Haberler

10 Nisan 2010, Cumartesi

Arkitera  Genç Mimar Ödülü Kılı 40 Yaran 40 Yaş Altı Genç Mimarları BekliyorArkitera Genç Mimar Ödülü Kılı 40 Yaran 40 Yaş Altı Genç Mimarları BekliyorArkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu sene dördüncü kez düzenlenecek olan "Arkitera Genç Mimar Ödülü" genç mimarların projelerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde gençlerin seslerine daha çok yer verilmesini sağlamayı amaçlıyor. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle 8 Ocak 2010 tarihinde ilan edilen "Genç Mimar Ödülü" ile Arkitera Mimarlık Merkezi Türkiye''deki genç mimarları ve nitelikli yapıtlarını arayacak. Semra Aydınlı, Alişan Çırakoğlu, Hüseyin Kahvecioğlu, Erdal Sorgucu ve Hüseyin Yanar''dan oluşan Seçici Kurul, 31 Mayıs 2010 haftası içinde toplanarak kazananı belirleyecek. Ödül, aday mimarların inşa edilmiş binasından yola çıkılarak, tasarım alanında yaptığı her türlü üretim gözönüne alınarak veriliyor. Haberin Devamı
"Master ulaşım planı yapılmalı""Master ulaşım planı yapılmalı"Saadet Partisi İl Başkanı Hilmi Tanış, her gün 100 aracın trafiğe dahil olduğu şehirde ulaşımı rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesi`nin hiçbir master plan çalışması bulunmadığına belirterek, `Ben yaptım oldu, deneyelim, düzeltelim mantığı ile iş yapmak sıkıntılara çare olmuyor.
Askerin siperini TOKİ kazacakAskerin siperini TOKİ kazacakAskerlerin karakollarından sonra helikopter pisti, mevzi ve hendekleri de TOKİ''ye emanet. Milli Savunma Bakanı Gönül, TOKİ ile anlaşmanın imzalandığını bildirdi.
"Sevgi Yolu", Avrupa kentlerine benzeyecek"Sevgi Yolu", Avrupa kentlerine benzeyecekKonak Belediyesi, Alsancak Sevgi Yolu''nu baştan aşağıya yenileyecek. Haziran ayında başlayacak çalışmalar 2 ayda tamamlanacak. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Avrupa kentlerindeki sokaklar gibi olacak" dedi.
Türkiye''yi gururlandıran ödülTürkiye''yi gururlandıran ödülYeni Cami Hünkar Kasrı restorasyonu, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu (Europa Nostra) tarafından ''''AB Kültürel Miras Ödülü''''ne layık görüldü. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Hünkar Kasrı restorasyonunun Europa Nostra tarafından ''''AB Kültür Mirası Ödülü''''ne layık görülmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, İTO olarak 128 yıldır sadece ekonomi alanında değil, kültür, sağlık ve eğitim alanlarında da sosyal sorumluluk projeleriyle hizmet verdiklerini kaydetti.
Tarihi köy yol bekliyorTarihi köy yol bekliyorKonya''nın Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar köyü halkı, 72 tonluk dev Hitit Anıtı''nın bulunduğu alana ulaşan toprak yolun asfaltlanmasını ve Roma dönemi eserlerinin de yer aldığı tarihi köyün turizme açılmasını istiyor.
Yol çalışmasından tarih çıktıYol çalışmasından tarih çıktıÇorum''un Ortaköy ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında Bizans dönemine ait 4 küp bulundu. Ortaköy Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, İncesu Köyü''nde bulunan İncesu Kanyonu''na giden yolun genişletilmesi için İl Özel İdaresince çalışma yapıldığını hatırlattı.
‘Yıkılsın’ denen iskeleye ihale!‘Yıkılsın’ denen iskeleye ihale!Bodrum Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü, ‘kıyı şeridinin doldurulduğu ve iskele yapıldığı'' için Temmuz 2009''da yıkım kararı verdiği yerde iskele ve dolgu yapımı için ihale açtı.
Derin''in 2010 tasarımları Milano''da görücüye çıkıyorDerin''in 2010 tasarımları Milano''da görücüye çıkıyorİtalya''nın moda şehri Milano''da 14 - 19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek dünyanın en seçilmiş tasarım sanatçılarını ağırlayan Milan Design Week''te Derin markası da ürünlerini sergileyecek.
Buz Müzesi 23 Nisan''da açılıyorBuz Müzesi 23 Nisan''da açılıyorDünyada sıcak iklimde gerçekleştirilen ilk kalıcı buz müzesi özelliği taşıyan müze, istanbul''da bir alışveriş merkezinde kuruldu.
Betonart''ın Yeni Sayısı "Ses ve Mekân" İlişkisini Konu EdiyorBetonart''ın Yeni Sayısı "Ses ve Mekân" İlişkisini Konu EdiyorBetonart''ın İlkbahar sayısı "Ses ve Mekân" konulu dosyasıyla yayınlandı. Editörlüğünü Emre Erkal''ın yaptığı dosyada ses ve mekân ilişkisine mimari perspektiften bakıldı; işitsel sanatlar ve mimarlığın ilişkisi, bedene referansla orta ölçekte oda-yapı, üst ölçekte yapı-kent, alt ölçekte ise beden-oda olmak üzere farklı ölçeklerde ele alındı.
Babil Kulesini referans alacakBabil Kulesini referans alacakİngiltere''nin başkenti Londra dünya mimarlık literatürüne girecek bir esere daha hazırlık yapıyor. Londrayı kırmızı bir yörüngeye çevirecek olan Orbit projesi 2012 yılında şehirde yapılacak olan olimpiyatların da sembolü olacak.
"Aziziye, hak ettiği çağdaş görünüme kavuşacak""Aziziye, hak ettiği çağdaş görünüme kavuşacak"Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, ilçenin çehresini değiştirmek için dev adımlar atıyor. İlçeyi harabe görüntüsünden kurtarmak ve ismine yakışır konuma getirmek için çalışan Başkan Cengiz, Gezköy ve Ilıca Bölgesi''nde kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak 2 bin 250 konut için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile protokol imzaladı.
İstanbul''un çukuru da bazıları için altınmış!İstanbul''un çukuru da bazıları için altınmış!Türk Tarım Orman Sendikası, maden çukurlarının ağaçlandırılması işinin İstanbul''a 2 milyar dolar gelir getireceğini ancak işin yavaşlatıldığını iddia etti.
Adana''nın kuzeye doğru modern göçüAdana''nın kuzeye doğru modern göçüAdana, sanayileşmeyle birlikte gelen göç dalgasıyla çarpık yapılaşmanın esiri olan kentlerden biri. Ama, son yıllarda kuzeyde görülen gelişme, yeni ve modern bir kentin doğmaya başladığını ortaya koyuyor.
Mimar Sinan''ın tekniğini İznik çinisine uyguladılarMimar Sinan''ın tekniğini İznik çinisine uyguladılarGüvenç Güven, 16. yüzyıldaki tekniği uyguladığını söyledi. Geleneksel Türk sanatları üzerine yaklaşık 30 yıldır çalışmalar yapan Nursen ve Güvenç Güven çifti, Mimar Sinan''ın eserlerindeki tekniği kullanarak, İznik çinisini, yaptıkları eserlerde yaşatıyor. Güvenç Güven, yüzyıllardır yapılamayan ahşap üstü kalem işlerini, uzun araştırmalar ve çalışmalar sonrası 16. yüzyılda uygulandığı gibi orijinal teknik ve kalitede uygulayarak bu sanat dalını gün yüzüne çıkardıklarını söyledi. Selimiye Camii, Sultanahmet Camii ve Rüstempaşa Camisi''nin kalem işlerinin orijinal desen, renk ve kalitesinde restorasyonunu yaptıklarını belirten Güven, unutulan kalem işlerinin, yaptıkları uygulamalarla geleneksel Türk sanatlarının önemli bir dalı olduğunu ispatladıklarını ifade etti.
Tarih: 9 Nisan 2010 Kaynak: Türkiye
Tabanlıoğlu Mimarlık Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali''ndeTabanlıoğlu Mimarlık Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali''ndeMurat Tabanlıoğlu Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali kapsamında düzenlenecek "Complex City-Istanbul" isimli atölye çalışmasına katılacak.
Mosaico Solo İlk Kez UNICERA''daMosaico Solo İlk Kez UNICERA''daMosaico Solo, 7- 11 Nisan tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen 22. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı UNICERA''da özgün ve şık tasarımlarıyla yer aldı.
Termal Kamera ile Sıcaklık Analizlerinizi Yaptırın Enerji Kaybınızı Tespit EdinTermal Kamera ile Sıcaklık Analizlerinizi Yaptırın Enerji Kaybınızı Tespit Edin1995 yılından beri ülkemizde ücretsiz termal kamera ölçümlemeleri yapan İzocam, enerji kaybının en aza indirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.
"Mediterranean Cities"de Türk Mimarlar"Mediterranean Cities"de Türk MimarlarDocomomo International ve Barselona Pavyonu tarafından gerçekleştirilen Coup de Dés programı kapsamındaki tartışma platformu, 16 - 17 Nisan 2010 tarihinde Barselona, Pavello Mies van der Rohe''da gerçekleşecek.
David Tajchman Mimarlık: "Gizlilik"-Yeni Maribor MüzesiDavid Tajchman Mimarlık: "Gizlilik"-Yeni Maribor MüzesiDavid Tajchman Mimarlık, "gizlilik" adındaki önerisiyle Slovenya''daki Maribor Müzesi''nin tasarlanması için yapılan yarışmada mansiyon ödülü kazandı.
8. IAHH Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın Özel Mansiyon Ödülü Türk Öğrencilerin8. IAHH Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın Özel Mansiyon Ödülü Türk ÖğrencilerinInternational Association for Humane Habitat (IAHH) tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın "Özel Mansiyon Ödülü" Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü öğrencileri Duygu Ergin, Necla Ruken Bars, Ayşegul Arküden, Oguzhan Sur''un oldu.
Nicolas Moulin''in Gerçeküstü DünyasıNicolas Moulin''in Gerçeküstü Dünyası1970 yılında Fransa''da doğan Nicolas Moulin şu anda Berlin''de yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, kentleri ve binaları çalışmalarında birer araç olarak kullanıyor. Bunları da yaparken yaşam belirtisi izlerini temizliyor. Ortaya çok da tekin görünmeyen, terkedilmiş sokaklar, binalar çıkıyor. Bunu da kendi kelimeleri ile şu şekilde açıklıyor: "Kent beni bir yaşama yolu olarak büyülüyor... Bina ise faydalı bir heykel, mitolojinin 3 boyutlu bir imajı." Çalışmaları, fotomontaj olduğu bilmeyen birisi için, sanki gelecekte geçen, terkedilmiş, yıkılmış bir kenti mekan edinmiş bir filmden sahne gibi.
Barselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans VerecekBarselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans Verecek1997-2006 yılları arasında Barselona Belediye Başkanlığı yapmış, şu an İspanya Büyükelçisi olarak Türkiye''de görev yapan Joan Clos i Matheu TSMD''nin ev sahipliğinde Ankara''da bir konferans verecek. 13 Nisan 2010 Salı günü ASO Konferans Salonu''nda gerçekleşecek konferansın başlığı "Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri".
Tarihi eserlere vergi katkısıTarihi eserlere vergi katkısıBornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, tarihi eserlerin onarılması amacıyla hazırlanan üç projeye İzmir İl Özel İdaresi tarafından destek sağlandığını, onarım projesinin tamamlanmasının, Bornova''daki turizm güzergahları projesine de katkı sağlayacağını söyledi.
Bayraklı''taki binaların risk haritası çıkarılıyorBelediye tarafından açılan Deprem Etüt Merkezi, ilçedeki binaların sağlamlığını belirleyip vatandaşlara tavsiye kararlarında bulunacak.
Stadyum projesinde oldu bitti yapılmamalı Bursa kamuoyunu bir yıldan fazladır meşgul eden stadyum projesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, proje için ilgili meslek örgütlerinin görüşünün alınması gerektiğini söyledi.
İKSV''den ''Emek''i Yaşatalım'' kampanyasına destekAkbank sponsorluğundaki 29. İstanbul Film Festivali''nin açılış töreninde başlayan Emek Sineması''nın kapatılmasıyla ilgili protestolar hız kesmeden sürüyor.
Merdivenli sokaklara ödüllü yarışmaSeranit''in düzenlediği İstanbul''un merdivenli sokaklarının tasarım yarışması için 52 üniversiteden 270 öğrenci başvurdu.
Siz de ''Emek yaşamalı'' diyorsanız...İstanbul''da sinema dendiğinde akla ilk gelen yerlerden Emek Sineması''nın kapatılmasıyla ilgili protestolar sürüyor. 29. İstanbul Film Festivali''nin açılış töreninde başlayan protestolar, İstanbul kültür Sanat Vakfı''nın ‘Emek''i Yaşatalım'' kampanyasına destek vermesiyle sürüyor.
Emek Sineması ve AVM takıntısıGeçtiğimiz hafta, tam da cadde mağazacılığından söz ederken "cadde" ile ilgili bir tartışma patlak verdi. Hatırlayacaksınız, Londra''daki West End bölgesinde cadde mağazacılığının nasıl canlandırıldığından örnekler vermiş ve perakende sektörünün büyümesi için AVM''lerin tek alternatif olmadığına da dikkat çekmiştik.
Eminönü''ndeki Kadıköy İskelesi yeniden yenileniyorİstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), Eminönü''nde bulunan Kadıköy İskelesi''ni geleneksel Türk mimarisini esas alarak yeniden inşa ediyor.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.