. sayısının kapağında Finli mimar Juha Leiviskä''ya ait "Myyrmäki Kilisesi"nin fotoğrafı yer alırken; dergi içeriğinde ayrıca Juha Leiviskä''nın diğer projeleri sunuluyor.
Her Şeyi Gören GözHer Şeyi Gören GözFotoğrafçı Iwan Baan’ın son yıllarda, balıkgözü lenslerle ve odak noktasının daima aynı noktada kalmasını sağlayan tripodlarla fotoğraf çekiyor. Elbette seyahatleri sırasında. Altı haftada bir Amsterdam’dan Pekin’e uçan Baan, aynı zamanda sürekli New York, Los Angeles ve diğer şehirlere uçuyor. Yani mimarların bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyduğu her yere. Iwan’ı bu yolculuklarından boş kalan bir zamanında Amsterdam’ın batısında, endüstri bölgesinde yer alan ofisinde yakaladım. Eski bir depo binasında yer alan stüdyonun asma katını başka bir fotoğrafçıyla paylaşıyor. Stüdyoda bir film yapımcısı, bir fotoğrafçı, bir Fiat 500, 3 adet eski kanepe ve minik bir bilgisayar parkı yer alıyor.
Orka, Banyoda Butik Çalışmayla Başarıyı YakaladıOrka, banyo mobilyaları sektöründe kalite, standartlaşma, tasarım konularında gerçekleştirdiği çalışmalarla ön plana çıkıyor. Sektörde 15 yılını geride bırakan Orka, butik çalışmaları seri üretime dönüştürerek hem kaliteli hem de özgün çalışmaları müşteri talebine uygun olarak piyasaya sunuyor.
Mimarların Yükü C8600 ile HafifliyorAvrupa’nın renkli baskılı iletişim çözümlerinin ikinci büyük üreticisi Oki Printing Solutions A3 renkli baskılı iletişim çözümlerinde bir devrim yaratarak özel bir tasarımla geliştirilen pazarın en küçük boyutlu renkli A3 yazıcısı olan C8600 serisini satışa sundu.
Kurtköy''e yeni alışveriş merkeziAltyapısı, ulaşım kolaylığı ve yeni konut projeleriyle yatırımcıların dikkatini çeken Kurtköy''de, Grup- Kırdemir İnşaat tarafından World Atlantis Alışveriş ve Yaşam Merkezi yapılacak. Proje, Eylül 2008''de bitirilecek. 60 bin metrekare büyüklükte olması planlanan alışveriş merkezi, brüt 20 bin metrekarelik çeşitli büyüklüklerdeki mağazalardan oluşacak. 130 home-ofis alanının bulunacağı projede, 2 bin 600 metrekarelik bir market, bin 50 kişilik dört sinema salonu, 135 de mağaza bulunacak. Sabiha Gökçen Havalanı''nın karşısında bulunan World Atlantis Alışveriş Merkezi, Formula 1 pistine 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
"İstanbul kendi mimari ürünlerini ortaya koymalı"Yapı Endüstri Merkezi''nin 2-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği Yapı Fuarı''nda bir konferans vermek için Türkiye''ye gelen ünlü mimar Eric Owen Moss, İstanbul''un mimarisi ile ilgili dikkat çekici yorumlarda bulundu.
İshak Paşa Sarayı''na cam çatıAğrı''nın Doğubayazıt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş ve birçok efsane ve hikayeye konu olan İshak Paşa Sarayı''nın üzerinin, cam çatı ile kaplanacak.
İptal mevcut arazi tahsisleri etkilemeyecekTurizm Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi''nin orman arazilerinin tahsisine ilişkin düzenlemeyi iptal etmesinin mevcut yani daha önce yapılmış tahsisleri etkilemeyeceğini kaydetti.
SevinçliyimHafta sonunu Sivas''ta geçirdim. Çok sevinçliyim, çünkü yıllardır ihmal edilen Gökmedrese''de ciddi bir restorasyon faaliyeti yürütülüyor. Sevinçliyim, çünkü hemşehrilerimde koruma şuurunu çok gelişmiş gördüm.
700 yıllık bilgievi, tam teşekküllü kütüphane olduTokat''ta, Anadolu Selçukluları devrinde Halef bin Süleyman adına 1291 yılında inşa edilerek, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde "darü''l-ilim" (bilgievi) olarak kulanılan Halef Sultan Bilgievi, Vakiflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek, bilgisayar ve internet destekli kütüphane olarak hizmete açıldı. Anadolu Selçuklu sultanı 4. Ruknettin Kılıçarslan''ın kızı Hunat Hatun''un hizmetkârlarından Halef bin Süleyman adına, kesme ve moloz taştan inşa edilmiş. 1949 yılında Behzat çayının taşması sonucu zarar gören bina, yeni haliyle modern imkanlarla donatılmış bir kültür merkezi kimliği kazandı. Bilgi evi, bir kütüphane olmanın ötesinde Tokat''ta okur-yazarların arzu ettiği önemli bir buluşma mekanı haline geldi.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ahmet Taş
Çözüm ücretsiz ulaşımdaEski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı, CHP Sıvas Milletvekili Nurettin Sözen, İstanbul''un trafik sorununun çözümü için kentteki her ailenin her ay belirli bir miktar para ödemesi karşılığında, köprüler dahil, tüm ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını önerdi.
"Yatağan kasten kirletti"Yatağanlı çevre gönüllüsü avukat Nuray Şahbudak''ın mücadelesi sonuç verdi. Muğla''nın Yatağan İlçesi''nde hava kirliliğinde sınır değeri aşıldığı halde termik santralın çalıştırılmasıyla ilgili davada teknik müdür yardımcısı Harun Sarı, kimya mühendisleri Yılmaz Gülçay ve Olcay Bilgir''e ''çevreyi kasten kirletme'' suçlamasıyla altışar ay hapis cezası verildi. Hapis cezaları 4 bin 500''er YTL paraya çevrildi.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Yeni yol değil metro ve motosikletMeslek odaları ve ulaşım uzmanları, İstanbul''un ulaşım sorununun çözümü için yeni yol ve kavşak değil metro yapılmasını, motosiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını ve ulaşımın tek elden yönetilmesini önerdi.
Londra’da trafiği yönetiyor İstanbul’da ’kaçarım’ diyorTürkiye’nin trafik sorununa çözüm arayacak Intertraffic İstanbul Fuarı’nın davetlisi olarak İstanbul’a gelen Londra Ulaşım Sistemleri’nin Türk Müdürü Rana Deniz Ilgaz, "İstanbul’da bütün yatırımlar ulaşıma yapılsa bile trafiğin rahatlaması için 15 yıl gerekiyor" dedi. Londra trafiğinin yönetimi konusunda strateji ve yeni uygulamalar geliştiren Avrupa Birliği mühendisi Ilgaz, "İstanbul’un trafik sorununu çözmek için yardım istense kabul eder misiniz?" sorusuna, "Kaçarım" yanıtını verdi. Ilgaz, İstanbul’da kısa vadede toplu taşımaya önem verilmesi, uzun vadede ise altyapı problemlerinin çözülmesi gerektiğini söyledi. Londra’da 6 yıldır çalışan Rana Deniz Ilgaz, şehrin trafik yoğunlunun azaltılması için kurulan ücretli alan projesini geliştiren mühendisler arasında yer alıyor. 2003’ten 2006’ya kadar 5 pound olan giriş ücretini bu yıl 8 sterline çıkardıklarını belirten Rana Ilgaz, "Londra’ya giriş ücretli olduğu gibi şehirde ücretsiz park da yok. Park edebilmek için gündüz en az 20 sterlin ödemek gerekiyor" diye konuştu.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yeliz Öz
50 milyon dolarlık arazi için yürütmeyi durdurmaGebze''nin Şekerpınar beldesinde ''arazi rantı'' iddiaları ortaya atıldı. Belediyenin, şuyulandırma olarak bilinen İmar Kanunu''ndaki 18''inci madde uyarınca Hazine arazilerini, yakınlarına ve hatırlı kişilerin çevreden aldığı değersiz arsalara karşılık TEM ve diğer yollara cepheli yerlerle değiştirdiğinin iddia edilmesi üzerine, Milli Emlak Müdürlüğü inceleme yaparak mahkemeye başvurdu. Mahkeme şuyulandırma ile ilgili yürütmenin durdurulması kararı aldı. Şekerpınar Beldesi eski Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı İdris Demir''in ihbarı üzerine yapılan incelemede bir kişiye TEM kenarında, 107 dönüm arazi verildiği, burası ile değiştirilen diğer arazilerin gelişi güzel olarak şuyulandırma öncesi vatandaşlardan alınmış değersiz araziler olduğu anlaşıldı. Bugünkü değerinin en az 50 milyon dolar olduğu öne sürülen arazide, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen fabrika inşaatı için şantiye kurulduğu görüldü.
Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Bağdiken
Tüketicinin tercih vakti yaklaşıyorTüketici Hakları Derneği, konut kredisi kullananları mortgage''a geçmemeleri konusunda uyarmak için kampanya başlatmaya hazırlanırken, bankacılar yeni sistemin tüketici açısından daha avantajlı olduğu görüşünü taşıyor.
''Mortgage''ta hedefi tutturamayanların notunu kıracağız''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mortgage yasası kapsamında yapılması gereken ikincil düzenlemeler için 10 kurumun yetkilendirildiğini ancak çalışmaların tamamlanması için belirlenen hedefe ulaşılamadığını söyledi.
Gümüşyaka''ya yat limanı beklentisi Silivri''de konut fiyatlarını ikiye katladıSon yıllarda önemli oranda yol ve doğalgaz yatırımı yapılan Silivri''de Gümüşyaka''ya yat limanı yapılacağı ve ilçenin Çorlu Havaalanı''na entegre edileceği beklentisi ile konut sahipleri fiyatları iki ay öncesine göre yüzde 95 artırdı.
TOKİ''nin Hadımköy ve Tuzla konutları satışa sunulduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ tarafından Hadımköy ve Tuzla''da alt gelir grubu için inşa edilecek konutların satış kampanyasını başlattı. TOKİ için müracaatların İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden yapılabileceğini söyleyen Topbaş, "Üç yılda KİPTAŞ marifetiyle 16 bin civarında konut ürettirdik. Bu yıl itibariyle hedefimiz, 20 bin konuta ulaşmak" dedi. Topbaş, seçim döneminde oluşabilecek kaçak yapılaşmaya ilişkin bir soru üzerine de "Maalesef böyle dumanlı havayı sevme mantığıyla bazı anlayışların kenti ne hale getirdiğini biliyoruz. Yönetim boşluğu zaten kesinlikle oluşmaz, oluşturmayız. Kaçak yapılaşma konusu yerel yönetimlerin takibidir, biz de asla bu konuda müsamaha göstermiyoruz. Özellikle havzaların mutlak koruma alanlarında yıkımlar başladı veya başlayacak, bu talimatımız var. Susuz bir İstanbul istemiyorsak buna mecburuz" dedi.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Dünya
Zorlu’ya heykel otel önerisiZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi. Yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu ifade eden Zorlu, “İnşallah 2010 yılına orayı yetiştireceğiz. Proje çalışmalarını başlattık. Bir konsept çalışması yaptık’’ dedi. Bir gazetecinin “İlk kazmayı ne zaman vuracaksınız?’’ şeklindeki sorusuna Zorlu, “Önümüzdeki yılbaşında inşallah...’’ yanıtını verdi. Zorlu, “Türkiye çok kritik bir seçim sürecinden geçiyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz’’ sorusuna ise “Seçim yapılıyor herkes sevinsin’’ yanıtını verdi. Bu arada, Fatih Belediyesi Meclisi 2. Başkan Vekili Barış Boyacı da “heykel otel’’ adıyla hazırladığı Fatih Sultan Mehmet’in at üzerindeki heykelinden oluşan projesini Zorlu’ya anlattı. Boyacı, “Sizin çok kıymetli araziniz var. Heykel otel projesi de bu kıymetli arazide Türkiye’ye yakışan bir proje’’ dedi. Boyacı, heykel otel projesinin 176 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek heykeli olarak da tarihe geçeceğini iddia etti.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
Yusufeli göçe zorlanıyorArtvin''e bağlı Yusufeli ilçesinin baraj suları altında yok olmasını engellemeye çalışan köylüler, baraj projeleriyle ilçe halkının göçe zorlandığını belirterek destek istedi.
Ormanlar bir yıl daha korumasızAnayasa Mahkemesi, ormanların Turizm Bakanlığı eliyle yerli-yabancı yatırımcıya tahsisine izin veren yasa hükümlerini iptal etti. Ancak iptal kararı bir yıl sonra resmileşecek.
AKP’den nükleerde son dakika atağıCumhurbaşkanlığı seçimi, Anayasa değişiklik paketi gibi tartışmalı konular, Ankara gündeminin üst sıralarındaki yerini korurken, AKP, kamuoyunun tartıştığı bazı düzenlemeleri sessiz sedasız Meclis gündemine taşıyor. Hükümet, 23 Şubat’ta ilgili komisyondan geçirdiği nükleer santralların önünü açan kanun tasarısını da 3 ay sonra Genel Kurul’a getirdi. Sivil toplum örgütleri tarafından da büyük tepkiyle karşılanan kanun tasarısı, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. CHP’nin muhalefet ettiği yasaya göre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) belirlediği teknolojik ölçütleri karşılayacaklar arasından Bakanlar Kurulu’nun yıllara bağlı olarak belirleyeceği enerji alım miktarlarıyla birim fiyatları üzerinden en düşük teklifi verecek şirket seçilerek, santral kurması için görevlendirilecek. Kamu da nükleer santral kurabilecek veya kurulacak şirketlere ve santrallara ortak olabilecek. Devlet, enerjiye 15 yıl alım garantisi verecek. Üretim fazlası enerjiyi, TEDAŞ satın alabilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Volkan Yanardağ
''Giderayak'' nükleer tasarısıElektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu ve Greenpeace, hükümetin, "giderayak", Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı''nın kısa bir süre içinde Meclis Genel Kurulu''na sunacağını öğrendiklerini belirterek, durumu eleştirdi.
Ferroli üretime eylülde başlayıp, ilk 200’e girecekAvrupa’nın önde gelen ısıtma ve soğutma firmalarından biri olan İtalyan Ferroli, temeli geçen yıl atılan Gebze’deki fabrikayı eylül ayında faaliyete geçirmeyi planlarken, elde edeceği ciro ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ilk 200 arasına girmeyi planlıyor.
Tarihi kalıntılar kaçak kazıyla ortaya çıktıKastamonu''nun Hanönü ilçesinde kaçak kazı yapılan tarlada, tarihi kalıntılar ortaya çıktı. Kaçak kazıda bulunan tarihi eserlere el konulurken, bölgede Kastamonu Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı çalışması yapacak.
Tarihi Cumhuriyet Okulu, kent müzesi olarak kullanılacakKonya''nın Akşehir ilçesindeki tarihi Cumhuriyet İlköğretim Okulu binası restore edilerek, ''Kent Müzesi ve Konuk Evi''ne dönüştürülecek.
Karayolları''nda proje çalışması başladıZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Sultanahmet’in şadırvanı yatıyorSultanahmet Camii bahçesindeki şadırvan, 4-5 derece eğildi. Bir cami görevlisi, bahçenin altındaki devasa sarnıcın su kaçırdığını, caminin temellerinin de sular içinde olduğunu söyledi.
Karesi Türbesi restore ettirilecekBalıkesir Vakıflar Bölge Müdürü İslam Emiroğlu, Karesi Türbesi''nin bu yıl restore ettirileceğini söyledi. Emiroğlu, vakıf eserlerinin tamiriyle ilgili çalışmaların geçen yıllarda ilçelerde yapıldığını ancak bu yıl şehir merkezine kaydığını belirtti. Vakıflar Haftası dolayısıyla Bölge Müdürü Emiroğlu, vakıf temsilcileriyle birlikte Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu''nu makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Emiroğlu, şehir merkezi ve ilçelerdeki eski eserlerinin tamamına yakınının vakıf eseri olduğunu ifade etti. Eserlerin tamiratı ve bakımını yapmakla mükellef olduklarını dile getiren Emiroğlu, geçen yıllarda ilçelerde yaptıkları restorasyon işlemlerinin bu yıl şehir merkezine kaydığını anlattı.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Turizmi Teşvik Kanunu''na kısmi iptalAnayasa Mahkemesi, Turizmi Teşvik Kanunu''nun turizme ayrılmış yerlerdeki Hazine''ye ait taşınmaz malların ve ormanların Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilmesine ilişkin hükmünü iptal etti. Yüksek Mahkeme, ormanların turizme ayrılmasına ilişkin düzenlemenin de iptalini kararlaştırdı. Anayasa Mahkemesi, Danıştay''ın başvurusu üzerine kanunun Anayasa''ya aykırılık iddiasını incelemeye aldı. Kanunun kısmen iptaline karar veren Yüksek Mahkeme, iptal kararının, hükümete yeni düzenleme yapması için zaman tanımak amacıyla Resmi Gazete''de yayımından 1 yıl sonra yürürlüğe girmesine de hükmetti. İptal edilen düzenlemeler şunlar: "Turizme ayrılmış yerlerdeki Hazine''ye ait taşınmaz mallar ve ormanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilir. Ormanların turizme ayrılması, gerekli işlemler yapıldıktan sonra, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içinde tamamlanır. Taşınmazların yatırımcılara tahsisi Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müştereken tespit edilir. Taşınmazları Türk ve yabancı, gerçek ve tüzel kişilere tahsise Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilidir."
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Su seferberliğiYemek yemeden bir insan otuz gün dayanabiliyor. Ama, su içmeden, bir haftadan fazla yaşamak güç. Sadece içmek için değil, tarlalarda, genel olarak doğada, evlerde ve sanayide su kullanmak artık aslanın ağzında. Bizim ülkemizde kıt ürünlerden biri de su. Hele de, global ısınma ve iklim değişikliğinden sonra, su, dünyada ve bizde en değerli ürün haline geliyor. Geçen yüzyılda bilim adamları, su savaşları, deyimini boşuna kullanmıyor. Türkiye’yi kuraklık tehlikesi bekliyor. Suyu tasarruflu kullanmamız şart. Hem de, acil olarak. Ancak, bunun için, ülke çapında su seferberliği gerek. Halkın tüm dikkatinin çekileceği bir seferberlik. Birkaç demeç, birkaç açıklamayla olacak iş değil. Suyu tasarruf ederken, yeni su kaynakları yaratmak, su üretme tekniklerini geliştirmek de, gerek. Siyasetin girdabında debelenmekten, havayla suyla ilgilenmeye zaman kalmıyor.
Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.